Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

¦wieca Dymna, Granat Dymny
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Czw Maj 03, 2007 12:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobilem ostatnio kilka swiec wedlug przepisu B&T, wynik:

http://www.youtube.com/watch?v=8r798mTbcaw

http://www.youtube.com/watch?v=v1o5JjFXnU4

problem polega na tym ze rz pala sie idealnie (daja duzo gestego dymu bez zadnego ognia) innym razem pal± siê doszczêtnie wydzielaj±c prawie zero dymu za to bardzo duzy p³omieñ, ktos ma pomysl dlaczego tak sie dzieje (nawet przy ¶wiecach z tej samej partii produkcyjnej) swieca zrobiona z tekturowej rury po folii strech, bez kana³ów, posypuje z wierzchu saletra z cukrem 1:1 zeby sie latwo odpalalo i wio.
Powrót do góry
polu



Do³±czy³: 10 Sty 2006
Posty: 19

PostWys³any: Czw Maj 03, 2007 12:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieje sie tak, gdy dym po opuszczeniu korpusu (czyli gdy ma pod dostatkiem tlenu z powietrza) ma kontakt z ogniem. Po prostu jest latwopalny wiec sie zapala. Rozwiazanie .... teoretycznie proste zbuduj tak korpus aby ogien, zar i inne rzeczy typu latajace palace sie gluty nie wydostawaly sie z korpusu i zmien sposob odpalania mieszanki bo od tego tez czesto zalezy czy dym sie zapali czy nie .
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
krzysiek1



Do³±czy³: 17 Lis 2006
Posty: 6

PostWys³any: Czw Maj 03, 2007 7:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieje siê tak,poniewa¿ mieszanka przy spalaniu dostaje za du¿o tlenu,najlepiej daæ jak±¶ dysze,lub metalowe sitko i wtedy nie bêdzie sie zapala³o,aha warto te¿ dodaæ fe2o3 je¿eli nie masz to wystarcz je¿eli dodasz zwyk³ej rdzy,lub fe2o3 mo¿na te¿ kupiæ jako barwnik do betonu w sklepie z artyku³ami budowlanymi(jest tani jak barscz)
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Czw Maj 03, 2007 5:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1./ jak ma wygladac ta dysza, z czego najlepiej ja zrobic ?

2./ sitko ? mozesz jasniej - sprecyzuj prosze jakie dokladnie sitko, skad wziasc jak zamontowac ?
Powrót do góry
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Czw Maj 03, 2007 6:02 pm    Temat postu: sitko Odpowiedz z cytatem

mchrzano napisa³:

2./ sitko ? mozesz jasniej - sprecyzuj prosze jakie dokladnie sitko, skad wziasc jak zamontowac ?


Nasypaæ warstwê suchego ¿wiru i po k³opocie, a lont przez ¿wir ogieñ poprowadzi.

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Czw Maj 03, 2007 9:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MIeliscie radoche:)JAka byla by radosc gdybyscie zrobili swiece dymna wedlug skladu: dym bialy: KClO3 43%, antracen 15% NH4Cl 42%
czarny: KClO3 50%, antracen 50% z kanalem wewnatrz i 2 stronnymi dyszami.
Albo dynamiczniejsza o skladznie pyl cynkowy 50, siarka 25 , czterochlorek wegla 25 bez kanalu.
Gdybyscie mieli dostep do chlorku tytanu....Smile uciechy nie bylo by konca.
Plomien powstaje jak pary maja zbyt duza temperature, nalezy stosowac tlumienie i obnizenie temperaury gazow w sposob, ktory wyzej opisali koledzy, sitka, zwirki, komory przejsciowe, dyfuzory- nie dotyczy chlorku tytanu-wystarczy go rozpylic(jestem w trakcie opracowania uzyskania go z 2tlenku tytanu czyli bieli tytanowej lub wioor/blachy Ti w domowych warunkach) i mieszanki z czterochlorkiem wegla i Zn.

UWierzcie mi na slowo,. ze powyzsze sklady w odpowiedinch obudowach sa o wiele potezniejsze w swojej zdolnosci do zadymiania niz to co zrobiliscie, aczkolwiek przyznac musze koledze, ktory sklad ten wymyslil i opracowal wyrazy uznania, czasami z gowna da sie bicz ukrecic, ale to mozolne.

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Czw Maj 03, 2007 10:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Musze przetestoswaæ te dwa pierwsze sk³ady,
co do ¶wiecy z CCl4 nie bardzo mnie powala, szkoda bo CCl4 jako ciecz jest do¶æ lotna i truj±ce ¶winstwo, dym wychodzi szary, ale za to ciê¿ki (plus)
Pierwszy sk³ad to testowa³em, ale nie z antracenem tylko z m±k± pszenn±, wszyscy zapewne znaj± ten sk³ad , te¿ bardzo przyjemna masa. Daje mi³y bialutki dym, a sama masa na luzem potwietrzu nie spala siê ogniem(plus dla niej, czego moja masa nie ma) i spala siê jakby bezg³o¶nie (B&T syczy jak poje..a Wink ).
KClO3 z antracenem (co¶ tam chyba jeszcze wchodzi³o do tego) te¿ chyba raz robi³em.. tylko czy to taki sk³ad masy by³ to nie wiem, fakt ³adny czarny dymek.. ale tez go nie za wiele Rolling Eyes
O TiCl4 czyta³em kiedy¶ w ksi±¿ce "Opowiadania o metalach" i trzeba przyznaæ, ¿e on bêdzie z pewno¶ci± najlepszy do prawdziwej zas³ony dymnej, syntezy te¿ szuka³em i stwierdzam ¿e do naj³atwiejszych nie nale¿y.. Ale Ty Hack pewnie sobie poradzisz Cool i czekam z niecierpliwo¶ci±, a¿ poka¿esz nam te cudeñko
ps ja to nawet TiO2 nie mam... Wink
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Czw Maj 03, 2007 11:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dwa pierwsze sklady to kalsyki w zastosowaniu wojskowym w recznym granacie dymowym -2 a ich zdolnosci zadymiania sa o wiele bardziej imponujace niz opartych na KNO3 i cukrze.
Synteza chterochlorku tytanu udala mi sie bezporoblemowo, ale w retorcie niestety a ja bym chcial udostepnic metode domowym sposobem poprzez chlorowanie bieli tytanowej w warunkach, ktore dalo by sie uzyskac w domu/warsztacie i bez uzycia gazowego chloru.Uniknac chce tez uzycia CCl4 w tym procesie a ze sie uda jestem wiecej niz pewnien:)Bilans energi reakcji utleniania chlorem tlenku tytanu niestety jest dosc spory;/Sa pewne problemy o ktorych nie chce sie rozpisywac bo chyba bym cale towarzystwo zanudzil a chodzi glownie o zmienna wartosciowosc tytanu, stad wyjscie z 2tlenku tytanu, nam jest potrzebny 4 wartosciowy.
Pomyslalem nad stosowaniem chloroformu(w samej syntezie lub jako dawca chloru dla cynku)...hehe, niestety, jesli go utlenic tlenem powstaje fosgen.
Hydroliza chlorku tytanu IV ma jedna wade, wydziela sie przy tym HCl i dymy te naleza do BST duszacych, 4 chlorek wegla natomiast powoduje zanik watroby..wybieram wiec miedzy uszkodzonnymi plucami a uszkodzana watroba..a ze mielem juz pobyt w szpitalu z uszkodzona watroba wybieram pluca:)jeszcze w miare dziewicze;)

Sprobuj skldow dla wojska a sam sie przekonasz jaka to piekna mieszanka.Nie wiem jakie masz tez doswiadczeina z Zn/CCL4 , chyba nie podobalo Ci sie, ja natomiast szukalem kiedys mieszanki bardzo gwaltownie dymiacej i sprawdzilo sie wlasnie Zn/S/CCL4, ostatni skladnik moze byc w ostrym nadmiarze, ja nawet zanurzylem przesiaknieta papke siarki z cynkiem w pojemniku z czterochlorkiem...naprawde kapitalny efekt.Kiedys "tetrowe" gasnice byly na porzadku dziennym..dzis tezn banalny w syntezie zwiazek produkuje w Polsce tylko jedna zasrana firemka i jest niemilosiernie drogi, za litr ponad 100PLN!!! to debilizm...meganisza do zagospodarowania.Gasnice wycofano ze wzgledu na szkodliwosc choc czasem producenci przemycaja ten skladnik w sprayowych gasnicach tworzac poprostu patent w urzedzie patentowym, to furtka dla substancji tego typu nawiasem mowiac.

aha, musze dodac, ze salmiak ma zblizone zdolnosci zadymiania jak czterochlorek tytanu, jednak jest to cialo stale i gorzej go dyspergowac wpowietrzu, poza tym zaslona "tytanowa" dodatkowo ma utrudniac przeciwnikowi zycie, co w naszym piro widowiskowym jest ostro nieporzadane.

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Pi± Maj 04, 2007 4:43 am    Temat postu: sublimacja Odpowiedz z cytatem

K³aniam siê piêknie Very Happy
Hack napisa³:
aha, musze dodac, ze salmiak ma zblizone zdolnosci zadymiania jak czterochlorek tytanu, jednak jest to cialo stale i gorzej go dyspergowac wpowietrzu

Co do tego "niebieskiego" nie zgodzê siê z Szanownym koleg± ; gdy¿ salmiak ma zdolno¶æ sublimacji, czyli przechodzenia w stan pary bezpo¶rednio ze stanu sta³ego, podobnie jak i naftalen z antracenem.

Problem le¿y s±dzê w czym innym. Sublimacja i parowanie zabieraj± du¿e ilo¶ci ciep³a wiêc trzeba uwa¿aæ na bilans energetyczny ca³ej mieszanki, bo je¶li siê "przesoli" salmiakiem to siê nie bêdzie chcia³o paliæ.
Wyra¼nie jednbak jest mniejsza wra¿liwo¶æ salmiaku na dzia³anie wysokiej temperatury i p³omieni, tak ¿e odpada kupa cudowania ze sch³adzaniem gazów i gaszeniem p³omienia.


Kiedy¶ dawno temu udalo mi siê zrobiæ piêkn± zadymê Embarassed z kiepskiego prochu czarnego ( pozostalo¶æ po nietrafionej technologicznie partii ) i wla¶nie salmiaku. Trudno to by³o rozpaliæ, bo salmiak jest doskonalym flegmatyzatorem, ale z pomoc± zimnego ognia ( silna masa zapalcza, o wysokiej temperaturze ) skutecznie siê to uda³o. Trzeba siê by³o salwowaæ ucieczk± Shocked bo efekt z tuby dywanowej przeszed³ wstêpne oczekiwania, a w terenie zabudowanym taka zadyma zwraca jednak uwagê. Niemniej wszystko siê po jakim¶ czasie rozwia³o bez interwencji stra¿y po¿arnej, ale co¶my siê nabiegali to ju¿ nam nikt nie zdejmie Shocked Embarassed Laughing Laughing Laughing

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Sylwek



Do³±czy³: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWys³any: Pi± Maj 04, 2007 8:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

To ja dorzucê kilka spostrze¿eñ odno¶nie salmiaku kiedy¶ kupi³em woreczek 25kg chcia³em popróbowaæ i resztê sprzedaæ, bo, na co mi tyle tego sprzedaæ uda³o siê po³owicznie, bo wszyscy chc± dymiæ, ale nikt nie wie, co dobre Wink a mianowicie salmiak to jeden z lepszych zadymia czy jakie testowa³em a sto procent satysfakcji daje z silnymi mieszaninami opartymi o silny utleniacz ze wzglêdów ekonomicznych stosowa³em chloran potasu czasem testowa³em mieszaniny z³o¿one z dwóch utleniaczy chloranu i azotanu potasu. Ale tak naprawdê chloran + cukier + salmiak wymiata problem pojawia siê przy wiêkszych ¶wiecach bo ciê¿ko mówiæ o prasowaniu tego ze wzglêdu na sk³ad jako¶ tam zagê¶ciæ trzeba wiadomo, ale z sercem na ramieniu. Pod koniec zesz³ego roku zrobi³em kilka sztuk takich po 200g mieszaniny i powiem, ¿e by³o piêknie tyko na 5sztuk dwie zrobi³y buum nie wielkie, ale wysypa³y i dokoñczy³y na, zewn±trz co w niczym nie przeszkadza nie trzeba niczego t³umiæ mieszanina spala siê bez p³omienia z wydzieleniem ogromnych ilo¶ci dymu, choæ osobi¶cie nie jestem fanem wdychania takich oparów wolê popatrzeæ z daleka zdrowie jest mi jednak potrzebne. Tak wiec, je¶li kto¶ my¶li o dobrej zadymie za ma³e pieni±dze to tylko salmiak i chloran. Bo wiadomo, ¿e teraz w technice wojskowej stosuje siê chloro pochodne aromatyczne i proszki metali a wydajno¶æ tego jest przeogromna tylko w domku nie damy kilka set z³otych w detalu za tak± pochodn± a i z syntezowaæ od zera jest trudno i wcale nie za tanio.

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Pi± Maj 04, 2007 11:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co do tego "niebieskiego" nie zgodzê siê z Szanownym koleg± ; gdy¿ salmiak ma zdolno¶æ sublimacji


racja,masz racje Dziadku Kermicie kiepsko sie wyrazilem.Dyspersje czasteczek dymu oczywiscie mam na mysli juz po sublimacji.Latwiej sie operuje plynem np. w wytwornicach smiglowcoych,czolgowych.

Dodajac cos w tym temacie, to napewno pamietacie jak ruscy chcieli kontorolowac pogode na jakas parade...rozpyliali zwiazki srebra z jodem w okolicach, ktore maja niesamowita zdolnosc kondensacji pary wodnej..i osuszyli w koncu okoliczna atmosfere.Kuriozalne ale ponoc dzialalo.
Cos z tej nauki mamy tez w naszych malych projektach.Wspominam o tym dla poczatkujacych, chlorki, jodki, niektore halogenki metali we frakcji dymu nie dosc ze same stanowia geste dymy to dodatkowo kondensuja mgle z wody zawartej w atmosferze. Moza powiedziec, ze w suchym powietrzu mniej dymi.

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Hax



Do³±czy³: 17 Lis 2006
Posty: 17

PostWys³any: Pi± Maj 04, 2007 6:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sylwek napisa³:
choæ osobi¶cie nie jestem fanem wdychania takich oparów wolê popatrzeæ z daleka zdrowie jest mi jednak potrzebne.


Zastanawiam siê jak bardzo szkodliwe s± te opary, zw³aszcza, ¿e

methyl napisa³:
55g NH4CL (chlorek amonu-salmiak, tani,nie szkodliwy i ogolnie dostêpny)
(oczywi¶cie zdaje sobie sprawê, ¿e opary mog± byæ zgo³a inne Wink)

Bo s±dz±c po fotkach i tym co czytam to faktycznie jest to najlepszy wybór na ¶wiecê dymn± (muszê wreszcie siê zaopatrzyæ w NH4Cl). Zastanawiam siê jednak nad tymi oparami - czy takie co¶ usz³oby np. w ASG albo przy krêceniu powiedzmy 'amatorskich' filmów (np. znajomy potrzebowa³ gêst±, dziwn± mg³ê do jednej sceny).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
DNF



Do³±czy³: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Sk±d: Bydgoszcz

PostWys³any: Pi± Maj 04, 2007 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NH4Cl rozklada sie na NH3 i HCl takze jest szkodliwy i to bardzo:) (po rozkladzie oczywiscie)
Pozdrawiam
DNF

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczêta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Ga³czyñski
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
hvman



Do³±czy³: 01 Kwi 2007
Posty: 9
Sk±d: Niejawne

PostWys³any: Pi± Maj 04, 2007 9:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale NH3 i HCL od razu siê ³±cz± siê ze sob± tworz±c salmiak, wiêc dym nie jest szkodliwy, choæ dla niektórych teoretycznie mo¿e byæ dra¿ni±cy (testowane na sobie, ja nic nie odczuwa³em, a by³em w samym ¶rodku chmury dymu).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Sylwek



Do³±czy³: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWys³any: Pi± Maj 04, 2007 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma rzeczy nieszkodliwych nawet s³odycze s± szkodliwe. Wracaj±c do chlorku amonu cz³ek pisz±cy charakterystykê pewnie porównywa³ cyjanki do chlorku amonu i w tym kontek¶cie nie jest szkodliwy. Ja tam nie by³bym taki za okre¶laniem go jako nieszkodliwy szczególnie w formie aerozolu przyjmowanego wziewnie. Ale pewnie przyjmowany okazjonalnie nie bêdzie stanowi³ znacznego obci±¿enia dla organizmu zdrowego cz³owieka
_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Rzól



Do³±czy³: 19 Maj 2007
Posty: 1
Sk±d: cHoli£ód

PostWys³any: Sob Cze 09, 2007 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Od jakiego¶ czasu posiadam ¶wiece dymn± (czy granat - jak kto woli Smile ...) RDG-2 i mam zamiar u¿yæ go filmie. U¿yje go pierwszy raz i chcia³bym siê od was dowiedzieæ - je¶li kto¶ odpala³ - jak d³ugo siê pali... Tak mniej-wiêcej chocia¿... Z góry thx.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Go¶æ






PostWys³any: Wto Gru 11, 2007 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w jaki sposób otrzymac czarny dym ??
³aczenie 50 na 50 z antracenem jest drogie ;/ strasznie chyba ¿e kto¶ wie jak go ³atwo zast±piæ czym¶ ??
Powrót do góry
Majeranekk



Do³±czy³: 16 Lip 2007
Posty: 21

PostWys³any: Wto Gru 11, 2007 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KNO3 + cukier + trociny daja taki dziwny czarny dym Razz
_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Wto Gru 11, 2007 11:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
KNO3 + cukier + trociny daja taki dziwny czarny dym
To kolega sie chwali³ ¿e jak zapali³ kawê w szkle to czarne zêby mia³ Laughing . Inna osoba sie chwali³a ¿e jak robi³a karmelka jako ¶wiece dymn± ( no ja ju¿ nie wiem... pisze to co mówi³) to po dodaniu zmielonej kawy czarnej uzyska³ efekt black smoke... a z t± kaw± i szk³em to nie ¼le paliæ mu sie chcia³o....
Mo ¿e to s± mity ale mity trzeba obaliæ albo potwierdziæ wiêc do roboty.

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Majeranekk



Do³±czy³: 16 Lip 2007
Posty: 21

PostWys³any: Sro Gru 12, 2007 8:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yyy.... to ze S&C z trocinami daje czarny dym to akurat nie jest mitem tylko prawda... Sam testowalem aka mieszanke i rzeczywiscie dziala.

Pozdr

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastêpny
Strona 4 z 7

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP