Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

¦wieca Dymna, Granat Dymny
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Hax



Do³±czy³: 17 Lis 2006
Posty: 17

PostWys³any: Czw Sty 18, 2007 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie pomyli³em. Zmielone by³y w m³ynku elektrycznym a do cukru pudru mam inny m³ynek ni¿ do saletry, wysypane na osobne talerzyki ³adnie siê suszy³y przy kaloryferze. Nie ma mowy o tym, ¿eby siê pomyliæ. Poza tym robi³em to "na dwa razy"... mia³bym dwa razy siê pomyliæ?
Proporcje na pewno nie s± z³e. Korzystam z wagi z dok³adno¶ci± do 0.1g, dok³adaj±c ma³e b³êdy pomiarowe w³asne i inne g³upotki my¶lê, ¿e b³±d wzglêdny móg³ wynie¶æ nie wiêcej ni¿ 0.25% (dla 20g odczynnika nie wiêcej ni¿ 0.5g b³êdu). Mieszanina nie by³a wilgotna. To mo¿e byæ tylko i wy³±cznie wina odczynnika, który powinien byæ KNO3, a nie wiadomo czy jest Smile. A co Eko to to raczej zaufany sprzedawca.. ale móg³ siê pomyliæ.

Po pierwszym razie, gdy pierwsze dwie ¶wiece nie wysz³y te¿ my¶la³em, ¿e to proporcje (kumpel wa¿y³) albo wilgoæ (bo nie suszy³em tego jako¶ specjalnie) albo z³e rozdrobnienie (bo saletra byla w postaci drobnego proszku). Dlatego na drugi raz zmieli³em wszystko dok³adnie, wysuszy³em i sam wa¿y³em (wcze¶niej bez mielenia i suszenia wychodzi³y bardzo dobre B&T).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
polu



Do³±czy³: 10 Sty 2006
Posty: 19

PostWys³any: Czw Sty 18, 2007 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skoro masz dokladna wage to sprawdz ile "niby KNO3" rozpusci sie w danej ilosci w wodzie w danej temperaturze czyli np. w temp 20° C
w 100cm3 powinno rozpuscic sie 31,5 g KNO3
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Sty 26, 2007 7:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

¦wiêca B&T jest od dawna w lietraturze opisana ( to tak dodam od siebie ). Dymienie bazuje na odparowaniu wêlowodoru jakim mo¿ê byæ parafina.

Aby temat rozkrêcic polecam testy z siarczanem amonu do kupienia w ogrodniczym za grosze. Nalezy jego jeszcze zmieszaæ z sol± kuchenn±.

Reakcja :

(NH4)2SO4 + NaCl = Na2SO4 + 2 NH3 + 2 HCl

Wiele razy kto¶ proponowa³ dodawaæ sól do saletry z cukrem. ¯le. Nie sama sól ale mieszanka soli z siarczanem amonu. Nie wiem jednak jak to bêdzie dymiæ bez chloranu ( na samym KNO3 ) bo testów nie robi³em. Czekamy na wyniki i * dla tego co poka¿e pierwszy wynik ( pozytywny ) Wink


Przy okazji jako ciekawostka. W 1939 r w Polsce masa dymna w jednym z granatów mia³a % sk³ad :

KNO3 - 46
antracen surowy - 35
nadchloran amonu - 14
piasek - 5


Do¶æ rzadki przyk³ad masy bez KCLO3 ( ale i tak droga bo na AP )


Pozdr. A
Powrót do góry
Piro



Do³±czy³: 24 Gru 2006
Posty: 83
Sk±d: test

PostWys³any: Sob Sty 27, 2007 7:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

polu napisa³:
Piro
czytaj dokladnie. Posty te odnosza sie do B&T nie do karmelu Exclamation


Wiem dok³adnie do czego odnosz± siê te posty ale chcia³em poprostu pokazaæ na przyk³adzie bo przecie¿ w B&T nie wiedaæ zmiany koloru a w tradycyjnym karmelku jest takowa. Jak bym napisa³ ¿e B&T br±zowije to by³by b³±d bo w niej nie widaæ ¿e wêgiel i woda powstaje.

C12H22O11 Arrow 12C + 11H2O

tak dla scis³o¶ci to jest rozk³ad termiczny

_________________
"Sztuczna inteligencja jest lepsza od naturalnej g³upoty" - Murphi
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Nie Sty 28, 2007 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siema!
Mam taki maly problemek Smile mianowicie chodzi mi o mieszanke B&T
zropbilem tam jak bylo podane no i nie moglem tego zapalic ;/
cukier zmielilem na puder no i nic ;/ skladnikow mielem tylko co bylo podane (no mniejwiecej bylo tyle ale duzej ruznicy nie bylo) no troszke mniej na pewno bylo wosku ale jak czytalem no to nic nie szkodzi ze jest za malo ale nie bylo wielkiej ruznicy....
no i zmieszalem cukier puder z kno3 potem roztopilem wosk i wlalem go do mieszanki CP + KNO3. Chwile odczekalem i dalem to do rurki od srajtasmy Smile ubilem! z jednej strony zalepilem tasma... obwinelem ta rurke folia aluminiowa. W mieszance wywiercilem 3 otwory Smile poczekalem az wyschnie i odpalam...a raczej prubuje no i nic ;/ nie chcialo sie odpalic wogule niccc!! tylko tyle co sie odpalilo i od razu zgaslo. ;/ w koncu wzielem troszke pozostalosci po tym co mi sie nie zmiescilo do rurki rozdrobnilem jak najbardziej sie dalo nasypalem na rurke i podpalilem no i sie zapalilo tylko tu jest nastepny problem no bo dawalo bardzo duzo ognia ;/ a wiem ze ne powinno byc go wogule ;/

i tutaj mam takie jeszcze zapytania.
- co jest lepsze cukier puder czy sacharoza??
- z tego co mi wiadomo to im wiecej cukru pudru tym wiecej dymu czy w takim razie co to da jak bym daj ~46g CP ~ 25G KNO3 i ~28 Wosku to czy to sie wogule da odpalic i czy nie bedzie przypadkiem wiecej bymu ??
-Jak lepiej jest zrobic roztopic wosk i wlac do mieszanki czy roztopic wosk i wsypac do niego mieszanke??
-w czym najlepiej cala mieszanke "zamontowac" czy zrobic jakas dysze z foli alu... ( chodzi mi o cos takiego jak by sie mieszanke dalo do butelki po napoju energetyucznym ze cos w takim stylu dysza)




Jezeli ktos zna odpowiedz na moje pytaniaq to bede bardzo wdzieczny Smile

Sory ze tu pisze ale nie mam dostepu do tematu gdzie rozchodzi sie o swiece dymna B&T Smile
Prosze o pomoc!! Very Happy
Powrót do góry
Hax



Do³±czy³: 17 Lis 2006
Posty: 17

PostWys³any: Nie Sty 28, 2007 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj masz du¿y problemik. Twoim problemikiem jest poprawna pisownia. Najpierw siê tego naucz, a potem my¶l o B&T.

A jak siê ju¿ nauczysz: cukier puder i sacharoza to to samo... Sad, co do twierdzenia, ¿e czym wiêcej cukru pudru tym wiêcej dymu to nie jest takie proste. Co do pytania o wlewanie wosku. No ja nie mogê, naprawdê... Na moje wszystko jedno, byleby¶ dobrze pomiesza³. Bo nigdzie w twoim opisie nie by³o, ¿e wymiesza³e¶. A widz±c twój post, a raczej styl w jakim zosta³ napisany, to my¶lê, ¿e jest wielce prawdopodobne i¿ nie wymiesza³e¶ tego wszystkiego dok³adnie.
Problemem mo¿e te¿ byæ jeden ze sk³adników (patrz kilka postów wcze¶niej na mój pierwszy post w tym temacie) lub co innego. Ogólnie B&T to strasznie prosta mieszanka.
Mieszankê mo¿esz "zamontowaæ" do rurki po foli alu. Mo¿esz te¿ do butelki po napoju energetycznym, whatever.

BTW: czym próbowa³e¶ odpaliæ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Nie Sty 28, 2007 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zapa³kami i zapalniczk± ¿arow± Smile
Z tego co wiem to mo¿na to odpaliæ nawet normaln± zapalniczk±

I tutaj jeszcze 1 moje zagadnienie o którym zapomnia³em dodaæ.
Dgy ¶wieca siê spali³a to pozosta³a taka ¿ó³ta ciecz (taka lej±ca) Niewiem co to mog³o byæ mo¿e tak jest za ka¿dym razem no nie wiem.
A moze wiesz czemu byl ogieñ..?? ( mia³ oko³o 30 cm. )
Powrót do góry
Hax



Do³±czy³: 17 Lis 2006
Posty: 17

PostWys³any: Pon Sty 29, 2007 6:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy lu¼no usypanej masie B&T powstaje ogieñ, to dosyæ normalne, przynajmniej w moich mieszankach.
Tak B&T mo¿na odpaliæ od zapalniczki, ale zwykle nie nale¿y to do bezproblemowych zadañ.
Gdy mi z jakiego¶ dziwnego powodu nie wyszed³ B&T to te¿ zostawa³a ciecz, zreszt± patrz parê postów wy¿ej. Podejrzewam, ¿e to wosk. Tyle, ¿e moja ciecz by³a bezbarwna i zaraz zastyg³a.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
krzysiek1



Do³±czy³: 17 Lis 2006
Posty: 6

PostWys³any: Pon Sty 29, 2007 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogieñ pojawia³ siê dlatego ¿e mieszanka dosta³a ¿a du¿o tlenu ,trzeba robiæ dysze lub jakie¶ sitko metalowe umie¶cic ¿eby nie dostawa³a ¿a du¿o tlenu a do zapalania u¿yj jakiej¶ mieszanki np.slaetry z cukrem.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tomash
dostêp próbny do MW


Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 382
Sk±d: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWys³any: Pon Sty 29, 2007 10:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rader_vip napisa³:
co jest lepsze cukier puder czy sacharoza??

Hehehe Wink Co lepsze (cukier czy cukier), ja s±dzê ¿e cukier.
Co do zapalno¶ci, mog³e¶ daæ z³e proporcje, mog³o byæ wilgotne, mo¿liwo¶ci jest a¿ Za du¿o.
Pozdr.

_________________
Ju¿ tylko teoretyzujê, potrzeba mi r±czek by rodzinê utrzymaæ Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Pon Sty 29, 2007 11:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli z tego co ja wnioskuje to zaczac od mniejszej ilosci wosku i prubowac ile bedzie jaklepiej no i zobaczyc saletre z chemicznego Smile
Bo ta niewiem z kad byla bo z kumpel zamowil Smile tylko ze mu wychodzi dobrze a mi no jakos nie ;/ nic sprubuje z nim pogadac albo tak jak wyzej napisalem
Powrót do góry
Hax



Do³±czy³: 17 Lis 2006
Posty: 17

PostWys³any: Wto Sty 30, 2007 12:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja zamówi³em czyst± i mi nie dzia³a jako¶ Wink.
A co do proporcji to zastosuj te, które s± w orginale B&T. A jak nie masz wagi, to sobie kup. Albo podchodzisz do pirotechniki amatorskiej "odpowiednio" (¿eby nie napisaæ profesjonalnie ;p) albo sobie mo¿esz nieco darowaæ...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piro



Do³±czy³: 24 Gru 2006
Posty: 83
Sk±d: test

PostWys³any: Wto Sty 30, 2007 2:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie musi u¿ywaæ ¿adniej mieszanki poniewa¿ wystarczy lont mi tak przynajmniej zawsze siê odpala ale ta ¿u³ta ciecz to brzmi jak horror powiem tyle jak robisz "sito" to nie dawaj rzadnej mieszanki bo je stracisz (odleci) a zamiast sita daj puszkê i zrub dziury lepszy efekt bo dymi ze wszystkich stron
_________________
"Sztuczna inteligencja jest lepsza od naturalnej g³upoty" - Murphi
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
m³ody chemik



Do³±czy³: 02 Lip 2006
Posty: 16
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sob Mar 03, 2007 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Ja tez wykona³em ostanio kilka ¶wiec dymnych B&T wiekszo¶æ odpali³a tylko z jedn± mia³em problem ale podejrzewem ¿e poprostu mieszanka siê nie zapali³a do saletry z cukrem.
Moje ¶wiece wykonuje w z saletry z ogrodniaka i cukru pudru (choæ zdarzy³o mi siê wykorzystaæ ostanio nie zmielony, i nie widzia³em by jako¶ szczególnie zmieni³o to parametry swiecy). Mieszankê wk³adam do aluminowej puszki po coli robie jeden g³ówny kana³ przez ca³a mieszanke oraz z 4 boczne które przechodz± przez g³ówny, wszystkie wype³niam mieszank± 50/50 saletry/cukru i do g³ównego wk³adam lont visco 2mm wszytsko obklejam ta¶m± malarsk±. Od strony lontu gdzie jest du¿a dziura by ³atwiej wlewaæ mieszankê, zalewam j± potem gipsem. Patentem by nie zamuk³ lont jest poprowadzenie go w s³omce.
W takim korpusie mie¶ci siê a¿ 400g z 5 kana³ami spala siê to jakie¶ 4-5 minut bardzo intesywnym dymem bez ¿adnego ognia, dym unosi siê na pocz±tku na ziemi±potem trochê siê wznosi ale ogólnie utrzumuje siê jako chmura od ziemi na ponad 2m, bardzo gêsty nic nie widaæ na 3cm. Problem wystepuje pod koniec kiedy przepala siê od wysokiej temp. puszka i opary prafiny zaplaj± siê piêknym rózowym ogniem wskazuj±cym na saletre potasow±, oczywi¶cie pogarsza to koñcowe wyniki produkcji dymu na ale wina zbyt cienkiego korpusu, mam plan oklejaæ te puszki 3 warstwami papieru i potem ta¶m± malarsk± przedtem papier pokryje szk³em wodnym. Jest to ³adny efekt choæ nie bezpieczny w czasie akcji pozoracji walki w lesie gdzie mo¿e siê zapaliæ runo le¶ne. Za nim u¿y³em puszek po coli ¶wiece niewielkiej wielko¶ci robi³em w w³sno rêcznnie papierowych korpusach, s± bardzo dobre bo siê nie spala³y grubo¶c ¶cianki mia³a 0,5cm. Zatyczki gipsowe 1cm. Daje równierz zdjêcie jednej:
[img=http://img371.imageshack.us/img371/3474/dscn6363tx4.th.jpg]
Daje kilka zdjêæ opisywanej wy¿ej ¦wiecy dymnej:
[img=http://img122.imageshack.us/img122/8281/dscn6357dy5.th.jpg]

Pozdrawiam
M³ody chemik
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Pi± Mar 30, 2007 6:35 pm    Temat postu: fugas B&T? Odpowiedz z cytatem

Przed chwil± odpali³em ¶wiece dymn± z mieszank± o sk³adzie:
KNO3 23g
sacharoza 13g
stearyna (ze ¶wieczki) 14g
rdza 1g
Odpalona od saletry z cukrem zaczê³a siê paliæ i co jaki¶ czas przygasa³a, a gdy ni± pomacha³em rozpala³a siê - tak jakby jej tlenu brakowa³o. Takie przygasanie wystêpowa³o tylko na pocz±tku, pó¼niej ju¿ by³o ok. Czy zmniejszenie ilo¶ci stearyny lub zmielenie saletry rozwi±¿e ten problem?
Odpala³em te¿ woskiem pszczelim zamiast stearyny i by³o podobnie, tylko ¿e dym mniej ¶mierdzia³.

Taki dym z tego typu ¶wiecy to w wiêkszo¶ci substancja palna wymieszana z powietrzem. Czy w takim razie mo¿na by zrobiæ tego fugasa?

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
m³ody chemik



Do³±czy³: 02 Lip 2006
Posty: 16
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pi± Mar 30, 2007 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

T± substancj± paln± jest stearyna, mieszanina C17H35COOH i C15H31COOH, kwas stearynowy i palmitynowy, gaz tych kwasów jest ³atwo palny dlatego je¶li jest s³aby korpus który siê przetopi, gaz ten mo¿e siê zapaliæ, raczej siê nie nadaje na fugasa, poniewa¿ musi byæ w nim u¿yta mieszanina ³atwo zapalna, ciecz lub cia³o sta³e.

Najlepiej zmiel cukier na puder oraz saletre na py³, jak nie zadzia³a zmiejsz ilo¶æ wosku lub zwiêksz ilo¶æ utleniacza, KNO3.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Pi± Mar 30, 2007 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

m³ody chemik napisa³:
raczej siê nie nadaje na fugasa

To siê oka¿e Laughing Taki fugas by³by wygodny w uzyciu, bo ca³y 'zestaw fugasowy' by³by w jednej rurce. Wad± by by³o to ¿e dzia³a³by (je¶li by dzia³a³) tylko w bezwietrzn± pogode.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
m³ody chemik



Do³±czy³: 02 Lip 2006
Posty: 16
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pon Kwi 02, 2007 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wed³ug mnie trudno by zrobiæ na tym fugas, mieszanka zapalna s± GAZY, ¿eby najpierw zrobiæ fugasa musia³ by¶ uzyskaæ gazow± parafinê która jest ³atwo zapalna. Zastanów siê na tym.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Czw Kwi 19, 2007 8:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy mo¿na ¶wiecê dymn± w³o¿yæ do metalowej puszki??
Wszêdzie pisze ¿e korpusy nie mog± byæ metalowe... Very Happy
Powrót do góry
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Czw Kwi 19, 2007 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siopek napisa³:
czy mo¿na ¶wiecê dymn± w³o¿yæ do metalowej puszki??
Wszêdzie pisze ¿e korpusy nie mog± byæ metalowe... Very Happy


1. Mo¿esz o ile otwory na uj¶cie dymu bêd±

2. Zalecenie dotyczy silników rakietowych


Pozdr. A
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastêpny
Strona 3 z 7

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP