Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

安ieca Dymna, Granat Dymny
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
Go嗆

PostWys豉ny: Czw Maj 03, 2007 12:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobilem ostatnio kilka swiec wedlug przepisu B&T, wynik:

http://www.youtube.com/watch?v=8r798mTbcaw

http://www.youtube.com/watch?v=v1o5JjFXnU4

problem polega na tym ze rz pala sie idealnie (daja duzo gestego dymu bez zadnego ognia) innym razem pal si doszcz皻nie wydzielaj帷 prawie zero dymu za to bardzo duzy p這mie, ktos ma pomysl dlaczego tak sie dzieje (nawet przy 鈍iecach z tej samej partii produkcyjnej) swieca zrobiona z tekturowej rury po folii strech, bez kana堯w, posypuje z wierzchu saletra z cukrem 1:1 zeby sie latwo odpalalo i wio.
Powr鏒 do g鏎y
polu

Do陰czy: 10 Sty 2006

PostWys豉ny: Czw Maj 03, 2007 12:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieje sie tak, gdy dym po opuszczeniu korpusu (czyli gdy ma pod dostatkiem tlenu z powietrza) ma kontakt z ogniem. Po prostu jest latwopalny wiec sie zapala. Rozwiazanie .... teoretycznie proste zbuduj tak korpus aby ogien, zar i inne rzeczy typu latajace palace sie gluty nie wydostawaly sie z korpusu i zmien sposob odpalania mieszanki bo od tego tez czesto zalezy czy dym sie zapali czy nie .
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
krzysiek1

Do陰czy: 17 Lis 2006

PostWys豉ny: Czw Maj 03, 2007 7:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieje si tak,poniewa mieszanka przy spalaniu dostaje za du穎 tlenu,najlepiej da jak捷 dysze,lub metalowe sitko i wtedy nie b璠zie sie zapala這,aha warto te doda fe2o3 je瞠li nie masz to wystarcz je瞠li dodasz zwyk貫j rdzy,lub fe2o3 mo積a te kupi jako barwnik do betonu w sklepie z artyku豉mi budowlanymi(jest tani jak barscz)
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Czw Maj 03, 2007 5:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1./ jak ma wygladac ta dysza, z czego najlepiej ja zrobic ?

2./ sitko ? mozesz jasniej - sprecyzuj prosze jakie dokladnie sitko, skad wziasc jak zamontowac ?
Powr鏒 do g鏎y
dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Czw Maj 03, 2007 6:02 pm    Temat postu: sitko Odpowiedz z cytatem

mchrzano napisa:

2./ sitko ? mozesz jasniej - sprecyzuj prosze jakie dokladnie sitko, skad wziasc jak zamontowac ?

Nasypa warstw suchego 篤iru i po k這pocie, a lont przez 篤ir ogie poprowadzi.

Hack

Do陰czy: 15 Cze 2006

PostWys豉ny: Czw Maj 03, 2007 9:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MIeliscie radoche:)JAka byla by radosc gdybyscie zrobili swiece dymna wedlug skladu: dym bialy: KClO3 43%, antracen 15% NH4Cl 42%
czarny: KClO3 50%, antracen 50% z kanalem wewnatrz i 2 stronnymi dyszami.
Albo dynamiczniejsza o skladznie pyl cynkowy 50, siarka 25 , czterochlorek wegla 25 bez kanalu.
Gdybyscie mieli dostep do chlorku tytanu....Smile uciechy nie bylo by konca.
Plomien powstaje jak pary maja zbyt duza temperature, nalezy stosowac tlumienie i obnizenie temperaury gazow w sposob, ktory wyzej opisali koledzy, sitka, zwirki, komory przejsciowe, dyfuzory- nie dotyczy chlorku tytanu-wystarczy go rozpylic(jestem w trakcie opracowania uzyskania go z 2tlenku tytanu czyli bieli tytanowej lub wioor/blachy Ti w domowych warunkach) i mieszanki z czterochlorkiem wegla i Zn.

UWierzcie mi na slowo,. ze powyzsze sklady w odpowiedinch obudowach sa o wiele potezniejsze w swojej zdolnosci do zadymiania niz to co zrobiliscie, aczkolwiek przyznac musze koledze, ktory sklad ten wymyslil i opracowal wyrazy uznania, czasami z gowna da sie bicz ukrecic, ale to mozolne.

Piroman2

Do陰czy: 12 Maj 2002
Sk康: z mo寮zierza ;)

PostWys豉ny: Czw Maj 03, 2007 10:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Musze przetestoswa te dwa pierwsze sk豉dy,
co do 鈍iecy z CCl4 nie bardzo mnie powala, szkoda bo CCl4 jako ciecz jest do嗆 lotna i truj帷e 鈍instwo, dym wychodzi szary, ale za to ci篹ki (plus)
Pierwszy sk豉d to testowa貫m, ale nie z antracenem tylko z m彗 pszenn, wszyscy zapewne znaj ten sk豉d , te bardzo przyjemna masa. Daje mi造 bialutki dym, a sama masa na luzem potwietrzu nie spala si ogniem(plus dla niej, czego moja masa nie ma) i spala si jakby bezg這郾ie (B&T syczy jak poje..a Wink ).
KClO3 z antracenem (co tam chyba jeszcze wchodzi這 do tego) te chyba raz robi貫m.. tylko czy to taki sk豉d masy by to nie wiem, fakt 豉dny czarny dymek.. ale tez go nie za wiele Rolling Eyes
O TiCl4 czyta貫m kiedy w ksi捫ce "Opowiadania o metalach" i trzeba przyzna, 瞠 on b璠zie z pewno軼i najlepszy do prawdziwej zas這ny dymnej, syntezy te szuka貫m i stwierdzam 瞠 do naj豉twiejszych nie nale篡.. Ale Ty Hack pewnie sobie poradzisz Cool i czekam z niecierpliwo軼i, a poka瞠sz nam te cude鎥o
ps ja to nawet TiO2 nie mam... Wink
pzdr.
P2

Hack

PostWys豉ny: Czw Maj 03, 2007 11:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dwa pierwsze sklady to kalsyki w zastosowaniu wojskowym w recznym granacie dymowym -2 a ich zdolnosci zadymiania sa o wiele bardziej imponujace niz opartych na KNO3 i cukrze.
Synteza chterochlorku tytanu udala mi sie bezporoblemowo, ale w retorcie niestety a ja bym chcial udostepnic metode domowym sposobem poprzez chlorowanie bieli tytanowej w warunkach, ktore dalo by sie uzyskac w domu/warsztacie i bez uzycia gazowego chloru.Uniknac chce tez uzycia CCl4 w tym procesie a ze sie uda jestem wiecej niz pewnien:)Bilans energi reakcji utleniania chlorem tlenku tytanu niestety jest dosc spory;/Sa pewne problemy o ktorych nie chce sie rozpisywac bo chyba bym cale towarzystwo zanudzil a chodzi glownie o zmienna wartosciowosc tytanu, stad wyjscie z 2tlenku tytanu, nam jest potrzebny 4 wartosciowy.
Pomyslalem nad stosowaniem chloroformu(w samej syntezie lub jako dawca chloru dla cynku)...hehe, niestety, jesli go utlenic tlenem powstaje fosgen.
Hydroliza chlorku tytanu IV ma jedna wade, wydziela sie przy tym HCl i dymy te naleza do BST duszacych, 4 chlorek wegla natomiast powoduje zanik watroby..wybieram wiec miedzy uszkodzonnymi plucami a uszkodzana watroba..a ze mielem juz pobyt w szpitalu z uszkodzona watroba wybieram pluca:)jeszcze w miare dziewicze;)

Sprobuj skldow dla wojska a sam sie przekonasz jaka to piekna mieszanka.Nie wiem jakie masz tez doswiadczeina z Zn/CCL4 , chyba nie podobalo Ci sie, ja natomiast szukalem kiedys mieszanki bardzo gwaltownie dymiacej i sprawdzilo sie wlasnie Zn/S/CCL4, ostatni skladnik moze byc w ostrym nadmiarze, ja nawet zanurzylem przesiaknieta papke siarki z cynkiem w pojemniku z czterochlorkiem...naprawde kapitalny efekt.Kiedys "tetrowe" gasnice byly na porzadku dziennym..dzis tezn banalny w syntezie zwiazek produkuje w Polsce tylko jedna zasrana firemka i jest niemilosiernie drogi, za litr ponad 100PLN!!! to debilizm...meganisza do zagospodarowania.Gasnice wycofano ze wzgledu na szkodliwosc choc czasem producenci przemycaja ten skladnik w sprayowych gasnicach tworzac poprostu patent w urzedzie patentowym, to furtka dla substancji tego typu nawiasem mowiac.

aha, musze dodac, ze salmiak ma zblizone zdolnosci zadymiania jak czterochlorek tytanu, jednak jest to cialo stale i gorzej go dyspergowac wpowietrzu, poza tym zaslona "tytanowa" dodatkowo ma utrudniac przeciwnikowi zycie, co w naszym piro widowiskowym jest ostro nieporzadane.

dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Pi Maj 04, 2007 4:43 am    Temat postu: sublimacja Odpowiedz z cytatem

K豉niam si pi瘯nie Very Happy
Hack napisa:
aha, musze dodac, ze salmiak ma zblizone zdolnosci zadymiania jak czterochlorek tytanu, jednak jest to cialo stale i gorzej go dyspergowac wpowietrzu

Co do tego "niebieskiego" nie zgodz si z Szanownym koleg ; gdy salmiak ma zdolno嗆 sublimacji, czyli przechodzenia w stan pary bezpo鈔ednio ze stanu sta貫go, podobnie jak i naftalen z antracenem.

Problem le篡 s康z w czym innym. Sublimacja i parowanie zabieraj du瞠 ilo軼i ciep豉 wi璚 trzeba uwa瘸 na bilans energetyczny ca貫j mieszanki, bo je郵i si "przesoli" salmiakiem to si nie b璠zie chcia這 pali.
Wyra幡ie jednbak jest mniejsza wra磧iwo嗆 salmiaku na dzia豉nie wysokiej temperatury i p這mieni, tak 瞠 odpada kupa cudowania ze sch豉dzaniem gaz闚 i gaszeniem p這mienia.

Kiedy dawno temu udalo mi si zrobi pi瘯n zadym Embarassed z kiepskiego prochu czarnego ( pozostalo嗆 po nietrafionej technologicznie partii ) i wla郾ie salmiaku. Trudno to by這 rozpali, bo salmiak jest doskonalym flegmatyzatorem, ale z pomoc zimnego ognia ( silna masa zapalcza, o wysokiej temperaturze ) skutecznie si to uda這. Trzeba si by這 salwowa ucieczk Shocked bo efekt z tuby dywanowej przeszed wst瘼ne oczekiwania, a w terenie zabudowanym taka zadyma zwraca jednak uwag. Niemniej wszystko si po jakim czasie rozwia這 bez interwencji stra篡 po瘸rnej, ale co鄉y si nabiegali to ju nam nikt nie zdejmie Shocked Embarassed Laughing Laughing Laughing

Sylwek

Do陰czy: 17 Sty 2007

PostWys豉ny: Pi Maj 04, 2007 8:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

To ja dorzuc kilka spostrze瞠 odno郾ie salmiaku kiedy kupi貫m woreczek 25kg chcia貫m popr鏏owa i reszt sprzeda, bo, na co mi tyle tego sprzeda uda這 si po這wicznie, bo wszyscy chc dymi, ale nikt nie wie, co dobre Wink a mianowicie salmiak to jeden z lepszych zadymia czy jakie testowa貫m a sto procent satysfakcji daje z silnymi mieszaninami opartymi o silny utleniacz ze wzgl璠闚 ekonomicznych stosowa貫m chloran potasu czasem testowa貫m mieszaniny z這穎ne z dw鏂h utleniaczy chloranu i azotanu potasu. Ale tak naprawd chloran + cukier + salmiak wymiata problem pojawia si przy wi瘯szych 鈍iecach bo ci篹ko m闚i o prasowaniu tego ze wzgl璠u na sk豉d jako tam zag窷ci trzeba wiadomo, ale z sercem na ramieniu. Pod koniec zesz貫go roku zrobi貫m kilka sztuk takich po 200g mieszaniny i powiem, 瞠 by這 pi瘯nie tyko na 5sztuk dwie zrobi造 buum nie wielkie, ale wysypa造 i doko鎍zy造 na, zewn徠rz co w niczym nie przeszkadza nie trzeba niczego t逝mi mieszanina spala si bez p這mienia z wydzieleniem ogromnych ilo軼i dymu, cho osobi軼ie nie jestem fanem wdychania takich opar闚 wol popatrze z daleka zdrowie jest mi jednak potrzebne. Tak wiec, je郵i kto my郵i o dobrej zadymie za ma貫 pieni康ze to tylko salmiak i chloran. Bo wiadomo, 瞠 teraz w technice wojskowej stosuje si chloro pochodne aromatyczne i proszki metali a wydajno嗆 tego jest przeogromna tylko w domku nie damy kilka set z這tych w detalu za tak pochodn a i z syntezowa od zera jest trudno i wcale nie za tanio.

Hack

PostWys豉ny: Pi Maj 04, 2007 11:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co do tego "niebieskiego" nie zgodz si z Szanownym koleg ; gdy salmiak ma zdolno嗆 sublimacji

racja,masz racje Dziadku Kermicie kiepsko sie wyrazilem.Dyspersje czasteczek dymu oczywiscie mam na mysli juz po sublimacji.Latwiej sie operuje plynem np. w wytwornicach smiglowcoych,czolgowych.

Dodajac cos w tym temacie, to napewno pamietacie jak ruscy chcieli kontorolowac pogode na jakas parade...rozpyliali zwiazki srebra z jodem w okolicach, ktore maja niesamowita zdolnosc kondensacji pary wodnej..i osuszyli w koncu okoliczna atmosfere.Kuriozalne ale ponoc dzialalo.
Cos z tej nauki mamy tez w naszych malych projektach.Wspominam o tym dla poczatkujacych, chlorki, jodki, niektore halogenki metali we frakcji dymu nie dosc ze same stanowia geste dymy to dodatkowo kondensuja mgle z wody zawartej w atmosferze. Moza powiedziec, ze w suchym powietrzu mniej dymi.

Hax

Do陰czy: 17 Lis 2006

PostWys豉ny: Pi Maj 04, 2007 6:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sylwek napisa:
cho osobi軼ie nie jestem fanem wdychania takich opar闚 wol popatrze z daleka zdrowie jest mi jednak potrzebne.

Zastanawiam si jak bardzo szkodliwe s te opary, zw豉szcza, 瞠

methyl napisa:
55g NH4CL (chlorek amonu-salmiak, tani,nie szkodliwy i ogolnie dost瘼ny)
(oczywi軼ie zdaje sobie spraw, 瞠 opary mog by zgo豉 inne Wink)

Bo s康z帷 po fotkach i tym co czytam to faktycznie jest to najlepszy wyb鏎 na 鈍iec dymn (musz wreszcie si zaopatrzy w NH4Cl). Zastanawiam si jednak nad tymi oparami - czy takie co usz這by np. w ASG albo przy kr璚eniu powiedzmy 'amatorskich' film闚 (np. znajomy potrzebowa g瘰t, dziwn mg喚 do jednej sceny).
Powr鏒 do g鏎y
DNF

Do陰czy: 15 Kwi 2005
Sk康: Bydgoszcz

PostWys豉ny: Pi Maj 04, 2007 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NH4Cl rozklada sie na NH3 i HCl takze jest szkodliwy i to bardzo:) (po rozkladzie oczywiscie)
Pozdrawiam
DNF

K. I. Ga販zy雟ki
Powr鏒 do g鏎y
hvman

Do陰czy: 01 Kwi 2007
Sk康: Niejawne

PostWys豉ny: Pi Maj 04, 2007 9:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale NH3 i HCL od razu si 陰cz si ze sob tworz帷 salmiak, wi璚 dym nie jest szkodliwy, cho dla niekt鏎ych teoretycznie mo瞠 by dra積i帷y (testowane na sobie, ja nic nie odczuwa貫m, a by貫m w samym 鈔odku chmury dymu).
Powr鏒 do g鏎y
Sylwek

Do陰czy: 17 Sty 2007

PostWys豉ny: Pi Maj 04, 2007 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma rzeczy nieszkodliwych nawet s這dycze s szkodliwe. Wracaj帷 do chlorku amonu cz貫k pisz帷y charakterystyk pewnie por闚nywa cyjanki do chlorku amonu i w tym kontek軼ie nie jest szkodliwy. Ja tam nie by豚ym taki za okre郵aniem go jako nieszkodliwy szczeg鏊nie w formie aerozolu przyjmowanego wziewnie. Ale pewnie przyjmowany okazjonalnie nie b璠zie stanowi znacznego obci捫enia dla organizmu zdrowego cz這wieka
Rz鏊

Do陰czy: 19 Maj 2007
Sk康: cHoli鏚

PostWys豉ny: Sob Cze 09, 2007 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Od jakiego czasu posiadam 鈍iece dymn (czy granat - jak kto woli Smile ...) RDG-2 i mam zamiar u篡 go filmie. U篡je go pierwszy raz i chcia豚ym si od was dowiedzie - je郵i kto odpala - jak d逝go si pali... Tak mniej-wi璚ej chocia... Z g鏎y thx.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Adres AIM
Go嗆

PostWys豉ny: Wto Gru 11, 2007 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w jaki spos鏏 otrzymac czarny dym ??
豉czenie 50 na 50 z antracenem jest drogie ;/ strasznie chyba 瞠 kto wie jak go 豉two zast徙i czym ??
Powr鏒 do g鏎y
Majeranekk

Do陰czy: 16 Lip 2007

PostWys豉ny: Wto Gru 11, 2007 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KNO3 + cukier + trociny daja taki dziwny czarny dym Razz

Do陰czy: 21 Lip 2007
Sk康: Zza P這tu

PostWys豉ny: Wto Gru 11, 2007 11:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
KNO3 + cukier + trociny daja taki dziwny czarny dym
To kolega sie chwali 瞠 jak zapali kaw w szkle to czarne z瑿y mia Laughing . Inna osoba sie chwali豉 瞠 jak robi豉 karmelka jako 鈍iece dymn ( no ja ju nie wiem... pisze to co m闚i) to po dodaniu zmielonej kawy czarnej uzyska efekt black smoke... a z t kaw i szk貫m to nie 幢e pali mu sie chcia這....
Mo 瞠 to s mity ale mity trzeba obali albo potwierdzi wi璚 do roboty.

Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
Majeranekk

Do陰czy: 16 Lip 2007

PostWys豉ny: Sro Gru 12, 2007 8:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yyy.... to ze S&C z trocinami daje czarny dym to akurat nie jest mitem tylko prawda... Sam testowalem aka mieszanke i rzeczywiscie dziala.

Pozdr

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nast瘼ny
Strona 4 z 7

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum