Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

安ieca Dymna, Granat Dymny
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
Hax

Do陰czy: 17 Lis 2006

PostWys豉ny: Czw Sty 18, 2007 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie pomyli貫m. Zmielone by造 w m造nku elektrycznym a do cukru pudru mam inny m造nek ni do saletry, wysypane na osobne talerzyki 豉dnie si suszy造 przy kaloryferze. Nie ma mowy o tym, 瞠by si pomyli. Poza tym robi貫m to "na dwa razy"... mia豚ym dwa razy si pomyli?
Proporcje na pewno nie s z貫. Korzystam z wagi z dok豉dno軼i do 0.1g, dok豉daj帷 ma貫 b喚dy pomiarowe w豉sne i inne g逝potki my郵, 瞠 b陰d wzgl璠ny m鏬 wynie嗆 nie wi璚ej ni 0.25% (dla 20g odczynnika nie wi璚ej ni 0.5g b喚du). Mieszanina nie by豉 wilgotna. To mo瞠 by tylko i wy陰cznie wina odczynnika, kt鏎y powinien by KNO3, a nie wiadomo czy jest Smile. A co Eko to to raczej zaufany sprzedawca.. ale m鏬 si pomyli.

Po pierwszym razie, gdy pierwsze dwie 鈍iece nie wysz造 te my郵a貫m, 瞠 to proporcje (kumpel wa篡) albo wilgo (bo nie suszy貫m tego jako specjalnie) albo z貫 rozdrobnienie (bo saletra byla w postaci drobnego proszku). Dlatego na drugi raz zmieli貫m wszystko dok豉dnie, wysuszy貫m i sam wa篡貫m (wcze郾iej bez mielenia i suszenia wychodzi造 bardzo dobre B&T).
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
polu

Do陰czy: 10 Sty 2006

PostWys豉ny: Czw Sty 18, 2007 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skoro masz dokladna wage to sprawdz ile "niby KNO3" rozpusci sie w danej ilosci w wodzie w danej temperaturze czyli np. w temp 20 C
w 100cm3 powinno rozpuscic sie 31,5 g KNO3
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Sty 26, 2007 7:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

安i璚a B&T jest od dawna w lietraturze opisana ( to tak dodam od siebie ). Dymienie bazuje na odparowaniu w瘭owodoru jakim mo輳 by parafina.

Aby temat rozkr璚ic polecam testy z siarczanem amonu do kupienia w ogrodniczym za grosze. Nalezy jego jeszcze zmiesza z sol kuchenn.

Reakcja :

(NH4)2SO4 + NaCl = Na2SO4 + 2 NH3 + 2 HCl

Wiele razy kto proponowa dodawa s鏊 do saletry z cukrem. 疹e. Nie sama s鏊 ale mieszanka soli z siarczanem amonu. Nie wiem jednak jak to b璠zie dymi bez chloranu ( na samym KNO3 ) bo test闚 nie robi貫m. Czekamy na wyniki i * dla tego co poka瞠 pierwszy wynik ( pozytywny ) Wink

Przy okazji jako ciekawostka. W 1939 r w Polsce masa dymna w jednym z granat闚 mia豉 % sk豉d :

KNO3 - 46
antracen surowy - 35
nadchloran amonu - 14
piasek - 5

Do嗆 rzadki przyk豉d masy bez KCLO3 ( ale i tak droga bo na AP )

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
Piro

Do陰czy: 24 Gru 2006
Sk康: test

PostWys豉ny: Sob Sty 27, 2007 7:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

polu napisa:
Piro
czytaj dokladnie. Posty te odnosza sie do B&T nie do karmelu Exclamation

Wiem dok豉dnie do czego odnosz si te posty ale chcia貫m poprostu pokaza na przyk豉dzie bo przecie w B&T nie wieda zmiany koloru a w tradycyjnym karmelku jest takowa. Jak bym napisa 瞠 B&T br您owije to by豚y b陰d bo w niej nie wida 瞠 w璕iel i woda powstaje.

C12H22O11 Arrow 12C + 11H2O

tak dla scis這軼i to jest rozk豉d termiczny

Go嗆

PostWys豉ny: Nie Sty 28, 2007 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siema!
Mam taki maly problemek Smile mianowicie chodzi mi o mieszanke B&T
zropbilem tam jak bylo podane no i nie moglem tego zapalic ;/
cukier zmielilem na puder no i nic ;/ skladnikow mielem tylko co bylo podane (no mniejwiecej bylo tyle ale duzej ruznicy nie bylo) no troszke mniej na pewno bylo wosku ale jak czytalem no to nic nie szkodzi ze jest za malo ale nie bylo wielkiej ruznicy....
no i zmieszalem cukier puder z kno3 potem roztopilem wosk i wlalem go do mieszanki CP + KNO3. Chwile odczekalem i dalem to do rurki od srajtasmy Smile ubilem! z jednej strony zalepilem tasma... obwinelem ta rurke folia aluminiowa. W mieszance wywiercilem 3 otwory Smile poczekalem az wyschnie i odpalam...a raczej prubuje no i nic ;/ nie chcialo sie odpalic wogule niccc!! tylko tyle co sie odpalilo i od razu zgaslo. ;/ w koncu wzielem troszke pozostalosci po tym co mi sie nie zmiescilo do rurki rozdrobnilem jak najbardziej sie dalo nasypalem na rurke i podpalilem no i sie zapalilo tylko tu jest nastepny problem no bo dawalo bardzo duzo ognia ;/ a wiem ze ne powinno byc go wogule ;/

i tutaj mam takie jeszcze zapytania.
- co jest lepsze cukier puder czy sacharoza??
- z tego co mi wiadomo to im wiecej cukru pudru tym wiecej dymu czy w takim razie co to da jak bym daj ~46g CP ~ 25G KNO3 i ~28 Wosku to czy to sie wogule da odpalic i czy nie bedzie przypadkiem wiecej bymu ??
-Jak lepiej jest zrobic roztopic wosk i wlac do mieszanki czy roztopic wosk i wsypac do niego mieszanke??
-w czym najlepiej cala mieszanke "zamontowac" czy zrobic jakas dysze z foli alu... ( chodzi mi o cos takiego jak by sie mieszanke dalo do butelki po napoju energetyucznym ze cos w takim stylu dysza)

Jezeli ktos zna odpowiedz na moje pytaniaq to bede bardzo wdzieczny Smile

Sory ze tu pisze ale nie mam dostepu do tematu gdzie rozchodzi sie o swiece dymna B&T Smile
Prosze o pomoc!! Very Happy
Powr鏒 do g鏎y
Hax

PostWys豉ny: Nie Sty 28, 2007 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj masz du篡 problemik. Twoim problemikiem jest poprawna pisownia. Najpierw si tego naucz, a potem my郵 o B&T.

A jak si ju nauczysz: cukier puder i sacharoza to to samo... Sad, co do twierdzenia, 瞠 czym wi璚ej cukru pudru tym wi璚ej dymu to nie jest takie proste. Co do pytania o wlewanie wosku. No ja nie mog, naprawd... Na moje wszystko jedno, byleby dobrze pomiesza. Bo nigdzie w twoim opisie nie by這, 瞠 wymiesza貫. A widz帷 tw鎩 post, a raczej styl w jakim zosta napisany, to my郵, 瞠 jest wielce prawdopodobne i nie wymiesza貫 tego wszystkiego dok豉dnie.
Problemem mo瞠 te by jeden ze sk豉dnik闚 (patrz kilka post闚 wcze郾iej na m鎩 pierwszy post w tym temacie) lub co innego. Og鏊nie B&T to strasznie prosta mieszanka.
Mieszank mo瞠sz "zamontowa" do rurki po foli alu. Mo瞠sz te do butelki po napoju energetycznym, whatever.

BTW: czym pr鏏owa貫 odpali?
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Nie Sty 28, 2007 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zapa趾ami i zapalniczk 瘸row Smile
Z tego co wiem to mo積a to odpali nawet normaln zapalniczk

I tutaj jeszcze 1 moje zagadnienie o kt鏎ym zapomnia貫m doda.
Dgy 鈍ieca si spali豉 to pozosta豉 taka 鄴速a ciecz (taka lej帷a) Niewiem co to mog這 by mo瞠 tak jest za ka盥ym razem no nie wiem.
A moze wiesz czemu byl ogie..?? ( mia oko這 30 cm. )
Powr鏒 do g鏎y
Hax

PostWys豉ny: Pon Sty 29, 2007 6:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy lu幡o usypanej masie B&T powstaje ogie, to dosy normalne, przynajmniej w moich mieszankach.
Tak B&T mo積a odpali od zapalniczki, ale zwykle nie nale篡 to do bezproblemowych zada.
Gdy mi z jakiego dziwnego powodu nie wyszed B&T to te zostawa豉 ciecz, zreszt patrz par post闚 wy瞠j. Podejrzewam, 瞠 to wosk. Tyle, 瞠 moja ciecz by豉 bezbarwna i zaraz zastyg豉.
Powr鏒 do g鏎y
krzysiek1

PostWys豉ny: Pon Sty 29, 2007 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogie pojawia si dlatego 瞠 mieszanka dosta豉 瘸 du穎 tlenu ,trzeba robi dysze lub jakie sitko metalowe umie軼ic 瞠by nie dostawa豉 瘸 du穎 tlenu a do zapalania u篡j jakiej mieszanki np.slaetry z cukrem.
Powr鏒 do g鏎y
Tomash
dost瘼 pr鏏ny do MW

Do陰czy: 27 Sty 2003
Sk康: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWys豉ny: Pon Sty 29, 2007 10:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rader_vip napisa:
co jest lepsze cukier puder czy sacharoza??

Hehehe Wink Co lepsze (cukier czy cukier), ja s康z 瞠 cukier.
Co do zapalno軼i, mog貫 da z貫 proporcje, mog這 by wilgotne, mo磧iwo軼i jest a Za du穎.
Pozdr.

Go嗆

PostWys豉ny: Pon Sty 29, 2007 11:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli z tego co ja wnioskuje to zaczac od mniejszej ilosci wosku i prubowac ile bedzie jaklepiej no i zobaczyc saletre z chemicznego Smile
Bo ta niewiem z kad byla bo z kumpel zamowil Smile tylko ze mu wychodzi dobrze a mi no jakos nie ;/ nic sprubuje z nim pogadac albo tak jak wyzej napisalem
Powr鏒 do g鏎y
Hax

PostWys豉ny: Wto Sty 30, 2007 12:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja zam闚i貫m czyst i mi nie dzia豉 jako Wink.
A co do proporcji to zastosuj te, kt鏎e s w orginale B&T. A jak nie masz wagi, to sobie kup. Albo podchodzisz do pirotechniki amatorskiej "odpowiednio" (瞠by nie napisa profesjonalnie ;p) albo sobie mo瞠sz nieco darowa...
Powr鏒 do g鏎y
Piro

Do陰czy: 24 Gru 2006
Sk康: test

PostWys豉ny: Wto Sty 30, 2007 2:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie musi u篡wa 瘸dniej mieszanki poniewa wystarczy lont mi tak przynajmniej zawsze si odpala ale ta 簑速a ciecz to brzmi jak horror powiem tyle jak robisz "sito" to nie dawaj rzadnej mieszanki bo je stracisz (odleci) a zamiast sita daj puszk i zrub dziury lepszy efekt bo dymi ze wszystkich stron
m這dy chemik

Do陰czy: 02 Lip 2006
Sk康: Warszawa

PostWys豉ny: Sob Mar 03, 2007 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Ja tez wykona貫m ostanio kilka 鈍iec dymnych B&T wiekszo嗆 odpali豉 tylko z jedn mia貫m problem ale podejrzewem 瞠 poprostu mieszanka si nie zapali豉 do saletry z cukrem.
Moje 鈍iece wykonuje w z saletry z ogrodniaka i cukru pudru (cho zdarzy這 mi si wykorzysta ostanio nie zmielony, i nie widzia貫m by jako szczeg鏊nie zmieni這 to parametry swiecy). Mieszank wk豉dam do aluminowej puszki po coli robie jeden g堯wny kana przez ca豉 mieszanke oraz z 4 boczne kt鏎e przechodz przez g堯wny, wszystkie wype軟iam mieszank 50/50 saletry/cukru i do g堯wnego wk豉dam lont visco 2mm wszytsko obklejam ta鄉 malarsk. Od strony lontu gdzie jest du瘸 dziura by 豉twiej wlewa mieszank, zalewam j potem gipsem. Patentem by nie zamuk lont jest poprowadzenie go w s這mce.
W takim korpusie mie軼i si a 400g z 5 kana豉mi spala si to jakie 4-5 minut bardzo intesywnym dymem bez 瘸dnego ognia, dym unosi si na pocz徠ku na ziemi徙otem troch si wznosi ale og鏊nie utrzumuje si jako chmura od ziemi na ponad 2m, bardzo g瘰ty nic nie wida na 3cm. Problem wystepuje pod koniec kiedy przepala si od wysokiej temp. puszka i opary prafiny zaplaj si pi瘯nym r霩owym ogniem wskazuj帷ym na saletre potasow, oczywi軼ie pogarsza to ko鎍owe wyniki produkcji dymu na ale wina zbyt cienkiego korpusu, mam plan okleja te puszki 3 warstwami papieru i potem ta鄉 malarsk przedtem papier pokryje szk貫m wodnym. Jest to 豉dny efekt cho nie bezpieczny w czasie akcji pozoracji walki w lesie gdzie mo瞠 si zapali runo le郾e. Za nim u篡貫m puszek po coli 鈍iece niewielkiej wielko軼i robi貫m w w連no r璚znnie papierowych korpusach, s bardzo dobre bo si nie spala造 grubo軼 軼ianki mia豉 0,5cm. Zatyczki gipsowe 1cm. Daje r闚nierz zdj璚ie jednej:
[img=http://img371.imageshack.us/img371/3474/dscn6363tx4.th.jpg]
Daje kilka zdj耩 opisywanej wy瞠j 安iecy dymnej:
[img=http://img122.imageshack.us/img122/8281/dscn6357dy5.th.jpg]

Pozdrawiam
M這dy chemik
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
MIROR

Do陰czy: 06 Maj 2006

PostWys豉ny: Pi Mar 30, 2007 6:35 pm    Temat postu: fugas B&T? Odpowiedz z cytatem

Przed chwil odpali貫m 鈍iece dymn z mieszank o sk豉dzie:
KNO3 23g
sacharoza 13g
stearyna (ze 鈍ieczki) 14g
rdza 1g
Odpalona od saletry z cukrem zacz窸a si pali i co jaki czas przygasa豉, a gdy ni pomacha貫m rozpala豉 si - tak jakby jej tlenu brakowa這. Takie przygasanie wyst瘼owa這 tylko na pocz徠ku, p騧niej ju by這 ok. Czy zmniejszenie ilo軼i stearyny lub zmielenie saletry rozwi捫e ten problem?
Odpala貫m te woskiem pszczelim zamiast stearyny i by這 podobnie, tylko 瞠 dym mniej 鄉ierdzia.

Taki dym z tego typu 鈍iecy to w wi瘯szo軼i substancja palna wymieszana z powietrzem. Czy w takim razie mo積a by zrobi tego fugasa?

PostWys豉ny: Pi Mar 30, 2007 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

T substancj paln jest stearyna, mieszanina C17H35COOH i C15H31COOH, kwas stearynowy i palmitynowy, gaz tych kwas闚 jest 豉two palny dlatego je郵i jest s豉by korpus kt鏎y si przetopi, gaz ten mo瞠 si zapali, raczej si nie nadaje na fugasa, poniewa musi by w nim u篡ta mieszanina 豉two zapalna, ciecz lub cia這 sta貫.

Najlepiej zmiel cukier na puder oraz saletre na py, jak nie zadzia豉 zmiejsz ilo嗆 wosku lub zwi瘯sz ilo嗆 utleniacza, KNO3.

Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
MIROR

Do陰czy: 06 Maj 2006

PostWys豉ny: Pi Mar 30, 2007 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

m這dy chemik napisa:
raczej si nie nadaje na fugasa

To si oka瞠 Laughing Taki fugas by豚y wygodny w uzyciu, bo ca造 'zestaw fugasowy' by豚y w jednej rurce. Wad by by這 to 瞠 dzia豉豚y (je郵i by dzia豉) tylko w bezwietrzn pogode.

PostWys豉ny: Pon Kwi 02, 2007 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wed逝g mnie trudno by zrobi na tym fugas, mieszanka zapalna s GAZY, 瞠by najpierw zrobi fugasa musia by uzyska gazow parafin kt鏎a jest 豉two zapalna. Zastan闚 si na tym.

Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Czw Kwi 19, 2007 8:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy mo積a 鈍iec dymn w這篡 do metalowej puszki??
Wsz璠zie pisze 瞠 korpusy nie mog by metalowe... Very Happy
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Czw Kwi 19, 2007 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siopek napisa:
czy mo積a 鈍iec dymn w這篡 do metalowej puszki??
Wsz璠zie pisze 瞠 korpusy nie mog by metalowe... Very Happy

1. Mo瞠sz o ile otwory na uj軼ie dymu b璠

2. Zalecenie dotyczy silnik闚 rakietowych

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nast瘼ny
Strona 3 z 7

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum