Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niebieski płomień - mieszaniny, gwiazdy, flary, itd...
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ARKO



Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 286
Skąd: Radom

PostWysłany: Sro Sie 14, 2013 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

qba200 napisał:
Może mi ktoś powiedzieć jeszcze coś praktycznego o kompozycji Glebojada? Tzn zdaję sobie sprawę z niebezpieczności tej mieszanki, pytanie jak bardzo jest niebezpieczna w takim codziennym użytkowaniu tzn. słoik---> szelka. Te kilka % wilgoci w słoiku nie powinno zrobić żadnego bubu?


CuCl2 z wodą daje odczyn kwaśny i po prostu nie dajemy jego do mieszanek z kclo3.

Na forum ru pamiętam opisywano przypadki samozapłonu takich mas (dokładnie z CuSO4. Ktoś chciał użyć malachit ale nie miał jego więc zastosował siarczan i zaliczył samozapłon. Z chlorkiem Cu będzie podobnie.

Nikt Ci nie odpowie precyzyjnie na pytanie "Jak bardzo jest to niebezpieczne" bo złe pytanie. Sporo zależy od otoczki, ilości wody i szczęścia. Piro to nie gra w rosyjską ruletkę.


A.


Ostatnio zmieniony przez ARKO dnia Czw Sie 15, 2013 10:46 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
qba200



Dołączył: 23 Lip 2011
Posty: 61

PostWysłany: Czw Sie 15, 2013 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem, jednak jeśliby wysilić się na trochę ostrożności i:

* Trzymać gwiazdki w pudełku próżniowym
* Dać warstwę primera który zaizoluje jednak to nasze CuCl2 od wilgoci.
* I nie zostawiać gwiazdek na "zewnątrz", tylko trzymać je jednak odizolowane od otoczenia

Wtedy ryzyko "zakwaszenia" mieszanki jest o wiele niższe niż przy normalnym użytkowaniu.

_________________
http://www.youtube.com/user/MalinowyZiom/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ARKO



Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 286
Skąd: Radom

PostWysłany: Czw Sie 15, 2013 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

qba200 napisał:
Rozumiem, jednak jeśliby wysilić się na trochę ostrożności i:

* Trzymać gwiazdki w pudełku próżniowym
* Dać warstwę primera który zaizoluje jednak to nasze CuCl2 od wilgoci.
* I nie zostawiać gwiazdek na "zewnątrz", tylko trzymać je jednak odizolowane od otoczenia


Dobrze myślisz ale życie uczy, że trzymanie mieszanek miesiącami albo i latami jest przyczyną wypadków. Primer jest zawsze porowaty i przepuszcza wodę.


A.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
qba200



Dołączył: 23 Lip 2011
Posty: 61

PostWysłany: Wto Sie 20, 2013 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnia rzecz która mnie jeszcze męczy to dekstryna jako lepiszcze w takiej mieszance. Żeby ją aktywować, potrzeba wody - czy przez dodanie wody by mieszankę rozrobić, nasze CuCl2 nie tworzy od razu środowiska kwaśnego? Poprzednie osoby wspominały tylko o odwadnianiu naszego CuCl2 (mógłby mi ktoś jeszcze wytłumaczyć czemu z sieci krystalicznej chlorku oddawane są wtedy cząsteczki wody?).

Pozdrawiam.

_________________
http://www.youtube.com/user/MalinowyZiom/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Spanner



Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWysłany: Wto Sie 20, 2013 3:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sumie ta mieszanka jest hmm dziwna. Niby mieszasz ten chlorek z dekstryną, oba higroskopijne a jednak całość robi się brązowa troszkę się grzeje.. i jest sucha. Poważnie ta mieszanka po zmieszaniu nie jest higroskopijna i uważam ze jest bezpieczna. Mam najlepsze porównanie do gwiazdek na azotanie strontu, które pompowane dosłownie się rozpłynęły. Te natomiast wyschły szybko i skutecznie. Polecam, je są na prawdę dobre.
_________________
Niebo to płótno ja trzymam pędzel ale nie umiem malować wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ripper87



Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 205
Skąd: z czwartej gęstości

PostWysłany: Wto Sie 20, 2013 9:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Swego czasu robilem niebieskie gwiazdki o skladzie: kclo3, cucl2, s, dex. Kolor byl doskonaly. Gotowe gwiazdki zdawaly sie byc wilgotne, mimo to bardzo latwo bylo je podpalic. Nie polecam ich robic w celach pirotechnicznych, jedynie jako ciekawostke. Gwiazdy czule na cieplo. Kiedys zapalily mi sie podczas suszenia na balkonie w pelnym sloncu. Ale kolorek byl niesamowity, co wiecej bardzo dlugo sie palily Smile. Pozdrawiam
_________________
www.youtube.com/watch?v=L9401w2CqI4
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
qba200



Dołączył: 23 Lip 2011
Posty: 61

PostWysłany: Pią Sie 23, 2013 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, dzisiaj popisałem się głupotą przed sobą ( a teraz i przed wami). Wsypałem CuCl2 do blaszanego kubka który okazał się jednak aluminiowym kubkiem. Kubeczek położyłem, skupiłem się przez minutę na czym innym, gdy zwróciłem uwagę na kubeczek, było już za późno. Mam piękny nalot miedzi na powierzchni kubka. W reakcji wymiany również powstało mi AlCl3, i teraz mam do was pytanie, jest możliwość pozbycia się go? Kubeczek jest fajny, chciałbym go po używać, a jako że miedź jest mało reaktywna, nie tworzy żadnych niefajnych mieszanek, i raczej do kubeczka przywiera, nie powinna mi sprawiać kłopotu jak wsypię tam coś innego i się z tym wymieszać. Jednak o AlCl3 dowiedziałem się że tworzy silne środowisko kwasowe poprzez hydrolizę do heksahydratu, co jest bardzo niepożądane.


CuCl2 zostało natychmiast po zauważeniu przesypane, jednak jest minimalnie zanieczyszczone. Jak rozumiem odczynnik idzie w kubeł, bo nie ma możliwości oczyszczenia go z AlCl3, a używanie go w mieszankach z chloranami nie wchodzi w żadnym wypadku w grę?

_________________
http://www.youtube.com/user/MalinowyZiom/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Pią Sie 23, 2013 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Azydki w kontakcie z solami miedzi są bardzo niebezpieczne. Oby zabawa się źle nie skończyła po przez sentyment do aluminiowego kubeczka Laughing
_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
qba200



Dołączył: 23 Lip 2011
Posty: 61

PostWysłany: Pią Sie 23, 2013 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mimo wszystko zamierzam ograniczyć się do chloranów i azotanów Very Happy

W sumie najbardziej zależy mi na odczynniku, rozum podpowiada że zanieczyszczony jest, serce zauważyło że w sumie teoretycznie to AlCl3 powinno powstać, a w ogóle go nie widać, ani na naczyniu, ani w odczynniku. CuCl2 z barwy takiej morskiej w, po prostu pociemniało w niektórych miejscach. I nie wiadomo czy już przereagowało, czy nie.

_________________
http://www.youtube.com/user/MalinowyZiom/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ARKO



Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 286
Skąd: Radom

PostWysłany: Sob Sie 24, 2013 7:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

qba200 napisał:
Wsypałem CuCl2 do blaszanego kubka który okazał się jednak aluminiowym kubkiem.



Jedna z chemicznych grzałek to mix złomu Al z siarczanem miedzi (albo chlorkiem). Do tego dodać wody i mamy mocne grzanie. Czas grzania, regulujemy ilością dodanej wody. Jak będzie zbyt gorąco, woda odparuje i reakcja przestanie zachodzić. Bez utleniacza się nie zapali.



Miłego dnia A
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
qba200



Dołączył: 23 Lip 2011
Posty: 61

PostWysłany: Sob Sie 24, 2013 12:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To co Panowie, da radę ocenić co się stało z odczynnikiem? Bo na moją głowę są dwie możliwości:

1. Podczas reakcji glinu z CuCl2, powstało ciepło które odwadnia inne cząsteczki CuCl2, dzięki czemu otrzymujemy miejscowe przyciemnienie koloru. (bezwodny CuCl2 jest brązowy)

2. Nasze cząsteczki CuCl2 jednak połowicznie przereagowały z glinem tworząc miedź która jest "ruda" i dlatego przyciemnia zielony kolor CuCl2. W tej sytuacji jest ryzyko że w odczynniku oprócz mało reaktywnej miedzi pojawia się również niefajne AlCl3.


Tutaj daję zdjęcie:

http://imageshack.us/photo/my-images/20/4xmn.jpg/

_________________
http://www.youtube.com/user/MalinowyZiom/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
hydrex



Dołączył: 07 Gru 2013
Posty: 6
Skąd: Opole

PostWysłany: Pią Gru 27, 2013 3:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm.. Mi udało się uzyskać niebieski kolor bez kombinowania.. Zmieszałem w proporcjach (objętościowo) 1:1:1 saletrę potasową,cukier oraz otrzymaną wcześniej sól miedzi. Ogólnie rzecz biorąc mieszanka mnie zaskoczyła ponieważ spodziewałem się zielonego kolorku a tu ni z gruchy ni z pietruchy niebieski Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Spanner



Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWysłany: Pią Gru 27, 2013 5:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pokaż zdjecie/film Smile
_________________
Niebo to płótno ja trzymam pędzel ale nie umiem malować wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
hydrex



Dołączył: 07 Gru 2013
Posty: 6
Skąd: Opole

PostWysłany: Pią Gru 27, 2013 6:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę bardzo Wink
Tutaj jest mieszanka "na sucho"
http://hostuje.net/file.php?id=989987f37b6005c17b9ab685ba8da98d
Oraz klatka z filmu:

Na pierwszy rzut oka wygląda to tak jak by mieszanka nie chciała się zapalić ale to tylko pozory Wink
Tutaj natomiast mamy spalanie odrobiny masy karmelkowej wykonanej z tej właśnie mieszanki:
http://hostuje.net/file.php?id=5c49cb1ef9f1c34136cb1ab95821e860
Ogólnie rzecz biorąc trzeba dokładniej popracować nad składem bo jak damy za dużo reduktorów to mieszanka nie spala się samoistnie (potrzebuje zewnętrznego źródła ciepła aby reakcja zachodziła) a za mała ich ilość skutkuje szybkim wypaleniem się mieszanki bądź jej niepalnością.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP