Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Granulowanie
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IrkaceK



Dołączył: 23 Lip 2002
Posty: 214
Skąd: te piękne kolory ?

PostWysłany: Pią Mar 21, 2003 12:47 pm    Temat postu: Granulowanie Odpowiedz z cytatem

Witam...

Ostatnio mi sie nudzilo i zbudowalem sobie maszynke do granulowania (nawet calkiem fajnie dziala) ale mam pewne (lamerskie) pytanko.. Jaka wielkosc ziarna bedzie najlepsza dla armatki.. Czy dobniejszy proch czy grubszy??




To jest grubszy



A to drobniejszy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Jaśladen



Dołączył: 27 Lut 2003
Posty: 11

PostWysłany: Pią Mar 21, 2003 6:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moze to troche nie na temat ale czy mozesz opisac ta swoja maszynke do granulowania?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
IrkaceK



Dołączył: 23 Lip 2002
Posty: 214
Skąd: te piękne kolory ?

PostWysłany: Pią Mar 21, 2003 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej

Duzo do opisywania nie ma.. W puszcze po orzeszkach zrobilem dziurke i puscilem przez nia precik.. Na preciku z jednej strony zalozona gumka i poprowadzona do silniczka z samochodu zabawki (zmieniam na mocniejszy bo ten moze tylko male ilosci uciagnac).. Szybkosc obrotow reguluje przez zwiekszanie napiecie (zasilacz od 3V do 12V).. Do puszki dajemy wilgotnego prochu.. Ustawiamy napiecie na takie zeby sie powoli obracal i to tyle.. Jak bedzie mocniejszy silnik to tylko kule dac i mamy maly mlyn kulowy Razz..

IK
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Qba



Dołączył: 04 Lut 2003
Posty: 104
Skąd: Podkarpacie - okolice Rzeszowa

PostWysłany: Pią Mar 21, 2003 7:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zajmuje sie armatami ale z doswiadczenia wiem ze najszybciej spala sie proch w grudkach o srednicu okolo 4-5 mm. Przynajmniej według moich eksperymentów. Jeżeli sie myle to prosze o sprostowanie.

Pozdro

_________________
Qba
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Pią Mar 21, 2003 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

IrkaceK napisał:
Hej

Duzo do opisywania nie ma.. W puszcze po orzeszkach zrobilem dziurke i puscilem przez nia precik.. Na preciku z jednej strony zalozona gumka i poprowadzona do silniczka z samochodu zabawki (zmieniam na mocniejszy bo ten moze tylko male ilosci uciagnac).. Szybkosc obrotow reguluje przez zwiekszanie napiecie (zasilacz od 3V do 12V).. Do puszki dajemy wilgotnego prochu.. Ustawiamy napiecie na takie zeby sie powoli obracal i to tyle.. Jak bedzie mocniejszy silnik to tylko kule dac i mamy maly mlyn kulowy Razz..

IK
Może jestem niezbyt inteligentny, ale za nic nie mogę sobie wyobrazić, jak to działa. Jakim cudem może to wytwarzać granulki?

IrkaceK napisał:
W puszce jest mokry proch.. Puszka sie kreci a proch toczy i toczy i toczy az sie zrobia granulki.. To tak jak krecenie z kozy kulki Laughing Wazne ze dziala Cool
A jak osiągasz różną średnicę granulek, lub w miare jednakową? Wychodzą ci różne i przesiewasz?
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
IrkaceK



Dołączył: 23 Lip 2002
Posty: 214
Skąd: te piękne kolory ?

PostWysłany: Pią Mar 21, 2003 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wychodzą ci różne i przesiewasz?


Exactly..

IK
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
fire



Dołączył: 11 Gru 2004
Posty: 24
Skąd: rymanów

PostWysłany: Wto Lut 15, 2005 5:40 pm    Temat postu: witam Odpowiedz z cytatem

IrkaceK twoja maszynka działa świetnie granuluje nią Pcz super .
A właśnie Pcz zgranulowany w ten sposób jest nazywany Pcz granulowany,
a Pcz który jest rozkruszany??
I kóry ma lepsze właściwości .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bomberman22



Dołączył: 12 Mar 2004
Posty: 66
Skąd: pd. - wsch. Polska

PostWysłany: Sro Lut 16, 2005 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest wiele metod granulowania. Najłatwiejszą jest przeciskanie wilgotnej mieszanki przez sito lub uklepanie p.cz. na placek i następnie pokruszenie suchego prochu. Metoda z prasowaniem w strzykawce sprawdziła się tak sobie - po rozkruszeniu ciasteczek otrzymałem połowę pyłu i połowę granulek. Jak zrobić, aby matoda była bardziej wydajna? Zapewne zastosować większą siłę, może imadło (prasy nie mam). Aha, a prasować młotem w stalowych rurach po prostu się boję. Rolling Eyes
_________________
<<KNO3 + sacharoza
Ładne, nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Loss Bandit



Dołączył: 13 Kwi 2005
Posty: 26

PostWysłany: Sro Kwi 27, 2005 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pomysł z granulatorem który przedstawił IrkaceK jest stosowany w przemysłowych metodach granulacji. z tego co pamietam do obracającej sie komory wsypuje sie suchy material i zwilża delikatnie wodą ewentualnie wodnym r-r lepiszcza. Srednica granul jest zależna od stopnia wilgotności oraz od prędkości obrotowej maszynki. chodzi o to ze zbyt duza predkosc powoduje ze material obraca sie wraz z komora. Zbyt wolna - slaba granulacja. przemyslowo uzyskane granulki rozfrakcjonowuje sie na rozne klasy ziarnowe. Za male granule zawraca sie do ponownej granulacji. sa na to polempiryczne metody obliczeniowe ale lepiej w domowych warunkach poeksperymentowac z roznymi predkosciami przy roznym udziale wody i ewentualnie odsiewac pyl.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
DNF



Dołączył: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Sro Lis 23, 2005 2:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja mam taki pomysl aby otrzymac idealnie rowne tzn prawie idealne granulki stosowac 2 rozne sita np chcemu uzyskac granulki 4mm to bierzemy sito o oczku 4mm i przesiewamy zostaja te wieksze granulki i to odzucamy potem to co przesypalo sie przesiewamy przez sito o oczku 3-3.5mm i to co zostanie to mamy te granlki jakie chcielismy...;d;d
Pozdrawiam
DNF

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczęta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Gałczyński
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sro Lis 23, 2005 10:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W końcu po to są sita Very Happy
post w piro przedszkolu, więc nie usuwajcie tego wyżej
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Achtung



Dołączył: 26 Lut 2003
Posty: 317
Skąd: Londyn

PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 11:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja w swojej szkole widziałem taką "aparature" wyglądała normalnie jak specjalna do piro. to było 10 sit aluminiowych fi na oko 30cm od góry duże oczka a nadole malutkie, ustawionych jedno na drugim i to na takim jakby wibratorze. to mi dało natchnienie i sobie takie też zrobiłem
_________________
wierzący nie praktykujący Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 4:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja wziąłem dwie tacki od pizzy i zrobiłem wiertłem (nie miałem lepszego szpikulca) sporo dziurek. I mam bardzo dobre sita.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sativ



Dołączył: 05 Cze 2005
Posty: 36

PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 5:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do granulacji p.cz nadaje sie rownież taki mały patencik- rurka PCV z przyklejoną nakretką od słoika, w nakrętce z 6 dziurek ustawionych w linii prostej śr 2mm, do tego jakiś tłoczek ( dobrze nadaje sie zaktętnka od Frugo z przyklejonym patyczkiem)

Po prostu wyciskamy takie poł-metrowe ścieżki na tackę metalowa (uwaga! proch nie powinien być za mokry by sie nie przyklajał)

Jak wyschnie to łamiemy i mamy granulki jak talala...... Teraz tylko pare róźnych sit i mamy Wink


Zaletą tedo sposobó jest duża porowatość prochu i poszarpane, ostre krawędzie co zwiększa szybkość spalania, ( i łatwość zapłonu) a co za tym idzie ilość gazów/sec która powstanie .


Pozdro

Dobry do miotania

_________________
www.olchem.org -->Zapraszam na oficjalne forum OCh
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomash
dostęp próbny do MW


Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 382
Skąd: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 7:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to masz kolego pojęcie o prochu miotającym. Proch miotający powinien mieć możliwie dużą masę przez co daje więcej gazów i ma większą moc. Poszarpane krawędzie ukruszają się i tworzą mączkę prochową która spowalnia palenie, a najszybszy jest o kształcie zbliżonym do kuli lub płaskiego płatka a nie losowe kawały. Proponuję troszkę literatury.
Pozdrawiam. Tomash.

_________________
Już tylko teoretyzuję, potrzeba mi rączek by rodzinę utrzymać Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qbek napisał:
ja w swojej szkole widziałem taką "aparature" wyglądała normalnie jak specjalna do piro. to było 10 sit aluminiowych fi na oko 30cm od góry duże oczka a nadole malutkie, ustawionych jedno na drugim i to na takim jakby wibratorze. to mi dało natchnienie i sobie takie też zrobiłem


Very Happy To co widziałeś to oryginalne sita laboratoryjne wraz z wytrzęsarką.. zestaw samych sit to tak co najmniej z 1500zł i więcej.. nie licząc wyczęsarki..
pzdr.

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 9:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A da się to samo zrobić za 50zł (własne sita) + wytrzęsarka z klocków lego, lub ręczna Smile. Można też zrobić sita z tacek po pizzach, jeśli odliczymy koszt pizzy (przyda się po robieniu sit, jak zgłodniejemy), to wychodzi nam prawei za darmo. Wystarczy tylko odpowiednia konstrukcja. Może w następny weekend pokażę jak opracować taką fajną wytrzęsarkę.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
maxlam
Gość





PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako wibrator wystarczy silnik z kółkiem zamachowym takim by masa nie rozkładała się równomiernie my w robocie mówimy na to jajca obrazowo, ale oddaje kształt tego i wszyto takie wibratory stosowane są w przemysłowych sitach wibrujących tylko, że moce są większe i jajca warzą dobrych kilka kilo...

Mówiąc o sitach zawsze mamy na myśli sita wibracyjne ale to nie jedyny sposób w jaki można przesiewać bardzo wydajnym sposobem przesiewania z możliwością pracy ciągłej jest zastosowanie sit obrotowych. Jak takie sito wygląda? Jest to prosta konstrukcja np. o przekroju poprzecznym trójkąta, kwadratu itd... no i kręci się i przesiewa co tu mówić każdy z odrobinką wyobraźni jest w stanie sobie wyobrazić zasadę działania sita. Dodam tylko że nie jest to mój wymysł tylko norma stosowana do przesiewania materiałów sypkich.
Powrót do góry
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Czw Gru 01, 2005 8:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maxlam napisał:
każdy z odrobinką wyobraźni jest w stanie sobie wyobrazić zasadę działania sita.
Byś się zdziwił. Na pewno znajdzie się ktoś, kto tego nie zrozumie. Smile Ale z drugiej strony w domowych warunkach nie rozdziela się ton produktu.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
maxlam
Gość





PostWysłany: Czw Gru 01, 2005 9:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nikt nie każe robić sita metr na metr Wink
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP