Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Granulowanie
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
rex123



Do³±czy³: 12 Sty 2007
Posty: 53

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 9:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
W mojej opinii, najwa¿niejszy jest dobry wêgiel, z odpowiedniego gatunku drzewa i wypalony w niewysokiej temperaturze.
Drug± wa¿n± kwesti± jest rozdrobnienie sk³adników. Kiedys przeciera³em w mo¿dzierzu kilka gram prochu przez oko³o 30 minut. ¯adnego przegryzania, granulowania, sk³adniki te¿ nie by³y wysokiej czystosci - a proch wyszed³ znakomity, w czasie prób spalania wydawa³ charakterystyczne "fukniêcie". Taki proch "zgranulowany" przez drobne sitko potrafi³ ju¿ dac ma³e hukniecie (spalany luzem).

PS. Polejcie koledze Tutek, dobrze prawi Smile

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tutek napisa³:
... Proch porz±dnie zmielony w kulasku przy próbie palenia okaza³ siê s³abiutki, pali³ siê stosunkowo wolno, ¿adna rewelacja


A mój PCZ bez prasowania i ³amania spe³nia wymagania testu NKP a film gdzie¶ na forum. Prasowanie poprawia szybko¶æ palenia poniewa¿ sk³adniki prochu w ka¿dym ziarnie, le¿± bli¿ej siebie co u³atwia reakcje a ziarna prochu u³atwiaj± zap³onienie ( mamy zap³on i zap³onienie). Tzn. ogieñ omiata od razu jak najwiêcej ziaren prochu bo miêdzy nimi jest wolna przestrzeñ.

To, ¿e przegryzanie dzia³a widaæ po zmianie barwy prochu na bardziej czarn±. Byle by wody daæ nie wiêcej jak 5-6 %.

I nie pitolcie g³upot bo w przemy¶le proch tez jest przegryzany choæ nie u¿ywa siê tej nazwy. Woda spe³nia jednak bardzo wa¿n± funkcjê, nie tylko t± dotycz±c± bhp.

A.
Powrót do góry
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 10:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wiem, ¿e to niepraktyczne ale jakby kto¶ chcia³ biæ rekord to zastosowanie tej metody, wêgla wysokiej jako¶ci, d³ugiego czasu mielenia oraz oczywi¶cie prasowania da³o by najlepszy efekt. Ja siê oczywi¶cie bêdê trzyma³ swojej obecnej metody produkcji bo jestem leñ i nie mam tyle czasu. Pufaæ to i mi pufa ale to s³aba metoda oceny jako¶ci prochu. My¶lê, ¿e gdybym da³ wêgiel swojej roboty i z odpowiedniego drzewa oraz przed³u¿y³ czas mielenia, a to mnie pracy i czasu nic nie kosztuje, to móg³bym siê z wami po¶ci±gaæ Wink Zw³aszcza ten wêgiel muszê wypaliæ bo ten co teraz mam jest ch**owy jak smalec ale nastêpna porcja mam nadzieje bêdzie ju¿ moja. Co do tego prasowania to je¶li ty prasujesz po 4g na raz to pozdrawiam, czy mo¿e dajesz kilka takich placków na raz ale to by¶ pewnie da³ jeden wiêkszy. Proch prasowany mo¿e i jest dobry ale w czasie gdy ty zrobisz szklankê takiego prochu ja swojego zrobiê wiadro, a py³u Ci pewnie wychodzi ze 30% jak nie lepiej. ¯eby nie by³o prasowania te¿ kiedy¶ próbowa³em ale w imadle i jak zobaczy³em ile py³u wychodzi to siê przestraszy³em.
Cytat:
Woda spe³nia jednak bardzo wa¿n± funkcjê, nie tylko t± dotycz±c± bhp.

jeszcze prócz przegryzania i granulowania wiêcej nie znam. Jakie s± inne?


Ostatnio zmieniony przez malutki .45 dnia Sro Sty 05, 2011 10:33 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
tutek



Do³±czy³: 03 Sty 2011
Posty: 15
Sk±d: z k±towni

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Popieram kolegê rex123 ¿e wa¿ny jest wêgiel i rozdrobnienie. Sam u¿ywam wie¿bowy w³asnej roboty wypalany w puszce od farby w³o¿onej do kominka. Co do rozdrobnienia to taki wie¿bowy ma naturaln± tendencjê do dobrego zmielenia z racji swojej miêkko¶ci. Porównywa³em z sosnowym wypalanym z trocin i by³ zauwa¿alnie mniej podatny na mielenie. Z do¶wiadczenia dodam ¿e zgranulowanie je¶li kto¶ siê przy nim upiera powinno siê zrobiæ nie na wodzie z dekstryn± która niestety spowalnia nasz produkt ale na lakierze NC. Granulki s± znacznie twardsze, szybciej schn± i do tego odpada problem wykrystalizowania saletry. Przy okazji proszê o radê co zrobiæ aby herbatka PCZ nie pozostawia³a d³ugo p³on±cych iskier które po rozerwaniu szelki spadaj± a¿ na ziemiê.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 10:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej jak ty to zrobi³e¶, ¿e ci siê tak d³ugo pal±? Mi tylko przez sekundê.
Cytat:
To, ¿e przegryzanie dzia³a widaæ po zmianie barwy prochu na bardziej czarn±.

No to znaczy akurat tyle, ¿e saletra siê wykrystalizowa³a i gorzej odbija ¶wiat³o ale ty o tym raczej wiesz.
Ja nie zaprzeczam, ¿e przegryzanie poprawia jako¶æ prochu ale stwierdzam, ¿e to nie zawsze ma sens bo przysparza wiêcej pracy. Je¶li komu¶ zale¿y na bardzo szybkim prochu i ma du¿o czasu to bardzo proszê i w prasowanie siê mo¿na bawiæ.
Nareszcie siê co¶ dzieje na tym forum Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
tutek



Do³±czy³: 03 Sty 2011
Posty: 15
Sk±d: z k±towni

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywi¶cie dajê kilka placków na raz ale w stosie, jeden na drugim tak ¿e wyprodukowanie 250 gramów zajmuje lekko godzinkê. "wiadrowych" ilo¶ci nie potrzebuje bo skoro na wymiotniêcie szelki potrzebujê ok 10 gramów ( 15 to by³o zdecydowanie za du¿o) to po godzinie mam materia³ na 25 szelek.A placki daje kilka mniejszych a nie jeden wiêkszy ze wzglêdu na nacisk jednostkowy.Stos dostaje wiêcej kg/m2 jak jeden du¿y.
Testu na kartce nie robi³em tylko praktyczny czyli udany wystrza³ a dla mnie to test najwa¿niejszy Very Happy
Dodam ¿e przy prasowaniu te¿ dochodzi do przegryzienia ale tak zupe³nie przy okazji bo proch jest lekko zwil¿ony a przy prasowaniu roztwór saletry penetruje wêgiel.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 11:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale przy granulowaniu te¿ siê daje wodê i to wiêcej wiêc te¿ siê trochê przegryza ale to s³abo. Ja na wiadra te¿ nie robiê, taki przyk³ad tylko. Do szelki 10g na lifta ale ja go daje tak¿e na bursta nawet do 2" i nie mam problemów z rozrywem.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 11:45 pm    Temat postu: lv up Odpowiedz z cytatem

Ja tylko dodam ma³o znacz±cy komenatrz, który pó¼niej usunê: m±drze prawicie ch³opy i gwiazdki spadaj± z nieba...
P2

dopisano: moja super szybka opinia w temacie z w³asnego do¶wiadczenia:
1) dobry wêgiel + 1) kulowiec
2) granulacja po przez przecieranie na sicie, ma³a ilo¶ci± wody i ok do 4% dex (mo¿e byæ NC ale straszny smród i brudzi). Sporo zmieni rzecz jasna rozmiar granulek czyli oczka przez które przeciskamy, do dzi¶ my¶le czy 2mm by³o by dobre czy za du¿e (stosowa³em przez 1.2mm, akurat takie mialem sito dobre metalowe)

Reszta zabiegów to dla mnie dodatkowa robota, a to ¿e dam 0,5g mniej do wystrza³u szelki 2" to mnie nie zbawi.

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
spiker1974



Do³±czy³: 31 Mar 2007
Posty: 46
Sk±d: Podlasie

PostWys³any: Czw Sty 06, 2011 10:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze mieæ ró¿ne sita by muc segregowaæ frakcjê, (mam sporo sit o ró¿nym mesh), ja u¿ywam najdrobniejszej 0.5-0.8 mm do petard 0.8-1.2 jako burst ,a te¿ lift w ma³ych kalibrach. Potem jeszcze wiêksze 2-4 mm jako lift w du¿ych kalibrach i nawet 5-6 milimetrowe okruchy do du¿ych szelek.
Proch o wiêkszej granulacji bêdzie spala³ siê nieco wolniej a to daje lepsz± zapalno¶æ gwiazdek w du¿ej szelce i nie niszczy tak mo¼dzierzy.Mi burst z H3 i ¶wiszcza³y granulowanej czêsto po prostu rozwala³ gwiazdki, sprawdzi³em to odpali³em szelkê z któr± mia³em problem z zapalno¶ci± gwiazdek w zamkniêtym pomieszczeniu, i okaza³o siê ¿e nie zostaj± gwiazdki, by³y niszczone w chwili odpalenia szelki.
Takie informacje mo¿na teraz znale¼æ bez problemu na forum, kiedy¶ trzeba by³o pomêczyæ siê sam.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Czw Sty 06, 2011 12:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak spiker masz ca³kowit± racjê. Ja równie¿ odsiewa³em drobny py³ek który nazywa³em "maczek" i zu¿ywa³em do inncyh celów. Ale w metodzie przecierania przez sito nie trzeba rozdzielaæ Pcz na wiele frakcji bo w³a¶ciwie nie ma co rozdzielaæ.
Interesowa³o mnie czy przecieraj±c na sicie 2mm bazowy rozmiar nie bêdzie lepszy, to znaczy lepszy jako proch miotaj±cy (lift powder). Po prostu czy przy 1.2mm te ziarenka nie s± za ma³e (choæ praktyka pokaza³a ¿e nadwa³y siê idealnie jako proch miotaj±cy).
W przypadku Pczka do rozrywania szelek to te¿ mo¿na ró¿nie, aczkolwiek ja stosowa³em metodê no¶nika, a wtedy operacja z podzia³em na frakcje nie ma miejsca.

Test z szelk± "naziemny" jak widaæ potrafi dostarczyæ bardzo cennych informacji. H3 jest bardzo mocny i nie dziwie siê ¿e niszczy³ gwiazdki - choæ wiadomo ¿e zale¿a³o to równie¿ od korpusu.
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Czw Sty 06, 2011 12:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Reszta zabiegów to dla mnie dodatkowa robota, a to ¿e dam 0,5g mniej do wystrza³u szelki 2" to mnie nie zbawi.

Wychodzê z takiego samego za³o¿enia. Niema chyba nic tañszego ni¿ CP wiêc nadrobienie jako¶ci ilo¶ci± nie wi±¿e siê ze znacz±cymi kosztami. Ja 2mm granulat pcham do wszystkiego i siê zawsze sprawdza, no mo¿e przy kalibrach poni¿ej 12mm jest przy gruby ale te¿ jako¶ dzia³a. Co do CP na no¶niku(trociny) to te¿ go dawa³em na burst ale wiêcej z tym roboty. Co prawda jest to pewna oszczêdno¶æ ale jak ju¿ wspomina³em to tylko parê groszy.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
tutek



Do³±czy³: 03 Sty 2011
Posty: 15
Sk±d: z k±towni

PostWys³any: Czw Sty 06, 2011 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam siê z kolegami ¿e ka¿dy orze jak mo¿e i co lubi Very Happy .Jak kto¶ lubi granulowany PCZ i jego jako¶æ mu odpowiada to OK. Mnie granulat nie da³ takiej satysfakcji jako lift jak prasowany. Ja te¿ robiê granulat w³a¶nie do bursta. Robi³em ostatnio eksperymenty z herbatk± ale pojawi³ siê problem bardzo d³ugo dopalaj±cych sie tych fusów, iskry spada³y a¿ do ziemi a to mi siê bardzo niepodoba (BHP). Ciekawy jestem jaki jest stosunek zawarto¶ci PCZ ganulowanego i na no¶niku w pojemno¶ci np. szelki.Chodzi mi o to jak du¿o prochu zchodzi na jedn± szelkê a co siê z tym wi±¿e, moc takiego ³adunku. Wydaje mi siê ¿e przy granulacie mo¿e byæ trochê za du¿o i rozryw bêdzie za silny, chyba ¿eby zastosowaæ granulat bardzo gruby powiedzmy jak¶ 4-5 mm i do tego o ziarnach bardzo przypominaj±cych kszta³tem tak± Nescafe czyli twór o "bardzo rozwiniêtej linii brzegowej".My¶la³em równie¿ aby spróbowaæ przy drobniejszym granulacie jaki¶ dodatkowy ale lekki wype³niacz, mo¿e ry¿ dmuchany? zw³aszcza przy wiêkszych kalibrach.Bêdê musia³ kiedy¶ popróbowaæ takich rozwi±zañ lub wyny¶lenie sposobu jak zrobiæ granulat du¿ego kalibru.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Macex111



Do³±czy³: 25 Gru 2007
Posty: 76
Sk±d: siê tu wzi±³em ??

PostWys³any: Czw Sty 06, 2011 2:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do ry¿u preparowanego to niewiem czy od wody nie sflaczeje, a co do granulacji to ja biore sobie troche denaturatu troche wody do calej objetosci dodaje 5% dextryny no i gniote taka twarda kule no i z siteczka odrazu na folie alu Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Czw Sty 06, 2011 3:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo¿e by i jako¶ dzia³a³o ale s±dzê, ¿e s³abo by siê oblepia³o bo woda nie wsi±ka w styropian.
Cytat:
Wydaje mi siê ¿e przy granulacie mo¿e byæ trochê za du¿o i rozryw bêdzie za silny

Je¶li chodzi o burst to nie powinno byæ znacznej ró¿nicy miêdzy granulatem a herbatk±. Czas wybuchu jest bardzo krotki i zanim szelka zostanie rozerwana spali siê tylko trochê prochu czyli ziarna spal± siê tyko powierzchniowo, a reszta dopala siê w powietrzu i nie ma wp³ywu na rozryw. Niema wiêc znaczenia czy w ¶rodku ziarna jest no¶nik czy proch. Nawet przy d³ugich lufach muszkietów du¿a czê¶æ prochu dopala siê po jej opuszczeniu, a przecie¿ taki strza³ trwa wielokrotnie d³u¿ej ni¿ wybuch szelki. Je¶li martwi ciê za silny rozryw to daj CP gorszej jako¶ci i wiêkszej frakcji.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
shadow_1100



Do³±czy³: 21 Lut 2010
Posty: 2

PostWys³any: Czw Sty 06, 2011 4:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wracaj±c do tematu, próbowa³em ju¿ wielu metod granulacji i jednak zostanê przy przecieraniu przez sito. U¿ywam sita z siatki os³onowej od g³o¶nika. Oczka ok.1,5mm i co najwa¿niejsze oczka s± w niewielkich odleg³o¶ciach od siebie co zapobiega sklejaniu siê ziaren. W zale¿no¶ci od wilgotno¶ci prochu który przecieram wychodz± takie pa³eczki od 3 do 10mm d³ugo¶ci.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
skyz



Do³±czy³: 30 Sie 2010
Posty: 12

PostWys³any: Wto Lut 08, 2011 2:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, poni¿ej przedstawiam swój granulat p.cz, prasowany z 6% dodatkiem r-r alkoholu w wodzie(50/50) w walce o ¶rednicy 50mm do gêsto¶ci ok. 1,7g/cm3, wêgiel z leszczyny pospolitej. ¦wietnie siê sprawdza jako lift/burst w szelkach.






Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piro¦wie¿ak



Do³±czy³: 19 Lis 2010
Posty: 56
Sk±d: ¦wiêtokrzyskie

PostWys³any: Wto Lut 08, 2011 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

£adnie Very Happy
Czym prasujesz a czym ³amiesz, je¶li wolno wiedzieæ? I ile m±czki przy ³amaniu?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
skyz



Do³±czy³: 30 Sie 2010
Posty: 12

PostWys³any: Wto Lut 08, 2011 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piro¦wie¿ak napisa³:

je¶li wolno wiedzieæ?

¯adna to tajemnica Wink

Proch miele kilka h w kulowcu, rozdrobnienie ma tu kluczowe znaczenie inaczej nie sprasujemy go do po¿±danej gêsto¶ci nastêpnie zwil¿ony wcze¶niej proch w ilo¶ci ok. 30g l±duje do cylindra wk³adamy t³ok i pod prasê, prasa zespawana z ceownika do tego podno¶nik 5t. Sprasowane "wafle" zostawiam do wysuszenia, gotowe kruszê w mo¼dzierzu po czym powsta³y granulat idzie na sito co nie przejdzie przez oczka z powrotem do mo¼dzierza dziele na 2 frakcje z czego powstaje oko³o 25% py³u.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Strona 4 z 4

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP