Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Uk³ad odzysku rakiety
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Joszua



Do³±czy³: 08 Cze 2006
Posty: 30

PostWys³any: Czw Lip 27, 2006 10:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jakby zawiesiæ w rakiecie si³omierz to pokaza³by tak jak mówicie bo wzglêdem rakiety tak w³a¶nie jest (bo rakieta sie odwraca), ale wzglêdem ziemi jest na odwrót i o to mi biega

pozatym pablo jak ¿e¶ zaznaczy³ na swoim wykresie ¿e si³a to mg to jest b³±d bo to jest si³± przyciagania ziemskiego wzgledem ziemi a nie si³a wzgledem rakiety

st±d te nieporozumienie , a zreszta to jest drewniany problem i niewarto sie nad nim zastanawiac

maxlam: twoj wykres przedstawia przyspieszenie w rakiecie a nie przyspieszenie wzgledem ziemi , jakby to bylo wzgledem ziemi to jest tak jak mówie i koniec kropka .
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wiewiór



Do³±czy³: 15 Lip 2006
Posty: 12

PostWys³any: Czw Lip 27, 2006 11:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

je¿eli rakieta dzia³a na Ziemiê z jak±¶ si³±, Ziemia oddzia³uje na rakietê z tak± sam± si³±...

trzecia zasada dynamiki newtona (ale¿ ja madry jestem... Wink )

"Je¿eli jedno cia³o dzia³a na drugie si³± o okre¶lonej warto¶ci, to drugie cia³o dzia³a na pierwsze si³± o takiej samej warto¶ci, ale o przeciwnym zwrocie. "

wiec joszua to nie ma najmniejszego znaczenia. temat do wyczyszczenia, Maxlam bêdzie mia³ troche do roboty Rolling Eyes


Wracamy do tematu.
wiadomo, ¿e jest kilka sprawdzonych sposobów odzysku rakiety, jednak mamy generalnie podzia³ na opó¼niacze pirotechniczne (najprostrze i najtañsze rozwi±zanie) i uk³ady elektroniczne. Chcia³em ostatnio opracowaæ jednak jaki¶ prosty odzysk oparty uk³ad elektryczny (bez elektroniki Smile ), który by³by tani. Na razie brzmi to co najmniej idiotycznie Cool czynnikiem wyzwalaj±cym impuls elektryczny do zapalnika by³oby zatrzymanie siê ruchu powietrza wzd³u¿ korpusu rakiety. gdzie¶ widzia³em podobny projekt, ale by³ dosyæ skomplikowany. by³y za³o¿enia, teraz jak to ma dzia³aæ Smile

1. zej¶cie rakiety z wyrzutni - zwarcie wy³±cznika, impuls za³±czaj±cy uk³ad, który ma za zadanie odpaliæ spadochron po przerwaniu obwodu.
2. lot - wy³±cznik ca³y czas zwarty
3. ustanie pracy silnika, jak wy¿ej
4 wytracenie prêdko¶ci rakiety do ma³ej warto¶ci - opór powietrza zbyt ma³y aby utrzymaæ wy³±cznik w pozycji ON -> odpalenie spadochronu.

do³±czam obrazek, jak sobie to wyobra¿am.


Ostatnio zmieniony przez Wiewiór dnia Czw Lip 27, 2006 11:31 am, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wiewiór



Do³±czy³: 15 Lip 2006
Posty: 12

PostWys³any: Czw Lip 27, 2006 11:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

p³ytka profilowana na kszta³t korpusu (jego fragment?), odgiêta o pare stopni, by zwiêkszyæ opór. je¿eli by³aby do¶æ d³uga i/lub zastosowaæ d³ug± d¼wigniê, uda³oby siê byæ mo¿e uzyskaæ zwarcie wy³±cznika przy V mniejszej ni¿ 2m/s.


elektryka ma za zadanie po jednorazowym zamkniêciu obwodu "zapêtliæ" pr±d aby przeka¼nik sam siebie zasila³. po otwarciu obwodu tranzystor ma przepu¶ciæ pr±d do zapalnika.


proszê jakiego¶ experta o wypowied¼ Cool
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Joszua



Do³±czy³: 08 Cze 2006
Posty: 30

PostWys³any: Czw Lip 27, 2006 11:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiewiór napisa³:
je¿eli rakieta dzia³a na Ziemiê z jak±¶ si³±, Ziemia oddzia³uje na rakietê z tak± sam± si³±...

trzecia zasada dynamiki newtona (ale¿ ja madry jestem... Wink )

"Je¿eli jedno cia³o dzia³a na drugie si³± o okre¶lonej warto¶ci, to drugie cia³o dzia³a na pierwsze si³± o takiej samej warto¶ci, ale o przeciwnym zwrocie. "

wiec joszua to nie ma najmniejszego znaczenia. temat do wyczyszczenia, Maxlam bêdzie mia³ troche do roboty Rolling Eyes


wiewiór sprobuj zrozumieæ co napisa³em to sam sobie dowiedziesz ¿e ty gadasz o jednym a ja gadam o drugim i twoja wypowiedz nijak niewi±ze sie z moj± , mi chodzi poprostu ze wykres pablo'a przedstawia si³e jaka dzia³a na cia³o w rakiecie wzglêem tej rakiety a mój wzgledem ziemi

wyoba¼my sobie ze ciezarek zawieszony jest na spre¿ynie , wiec je¶li rakieta stoi na ziemi masa ci꿱rka rozci±ga sprêzyne , dalej mamy rakiete spadaj±c± ale g³owic± do do³u wiec i sprêzyna jest odwrócona przez co ci꿱rek dzialaj±c si³a o takim samym wzrocie co si³a ciê¿kosæi zsiska sprêzyne i dlatego na wykresie wzglêdem rakiety i sprê¿yny jest na odwrót ni¿ wzgledem ziemi ( bo wzglêdem ziemi na ciêzarek podczas spadania dziala si³a o tym samym wzrocie co podczas spoczynku) poprostu sprezynka sie odwraca a ziemia i wektor G nie , i dlatego nie mo¿emy doj¶c do porozumienia

POPROSTU MÓWIMY O DWÓCH RÓ¯NYCH WYKRESACH

wiewiór: zanim mnie zaczniesz poprawiaæ to spróbuj zrozumieæ , bo co ma do tego wzajemne oddzialywanie si³ jak nie o tym mówie .....

a co do twojego pomys³u to niewiem czy to by byl dobry pomys³ dawac jaki¶ opór bo jednej stronie rakiety , zdaje mi siê ¿e by j± przechyli³o dosyæ mocno w czasie lotu , pozatym rakieta w praktyce nigdy niezatrzymuje siê w powietrzu wiêc ten wy³acznik mógby nie zadzia³aæ
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pablo



Do³±czy³: 06 Gru 2002
Posty: 154
Sk±d: ³ódzkie

PostWys³any: Czw Lip 27, 2006 2:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Joszua napisa³:
... mi chodzi poprostu ze wykres pablo'a przedstawia si³e jaka dzia³a na cia³o w rakiecie wzglêem tej rakiety a mój wzgledem ziemi

A to nowo¶æ. Wcze¶niej ani razu o tym nie wspomnia³e¶. Kiedy przedstawia³e¶ swój wykres, stwierdzile¶, ¿e tak to powinno wygl±daæ, a nie tak jak narysowa³em. Ani s³owa o zmianie uk³adu odniesienia. Po za tym, si³y dzia³aj±ce na cia³o w uk³adzie zwi±zanym z Ziemi± wygl±da³yby zupe³nie inaczej, ni¿ narysowa³e¶. W³a¶ciwie jakie sens ma rozwa¿anie si³ w tym uk³adzie w kontek¶cie uk³adów otwierania spadochronu?
Widzê, ¿e nie bardzo masz pojêcie o uk³adach odniesienia i przej¶ciach miêdzy nimi. Nie tylko ty zreszt±. Jak to siê mówi - z mojej strony EOT. Nic ju¿ wiêcej nie napisze w tym temacie. Szkoda czasu.

Cytat:

a co do twojego pomys³u to niewiem czy to by byl dobry pomys³ dawac jaki¶ opór bo jednej stronie rakiety , zdaje mi siê ¿e by j± przechyli³o dosyæ mocno w czasie lotu , pozatym rakieta w praktyce nigdy niezatrzymuje siê w powietrzu wiêc ten wy³acznik mógby nie zadzia³aæ


Podobne urz±dzenie z powodzeniem stosowa³ R. Nakka.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Czw Lip 27, 2006 2:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pablo napisa³:

Podobne urz±dzenie z powodzeniem stosowa³ R. Nakka.


Dok³adnie http://www.nakka-rocketry.net/as-sys.html

Pablo nie uno¶ siê wszyscy widz± gdzie jest prawda nie warto siê anga¿owaæ w s³owne przepychani. Fizyka jest jedna Wink

Idê nad rzekê trochê pop³ywaæ Wink gor±co..

Je¶li chodzi o rakietê dzi¶ zrobi³em laminatowe wstawki nied³ugo pierwsze fotki silnik H219 karmelek procedura „Pirotechmana” 1 z 2 Wink byæ mo¿e zastosujê mini ¶wiecê dymn± z rodaminy b jako smugacz w czasie lotu.

Pozdro.
Powrót do góry
Joszua



Do³±czy³: 08 Cze 2006
Posty: 30

PostWys³any: Czw Lip 27, 2006 4:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pablo napisa³:
Joszua napisa³:
A to nowo¶æ. Wcze¶niej ani razu o tym nie wspomnia³e¶. Kiedy przedstawia³e¶ swój wykres, stwierdzile¶, ¿e tak to powinno wygl±daæ, a nie tak jak narysowa³em. Ani s³owa o zmianie uk³adu odniesienia.


Mi od pocz±tku chodzi³o o ziemiê bo przecie¿ piszesz F=mg na wykresie, wiec niewiem o co ty sie mnie czepiasz, a je¶li twoim zdaniem mój wykres wygl±da³by inaczej to go narysuj , a nie teoretyzujesz, pozatym w³a¶nie widaæ ile ty wiesz je¶li w taki sposób rysujesz wykres , bo na nim jest wiêcej b³edów ni¿ ci sie wydaje.

Tyle z mojej strony.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Sro Gru 20, 2006 3:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

W³a¶nie próbujê sobie zbudowaæ bezw³adnik do mojego timera, choæ jeszcze jest w postaci paj±ka do jutra mo¿e siê uda wytrawiæ p³ytkê, ale nie o tym mam pewien problem bezw³adnik ma dzia³aæ na takiej zasadzie:



Tak wygl±da teraz:



I mam nastêpuj±cy problem, jaki powinien byæ skok kulki w tym momencie kulka ma skok od osi kuli do styku oko³o 18mm, choæ mogê go wyd³u¿yæ o powiedzmy do 5mm, bo na tyle mam jeszcze zapasu.

Kulka ma 4,7mm rurka ma fi wew. 5mm bardzo ³adnie sobie ¶miga mo¿e jeszcze trochê wypolerujê my¶la³em nad odpowietrznikami, ale my¶lê, ¿e to zbêdne mam zamiar zrobiæ go hermetycznego zatopiê tworzywo na gor±co zrobiê odpowiedni korek z plastiku z zatopionym drutem miedzianym o ¶rednicy 2mm, który umieszczony bêdzie nie osiowo (na schemacie trochê to przesadzone my¶lê, ¿e nieca³y mm wystarczy), co chcê uzyskaæ, aby kula zmuszona by³a uderzaj±c w trzpieñ na 100% równocze¶nie u³o¿y³a siê tak by dotknê³a ¶cian.

dodano:

Ostatnio przegl±da³em sobie stare ksi±¿ki o modelarstwie rakietowym i w jednej z nich by³ taki pomys³ na uk³ad odzysku rakiety: pojemnik z wod± z p³ywakiem, który jak rakieta stoi pionowo p³ywak oczywi¶cie jest na górze na dole jest prze³±cznik czy co¶ podobnego rakieta sobie leci i gdy prze³amuje maksimum i zaczyna pikowaæ dó³ staje siê gór± i p³ywak pod±¿a do góry, czyli naszego prze³±cznika i w³±cza obwód odzysku.
Powrót do góry
dudi13



Do³±czy³: 04 Sty 2007
Posty: 25
Sk±d: £ód¼

PostWys³any: Wto Lut 06, 2007 10:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siemka siedzia³êm sobie i chyba co¶ wymy¶li³êm tylko siê zemnie nie ¶miejcie (rakietkami zajmuje siê od dzisiaj) Rolling Eyes i pomy¶la³êm nad takim oto systemem wyrzucenia spadochronu to pomarañczowe to paliwo tamto wy¿ej to ciê¿arek a nad ciê¿arkiem spadochron i pomy¶la³êm ¿e gdyby rakietka polecia³a w górê i skoñczy³o by siê paliwo to wypad³ by ciê¿arek ci±gn±æ za sob± spadochron rakietka spada³a by w dó³ bo na górze mia³a by wiêkszy ciê¿ar ni¿ waga ciê¿arka ciê¿arek przymocowany by³ by do góry rakity jak±¶ ¿y³k± wypad³ by a zanim spadochron i rakietka by l±dowa³a mo¿e to by dzia³a³o Embarassed Wink

http://img99.imageshack.us/my.php?image=rakietkaxo9.png
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Sro Lut 07, 2007 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej to by nie dzia³a³o, choæby dlatego ¿e spadochron pali³ by siê od spalaj±cego siê paliwa i silnik musia³by byæ bez dyszy. Ale gdyby to pomarañczowe to by³ silnik i gdyby zrobiæ jaki¶ prosty system wyrzucania tego silnika z rakiety (np. pier¶cieñ aerodynamiczny) to by to dzia³a³o i nawet ciê¿arek nie by³by potrzebny.
No albo mo¿na tak zrobiæ, ¿e gdy rakieta zatrzyma siê w powietrzu to ciê¿arek wypycha silnik, tylko ¿e rakieta musia³aby idealnie prosto polecieæ...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Czw Lut 08, 2007 12:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A gdyby zrobiæ na zasadzie ¿yroskopu.By³o by to dobre bo gdy silnik przestanie pracowaæ i bêdzie to szarpniêcie podczas nag³ego hamowania to i tak nie bêdzie mia³o wp³ywu na uk³ad odzysku.I co my¶licie? To mo¿na zrobiæ typu 2 kule jedna w drugiej.
1 wiêksza w ca³o¶ci z plastiku z wywierconymi otworami na kable
2 która bêdzie znajdowaæ siê w 1 i jest w po³owie z metalu.
Zadzia³a na ni± si³a grawitacji i po k³opocie bez ¿adnej elektroniki Wink
Powrót do góry
Sylwek



Do³±czy³: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWys³any: Czw Lut 08, 2007 10:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

makusnr9 napisa³:
A gdyby zrobiæ na zasadzie ¿yroskopu.By³o by to dobre bo gdy silnik przestanie pracowaæ i bêdzie to szarpniêcie podczas nag³ego hamowania to i tak nie bêdzie mia³o wp³ywu na uk³ad odzysku.I co my¶licie? To mo¿na zrobiæ typu 2 kule jedna w drugiej.
1 wiêksza w ca³o¶ci z plastiku z wywierconymi otworami na kable
2 która bêdzie znajdowaæ siê w 1 i jest w po³owie z metalu.
Zadzia³a na ni± si³a grawitacji i po k³opocie bez ¿adnej elektroniki Wink


Witam

Ludzie piszcie tak ¿eby was mo¿na by³o zrozumieæ ja mam naprawdê dobr± wyobra¼niê, ale ostatniego postu nie mogê w ¿aden sposób zmaterializowaæ...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Czw Lut 08, 2007 12:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolega po prostu wymy¶li³ w³±cznik bezw³adno¶ciowy - nic nowego.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Pi± Lut 09, 2007 1:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No troszkê to nieprzejrzy¶cie napisa³em, bo ¶pi±cy by³em.
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP