Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wzbogacenie mieszanki zapalajacej..

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
RocketFan



Dołączył: 15 Paź 2005
Posty: 13
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon Gru 05, 2005 10:44 pm    Temat postu: Wzbogacenie mieszanki zapalajacej.. Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!
Tworzenie SR'ków jak juz gdzies wczesniej napisalem zaczalem od skonstruowania zapalnikow Very Happy
Standardowa, opisywana wczesniej konstrukcja na bazie zaroweczki "choinkowej" z PCZ jako mieszanina zaplonowa...Bardzo ladnie odchodzi od prostego i przenosnego (testowego narazie) zrodla pradu jakim jest bateria 3,6V od Nokii Very Happy
Mam jeden maly problem - wydaje mi sie ze wykonane przez mnie zapalniczki maja nieco za mala "moc zapalcza"..
Wyczytalem ze dodatek Al lub Mg do PCZ w zapalniku poprawi jego zapalcze zdolnosci..
I tutaj moje pytanie: czy moge zastosowac pyl Zn? lub Fe?
Pozdrawiam,

ps. sorki za lamerskie pytanie Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Soviet



Dołączył: 21 Gru 2004
Posty: 29

PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 9:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Według mnie najlepszy był by do tego pył glinu.... chyba najbardziej zwiększa temperaturę.
Kiedyś czytałem taki artykuł o robieniu zapałek. Zeby uwrażliwic mieszankę mozesz dodać troszkę sproszkowanego szkła ale nie wiem czy to pomoze. Spróbuj.
Pozdrawiam
SoViet

_________________
Rzuciłem piro... została only teoria Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
maxlam
Gość





PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 9:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Nie napisałeś co chcesz zapalać więc ciężko się wypowiedzieć. Jeśli myślisz o karmelku to polecam proch 80/20 dobrej jakości i to wystarczy. Nie chodzi tu o temperaturę tylko o to z jakiego ciśnienia zaczynamy pracować silnik zapłonnik do silnika ma za zadanie podnieść ciśnienie w komorze spalana by mogło ono rozpocząć się przy odpowiednich parametrach. Gdzieś już na forum pisałem o arkuszu Nakka w którym można policzyć ilość prochu dla konkretnego silnika przy zakładanym ciśnieniu pracy.
Powrót do góry
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 11:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
zapłonnik do silnika ma za zadanie podnieść ciśnienie
Zapłonnik to sam drucik :d a zapalnik to drucik+miesanka wiec mysle ze to byla pomylka mala.
_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
maxlam
Gość





PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 12:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dexter 1990 napisał:
Cytat:
zapłonnik do silnika ma za zadanie podnieść ciśnienie
Zapłonnik to sam drucik :d a zapalnik to drucik+miesanka wiec mysle ze to byla pomylka mala.


Oj jednak nie mogę się z tobą zgodzić na tak twardo postawione określenie co oznacza owy wyraz Wink moim zdaniem prawidłowo byłoby użycie tego wyrazu w obu przypadkach. W naszym języku nie ma tak twardo stawianych kresek w wielu przypadkach. Na potwierdzenie masz cytat z dokumentu:

Powrót do góry
RocketFan



Dołączył: 15 Paź 2005
Posty: 13
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 4:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juz wiem Maxlamie po wnikliwej analizie forum ze do roznych silnikow, paliw etc. stosowac nalezy rozne ilosci mieszanki zapalajacej..I zapewne przy instalacji zapalnikow do konkretnych silnikow bede stosowal opisywany przez Ciebie arkusz..Moim zamierzeniem byla konstrucja "glowek zapalajacych" (ze sie tak wyraze) ktore bede odpalaly ewentualnie wieksza ilosc mieszaniny zapalajacej silnik badz wyrzucajacej spadachron..
Tylko tu wlasnie problem..Moje "ignitery" zamiast dac "plomyczek" robia sobie poprostu pyk..Stad moj wniosek ze moc zapalcza maja za mala..Rurka jest cieniutka (slomka badz 2-3 warstwy cienkiego papieru z rolek do kas fiskalnych) a PCZ nieubity..
Musze poprobowac..
Pozdro..

ps. Dzieki za pomysl z PCZ 80/20 sprawdze wkrotce...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
QbaS



Dołączył: 19 Paź 2005
Posty: 97
Skąd: Z Internetu

PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam po przerwie Smile

Wlasnie jestem po testach mieszanin zapalajacych (nadajacych sie na zapalniki).
Obiecujaco sprawdza sie mieszanina FB 60/30/10 (kno3,al,s)
Dobrze zmielone skladniki daja szybki zapłon i wysoka temperature.
Mieszanina zapala sie bez problemow od drutu oporowego.

Pamietac trzeba o mieleniu bo bez tego raczej nie uzyskamy nic ciekawego. Ale mielić składniki OSOBNO!!!
W przypadku problemow ze zmieleniem mozna dodac okolo 2% wegla drzewnego (drobnego pylu) co ulatwia zaplon i przyspiesza reakcje.

(juz było o tym na forum)

Qba S.

ps. BHP !!!!! - nie odpalajcie FB od zapalki. Moze skonczyc sie to powaznymi poparzeniami rak i oczu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

RocketFan napisał:
Juz wiem Maxlamie po wnikliwej analizie forum ze do roznych silnikow, paliw etc. stosowac nalezy rozne ilosci mieszanki zapalajacej..I zapewne przy instalacji zapalnikow do konkretnych silnikow bede stosowal opisywany przez Ciebie arkusz..Moim zamierzeniem byla konstrucja "glowek zapalajacych" (ze sie tak wyraze) ktore bede odpalaly ewentualnie wieksza ilosc mieszaniny zapalajacej silnik badz wyrzucajacej spadachron..
Tylko tu wlasnie problem..Moje "ignitery" zamiast dac "plomyczek" robia sobie poprostu pyk..Stad moj wniosek ze moc zapalcza maja za mala..Rurka jest cieniutka (slomka badz 2-3 warstwy cienkiego papieru z rolek do kas fiskalnych) a PCZ nieubity..
Musze poprobowac..
Pozdro..

ps. Dzieki za pomysl z PCZ 80/20 sprawdze wkrotce...
-

No tak, jeśli chodzi o PCz 80/20 to stosuje go Nakka do swoich karmelkowych silników, więc coś w tym jest. Jeśli chodzi jak ja to robię i jest Ok to opiszę to obrazowo biorę dwa cienkie przewody odizolowuję końcówki robię mostek ze starego zmywaka mostek ma około 5mm długości biorę odważoną porcję prochu do moich silników fi20 jest go około 0,5-0,6g i to wsypuję na kwadrat z cienkiej folii wkładam żarnik i całość zakręcam tak by zrobiło się taki cukierek z wystającym kablem i żarnikiem w środku zaklejam mocno taśmą i jest ok w coś takiego wystarczy strzelić kondensatorem albo zewrzeć na akumulatorze i gotowe.

Nie polecam odpalania silników Fb takie rzeczy skończą się zniszczeniem silnika. Choć Fb proponowany przez kolegę z FB mało ma wspólnego, ale i tak nie polecam.
Powrót do góry
QbaS



Dołączył: 19 Paź 2005
Posty: 97
Skąd: Z Internetu

PostWysłany: Sro Gru 07, 2005 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maxlam napisał:

Nie polecam odpalania silników Fb takie rzeczy skończą się zniszczeniem silnika. Choć Fb proponowany przez kolegę z FB mało ma wspólnego, ale i tak nie polecam.


Nad zapłonem z ta mieszanina właśnie pracuje i na 10 prób nie udało mi sie zniszczyć silnika.
Może to tylko przypadek, może sprawa nieprzesadzania z ilością.
Jak skończę będę mógł odpowiedzieć.

W planach mam "śrubowanie" parametrów silnika i kontrolowane CATO.
Nie mam zamiaru "spoczywać na laurach" i myśleć, że jestem dobry bo silniki mi nie wybuchają.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MICHAL-RAKIETOMAN



Dołączył: 21 Sie 2005
Posty: 68

PostWysłany: Sro Gru 07, 2005 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy dobrze mysle ale jak cos zle napisze to mnie poprawcie.Moim zdaniem jesli ktos zastosuje zaplon oparty na Fb na KMnO4 Al i S to chyba moze dojsc do pekniecia ziarna paliwa a wtedy wiadomo...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
QbaS



Dołączył: 19 Paź 2005
Posty: 97
Skąd: Z Internetu

PostWysłany: Sro Gru 14, 2005 6:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MICHAL-RAKIETOMAN napisał:
Nie wiem czy dobrze mysle ale jak cos zle napisze to mnie poprawcie.Moim zdaniem jesli ktos zastosuje zaplon oparty na Fb na KMnO4 Al i S to chyba moze dojsc do pekniecia ziarna paliwa a wtedy wiadomo...


Częściowa tak jest.
Bardziej ogólnie to w/g mnie chodzi o dużą szybkość reakcji którą ciężko okiełznać.
Projekt silnika musi być dokładniejszy a wykonanie staranniejsze.
Pojawiają się nowe zagadnienia (np: różnica ciśnień w komorze czy wskaźnik wydłużenia silnika) normalnie pomijalne.

Ciężej uzyskać powtarzalność parametrów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Nie Gru 18, 2005 3:07 pm    Temat postu: zarzewie Odpowiedz z cytatem

Klaniam się pięknie Very Happy
Problem zapłonu to już z samej definicji temat rzeka.
Niemniej może parę malych uwag z mojej strony coś by wniosło zwłaszcza w kwestii wzbogacania mieszanek zaplonowych.

Z moich obserwacji wynika coś takiego, że zaplon najlepiej zainicjować działając na ładunek punktowo. Konkretnie chodzi o to że działanie mocnego impulsu termicznego na ograniczonej powierzcni szybko doprowadza do zainicjowania spalania. Mniej korzystne jest działanie na dużych powierzcniach, bo wymaga zastosowania znacznie większych mocy, a więc i wielkości ładunku zaplonowego.
Do czego jednak zmierzam. ano do tego że najlepiej byłoby zrobić miesznkę kompromisową, dzialającą na zasadzie ogólnego podniesienia termperatury i ciśnienia z jednoczesnym uwolnieniem wielu zarzewi w postaci gorących iskier, rozproszonych w gazach zaplonowych.
Według moich wyobrażeń działanie takiej mieszanki byłoby najskuteczniejsze.
Koniec propagandy dawaj kanciert jak to mawiali starożytni grecy ( ze wschodu).

Mieszanka bazowa - proch czarny
Wzbogacenie - spreparowany węgiel drzewny ( preparacja polegająca na wydzieleniu drobnej frakcji przemiału bez pyłu i przegryzieniu jej w roztworze saletry potasowej. )
Mechanizm działania polega na obniżeniu bilansu tlenowego głównej mieszanki, która po spaleniu inicjuje spalanie ziaren spreparowanego węgla.

Mieszanka 2
Mieszanka bazowa PC
Wzbogacenie pył aluminiowy, tlenek żelaza, lakir nitrocelulozowy.
zrobić lakier z tlenku żelaza i lakieru nitro a następnie dodać pył aluminiowy, wysuszyć i zemleć do uzyskania drobnej frakcji ale bez pyłu.

Proporcje między masą główną, a wspomagaczem należałoby doświadczalnie dobrać i to jest temat dla eksperymentatorów Smile

Myślę że należaloby takie mieszanki wypróbować.
A co do fotobłysków złaszcza na nadmanganianie potasu to szczerze odradzam, bo prędzej to doprowadzi do CATO ze względu na tendencję flagracyjną w spalaniu tej mieszanki, niż zapewni skuteczny zapłon.

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP