Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

nadtlenek THF

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Loss Bandit



Dołączył: 13 Kwi 2005
Posty: 26

PostWysłany: Sro Lis 30, 2005 7:09 am    Temat postu: nadtlenek THF Odpowiedz z cytatem

proszę o informacje na temat tworzenia sie nadtlenków w THF. wiem ze tworzy sie on przez przepuszczanie powietrza przez rozpuszczalnik. tworzą sie też w wyniku działania nadtlenku wodoru. chodzi mi o właściwości tego związku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
fire



Dołączył: 11 Gru 2004
Posty: 24
Skąd: rymanów

PostWysłany: Sro Lis 30, 2005 7:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam to znalazłem w wikipedi:

Długo przechowywany THF ma tendencję do polimeryzacji oraz do przemiany w nadtlenki. Nadtlenki te wybuchają w trakcie podgrzewania THF-u, co jest częstą przyczyną wypadków w laboratoriach chemicznych i zakładach przemysłowych stosujących ten związek. W celu wyeliminowania tego zagrożenia do handlowego THF dodaje się zwykle inhibitory i tzw. "zmiatacze nadtlenków", takie jak np: BHT. THF-u destylowanego, w którym nie ma ihibitora nie należy zbyt długo przechowywać.

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Tetrahydrofuran"

Tetrahydrofuran
Wzór sumaryczny C4H8O
Masa cząsteczkowa 72.11 g/mol
Temperatura topnienia -108.4 °C
Temperatura wrzenia 66 °C
Gęstość 0.886 g/cm3
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HellFire



Dołączył: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWysłany: Sro Lis 30, 2005 12:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tematy zakladac w komnatach do tego przeznaczonych Exclamation
tym razem przeniose-nastepnym razem smieci Confused

pozdrawiam HF

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chicken2001



Dołączył: 10 Gru 2003
Posty: 67
Skąd: Zabrze

PostWysłany: Czw Gru 01, 2005 9:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja dodam tylko, że wrażliwy i sublimuje.
_________________
Każdego roku 10 razy więcej osób jest ofiarą spadających kokosów niż ataków rekinów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
grinder



Dołączył: 21 Mar 2004
Posty: 14
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią Gru 02, 2005 6:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie chce zakladac nowego tematu, ale mam pytanie dot. thf. Mam thf, ktory stoi na dzialce w szopie juz dlugo(moze nawet pare lat) byl prawdopodobnie otwierany, a moje pytanie brzmi tak. Czy jesli bede z niego korzystal do ubijania mieszanek z dod.PCV czy jest mozliwosc wybuchu takiego nadtlenku. Czy da sie jakos poznac, ze takie nadtlenki sie wytworzyly, i czy jezeli tak, to czy da sie j jakos usunac?? Mam jeszcze jedno pytanie, nie zwiazane z thf, ale zeby nie zasmiecac napisze tutaj. A mianowicie kupilem ostatnio azotan baru. Lubie wiedzec z jakiem scierwem pracuje, a wiec sciagnalem karte charakterystyk tego zwiazku i sie lekko przestraszylem. wspolczynnik LD50(toksycznosc, 50/100 szczurow umiera) wynosi 375mg/kg masy ciala. jest to wiec bardzo toksyczny zwiazek (przykladowo na kno3 wynosi 3750mg/kg czyli 10x wiecej!!) czy pracujac z nim musze zachowac jakies extremalne srodki ostroznosci?? czy przy kontakcie ze skora moze sie tego przedostac tyle do mojego organizmu, zeby mnie uszkdzic. nie bede oczywiscie bral palcow do ust. chodzi mi tu glownie o to czy musze pracowac w rekawiczkach i szczelnej masce, czy moge sobie odpuscic (tak jak w przypadku kno3) i po prostu umyc rece i calego siebie po pracy z tym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pią Gru 02, 2005 8:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do Ba(NO3)2 to nie przesadzajmy, jest silne toksyczny, ale jak od zawsze wszystkie rozpuszczalne związki baru.
Ważne byś jednak nie wdychał jego pyłu i starał się pracować w miarę tak by nie ubrudzić się "po same łokcie" i nie pracować z nim w pobliżu obiadu Wink
I tak LD50 nie jest jakaś duża, bo w zależności ile ważysz to tak od 22.5g (60kg) - 26,25g (70kg) a to jest dawka doustna.. i tak masz szanse przeżyć. W końcu to tylko 50% populacji umiera Wink
A tak po za tym na poważnie to uważaj na siebie.. ale myśle że nie trzeba przesadzać z maskami itp...
Co do nadtlenku THF to przyznam, że nie wiem...

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
grinder



Dołączył: 21 Mar 2004
Posty: 14
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon Gru 05, 2005 7:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sumie tak. nie policzylem sobie tego, a waze kolo 100kg ;] A co do nadtlenkow organicznych... Znalazlem na stronie http://www.oxytop.pl/?item=laboratorium&subitem=nadtlenki o tym czego takowe nie lubia. a wiec zebyscie nie musieli sie przekopywac przez kilometry tekstu tak jak ja, to streszcze. nadtlenki ketonów (z tego co wiem, to THF jest eterem zamkniętym podobnie jak tlenek etylenu) nie lubia sie z:
-mocnymi kwasami
-zasadami
-utleniaczami
-czynnikami redukujacymi
-solami metalu
jedynym do czego nie podali przeciwwskazan, to aminy.
Czyli jednym slowem, jak takie nadtlenki beda w THF to zarabianie na nim jakiejs mieszanki moze spowodowac niemile w skutkach rzeczy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Loss Bandit



Dołączył: 13 Kwi 2005
Posty: 26

PostWysłany: Sro Gru 07, 2005 7:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieki za porady i sorki Hellfire ze musiałeś nosic mój post. nastepnym razem bede pamietał
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP