Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

....3....2....1....0..???

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> BHP w modelarstwie rakietowym.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Sob Sty 29, 2005 10:32 pm    Temat postu: ....3....2....1....0..??? Odpowiedz z cytatem

K豉niam si pi瘯nie Very Happy
Wpad貫m na pomys aby sprowokowa dyskusj na temat bezpiecze雟twa startu rakiety.

Zacytowana na pocz徠ku sekwencja 3...2...1...0.
to nie tylko magiczne s這wa wypowiadane podczas odpalania. Maj one bardzo konkretne znaczenie, oznaczaj帷 czas do chwili kiedy ju nie mo積a si cofn望 ani zatrzyma, do chwili kiedy ju nie od nas pewne rzeczy zale膨.

I tutaj nasuwa si pytanie czy wszystko wszystko zosta這 zrobione aby start si powi鏚?

Zach璚am wi璚 do dyskusji nad tym, co powinno by zrobione zanim zacznie si odliczanie.

Jako pierwsze mo瞠 ja podam, jako zaczyn do dyskusji:

musi by sprawdzony poligon i przestrze powietrzna, i to na 360 stopni w poziomie i na 180 stopni w pionie!

Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
wojtek

Do陰czy: 26 Sty 2003

PostWys豉ny: Nie Sty 30, 2005 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My郵, 瞠 uzyskanie stanu 100% powodzenia startu i lotu rakiety to pewna idea do kt鏎ej osi庵niecia si zmierza. Jednak znaj帷 篡cie cho熲y ostatni tragiczny lot Kolumbii takiej pewnosci nie uzyskamy.

Z mojego do鈍iadczenia wygl康a to mniej wi璚ej tak, 瞠 maj帷 wysok pewno嗆 niezawodno軼i silnika bior si za testowanie uk豉du do otwierania spadochronu a okazuje si 瞠 w豉郾ie silnik sprawia k這poty. Innym razem jestem pewny ze zp這nniki silnka s "the best" a w rzeczywisto軼i rakiet musz odpali stopink.
No ale dop鏦i wszystko ko鎍zy si bezpiecznie dla mnie i mojego otoczenia mo積a to nazwa przygod , kt鏎a towarzyszy nieod陰cznie rakietom eksperymentalnym...

Pozdrawiam
wojtek
czyli musz by sprawdzone zespo造 i systemy

( Doszed貫m do wniosku, 瞠 nale瘸這by dla jakiego zapanowania nad tym tematem rzek, jako podsumowywa posty. Co niniejszym uczyni貫m, czyni望 dopisek na niebiesko wi瘯szymi literami. Mam nadziej 瞠 autorzy pst闚 nie b璠 mi tego mieli za z貫 a je郵i tak to prosz o info na priva
/-/kermit )
Powr鏒 do g鏎y
jaskiniowiec

Do陰czy: 22 Lut 2004
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Nie Sty 30, 2005 2:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i nie puszcza modeli we mgle Laughing Laughing Laughing
Niski pu豉p chmur te bynajmniej nie pomaga. Spraw nastepn jest to, by naprawd nie sugerowa si tym, 瞠 na powierzchni mamy bezwietrzn pogod. W g鏎ze zazwyczaj duje Razz . Tu w豉郾ie pojawia sie celowo嗆 puszczania balonika z wodorem przed startem duzych modeli, aby przekona si o szybko軼i i kierunku wiatr闚 na wi瘯szej wysoko軼i.

Musz by odpowiednie warunki meteorologiczne, a zw豉szcza widoczno嗆, brak opad闚 oraz odpowiedni wiatr.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
Bartosz J.

Do陰czy: 30 Mar 2004
Sk康: pomorze

PostWys豉ny: Nie Sty 30, 2005 3:49 pm    Temat postu: Poligon Odpowiedz z cytatem

Spraw pierwszorz璠n je郵i chodzi o bezpiecze雟two start闚 rakiet jest odpowiedni teren (poligon), gdzie mamy zamiar start przeprowdzi. Powinien on by ma這 zr騜nicowany pod wzgl璠em wysoko軼i (p豉ski; r闚nina), ma這 zalesiony i co jest oczywiste: oddalony od zabudowa oraz du篡ch zbiornik闚 wodnych i linii wysokiego napi璚ia. Sp鎩rzcie na m鎩 poligon:

S to pola uprawne o pow. ok. 350 ha, gdzie w promieniu 1km nie ma praktycznie nic - jedynie kilka samotnych drzew i dwa oczka polodowcowe. Teren jest naprawd niesamowity - wida wszystko jak na tacy... Oczywi軼ie nie wszystkie rakiety trzeba startowa na tak du篡ch poligonach - jego rozmiar powinno dobiera si w zale積o軼i od przewidywanego zasi璕u rakiety.

jego rozmiar ( poligonu) powinno dobiera si w zale積o軼i od przewidywanego zasi璕u rakiety.

( a swoj drog to jestem w szoku i gratuluj znalezienia taaaakiego cacka /-/kermit )

Ostatnio zmieniony przez Bartosz J. dnia Pi Lip 08, 2005 6:42 pm, w ca這軼i zmieniany 2 razy
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
v-21

Do陰czy: 24 Lip 2002
Sk康: Kaszuby

PostWys豉ny: Nie Sty 30, 2005 4:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odpisze i na ten post
jesli to zdj twoje to odwiedz ponownie okuliste albo poradnie wychowaczo-zawodowa oni ucza czytac text dok豉dnie i ze zrozumieniem
widzia貫s rakiete kt鏎a zamiast poleciec pionowo w gore z niewiadomych przczyn 4 m na zimia leci sobie gdzies w bok ...... upada na ziemie z pracujacym silnikiem - " kt鏎y jeszcze sie nie dopali" szczegulnie tyczy sie to paliw na KNO3/Mg/疾 pomysl zanim napiszesz bo widac brak ci wyobrazni albo doswidczenia lub umiejetnosci czytania

Bartosz J.

Do陰czy: 30 Mar 2004
Sk康: pomorze

PostWys豉ny: Nie Sty 30, 2005 5:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No jasne, 瞠 widzia貫m Exclamation Na pocz徠ku mojej przygody z rakietami, gdy nie mia貫m poj璚ia o stabilizacji modelu, to co takiego przemkn窸o mi nad g這w... Tym samym to Ty udowadniasz, 瞠 "brak ci wyobrazni albo dowidczenia", poniewa zbaczanie rakiet z kursu, o kt鏎ym piszesz wog鏊e nie zale篡 od sk豉du paliwa, ale od odpowiedniego wywa瞠nia ca貫go modelu - pod warunkiem, 瞠 silnik nie traci ci庵u, gdy rakieta si wznios豉, a dysza jest centralnie umiejscowiona, bo to ju inna bajka....

pozdrawiam Jasiaczeq

PS: @v-21: dlatego, 瞠 robisz tyle b喚d闚 w swoich postach, 幢e zinterpretowa貫m twoj wypowied (odpalil-dopalil)...

v-21

PostWys豉ny: Nie Sty 30, 2005 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kur... Shocked ale ty jestes tepy Wink
gdzie tu napisa貫m o wp造wie paliwa na kierunek lotu Question

doplic nie r闚na sie odpalic gamoniu Exclamation Exclamation Exclamation to po pierwsze wiec nie odwrcaj kota ogonem

po drugie nigdzie nie napisa貫m o czyms takim jak wp造w paliwa na tor lotu tylko wiec jeszcze raz przczytaj to co npisa貫m Arrow

jaskiniowiec

Do陰czy: 22 Lut 2004
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Nie Sty 30, 2005 6:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

v-21 napisa:

widzia貫s rakiete kt鏎a zamiast poleciec pionowo w gore z niewiadomych przczyn 4 m na zimia leci sobie gdzies w bok ...... upada na ziemie z pracujacym silnikiem - " kt鏎y jeszcze sie nie dopali" szczegulnie tyczy sie to paliw na KNO3/Mg/疾

C騜, faktycznie mozna by to zinterpretowa, 瞠 efekt zboczenia z kursu zale篡 od paliwa Shocked . Ale domyslam si, 瞠 pisz帷 o tym paliwie, mia貫 V-21 na mysli d逝gi czas dopalania si silnika z takim paliwem, czyli ci庵u ju nie ma, a jeszcze smoli. Owszem, ryzyko zapalenia si 軼i馧ki jest czasami spore. Dlatego najlepszy czas to p騧na jesie do wczesna wiosna. Problem z wieloma poligonami jest taki, 瞠 w okresie letnim s to pola uprawne. A upadek rakietki z jeszcze pal帷ym sie silnikiem w 豉n suchego zbo瘸, to zapewne fajerwerk o jaki na pewno nam nie chodzi這. No c騜, osobiscie widzia貫m nawet po瘸r na.....pustyni B喚dowskiej Shocked . A jest to jeden z niewielu rejon闚, gdzie na wielu hektarach nie ma p鏊, a tylko piachy.

P.S. V-21, spokojnie, je郵i nie zrozumieli軼ie si z Jasiaczeq, to nale篡 to SPOKOJNIE dogada, bo przykro a czyta.... Crying or Very sad
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
v-21

PostWys豉ny: Nie Sty 30, 2005 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no coz jak sie odchodz to mozen poc ichu lub z hukiem wali mnie to kto jak sie poczu tak samo jak klimat na tym forum
PINOT

Do陰czy: 25 Lis 2003
Sk康: Wroc豉w

PostWys豉ny: Nie Sty 30, 2005 7:28 pm    Temat postu: Re: Poligon Odpowiedz z cytatem

Jasiaczeq napisa:

Cytat:
nie ciekwe jets tez upadek na such sci馧ke rakiet kt鏎a silnik nie dopali

Ciekawe stwierdzenie Cool - skoro silnik nie odpali to:
- rakieta nie polecia豉 i nie mog豉 upa嗆 na 軼i馧k
- w jaki spos鏏 軼i馧ka mog豉by si zapali - jedynym 廝鏚貫m ciep豉 jest... silnik Laughing

Oj Panowie, prztykacie si przez zwyk貫 nieporozumienie. Obaj kurde dobrze gadacie, tylko Jasiaczek przeczyda DOpali jako ODpali.

Wkr鏒ce wytn t pysk闚k, jako niegodn was obu...tym bardziej 瞠 chodzi o czeski b陰d...Wink

wojtek

Do陰czy: 26 Sty 2003

PostWys豉ny: Sro Lut 02, 2005 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wojtek napisa:
My郵, 瞠 uzyskanie stanu 100% powodzenia startu i lotu rakiety to pewna idea do kt鏎ej osi庵niecia si zmierza. Jednak znaj帷 篡cie cho熲y ostatni tragiczny lot Kolumbii takiej pewnosci nie uzyskamy.

Z mojego do鈍iadczenia wygl康a to mniej wi璚ej tak, 瞠 maj帷 wysok pewno嗆 niezawodno軼i silnika bior si za testowanie uk豉du do otwierania spadochronu a okazuje si 瞠 w豉郾ie silnik sprawia k這poty. Innym razem jestem pewny ze zp這nniki silnka s "the best" a w rzeczywisto軼i rakiet musz odpali stopink.
No ale dop鏦i wszystko ko鎍zy si bezpiecznie dla mnie i mojego otoczenia mo積a to nazwa przygod , kt鏎a towarzyszy nieod陰cznie rakietom eksperymentalnym...

Pozdrawiam
wojtek

czyli musz by sprawdzone zespo造 i systemy

( Doszed貫m do wniosku, 瞠 nale瘸這by dla jakiego zapanowania nad tym tematem rzek, jako podsumowywa posty. Co niniejszym uczyni貫m, czyni望 dopisek na niebiesko wi瘯szymi literami. Mam nadziej 瞠 autorzy pst闚 nie b璠 mi tego mieli za z貫 a je郵i tak to prosz o info na priva
/-/kermit )

No nie o to mi chodzi這.
Systemy by造 sprawdzone ale zawiod造 dlatego chcia貫m to podkre郵i.

Skoro zajmujemy sie rakietami eksperymentalnymi musimy sobie zdawa spraw z ich nieprzewidywalno軼i.

Jak ostatecznie sprawdzi systemy jak nie w warunkach polowych.
A mo瞠 w豉郾ie dlatego nale篡 stosowa do wszelkich pr鏏 tzw. przewymiarowywanie w tym przypadku wszystkiego co wi捫e si z bezpiecze雟twem (np. 2x wi瘯szy obszar startowy, mocniejsze/s豉bsze 陰czenia element闚, rodzaj stosowanych materia堯w itp.) Inaczej ca豉 ta pisanina bedzie li tylko powieleniem ju dawno opracowanego tzw. safety code

A poniewa emocje towarzysz帷e startom i zawodno嗆 ludzkiej pami璚i s zjawiskiem cz瘰tym, warto stosowa tzw. checklist czyli list - sekwencj - czynno軼i jakie nale篡 wykona przed startem rakiety.

Przy czym chek listy mog obejmowa r闚nie spisy rzeczy jakie nale篡 zabra na poligon, 瞠by kilka razy si nie wraca (ja tak mia貫m jak zapomnia貫m wyrzutni pr皻owej)

Przyk豉dowe chek listy poni瞠j:
http://www.serg.dk/checklists/P2StaticTest.pdf
http://my.execpc.com/~culp/space/launch.html
Powr鏒 do g鏎y
sk8

Do陰czy: 04 Sty 2005

PostWys豉ny: Pon Kwi 04, 2005 12:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pisze po to aby napisac ze paliwo ma wp造w na lot rakiety w豉郾ie jak spala sie nie r 闚no miernie np. by這 s豉bo mieszane mo瞠 zawiera jeszcze troche wody i si e nie pali. przy wiekszych silnikach to sie model robi nie wywarzony! ja tak mia貫m jak klei貫m silnik ju z sko鎍zony na pialiwie pojawi豉 sie jaka czarna ma i ona wnika豉 w moja krmelk i potem ci 磬o sie pali豉(klej-wikol) oczywi軼ie jestem jeszcze amatorem wi璚 jak bym cos zle napisa to sie nie denerwujuci!.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Adres AIM
kovall

Do陰czy: 16 Lis 2005

PostWys豉ny: Sob Lis 19, 2005 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stabilny zaczep startowy
Gdy si przewr鏂i konstrukcja startowa to z rakiety robi si torpeda.
Szczeg鏊nie trzeba uwa瘸 przy wbijaniu pr皻a w ziemi. Nie raz czyta貫m w necie o przypadkach przechylenia pr皻a tu przed startem.
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> BHP w modelarstwie rakietowym. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum