Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nitrowanie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
V1



Dołączył: 16 Maj 2005
Posty: 425

PostWysłany: Sro Maj 18, 2005 8:15 pm    Temat postu: Nitrowanie Odpowiedz z cytatem

Ostatnio przyszedł mi do głowy pewin pomysł
Powszechnie wiadomo że czynnikiem nitrującym jest kation nitroliowy NO2+ , wiadomo też że do alkilowania węglowodoruw aromatycznych
benzen stosuje się chlorek Metylu CH3CL a raczej karbokation CH3+
i bezwodny AlCl3 jako kwas lewisa -alkilowanie friedela-craftsa
mechanizm reakcji przebiga tak:
CH3Cl + AlCl3 = (ALCL4-) + (CH3+)

(CH3+) + C6H6 = C6H5CH3 + H+

(ALCL4-) + H+ = ALCL3 + HCL

lub sumarycznie:
CH3CL + C6H6 = C6H5CH3 + HCL

więc czemu nie zrobić nitrowania Friedela-craftsa
a zastosować do tego chlorek nitroilu NO2CL morzna by go otrzymać przez nasycenie tetrachlorometanu CL2 apotem chlorowego roztworu
tlenkiem azotu NO2 2NO2 + CL2 = 2NO2CL
chlorek nitroilu jak karzdy chlorek powinien być dobrze rozpuszczalny w
CCL4 potem do takiego roztworu dodawałoby się trochę bezwodnego
ALCL3 a potem to już standardowe nitrowanko.
Powinno się to nadać do nitrowania urotropiny z większą wydajnością niż HNO3 bo środowisko bezwodne a powstały HCl też nie powinien szkodzić bo środowisko bezwodne , RDX powinien się odrazu wytrącić
Jak otrzymać NO2 -widomo HNO3 + Cu a potem druga tura przez ogrzewanie Cu(NO3)2, CL2 -elektroliza NaCl aq prostownikiem akumulatorowym , NO2 morzna też otszymać przez Ogrzewanie mieszaniny 2mole KNO3 + 1mol CuSO4 lecz trzeba to podgrzać do wysokiej temperatury ok.400* rzeby otrzymać rozsądne ilości NO2

Reakcja powinna przebiegać tak:

NO2CL + AlCl3 = (ALCL4-) + (NO2+)

C6H6 + 3(NO2+) = C6H3(NO2)3 + 3H+

H+ +(ALCL4-) = ALCL3 + HCL

lub dla urotropiny:

(CH2)6N4 + (NO2+) = (CH2NNO2)3 + jakaś reszta

metoda by była dosyć wygodna bo tylko by się nasycało CCL4 gazami i nitrowało, tylko czy zajdzie Question
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
NVX



Dołączył: 15 Wrz 2004
Posty: 45
Skąd: From Beyond

PostWysłany: Sro Maj 18, 2005 9:55 pm    Temat postu: Re: Nitrowanie Odpowiedz z cytatem

V1 napisał:


a zastosować do tego chlorek nitroilu NO2CL morzna by go otrzymać przez nasycenie tetrachlorometanu CL2 apotem chlorowego roztworu
tlenkiem azotu NO2 2NO2 + CL2 = 2NO2CL
chlorek nitroilu jak karzdy chlorek powinien być dobrze rozpuszczalny w
CCL4


Nie ma czegoś takiego jak chlorek nitroilu, o takim wzorze jak podajesz to mógłby być chlorek nitroniowy ale takie coś również nie istnieje bo HCl jest za słabym kwasem aby utworzyć sól z kationem NO2+.

_________________
Mądry od inteligentnego różni się zdolnością do powstrzymania się od złośliwych komentarzy...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
NVX



Dołączył: 15 Wrz 2004
Posty: 45
Skąd: From Beyond

PostWysłany: Czw Maj 19, 2005 8:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

VN napisał:
ciuś ciuś - pewnie że istnieje N02Cl ale metoda nitrowania tym do d....


Aaa rzeczywiście istnieje - sorry za błąd. Jest gazem o t.w. -15,9°C i powstaje, z dużą wydajnością, w wyniku reakcji bezwodnego HNO3 z kwasem chlorosulfonowym w temp. 0°C:

HNO3 + ClSO3H ---> NO2Cl + H2SO4

_________________
Mądry od inteligentnego różni się zdolnością do powstrzymania się od złośliwych komentarzy...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
V1



Dołączył: 16 Maj 2005
Posty: 425

PostWysłany: Czw Maj 19, 2005 1:45 pm    Temat postu: nitrowanie Odpowiedz z cytatem

ta reszta dla RDX

(CH2)6N4 + 3NO2CL = (CH2NNO2)3 + N(CH2CL)3

N(CH2CL)3 -trujchlorotrujmetyloamina związek podobny do iperytu azotowego niebezpieczny!!!

po neutralizacji NaOH

N(CH2CL)3 + 3NaOH = N(CH2OH)3+ 3NaCL

a potem

N(CH2OH)3 + 3HNO3 = N(CH2NO3)3 + 3H2O

N(CH2NO3)3 -triazotan trimetyloaminy -budową powinien przypominać
PETN tylko że zamiast węgla w środku -azot , Miał by ZBT
a więc durze K i V det.

Ale się rozpędziłem co? Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tchemik



Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 496
Skąd: Bytom

PostWysłany: Czw Maj 19, 2005 4:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, ok, NO2Cl jest ale do najlepszych srodkow nitrujacych on nie nalezy, a szczegolnie jeszcze N-nitrowania. Do N-nitrowania polecam serdecznie kwas Hoko lub NO2BF4 czy AcONO2 Wink

Pozdrawka
Tchemik

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
V1



Dołączył: 16 Maj 2005
Posty: 425

PostWysłany: Pią Maj 20, 2005 11:54 am    Temat postu: nitrowanie Odpowiedz z cytatem

Do CH3COONO2 potrzeba bezwodnik octowy i AgNO3 więc raczej odpada
BF4NO2 to już wogule niedostępne cudo , chyba że się ma HF i z H3BO3
Z tym NO2CL zrobię morze w najblirzszym czasie prubę i utrotropiną .
jednak większe nadzieje pokładam w tym -N(CH2NO3)3 otrzymanym nie z
urotropiny a z N(CH3)3
mogło by być tak:
N(CH3)3 + 3CL2*CCL4 = N(CH2CL)3*HCL + 2HCL + CCL4

N(CH2CL)3*HCL +2HCL +3NaOH = N(CH2OH)3 + 3NaCL

N(CH2OH)3 + 3HNO3/H2SO4 = N(CH2NO3)3 + H2SO4*3H2O

tylko ten N(CH2CL)3 mnie niepokoji ze wzoru wynika że powinien mieć
wł.chem. podobne do ipeytu azotowego a więc silna trucizna, i czy chlorowanie trimetyloaminy zajdzie na świetle.

//EDIT Tchemik
Temat zamykam, bo jest troche gadaniem o niczym a to nie forum chemiczne. Jak ci sie uda tym chlorkiem cos znitrowac i bedziesz mial wyniki daj znac to otworze bys mogl to pokazac.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ander



Dołączył: 14 Maj 2002
Posty: 178

PostWysłany: Pon Maj 30, 2005 9:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ponieważ Tchemik odblokował temat, napiszę to co mam do powiedzenia.
co prawda NO2BF4 nie jest dostępny ani możliwy do amatorskiej syntezy, ale można otrzymać NO2ClBF3. najpierw trzeba otrZymać chlorek nitroilu. niestety nie mam czasu szukać bo sesja. ale substraty nie są trudne do otrzymania. gorzej z produktem, który najlepiej byłoby skroplić i frakcjonować. następnie oczyszczony NO2Cl poddać reakcji z BF3, którego synteza jest opisana w preparatykach i można go kupić. ewentualnie można użyć BCl3 lub BBr3, ale skuteczność takiego połączenia będzie raczej wątpliwa. tak więc NO2ClBF3 lub NO2BCl4 jest możliwe do otrzymania w "domowym " laboratorium. pomijam tu toksyczność, bo chyba każdy zdaje sobie z tego sprawe. no i reaktywnośc wymaga czystości naczyń. jak znajde czas to coś wrzuce. pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
eko8



Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 78

PostWysłany: Wto Paź 18, 2005 1:28 am    Temat postu: odp. Odpowiedz z cytatem

co do iperytu azotowego to sie zgadzam, bez odpowiednich zab. daruj sobie ta synteze ,natomiast NO2Cl tylko z BF3 inaczej reakcja bedzie -fakt wątpliwa -
eko
PS. Jesli masz jakiesz pojecie choćby z teorii , nie ryzykuj z iperytem nawet tym azotowym ,mimo ze ponoć jest słabszy od siakowego to ryzyko jest zbyt duże .
eko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
V1



Dołączył: 16 Maj 2005
Posty: 425

PostWysłany: Sro Paź 19, 2005 11:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzi o MWK na bazie trichlorotrimetyloaminy ktura powinna miać wł.
podobne do iperytu azotowego ale wacham sie czy to robić
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
eko8



Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 78

PostWysłany: Nie Paź 23, 2005 1:44 am    Temat postu: odp. Odpowiedz z cytatem

no V1 wczesniej radziles mi do stracania PbN6 zakladac rekawice na forum piro vineta, a teraz sie cykasz głupiej trójchlorotrojmetyloaminy?zawsze taki obcykany w teorii i co własciwosci iperytu sie boisz zakladaj rekawice przy sytntezie. tylko czytasz czy czasem cos robisz?
eko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią Lis 18, 2005 6:16 pm    Temat postu: trazotan glicerolu Odpowiedz z cytatem

czy może mi ktoś powiedzieć czy ten przepis na triazotan glicerolu jest dobry bo niechce wyleciec w powietrze Wink Question
30,2g kwasu azotowego 98%
45,3g kwasu siarkowego 98%
70.71g gliceryny 86%
Powrót do góry
elessar



Dołączył: 17 Cze 2004
Posty: 74
Skąd: Mazowsze

PostWysłany: Pią Lis 18, 2005 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ze względu na twoje bezpieczeństwo nie powiem Razz Z resztą czy to istotne? Jak się za to weźmiesz i tak wylecisz w powietrze. Odradzam zatem.

Niech ktoś tu posprząta Rolling Eyes

_________________
Per Aspera Ad Astra
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Pią Lis 18, 2005 7:34 pm    Temat postu: Re: trazotan glicerolu Odpowiedz z cytatem

Bajor23 napisał:
czy może mi ktoś powiedzieć czy ten przepis na triazotan glicerolu jest dobry bo niechce wyleciec w powietrze Wink Question
30,2g kwasu azotowego 98%
45,3g kwasu siarkowego 98%
70.71g gliceryny 86%


Same proporcje nic ci nie dadzą proponuję ci poczytać i swoją nauczycielkę chemii, (bo myślę, że jesteś w wieku szkolnym) namówić na pokaz nitrowania celulozy to sobie zobaczysz jak pracuje się z kwasami itd...
Powrót do góry
elessar



Dołączył: 17 Cze 2004
Posty: 74
Skąd: Mazowsze

PostWysłany: Pią Lis 18, 2005 8:13 pm    Temat postu: Re: trazotan glicerolu Odpowiedz z cytatem

maxlam napisał:
Bajor23 napisał:
czy może mi ktoś powiedzieć czy ten przepis na triazotan glicerolu jest dobry bo niechce wyleciec w powietrze Wink Question
30,2g kwasu azotowego 98%
45,3g kwasu siarkowego 98%
70.71g gliceryny 86%


Same proporcje nic ci nie dadzą proponuję ci poczytać i swoją nauczycielkę chemii, (bo myślę, że jesteś w wieku szkolnym) namówić na pokaz nitrowania celulozy to sobie zobaczysz jak pracuje się z kwasami itd...


To zależy jaką ma nauczycielkę... Kiedyś poruszyłem ten temat (estryfikowania celulozy) i żałuję tego. Zaczęła wkręcać, że to niebezpieczne, w każdej chwili może buchnąc itd. Nie mogłem wytrzymać i zacząłem się brechtać. Od tamtej pory lekcje chemii nie były już takie jak dawniej... Very Happy Twisted Evil

_________________
Per Aspera Ad Astra
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Pią Lis 18, 2005 8:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stare dobre czasy moja chemiczka nie była zła wiedziała że mam świra na punkcie piro i chemii wtedy nie było jeszcze neta itd. U mnie w mieścinie dostać cokolwiek to było niemożliwe więc jedyna możliwość to kółko chemiczne i właśnie tam zrobiła pokaz nitrowania celulozy Wink to były czasy...

Z kwasami nie ma przelewek ile podkoszulek wywaliłem bo po praniu okazywało się że są całe w maciupkich dziurkach hehe Wink
Powrót do góry
V1



Dołączył: 16 Maj 2005
Posty: 425

PostWysłany: Sob Lis 19, 2005 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Słuchaj Bajor sądząc po ilosci * masz małe doświadczenie ja mimo że
MW robie od lat to NG robiłem tylko raz a i to najpierw w małej ilości
teraz tego nie robię bo są inne bezpieczniejsze i twalsze MW
proponował bym ci zacząć od saletry z cukrem no gura ANFO
a nie odrazu nitrogliceryne Mad urwie ci cuś i po co ci to
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP