Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Projekt BullPuppy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Nie Cze 12, 2005 6:42 am    Temat postu: Projekt BullPuppy Odpowiedz z cytatem

Ostatnio zacz±³em budowaæ modelik rakiety BullPuppy , postanowi³em zasiêgn±æ jêzyka bardziej do¶wiadczonych modelarzy chcia³bym poznaæ wasze opinie i propozycje dotycz±ce mojej konstrukcji .

Jest to ogólny zarys projektu do którego mam zamiar wprowadziæ poprawki

Moim pierwszym problemem jest to i¿ model w powy¿szych proporcjach nie spe³nia za³o¿enia :
1) Pole rzutu stateczników stanowi 44% pola rzutu powierzchni bocznej kad³uba na p³aszczyznê warto¶æ ta jest o wiele za niska
2) Sp wyznaczony przez spacecada nie dzieli pola powierzchni rzutu na dwie równe czê¶ci

Nie chce powiêkszaæ dolnych stateczników , zale¿y mi te¿ na górnych mimo i¿ bêd± one utrudnieniem co z tym problemem zrobiæ jaki bêdzie mia³o to wp³yw na rakietê co proponujecie Question

Na pierwszy rzut oka widaæ ¿e orygina³ nie spe³nia te¿ tych warunków
Powrót do góry
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Nie Cze 12, 2005 11:41 pm    Temat postu: wiêksze stateczniki Odpowiedz z cytatem

K³aniam siê piêknie Very Happy
Jest jeszcze jedno wj¶cie z sytuacji, a mianowicie powiêkszenie tylnych stateczników, albo nawet ich wyd³u¿enie poza ty³ modelu.
Aby za¶ nie zaburzaæ wygl±du ca³ej rakiety, stateczniki trzeba zrobiæ z prze¼roczystego tworzywa, a na nich namalowaæ te o rzeczywistym kszta³cie. Rozwi±zanie takie jest stosowane w modelach rakiet pozbawionych stateczników, albo ze zbyt ma³ymi statecznikami.

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Pon Cze 13, 2005 8:40 am    Temat postu: Re: wiêksze stateczniki Odpowiedz z cytatem

dziadek kermit napisa³:
K³aniam siê piêknie Very Happy ....


Wiecie sk±d ten u¶miech u dziadka-kermita i ten nick Rolling Eyes Question . Bo - w jaki¶ sposób tak¿e dziêki forum - kermit zosta³ dziadkiem Laughing . Gratulujê i zyczê teraz aby¶ po raz kolejny sta³ siê mê¿em babci ( bo na razie Twoja ¿ona jest ¿on± dziadka ) Laughing


Mi³ego dnia


PS. Wypapla³em ale to przecie¿ RADO¦Æ a i Twój nick Idea Wink . A post ten skasujê
Powrót do góry
PlMrLex



Do³±czy³: 05 Cze 2005
Posty: 9
Sk±d: £otwa, Ryga

PostWys³any: Pon Cze 13, 2005 1:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Je¿eli BullPuppy chce zbudowaæ kopie to niema co kombinowaæ z wygl±dem i ze statecznikami, przeciesz to kopia. Je¿eli model nie bêdzie mia³ stabilnego lotu to jedyne co ci zostaje to kombinowanie z waga.
A co do przednich stateczników, to cos mi siê wydaje ze w oryginale oni uczestniczyli w sterowaniu cackiem. Czemu bym tego nie u¿yæ?? Ja wiem, ze lot rakiety nie trwa wystarczaj±co d³ugo ¿ebym mo¿na by³o tym siê nabawiæ ale przy u¿yciu odpowiedniego silnika i sporej chêci mo¿na bym by³o podziwiaæ w 60% kontrolowany lot rakiety. Czemu w 60?? Bo niestety ci±giem silnika kontrolowaæ w naszych warunkach niestety siê nie da. Takie cos bym oczywi¶cie „trochê” kosztowa³o ale w dni dzisiejsze jest dostêpne mnóstwo pilotów o bardzo niskiej cenie i profesjonalnym wykonaniu (mi uda³o siê kupiæ za 80zl, cyfrowy i z zasiêgiem ponad 4km). Taki pilot sam posiadam, tylko ze jeszcze nie u¿ywa³em w rakietach.
Powodzenia w budowaniu.
Pozdro PlMrLex.

_________________
nawet papier toaletowy wie ze trzeba sie rozwijac!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Pon Cze 13, 2005 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Buduje model o ogólnej bryle (BullPuppy) dla ¶cis³o¶ci
Korpus - PVC , przegrody , g³owica tylni sto¿ek – drewno , usterzenie durAl takie materia³y mam zamiar zastosowaæ pocz±tkowo.

Model na pewno bêdê udoskonala³ upodabnia³ do orygina³u
drewno zast±piê PVC
usterzenie wykonam ze sklejki lub tekstolitu.
korpus zrobiê z odchudzonej rury PVC

Napêdem jest lekki silnik karmelkowy Al

Jedynym moim celem w pocz±tkowej fazie jest sprowadzenie modelu w jednym kawa³ku lot 100-150m ca³kowicie mnie satysfakcjonuje. Najwiêkszym problemem konstrukcyjnym bêdzie wykonanie spadochronu zawsze mam z tym problem.

Co do mojego pierwszego postu martwi mnie geometria ale ca³± sprawê jeszcze raz przemy¶lê po zgromadzeniu wszystkich elementów w zasadzie brakuje mi tylko (podzia³u) a dla mnie w tej konstrukcji jest to serce modelu. Jeszcze nie zdecydowa³em czy odrzucê sam± g³owice czy g³owice z czê¶ci± korpusu Question

Chce zastosowaæ problematyczn± opcje nr.2 zawsze bêdê móg³ powróciæ do pomys³u z g³owic±
Powrót do góry
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Pon Cze 13, 2005 4:55 pm    Temat postu: za ma³y refleks :( Odpowiedz z cytatem

K³aniam siê piêknie Very Happy

PlMrLex napisa³:
Witam!
A co do przednich stateczników, to cos mi siê wydaje ze w oryginale oni uczestniczyli w sterowaniu cackiem. Czemu bym tego nie u¿yæ??
Pozdro PlMrLex.


Ca³kowicie siê zgadzam z Twoim stwierdzeniem, lecz co do nastêpuj±cego po nim zapytania, to mam powa¿ne w±tpliwo¶ci i to natury czysto praktycznej.

Jak s±dzisz z jakimi prêdko¶ciami poruszaj± siê modele lataj±ce sterowane drog± radiow±Question, bo mnie siê zdaje, ¿e conajmniej o jeden rz±d wielko¶ci (x 10 albo raczej 1/10) mniejszymi od prêdko¶ci lotu rakiety.

Dlatego s±dzê, ¿e nie jest to najlepszy pomys³, bo po prostu nie bêdziesz w stanie opanowaæ lotu rakiety i to z du¿± nadsterowno¶ci±, wynikaj±c± z w³a¶ciwo¶ci uk³adu struj±cego "kaczka". Dochodzi do tego brak uk³adu odniesienia i katastrofa jest wówczas nieunikniona.

Same systemy sterownicze dzia³aj±ce w uk³adzie "kaczki", teraz dopiero zaczê³y odgrywaæ, kiedy s± dopracowane uk³ady sterowania aktywnego oparte na szybkich komputerach.

Jednym s³owem pe³en jestem w±tpliwo¶ci co do realno¶ci Twojego pomys³u, chyba, ¿e zdo³asz przekonaæ i mnie i innych ....

pozdrawiam /-/ dziadek kermit

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
PlMrLex



Do³±czy³: 05 Cze 2005
Posty: 9
Sk±d: £otwa, Ryga

PostWys³any: Pon Cze 13, 2005 7:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ca³kowicie siê zgadzam z Panem Kermitem! Nadajniki o standardzie europejskim 27Mhz dla rakiety siê nie za bardzo siê nadaj±. Ale s± tez inne. Ja mam ze stanów na 75.64mhz s± i na wy¿szych... Oczywi¶cie to siê nie dorówna do komputera w ¶rodku rakiety ale zawsze co¶.
Chocia¿ i rakietami wojskowymi steruj± podczas lotu w poszczególnych przypadkach ale transfer danych odbywa siê na czêstotliwo¶ciach od 1hz i wy¿ej, co w naszych warunkach jest raczej niemo¿liwe.

A co do rakiety to wydaje mi sie ze "nos" oryginalnej rakiety jest dluzszy nim ty masz. to sa szczeguly ale to ma wplyw na rakiete. tym bardziej jezeli to kopia.

_________________
nawet papier toaletowy wie ze trzeba sie rozwijac!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Wto Lip 12, 2005 7:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Jak na t± chwile Projekt BullPuppy UMAR£ Crying or Very sad realia sprowadzi³y mnie na ziemie …
Przy tej masie silnika „niekorzystnym rozmieszczeniu ¶rodka ciê¿ko¶ci ” nie ma mo¿liwo¶ci zbudowania modelu o bryle BullPuppy . Jednak¿e z elementów które ju¿ posiadam buduje co¶ takiego .

Fotka elementów

Z pierwowzoru pozosta³ tylko tylni sto¿ek Crying or Very sad
Powrót do góry
pessos



Do³±czy³: 27 Cze 2004
Posty: 153
Sk±d: Trinneck

PostWys³any: Wto Lip 12, 2005 8:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm Saud = Daus (od tylu czytajac) myle sie ?? chyba nie - zdradzila cie glowica z "dziurka" Cool

hmm szkoda ze zrezygnowales z projektu ciekawie sie zapowiadal start Crying or Very sad

_________________

plany na dzi¶ s± takie, ¿e ich nie ma
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
PINOT



Do³±czy³: 25 Lis 2003
Posty: 428
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Nie Lip 17, 2005 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Saud napisa³:

Przy tej masie silnika „niekorzystnym rozmieszczeniu ¶rodka ciê¿ko¶ci ” nie ma mo¿liwo¶ci zbudowania modelu o bryle BullPuppy .


mo¿e troche za szybko zrezygnowa³e¶...zobacz, komu¶ to siê uda³o

http://www.yellowjacketsystems.com/jimball/construction/pup/default.htm

Koñcówka lotu troche nie teges....ale posz³a piêknie. Mo¿na popatrzyæ na szczegó³y wykonania i rozmieszczenia punktów masy.

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
pessos



Do³±czy³: 27 Cze 2004
Posty: 153
Sk±d: Trinneck

PostWys³any: Nie Lip 17, 2005 10:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koñcówka rzeczywi¶cie nie teges Confused , ale nie zmienia to faktu, ¿e modele o takiej bryle s± mo¿liwe do budowy w warunkach amatorskich z bardzo dobrym skutkiem Wink czy¿by mieli¶my do czynienia ze zjawiskiem kiedy obliczenia id± w k±t a przechodzimy do skuteczniejszej formy sprawdzenia jak± est praktyka (to taka dygresja odno¶nie postu zawieraj±cego obawy nt. zbyt ma³ej powierzchni stateczników)
_________________

plany na dzi¶ s± takie, ¿e ich nie ma
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Pon Lip 18, 2005 12:26 am    Temat postu: wywa¿enie i zmiana wywa¿enia Odpowiedz z cytatem

Klaniam siê piêknie Smile

Piêkna rakieta jednak model do wykonania trudny, a dowodzi tego zachowanie siê rakiety po starcie.
Jednak jest niedostabilizowana bo posz³a wyra¼nie z wiatrem a nie pod wiatr. Mo¿na siê przekonaæ po obejrzeniu pierwszych klatek filmu. Obrazek otwiera ³±cze do odpalenia filmu ze startu.
Prawdopodobnie u¿yty zosta³ silnik o du¿ej masie paliwa, bo dopiero po jego wypaleniu lot modelu by³ stabilny ( niestety jednak zgodnie z kierunkiem si³y grawitacji Crying or Very sad )


trochê mi szkoda tego Faceta ale siê chyba nie za³ama³ skoro pokazuje to na swojej stronie Smile

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
PINOT



Do³±czy³: 25 Lis 2003
Posty: 428
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Pon Lip 18, 2005 9:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam temu go¶ciowi bardzo wspó³czujê...tyle pracy, piêkny model.
Co do sprawy wywa¿enia: w tej konfiguracji jak na grafie Spacecada na pocz±tku tematu rakieta mog³a byæ bardzo trudna do wywa¿enia - juz mówiê czemu (chodzi o pewne za³o¿enia u¿ytkowe pocisku)...
Jak kiedy¶ z³o¶liwie zauwa¿y³em pociski wojskowe projektuje siê odwrotnie ni¿ rakiety amatorskie... tak, ¿e najpierw siê okre¶la co ma w nich siedzieæ i ile wa¿yæ, potem jaki to ma mieæ kszta³t (np. do jakiej komory, do jakiego podwieszenia ma pasowaæ) a na koniec dobiera siê stosowny silnik. Wynik tej pracy widaæ doskonale - pocisk jest zwarty, któtki, ³atwy w transporcie i manipulacjach. Za³o¿ê siê, ¿e 2/3 d³ugo¶ci korpusu wype³nia potê¿ny silnik o krótkim czasie dzia³ania, resztê - du¿a i ciê¿ka g³owica bojowa. Zak³adam, ¿e jest to pocisk typu powietrze-co¶ tam, wiêc w momencie zej¶cia z prowadnic samolotu spory procent silnika jest ju¿ wypalony, co dodatkowo przesuwa ¶rodek ciê¿ko¶ci do przodu. Do tego ju¿ z racji ruchu samolotu do przodu pocisk ma pewn± dodatkow± stateczno¶æ.

Rzeczywi¶cie - robienie pionowo startuj±cych modeli pocisków typu powietrze-co¶ tam nie mo¿e nale¿eæ do rzeczy ³atwych....pewnie du¿o ³atwiej kopiowaæ rakiety startuj±ce pionowo z trwardego pod³o¿a

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Go¶æ






PostWys³any: Pon Lip 18, 2005 5:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa³:

mo¿e troche za szybko zrezygnowa³e¶...zobacz, komu¶ to siê uda³o

Wiedze ¿e ¼le siê wyrazi³em NIE ZREZYGNOWA£EM ze zbudowania Bullpuppy
PINOT napisa³:

Za³o¿ê siê, ¿e 2/3 d³ugo¶ci korpusu wype³nia potê¿ny silnik o krótkim czasie dzia³ania, resztê - du¿a i ciê¿ka g³owica bojowa.

Jest to sedno sprawy Very Happy silniczek ze zdjêcia nie jest silniczkiem prezentowanym w moich wcze¶niejszych postach jest mniejszy trzy segmentowy, ud¼wig ma ale do tej konstrukcji jest za lekki .
Zbuduje wiêkszy ¶rednicowo model Bullpuppy z silniczkiem "nr1" ma wiêksz± masê , dodatkowo bêdzie ³atwiej upakowaæ spadochron
ale to potrwa ...
pessos napisa³:

kiedy obliczenia id± w k±t a przechodzimy do skuteczniejszej formy sprawdzenia jak± est praktyka (to taka dygresja odno¶nie postu zawieraj±cego obawy nt. zbyt ma³ej powierzchni stateczników)

tylko praktyka poparta obliczeniami
boje siê rakiet z ma³ymi statecznikami wypadek mia³em...
dziadek kermit napisa³:

szkoda tego Faceta ale siê chyba nie za³ama³ skoro pokazuje to na swojej stronie

Zosta³ mu spadochron wystarczy dorobiæ resztê Very Happy
Powrót do góry
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lip 18, 2005 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak by kto mia³ problem z SR to podrzucê do testu Wink

Tak naprawdê aby zrobiæ wojskowy pocisk rakietowy to najwazniejsze to jego przeznaczenie taktyczne. Potem robi siê techniczne za³o¿enia i opracowuje teoretycznie. Przyk³adowo mo¿na umie¶ciæ MW wew±trz SR ( trzeci od góry )





i przy explozji mamy wiêksz± ilo¶æ od³amkow od fragmentacji samego SR. Rakietê opracowuje siê razem z SR - na podstawie za³o¿eñ taktyczno - technicznych. Nie ma tak ,¿e mamy zbudowan± wojskow± rakietê a na koñcu kumamy jak w to wsadziæ ( i jaki ) SR. To jeden proces budowy rakiety.

Modelarze rakiet - fakt - maj± gotowy zestaw SR i do nich buduj± rakiety. Za to my mo¿emy pod dan± rakietê budowaæ SR. Najbli¿szy chyba pewnych SR jest ksard.


Pozdr. A
Powrót do góry
Obserwator



Do³±czy³: 20 Lip 2005
Posty: 10
Sk±d: Z miasta stu mostów

PostWys³any: Wto Wrz 27, 2005 8:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


//-------------------

//-------------------

//-------------------

//-------------------

Pozdrawiam:wink:

_________________
Rzeczywisto¶æ przeros³a Fikcjê …
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP