Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lepiszcza - zamienniki trudnodostępnych odczynników

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Artpi



Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWysłany: Nie Lip 17, 2005 2:35 pm    Temat postu: Lepiszcza - zamienniki trudnodostępnych odczynników Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich zaglądających do tego tematu , i tak jak w nagłówku pytania.

Czym zastąpić nie osiągalne lepiszcza w mieszankach pirotechnicznych, które są wymieniane w formułkach ? Skutecznie i aby nie zniszczyć masy ! Albo inne składniki jak , „ red gum , parlon ,zieleń paryską , kalomel czy inne egzotyczne składniki?

Przeglądając tematy na tym forum nie widzę pokrewnych postów z tym związanych .
Może ktoś ma jakieś sprawdzone i skuteczne sposoby , albo dobre zamienniki ?

Pozdrawiam Wink

Diabeł tkwi w szczegółach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wiktor



Dołączył: 28 Sie 2003
Posty: 120
Skąd: z PiroChem

PostWysłany: Pon Lip 18, 2005 12:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam

W wielkim ogóle bo już puźno to tak:

Arrow red gum raczej niczym nie zastąpisz ewętualnie urotropina
Arrow parlon też raczej niczym ale może być chlorowany PCV albo sam PCV opcją jest też trudnodostępny HCB.
Arrow Zieleń paryska z tym to nie powinoo być tak źle myślę że odpowiednia masa z chlorkiem miedzi lub CuO była by ruwnoważna(być może tlenochlorek Cu -zna ktoś dane dotyczące rozpuszczalności Question )
Arrow kalomel jego uzywało się bardzo dawno jak donor chloru gdy inne (organiczne) nie były dostępne to samo się tyczy chlorku ołowiu.

Pozdrawiam i lece spać Wink

Wiktors

_________________
Znów w branży Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki będziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pon Lip 18, 2005 12:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzeba przyznać że zastąpienie wielu tch egzotycznych lepiszczy nei jest łatwe... W końcu sa one specjlanie dobrane i wyselekcjonowane z pośród zapewne wielu i są jednak najlepsze.
Zastępować można, owszem.. tylko teraz pytanie, jak wiele pogorszy nam się efekt specjalny mieszanki. Nie jest to trudna rzecz popróbować, lecz żeby porównywać trzeba mieć oryginały Confused by wiedzieć jak nasza zmieniona mieszanina róźni sie od oryginału.
Wiadomą sprawą jest zastąpienie Parlonu PCV, ja tak właściwie robie, ale jak lepsze mieszanka była by na parlonie, powiedzieć nie mogę, bo nie wiem.
Jeśłi chodzi o zieleń paryską, to mnie to ciekawi, dlatego że sprawdziłem około 10 mieszanek na tym składniku i nie wyszło nic ciekawego, godnego uwagi, by naprawde warto próbować coś robić z zielenią paryską.
Już jak kiedyś wspominałem, także próbowałem zastąpić szelak kalafonią, lecz kompletnie to nie zdaje egzaminu:).
ps tylko 10, bo więcej mieszanek nie udało mi się zanaleść...
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Artpi



Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWysłany: Pon Lip 18, 2005 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam , więc masy o świetle niebieskim i fioletowym zostają poza naszym zasięgiem , no może nie wszystkie ,zostaje jedynie PCV jako dawca chloru ,MIEDZIAN 50czyli tlenochlorek miedzi jako barwnik płomienia i to wszystko . Z pozostałymi też kłopoty nie do zdobycia , dobrze ze chociaż szelak można kupić bez problemu . W innych masach na bazie wody i dekstryny jako lepiszcze zamiennie stosuje lakier nitro , w niektórych przypadkach nawet pomaga , ładne twarde gwiazdki i nieco wolniej się spalają .Może kiedyś będzie lepiej .

Pozdrawiam Wink

Diabeł tkwi w szczegółach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Artpi



Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWysłany: Pon Lip 18, 2005 5:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam , jeszcze odnośnie zieleni paryskiej czyli 3 Cu(AsO2)2 razy Cu(CH3COO)2 sól podwójna arsenu i octanu miedzi , z względu na dużą zawartość As2O3 52%-53% czyli arszeniku podejrzewam że może być wycofana z produkcji .

Pozdrawiam Wink

Diabeł tkwi w szczegółach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Czw Lip 17, 2008 2:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie, odkopie stary temat.
Nie jestem czynny praktycznie, ale interesuje mnie parę rzeczy. W tym momencie nurtuje mnie pytanie, problem, którego nie jestem w stanie sprawdzić. A uważam iż jest to dla nas pirotechników - hobbystów ważne.
Mianowicie są różne oferty szelaku, nie jest on drogi trzeba przyznać, a szeroko stosowany jako lepiszcz w pirotechnice. Cechuje się "niebarwieniem" płomienia, więc stosowany jest dość "obficie" do kolorowych mas gwiazdek.. do tego rozpuszczalny w alkoholu, co ma swoje plusy... itp itd.
Tym bardziej że czerwona guma nie jest tania, dostępność: mała, trudna albo żadna. Szelak wydaje się dobrym środkiem zastępczym.
Do rzeczy, w czym problem? Rolling Eyes

Szelak mamy orange, lemon, rubin.. pomijam jakieś tam najjaśniejsze bielone..
Rzecz w tym, który do pirotechniki jest najlepszy? Który najmniej będzie przebarwial płomień? Idea

Ale najabrdziej mnie interesuje jak różni sie np Lemon szelak oryginalny indyjski z woskiem, gdzie oferta na allegro jest 80zł za 3kg.
A teraz odwoskowiony (Szelak dewaxed), taki szelak jest oczywiście droższy, wiadomo dlaczego. Pozbawiony wosków szelakowych i innych zanieczyszczeń.

Logika podpowiada natychmiast, że czystszy napewno będzie dla nas lepszy, woski pewnie dadzą jakąś zółć do płomienia, która się potrafi od wszystkiego "wpierdzielić" (tak jak kalafonia na przykład nie nadaje się na zamiane szelaku..).
Dlatego nie przejmowal bym się tym i z pewnością brał jakiś orange, lemon czy rubin (najtańszy, ale zaś chyba do mas piro pamięam pisało gdzieś raczej = shellac lemon). Ale 3kg za 80zł z woskiem, albo 1kg lemona dewaxed 48zł za 1kg...
Różnica cenowa jest:) i to nie mała. Smile

Kto jest w stanie to sprawdzić Question (można kupić małą ilość z woskiem i bez) to było by gites i mądrość dla nas wszystkich.
W razie czego, gdyby ktoś taki się kiedyś znalazł, a dodatkowo brakowało mu * do kompletu to zapraszam Very Happy .
Niestety ja PROFI z wyższych przyczyn nie sprawdze tego, a z przyjemnością bym z szelaczkiem porobił różne rzeczy.... oczywiście politury, nie myślcie że coś innego. Wink

ps obfity post w tym temacie po 3 latach Cool
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pietom



Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 54

PostWysłany: Czw Lip 17, 2008 3:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja zamiast parlonu, HCB, i nie pamiętam jeszcze czego Razz ale jak przejże masy gwiazdek to napisze Razz Dawałem HCE, gdzieś na jakimś forum czytałe o donorach chloru i wynikało że HCE ma go bardzo dużo, zdecydowanie więcej niż parlon
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 2:18 pm    Temat postu: Guma arabska_ zrodlo Odpowiedz z cytatem

Witam
Jako ciekawostkę sprawdziłem jedną rzecz dotyczacą gumy arabksiej... W hipermarkecie Auchan natknałem się na buteleczki gumy arabksiej,

Jest tam 50ml gęstego wodnego r-ru naszego przydatnego lepiszcza.
Problem z odparowaniem tego byl cholerny, najpierw na gorąco a później kilkanaście dni babrania, suszenie na papierze itp.. Wszystko dlatego że jest to żywica i wysychała z góry tworząc taką błonkę.

Chciałem sprawdzić stężenie gumy arabskiej (która jak wiadomo ma postać bryłek, tudzież proszku) w tym roztworze.
Udalo mi się uzyskać czystą gumę, z kawałeczkami papieru...
zważyłem produkt oraz roztwór i wyszło mi że stężenie tego roztworu jest ok 36-38% (papier itp, więc nie podałem dokładnej liczby).

Dzięki temu nawet gdybym chcial użyć teraz tego wspaniałego lepiszcza, wiem ile go tam jest i moge przeliczyć i dodać odrazu w postaci płynu (bo robota z odarowywaniem, suszeniem i robieniem na nowo własnego roztworu lepiszcza była by nie opłacalna).

Koszt tej buteleczki był coś ok 2zł, nie więcej. Jest to lepiszcz, więc nie używa się go zbyt dużo. Może się nadać, jest używany w piro, w szczególności polecany do stopin prochowy (przez T. Schimizu). Żadnych testów praktycznych już na nim nie mogłem wykonać, bo soli i cukru nie ma sensu kleić Wink
Ale ciekawe jak mocno skleja Cool
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Pon Cze 29, 2009 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, dzisiaj się do wiedziałem rozmawiając z jednym z administratorów ( on wie o kogo chodzi Very Happy ) dowiedziałem się że guma arabska jest dostępna w ilościach koło 1kg/10-15zł Cool Więc nie wiem czy trzeba tak się bawić. Gumę tą można kupić w hurtowniach z dodatkami spożywczymi ponoć bez problemów. No ale wiadomo twój post jest ciekawostką i dzięki niemu można dowiedzieć się jakie to ma stężenie. Jeszcze ta sama osoba mówi że szelak jest dostępny w marketach budowlanych. Zawsze słyszę że są kłopoty ze zdobyciem tych substancji... Very Happy

Warto wiedziećSmile uczymy się przez całe życie. Tak mój post to ciekawostka, nie jakieś odkrycie masowego pozyskiwania gumy arabskiej Smile
P2

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP