Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zapalarka v1.0 ;)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
qrld



Dołączył: 30 Sty 2004
Posty: 50
Skąd: Bełchatów

PostWysłany: Pią Cze 25, 2004 4:10 pm    Temat postu: Moja zapalara Odpowiedz z cytatem

TAdAAm!
A oto moja zapalarka Twisted Evil

Wszystkie obrazki pochodzą ze skanera (skanuje obiekty 3D)
widok z zewnątrz

Mimo tego, że jak widać Very Happy nie jest tak piękna jak Swallowera (Pirotechman na pewno nie będzie chciał kupić Very Happy ), a to dlatego, że do jej konstrukcji użyłem nie kupne, a stare elementy które leżały u mnie w szafce, zapalarka pod względem budowy nieco przypomina swallowerową. Pudełko jest bodaj po jakimś starym radiu, przełączniki uzyskałem od mojego starszego (pracuje na rozdzielni energetycznej). Jak (jeśli Smile )widać zamiast wyciągać przełącznik ładowania i lampeczkę sygnalizującą na zewnątrz pudełka lampy błyskowej skorzystałem z prymitywniejszego sposobu i po prostu wywierciłem dziury w miejscach, pod którymi znajdowały się te elementy. Ten kabel służący do resetowania kondensatora został wywalony na zewnątrz, bo nie dało się jego wtyczki inaczej wsadzić do lampy błyskowej.

Aby strzelić należy:
1.włączyć łądowanie kondensatorów w lampie (większa czarna dziura),
2.poczekać aż zapali się kontrolka wskaźnika naładowania kondensatora (mniejsza czarna dziura),
3.odbezpieczyć (boczny przełącznik),
4.strzelić (większy włącznik impulsowy),
5."zresetować" kondensator (mniejszy włącznik impulsowy nad napisem RESET).
Resetowanie odbywa się (o czym będzie mowa później) przy pomocy orginalnego palnika lampy (jest nawet wywiercona dziura z boku, aby było widać błysk)

widok od wewnątrz

swallower napisał:
Niezła plontanina kabli

Tak samo jest u mnie Very Happy

BUDOWA
Jak już pisałem...:
qrld napisał:

Wg mnie do rozładowywania kondensatora po strzale najlepiej użyć lampę błyskową. Aby moja lampa błynęła po załadowaniu kondensatora należy zrobić zwarcie we wtyczce znajdującej się na zewnątrz obudowy. Po naładowaniu kondensatora oba "strzałowe" końcówki lampy są już pod napięciem i błysk powoduje jakiś impuls idący tym trzecim kabelkiem.Tak więc w lampie (którą zabrałem bratu parającym się fotografiką Twisted Evil ) nie odcinałem żadnych kabli, tylko dolutowałem do tych dwóch wysokonapięciowych 2 kabelki. Jeden z nich przeprowadziłem przez przełącznik itd. Natomiast do tej zewnętrznej wtyczki dolutowałem też 2 kabelki pomiędzy które wsadziłem włącznik impulsowy. Po strzale resetuję tym impulsowym kondensator i jest gites Cool
Pzdr


przykładowy zapalnik

Żarnik jest z drucika grzejnego o śr. 0,1mm z zepsutej suszarki (przepala go 4,5V z płaskiej baterii)

OFFTOPIC

stare kondensatory

Pewnego pięknego dnia starszy przyniósł mi te dwa stare ruskie kondensatory. Jeden jest 3x grubszy od drugiego. W rzeczywistości nie są tak pokrzywione, ale przy skanowaniu od wibracji skanera powoli się przekręcały co dało taki dziwny efekt. Właściwie to nie wiem nawet czy działają - ktoś wie jak to sprawdzić? Czy mają dużą pojemność? Na jakie są napięcie? Nadałyby się do jakieś porządniejszej zapalarki?
PzDr Cool

_________________
pzdr
STOP ENTROPII !
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
GM



Dołączył: 30 Lis 2003
Posty: 73
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Cze 25, 2004 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

1. Te kondensatory są opisane więc nie trzeba nic mierzyć.
2. Z tego co widze to wnioskuje iż pierwszy 0,25uF/1500V a drugi 1uF/1500V, oba mają tolerancje 10% Cool
3. Raczje ci sie nie przydadzą, ja takich mam pare, filtrowały ona napięcie 220V w TV radzieckim.

Pozdr.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
heksol



Dołączył: 25 Mar 2003
Posty: 82
Skąd: Z polski

PostWysłany: Sob Cze 26, 2004 10:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratulacje Swallower ! Kawał dobrej roboty. Zapalarki to trudny temat , wymagający sporego zaangażowania i wiedzy. Tak się składa że zapalarki i zapalniki to moja pasja .Jakbyś miał jakieś pytania to pisz na priva , bo widzę że masz poważne podejście do tego tematu.

A dla tych którzy chcieli by kupić gotową zapalarkę mam coś tutaj: http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=4368

_________________
Pozdr.
Pompka w akcji... http://www.bsg-dornier.de/schiessen/filme/hsp/flinte_buckshot_03.mpg
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
super_xxl



Dołączył: 08 Wrz 2004
Posty: 8

PostWysłany: Czw Wrz 09, 2004 3:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy moglbym prosic o przeslanie schematu tego zapalnika ?? pb@qq.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
swallower



Dołączył: 05 Maj 2004
Posty: 67
Skąd: mam wiedzieć?

PostWysłany: Czw Wrz 09, 2004 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Smile
super_xxl napisał:
a czy moglbym prosic o przeslanie schematu tego zapalnika ?? pb@qq.pl

Dużo osób już o to pytało... I szczerze mówiąc to SZOK Shocked . Schemat? Do paru przełączników Confused ? Jeśli do SAMEJ lampy to ok... Ale to już było na forum. No w każdym razie naskrobałem ten schemat bo nic lepszego do roboty nie miałem... To tyle "słowem wstępu" Laughing .

Każda lampa inaczej jest zbudowana, ale musi być to lampa zasilana z paluszków. UWAGA! Przed otwarciem ładujemy ją, błyskamy i ostrożnie rozkręcamy obudowę. NICZEGO NIE DOTYKAMY GOŁYMI PALCAMI! Grozi to porażeniem jeśli w kondensatorze coś zostało. Bierzemy śrubokręt z GUMOWĄ rączką i stykamy wyjścia kondensatora. Jeśli przeskoczy iskra - nie bać się, nic się nie stało. Jeśli nie to upewnić się, że dobrze przytknęliśmy. OK - kondensator rozładowany. Look'nijcie na rysunek - tak mniej więcej wygląda lampa:

Z płytki wychodzą kabelki do:
Arrow kondensatora
Arrow zasilania
Arrow przycisku
Arrow ksenona
Arrow i ew. przełącznika, ale z reguły jest on na płytce
Dobra, odcinamy i izolujemy to co zbędne:

Do ksenona idą trzy kabelki. Jeden czerwony, drugi czarny a trzeci biały (na rysunku szary z wiadomych powodów). Biały dokładnie izolujemy i o nim zapominamy. Bierzemy czarny i czerwony:

Na czerwonym (albo czarnym Wink ) lutujemy przełącznik wysoko napięciowy. Teraz z tego przełącznika rozgałęziamy do 2 przełączników wysoko napięciowych, a potem z tych przełączników do bananków. Czarny kabelek (drugi) po prostu do bananków. Zależnie od pojemności kondensatora, robimy 2 pary bananków, lub 1 parę - mała pojemnosć 1 para, duża 2 pary. Jeśli chcemy zrobić diodę od zasilania, potrzebny nam będzie przełącznik z dwoma szynami. Do jednej szyny i drugiej szyny jednego wyjścia plus zasilania, do drugiej szyny drugiego wyjścia minus układu, a do pierwszej szyny drugiego wyjścia minus układu: bateria-rezystor-dioda. Pytania - walić na swallower@wp.pl .

Pozdrawiam, FJ

_________________
Nie ma tego dobrego, od którego nie ma lepszego Wink .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
super_xxl



Dołączył: 08 Wrz 2004
Posty: 8

PostWysłany: Pią Wrz 10, 2004 6:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

super !! Very Happy a czy mash cos jeszcze bez tej lampy tylko z kondensatorem .. i jaki zapalnik polecash najbardziej ?? co sie zawsze sprawdza ?? <oprocz tego> Cool

pozdr

i czekam na posta
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
swallower



Dołączył: 05 Maj 2004
Posty: 67
Skąd: mam wiedzieć?

PostWysłany: Pią Wrz 10, 2004 7:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

super_xxl napisał:
super !! Very Happy a czy mash cos jeszcze bez tej lampy tylko z kondensatorem

Tutaj masz topic...
http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=3941&highlight=schemat+kondensator
A tu schemat przetwornicy Calebns'a.

Nie znam się na elektronice na tyle, żeby od tak sobie wymyśleć układ z kontrolką naładowania, który będzie całkowicie bezpieczny... Sad Ciągle się uczę ale ostatnio bardziej cyfrowej elektroniki... Myśle, że Tobie będzie najłatwiej zrobić tak jak ja - wyszukać jakąś lampę błyskową i ją przerobić. Masz wtedy pewność, że niczego nie sknociłeś. Zresztą nie wiem jak Tobie, ale mnie się nie uśmiecha operowanie na HV.
Cytat:
.. i jaki zapalnik polecash najbardziej ?? co sie zawsze sprawdza ?? <oprocz tego> Cool

Hmm... Dziwne pytanie Razz . To co naprawdę będziesz chciał, żeby się sprawdzało, to się sprawdzi... Wink .

P.S: Cokolwiek będziesz robił - uważaj, w pełni naładowany kondensator jest w stanie mocno uszkodzić palce, a nawet ZABIĆ (przy słabym sercu...).

_________________
Nie ma tego dobrego, od którego nie ma lepszego Wink .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
super_xxl



Dołączył: 08 Wrz 2004
Posty: 8

PostWysłany: Sob Wrz 11, 2004 8:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam takie urzadzonko do zabijnia owadow - taka rakietka jest ona dostepna na allegro.pl polamala mi sie i zostala sama raczka z bebechami ! http://allegro.pl/show_item.php?item=30838475 czy to sie nadaje ??? prosze o odpowiedz bo jade na gielde w niedziele
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
swallower



Dołączył: 05 Maj 2004
Posty: 67
Skąd: mam wiedzieć?

PostWysłany: Sob Wrz 11, 2004 8:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hehe... Nie jestem fachowcem, ale szczerze wątpie czy do czegokolwiek Ci się to przyda... Tam napięcie to max. 24V. Wystarczy żeby zabić muchę... Ale żeby przepalić drucik oporowy? Raczej nie... Musi to być lampa, albo przetwornica, ale raczej HV.

Pozdro, FJ

_________________
Nie ma tego dobrego, od którego nie ma lepszego Wink .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
swallower



Dołączył: 05 Maj 2004
Posty: 67
Skąd: mam wiedzieć?

PostWysłany: Sob Wrz 11, 2004 9:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam jedną prośbę... Można by wstawić linki do obrazków Qrld'a? Razz Rozszerzają okno tak, że trzeba przewijać...

Pozdro, FJ

_________________
Nie ma tego dobrego, od którego nie ma lepszego Wink .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pierdut



Dołączył: 23 Sie 2004
Posty: 7

PostWysłany: Czw Gru 09, 2004 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć!
Postanowiłem zaprezentować swoją zapalarkę którą zrobiłem na początku września.
Właściwośći:
-przetwornica 330V
-kondensator 400V, 400uF
-dioda która miała wskazywać stopień naładowania ale pali się odrazu po włączeniu ładowania - nie chce mi się już tego naprawiać :/
Koszt:
25zl - aparat miałem swój stary więc nie licze

Narazie korzystam z lontu bo nie wiem jak daleko na jakim kablu ponise ładunek prądu, kolega z elektryka mi obliczy jaki kabel zastosować Smile bo wg mojej wiedzy najlepszy jest jak najgrubszy ale nie kupuje jeszcze bo za cienki kupie i kasa w błoto - na cienkim kablu ledwo nosiła na 15m małą iskierkę Sad.
ZDJĘCIE:
.......TADA!!!.........

Nawet dobrze wygląda Smile

_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pessos



Dołączył: 27 Cze 2004
Posty: 153
Skąd: Trinneck

PostWysłany: Sob Gru 11, 2004 2:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

daniel123 napisał:
Cześć!
-dioda która miała wskazywać stopień naładowania ale pali się odrazu po włączeniu ładowania - nie chce mi się już tego naprawiać :/

jezeli robiles ta zapalarke na bazie ukladu lampy to poprostu wlutowales diode owrotnie niz powinna byc czyli wylutuj zamien nozki miejscami i bedzie cacy Wink tak wynika ze schematu lamp blyskowych ze jak sie wlutuje diode odwrotnie to zalezy albo wcale nie swieca albo od razu Idea

pozdro
pessos

_________________

plany na dziś są takie, że ich nie ma
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
swallower



Dołączył: 05 Maj 2004
Posty: 67
Skąd: mam wiedzieć?

PostWysłany: Czw Sty 20, 2005 4:51 pm    Temat postu: Re: Proźba Odpowiedz z cytatem

Meteor 3 napisał:
Hej swallower przeslij na forym schemat swojej zapalarki i wykaz elementow bardzo fajna jest ta zapalara.

Aż sie smutno robi Crying or Very sad ... Jeszcze na tej samej stronie jest schemat, a strone wczesniej wykaz elementów. Trochę kreatywności Wink .

Pozdrawiam, FJ Wink

_________________
Nie ma tego dobrego, od którego nie ma lepszego Wink .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
swallower



Dołączył: 05 Maj 2004
Posty: 67
Skąd: mam wiedzieć?

PostWysłany: Czw Sty 20, 2005 4:58 pm    Temat postu: Re: Proźba Odpowiedz z cytatem

Ok sorka, być może chodziło o schemat samego układu lampy - w takim razie przepraszam Razz . W każdym bądź razie, schematu nie mam, a czasu na sporządzenie w ogóle nie posiadam (szkoła Sad). Ktoś już wrzucił na forum schemat ruskiej lampy. A do przetwornicy poszukaj na necie!

Pozdrawiam, FJ [prosze pokasowac te dwa posty po jakimś czasie - bedę wdzieczny Wink ]

_________________
Nie ma tego dobrego, od którego nie ma lepszego Wink .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Damian



Dołączył: 03 Sie 2004
Posty: 260
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Lut 12, 2005 2:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A oto moja i mojego kumpla cudo(prosze sie nie smiac Smile ):


koszt: 2,7zł
elementy składowe:
Arrow bateria 9V (znalezione)
Arrow przełącznik hebelkowy(pstryczek) (kupione)
Arrow przełącznik kluczykowy (nie mylic z kulczykowym) (znalezione)
Arrow dioda zielona 3mm (znalezione)
Arrow przycisk a'la pilot (od zabawki samochodziki) (znalezione)
Arrow gniazda i wtyki bananowe (moja mama robi dobre ciasto bananowe) (kupione)
Arrow kable (to chyba ma kazdy) (znalezione)
Arrow 2 rezystory (znalezione)
Arrow plastikowe pudełko na dyskietki 5'25"

pierwszy test wyglądał następująco...:
FILM
... i uznaje go za udanego, sam konkretny zapalnik to żaróweczka choinkowa

drugi test to test petardy:


przed

FILM
w czasie


i wypluta zatyczka... Rolling Eyes

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
MOLVIN



Dołączył: 15 Lut 2005
Posty: 7
Skąd: Breslau

PostWysłany: Sob Kwi 23, 2005 12:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja mam też pytanie ....czy amperomież nadawałby się do sprawdzania naładowania kondensatora(coś jak w prostownikach do akumulatorów)
jeśli ktoś wie to mile"a molvin@o2.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
domel



Dołączył: 28 Kwi 2002
Posty: 123
Skąd: Południe

PostWysłany: Sob Kwi 23, 2005 5:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MOLVIN napisał:
ja mam też pytanie ....czy amperomież nadawałby się do sprawdzania naładowania kondensatora(coś jak w prostownikach do akumulatorów)
jeśli ktoś wie to mile"a molvin@o2.pl


Absolutnie nie !!! Confused Shocked
Jak podłączysz amperomierz do naładowanego do np. 250V kondensatora będzie huk, kondensator rozładuje się i być może uszkodzisz też amperomierz (lub bezpiecznik w nim się przepali )
To tak jak sprawdzanie amperomierzem jaki prąd jest w gniazdku.
Laughing Laughing Laughing


Do sprawdzenia naładowania kondensatora nadaje się WOLTOMIERZ lub jakaś neonówka.

Do sprawdzania przewodności, rezystancji stosuje się miernik rezystancji czyli OMOMIERZ.

Dając w szereg z amperomierzem rezystor np. 1Mom można zmierzyć niewielki prąd, a na tej podstawie obliczyć napięcie na kondensatorze, ale to tylko półśrodek. Tylko po co to robić skoro chińskie badziewne mulimetry za 25zł (a raczej należy je nazywac wskaźnikami ) mają woltomierz, amperomierz i omomierz w jednym.

_________________
Obudziłem się zlany potem.Uff ... to był tylko sen
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
qbaadq



Dołączył: 23 Mar 2005
Posty: 10

PostWysłany: Sob Kwi 23, 2005 5:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie tak jest
Amperomierzem sprawdzasz prąd jaki pobiera jakieś urządzenie i w czasie pomiaru robi za kawałek przewodu - idealny amperomierz powinien mieć 0 omów rezystancji w rzeczywistości ta wartość jest bliska zeru
Woltomierzem sprawdzasz wartość napięcia i taki woltomierz nie powinien zmieniać parametrów układu w którym mierzy napięcie dlatego idealny woltomierz powinien mieć nieskączenie duża rezystancje a w rzeczywistości ma on wartośći mierzone w mega omach i zależnie od klasy są to róże wartości
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nilko



Dołączył: 21 Mar 2004
Posty: 65
Skąd: z Miasta na soli

PostWysłany: Sob Kwi 23, 2005 5:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

domel napisał:
Do sprawdzenia naładowania kondensatora nadaje się WOLTOMIERZ lub jakaś neonówka.


Domel zapomniałeś tylko dodać, że do tej neonówki musi być podłoczony szeregowo rezystor (kilkanaście... kilkadziesiąt kiloomów).
Inaczej po naładowaniu kondensatora do napięcia zadziałania neonówki będzie małe BUM... i po neonówce. Wink

Pozdr.

_________________
Połowa zła na tym świecie wynika stąd, że ktoś chce czuć się ważnym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Sob Kwi 23, 2005 6:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

5s z szukania

http://chemik.vitnet.pl/articles.php?id=170


A ile czasu już czekasz na odpowiedź Question Czy nie warto było samemu znaleźć odpowiedz?? O wiele większa satysfakcja.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP