Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

jak NIE robić karmelka
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> BHP w modelarstwie rakietowym.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Kwi 18, 2005 11:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ano fakt, dajcie spokój z karmelizacją amonówki. Dla niedowiarków garść informacji:
Temperatura topnienia saletry amonowej to 170 stopni, a więc ciut poniżej tej, która jest potrzebna do stopienia sacharozy (cukru z cukierniczki Laughing )
Dodatkowo już w 210 stopniach azotan amonu rozkłada się z wydzieleniem podtlenku azotu. A więc karmelizacja amonówki, to wybitnie "wesoły" pomysł. Przy znacznym przekroczeniu temperatury istnieje nawet niebezpieczeństwo rozkładu wybuchowego.
Oczywiście w niskich temparaturach, przy zastosowaniu np. sorbitolu idzie zrobić z tego karmelkę, ale i tak palić się to raczej nie będzie. Tak więc karmelkę na amonówce proponuję zapomnieć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Wto Kwi 19, 2005 8:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisał:
Ano fakt, dajcie spokój z karmelizacją amonówki. ................Przy znacznym przekroczeniu temperatury istnieje nawet niebezpieczeństwo rozkładu wybuchowego..


Testowałem technologie karmelki "amonowej". Tak jak pisałeś. 1 - a topi się saletra amonowa. Potem cukier ale trzeba podnieść temperaturę. Jeśli tego nie zrobimy wychodzi nam mieki glut , który kiepsko się pali. Jeśli podniesiemy temperature tak aby stopił się cukier to można zrobić dość dobre, twarde po wystygnięciu paliwo Rolling Eyes . Jednak jest to jak gra w ruletkę Wink . Nalezy przestać grzać układ w chwili gdy zaczyna szybko ciemnieć ( temperatura zaczyna się samorzutnie podnosić Exclamation ). Wtedy trzeba szybko lekko przestudzić i od razu zalewać formę. Raz nie zdążyłem i garnek z karmelką amonową się zapalił ( testowałem na powietrzu - a mam 8 kg butle na gaz Wink ) - no ale było tego stufu mało i nic sie nie stało. Ogólnie trudne i ryzykowne w technologi paliwo ale zauwazyłem, że dobre. Paliwko odlane paliło się na powietrzu prawie jak proch NC Rolling Eyes . Jednak odradzam próby - sam je porzuciłem.


Pozdr. A
Powrót do góry
maxlam
Gość





PostWysłany: Wto Kwi 19, 2005 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może gdyby najpierw doprowadzić do postaci płynnej pod wpływem temperatury rozpuścić cukier a następnie dodać saletrę

Edit: maxlam/ niebieskim objaśnienie skrótu myślowego, który zastosowałem mówiąc o rozpuszczaniu, aby nie było wątpliwości jak na dole, co miałem na myśli


Ostatnio zmieniony przez maxlam dnia Czw Kwi 21, 2005 7:21 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Sro Kwi 20, 2005 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja bym napisal 'roztopic'.
rozpuszczanie cukru nic ci nie pomoze, a bedziesz musial wsadzic troche gazu w odparowanie wody

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sk8



Dołączył: 04 Sty 2005
Posty: 29

PostWysłany: Czw Kwi 21, 2005 8:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heh. no właśnie nic z tego nie ma. chciałem tylo z ciekawości, taka saletra nadaję sie tylko do palenia o ile nie zapoali sie w garnku, robi się budyń ktury nagle czerwinieje i się pali. zaczeło się od tego że chciałem ja osuszyć bo z cukrem jest bardzo higroskopijna i nie chce się palić i tzreba ją podgrzać, no i stąd właśnie ten pomysł. Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> BHP w modelarstwie rakietowym. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP