Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Houston - sprowad¼cie nas na Ziemiê.
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> BHP w modelarstwie rakietowym.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Emeryt



Do³±czy³: 17 Kwi 2002
Posty: 69
Sk±d: £ód¼

PostWys³any: Wto Lis 19, 2002 2:28 pm    Temat postu: Houston - sprowad¼cie nas na Ziemiê. Odpowiedz z cytatem

Paliwo to ju¿ widzê ¿e jest tu dok³adnie omówione. Dla amatorów to karmelizowany KNO3 plus cukier, a dla zaawansowanych mieszanki pirotechmana z zastosowaniem chloranów. Grunt ¿e leci.

Tylko jest problem finansowy. Jak siê zrobi porz±dn± rakietê czyli tak± o mocnych ¶ciankach np. aluminiowych, pomêczy siê na statecznikami do stabilizowania ruchem obrotowym to ¿al to wszystko traciæ. Zau¿my ¿e paliwo jest na tyle stabilne, ¿e nie grozi nam wysadzenie silnika na starcie. Wtedy to mo¿na nawet siê pokusiæ o malowanie korpusu.

I to wszystko np. rozbije siê nam o kamieñ lub pognie spadaj±c na trawnik.

Trzeba mieæ spadochron. W drugiej wojnie stosowali jedwab bo by³ wystarczaj±co mocny. Przy ciê¿szych rakietach pewnie trzeba by siê pomêczyæ nad podwójnymi szwami na okrêtkê i zostosowaniem tego typu materia³ów. Do tego spadochron musi byæ wystarczaj±co cieñki aby zmie¶ci³ siê w obudowie. I ¶liski aby bez problemu z niej wyszed³. Dlatego polecam w³a¶nie jedwab.

Drugi wa¿ny problem to mechanizm uwalniaj±cy spadochron. Pierwsze co mi przysz³o do g³owy to czapeczka na rakiecie. Gdy zacznie opadaæ pr±d powietrza poderwie j± do góry wyci±gaj±c w³a¶ciwy spadochron. To tylko pomys³. Mo¿e kto¶ ma bardziej profesjonaln± metodê.

Jestem pewien ¿e wielu by z chêci± zajê³o siê rakietami gdyby znali metodê zrobienia rakiety wielorazowego u¿ytku z wymiennym paliwem.
Strasznie zniechêcaj±ce jest robienie czego¶ wiele godzin dla kilku sekund chwa³y.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lis 19, 2002 4:17 pm    Temat postu: Re: Houston - sprowad¼cie nas na Ziemiê. Odpowiedz z cytatem

Emeryt napisa³:
Paliwo to ju¿ widzê ¿e jest tu dok³adnie omówione. Dla amatorów to karmelizowany KNO3 plus cukier, a dla zaawansowanych mieszanki pirotechmana z zastosowaniem chloranów. Grunt ¿e leci.....


Odradzam chloran. Moja rakieta polecia³a na paliwie KNO3/Mg/Skrobia/¯E. Jest bardzo dobre i bezpieczne. Mo¿na to t³uc na imadle i nic Wink Ponadto odradzam robienia rakiet amatorskich z metalu. Moja rakieta ( co nakrêci³em film ) to tektura i karton a mo¿na z tego cuda zrobiæ. Niemal profesjonalny wyrób i tani. Bardzo tani bo rury , te grube na korpus wzi±³em z hurtowni tkanin. Gratis Wink



Pozdr. A
Powrót do góry
julex



Do³±czy³: 16 Lis 2002
Posty: 174
Sk±d: tu ten smród?

PostWys³any: Wto Lis 19, 2002 8:53 pm    Temat postu: Re: Houston - sprowad¼cie nas na Ziemiê. Odpowiedz z cytatem

Emeryt napisa³:

Drugi wa¿ny problem to mechanizm uwalniaj±cy spadochron. Pierwsze co mi przysz³o do g³owy to czapeczka na rakiecie. Gdy zacznie opadaæ pr±d powietrza poderwie j± do góry wyci±gaj±c w³a¶ciwy spadochron. To tylko pomys³. Mo¿e kto¶ ma bardziej profesjonaln± metodê.


Ostatnia porcja paliwa w silniku mog³aby, spalaj±c siê, wyrzucaæ gazy ku górze. W ten sposób mo¿na "wydmuchn±æ" spadochron.
Oczywi¶cie, nale¿y zadbaæ o przegrodê (wata?), by gor±ce gazy nie spali³y jedwabiu.

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Nie Lis 24, 2002 12:44 am    Temat postu: Re: Houston - sprowad¼cie nas na Ziemiê. Odpowiedz z cytatem

Emeryt napisa³:
...wa¿ny problem to mechanizm uwalniaj±cy spadochron. Pierwsze co mi przysz³o do g³owy to czapeczka na rakiecie. Gdy zacznie opadaæ pr±d powietrza poderwie j± do góry wyci±gaj±c w³a¶ciwy spadochron...


Czapeczke do wyrzucania spadachronu odradzam. Dobrze wywazona rakieta powinna spadac glowica do przodu co uniemozliwi poderwanie 'czapeczki'. Juleks podal dobra metode, ktora jest powszechnie stosowana w SR oferowanych w sklepach - po prorcji paliwa znajduje sie ladunek opozniajacy (wolno palny) a za nim nieco ladunku miotajacego majacego za zadanie wyrzucenie spadachronu lub tasmy hamujacej. Ja w tej chwili pracuje nad systemem odpalania spadachronu przy zastosowaniu przelacznika rteciowego. Mieszanka miotajaca odpalana elektrycznie gdy rakieta zaczyna spadac. Mam pewne watpliwosci co do tego ukladu, wiec w najblizszym czasie przejde do prob 'poligonowych' Wink

Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Wto Gru 31, 2002 7:47 pm    Temat postu: Re: Houston - sprowad¼cie nas na Ziemiê. Odpowiedz z cytatem

Emeryt napisa³:
... Drugi wa¿ny problem to mechanizm uwalniaj±cy spadochron. Pierwsze co mi przysz³o do g³owy to czapeczka na rakiecie. Gdy zacznie opadaæ pr±d powietrza poderwie j± do góry wyci±gaj±c w³a¶ciwy spadochron. To tylko pomys³. Mo¿e kto¶ ma bardziej profesjonaln± metodê. ...

Mo¿na zrobiæ tak:
Powy¿ej silnika w specjalnej komorze sytuujemy ciê¿arek, który po odwróceniu rakiety do góry nogami znacznie siê wysunie, ale nie wypadnie (blokuj± go ¶cianki). Na tym osadzamy lu¼no g³owicê (nia za lu¼no). W niej te¿ znajduje siê spadochron przyczepiony link± do ciê¿arka:

Gdy rakieta zacznie zwalniaæ, pêd ciê¿arka bêdzie na tyle du¿y, ¿e wypchnie g³owicê, a spadochron siê otworzy. Pomys³ zaczerpn±³em z programu Wysypisko (niestety ju¿ chyba nieemitowany, ale lecia³ na Discovery)
Powrót do góry
tomahovk



Do³±czy³: 16 Maj 2002
Posty: 10
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Sro Sty 01, 2003 2:24 pm    Temat postu: spoko Odpowiedz z cytatem

nigdy jeszcze nies³ysza³em o czym¶ takim chocia¿ ogl±da³em ten program bardzo czêsto i tera jest chyba druga czy trzecia seria (spec od rakiet który tam wystêpowa³ powiada³ i¿ ¿eby rakieta by³a statecza t stosunek ¶rednicy zewnêtrznej do d³ugo¶ci rakiety musi wynosiæ 1 do 14 - ale to inna sprawa) musze wypróbowaæ ten pomys³ i zobacze czy dzia³a ale czyta³em i¿ w podobny sposób dzia³a samowyzwalacz rtêciowy który stosowano (mo¿e dzi¶ te¿ ale tego nie wiem ) do rakiet wielocz³onowych

p.s.

SZCZʦLIWEGO NOWEGO 2003 ROKU
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Sro Sty 01, 2003 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pamiêtam, ¿e obie dru¿yny w odcinku z rakietami (I edycja) stosowa³y tê metodê, ale jednej spadochron siê chyba nie otworzy³ (lub co¶ w tym stylu).
Powrót do góry
tomahovk



Do³±czy³: 16 Maj 2002
Posty: 10
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Czw Sty 02, 2003 9:27 am    Temat postu: nie otwo¿y³ siê dlaczego ????? Odpowiedz z cytatem

zadaw³em sobie to pytanie i sobie oprzypomnia³em na³adowali tam kapusty bo go¶ciu sie obawia³ ¿e silnik przepali spadochron papa
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Pon Lut 10, 2003 9:55 am    Temat postu: Re: Houston - sprowad¼cie nas na Ziemiê. Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
...systemem odpalania spadachronu przy zastosowaniu przelacznika rteciowego. Mieszanka miotajaca odpalana elektrycznie gdy rakieta zaczyna spadac....


Sir AD zmodyfikowal tak przelacznik ze w koncu zaskoczyl:
http://www.korozja.pl/rakieta/spadochron.avi
Nie ma to jak praca zespolowa Laughing

Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lut 10, 2003 9:15 pm    Temat postu: Re: Houston - sprowad¼cie nas na Ziemiê. Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
...Sir AD zmodyfikowal tak przelacznik ze w koncu zaskoczyl:
http://www.korozja.pl/rakieta/spadochron.avi
Nie ma to jak praca zespolowa Laughing



Gratulujê Wink I pro¶ba do HNIW. knod jest si³± napêdow± tego dzia³u. Wej¶cie na forum "na zielono" jemu siê nale¿y Razz



Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Wto Lut 11, 2003 10:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Status normalnego uzytkownika jak najbardziej mi odpowiada. Zmiana koloru na zielony obligowala by mnie do usuwania czesci postow a ja do tego mam jednak za miekkie serce Wink
Wracajac do tematu to przelacznik rteciowy nie jest mechanizmem docelowym jaki ma byc stosowany do odpalania spadochronu. Zamiast tego chcialbym zastosowac elektronike reagujaca na polozenie wzgledem pionu. Do tego celu nadaja sie idealnie uklady KMZ51 oraz HMC1001. Ten pierwszy jest dostepny w sprzedazy (ok 35zl). Czy ktos z forum moze wie gdzie mozna kupic i za ile ten 2 scalaczek Question
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lut 11, 2003 11:28 am    Temat postu: A ja ... Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
.........mam jednak za miekkie serce Wink
Wracajac do tematu to przelacznik rteciowy nie jest mechanizmem docelowym jaki ma byc stosowany do odpalania spadochronu. Zamiast tego chcialbym zastosowac elektronike reagujaca na polozenie wzgledem pionu....



Tak , wiem, ¿e masz "dobre serduszko" Wink ale wej¶cie na zielono to te¿ jaka¶ forma zachêty do dalszego pisania Wink
A co do elektroniki to ja preferujê rozwi±zania proste. Uk³ad reaguj±cy na po³o¿enie Question Jak pisa³em Ci na priva a inym teraz tu - ja robi³em i zrobiê to tak :

W rurce ( w czê¶ci g³owicowej ) jest kulka z gipsu nas±czona H2S04. W³o¿enie kulki odbywa siê przed startem rakiety. Gdy rakieta zaczyna opadaæ kulka spada i dotyka mieszanki na bazie KCLO3/cukier. Zaczyna siê reakcja i mamy zap³on. Jedna próba mi nie wysz³a bo kulka by³a zbyt lekka i nas±czona kwasem przyklei³a siê i nie chcia³a siê przemieszczaæ w tulejce. Kulkê nale¿y wiêc obci±¿yæ jak±¶ ¶rubk±. Krótko mówi±c mechanizm "chemiczny" odpalania spadochronu.



Pozdr. A

PS. Widaæ, ¿e stosujesz korpus metalowy na SR bo boisz siê podej¶æ bli¿ej rakiety przez co zdjêcia s± w dalekim planie wiêc ma³o czytelne Wink Ja filmujê start stoj±c do 10 m od wyrzutni przez co mam plan bliski. No ale ja nie stosujê metalu do rakiet.
Powrót do góry
¦ciArwA



Do³±czy³: 08 Sie 2002
Posty: 201
Sk±d: ju¿ nie st±d :)

PostWys³any: Wto Lut 11, 2003 4:19 pm    Temat postu: Re: A ja ... Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
...Jedna próba mi nie wysz³a...



a inne?

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lut 11, 2003 7:55 pm    Temat postu: Re: A ja ... Odpowiedz z cytatem

¦ciArwA napisa³:
pirotechmaan napisa³:
...Jedna próba mi nie wysz³a...



a inne?



By³a tylko jedna próba ze spadochronem - nie udana. Spadochron otworzy³ siê ale ............. na ziemi Razz "Krêci" mnie rakieta z kamer± video wiêc muszê dopracowaæ spadochron Rolling Eyes . Bo jak stracê kamerê to ju¿ niczego nie poka¿ê Wink

Hm... tak kumam sobie : mo¿e ja zrobiê silnik rakietowy a kto inny ( knod , mo¿e jeszcze kto¶ Question ) rakietê i spadochron Question Ale zrobi³ bym taki SR ¿eby wynie¶æ kamerê na minimum 1 km Cool My¶lê, ¿e widok oddalaj±cej siê ziemi musi byæ piêkny.



Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Sro Lut 12, 2003 12:15 am    Temat postu: Re: A ja ... Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
...Hm... tak kumam sobie : mo¿e ja zrobiê silnik rakietowy a kto inny ( knod , mo¿e jeszcze kto¶ Question ) rakietê i spadochron Question Ale zrobi³ bym taki SR ¿eby wynie¶æ kamerê na minimum 1 km Cool My¶lê, ¿e widok oddalaj±cej siê ziemi musi byæ piêkny.


Jestem jak najbardziej za. Potrzebne by byly wymiary silnika i dodatkowego ladunku. Gdyby to miala byc kamera to prace nad rakieta potrwaja troche. Aby nie uszkodzic cennego ladunku zastosowalbym 2 niezalezne uklady odpalania spadochronu: 1. reagujacy na polozenie (mam nadzieje ze bedzie gotowy w przyszlym miesiacu), 2. zapasowy uklad radiowy.
Silnik tez mozna by bylo przed startem przetestowac - wlasnie skaldamy hamownie do testowania silnikow do Imax=1000N (bedzie sciagana pelna charakterystyka pracy). Powinna ona ruszyc juz gdzies za 2tyg Laughing
W zespole sila Exclamation Laughing
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sro Lut 12, 2003 9:45 am    Temat postu: Re: A ja ... Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
......Jestem jak najbardziej za. Potrzebne by byly wymiary silnika i dodatkowego ladunku. ....



Wiêc og³aszam, ¿e Zespó³ Badañ Kosmicznych "KNOPIR" ( knod , pirotechman ) wystartowa³ Wink ze strat± dla moich "badañ" nad amatorskimi MW Confused Jak co¶ zrobiê to oczywi¶cie siê podzielê info. Musimu zrobiæ te piêkne ujêcie ( oddalaj±cej siê ziemi ).



Pozdr. A
Powrót do góry
pablo



Do³±czy³: 06 Gru 2002
Posty: 154
Sk±d: ³ódzkie

PostWys³any: Sro Lut 12, 2003 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
... Do tego celu nadaja sie idealnie uklady KMZ51 oraz HMC1001. Ten pierwszy jest dostepny w sprzedazy (ok 35zl).

Gdzie go mo¿na kupiæ?
Ja znalaz³em tylko KMZ10A za dyche, ale on sie chyba nie nadaje.
Jaki¶ kapry¶ny jest co do warunków pomiaru.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Sro Lut 12, 2003 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pablo napisa³:

Gdzie go mo¿na kupiæ?
Ja znalaz³em tylko KMZ10A za dyche, ale on sie chyba nie nadaje.
Jaki¶ kapry¶ny jest co do warunków pomiaru.


KMZ51:
www.cyfronika.com.pl oraz www.elfa.se
Co do 2 pozycji to znalazlem przedstawicielstwo firmy ale wyglada na to ze nie maja go w swojej ofercie Sad Na szczescie z tego co pamietam uklad w obu przypadkach rozni sie wartoscia kilku rezystorow.
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pablo



Do³±czy³: 06 Gru 2002
Posty: 154
Sk±d: ³ódzkie

PostWys³any: Czw Lut 13, 2003 12:05 am    Temat postu: Re: Houston - sprowad¼cie nas na Ziemiê. Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:

... Sir AD zmodyfikowal tak przelacznik ze w koncu zaskoczyl:

Czy ten prze³±cznik nie zadzia³a natychmiast po skoñczeniu pracy silnika?
Je¶li nie zadzi³a, to jak to zrobili¶cie?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Czw Lut 13, 2003 10:07 am    Temat postu: Re: Houston - sprowad¼cie nas na Ziemiê. Odpowiedz z cytatem

pablo napisa³:
Czy ten prze³±cznik nie zadzia³a natychmiast po skoñczeniu pracy silnika?
Je¶li nie zadzi³a, to jak to zrobili¶cie?


Tez mielismy takie obawy i na poczatku dodawany byl dodatkowo olej silikonowy w celu wyeliminowania zalaczenia natychmiast po zakonczeniu pracy silnika. Okazalo sie jednak ze w niskich temperaturach ten dodatek tak gestnial ze rtec zamykala obwod dopiero w momencie uderzenia rakiety w ziemie. Zamiast silikonu mozna dac elektronike:

Uklad odpala ladunek miotajacy dopiero po pewnym (regulowanym za pomoca potencjometru) czasie - dokladny opis wraz ze schematem jest na stronie http://www.nakka-rocketry.net/
A wracajac do tego zmodyfikowanego przelacznika to zawieral on wiecej rteci. To ze zaskoczyl dopiero gdy rakieta zaczela spadac spowodowane bylo dlugim czasem pracy silnika ktorego ciag malal stopniowo w czasie -taki troche niespodziewany efekt uboczny spowodowany zastapieniem sacharozy sorbitolem Laughing
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> BHP w modelarstwie rakietowym. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP