Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

pytanie o temperature

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Silniki Rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
milo



Dołączył: 26 Lut 2003
Posty: 26

PostWysłany: Sob Mar 26, 2005 2:56 pm    Temat postu: pytanie o temperature Odpowiedz z cytatem

witam, otoz mam taki problem, ostatnio testowalem silnik 100 gramowy na bazie karmelka z pylem Al [ 60 saletry 35 cukru 5 Al ]. No i przeprowadzilem dwie proby statyczne, za pierwszym razem zrobilem fi wew. korpusu silnika 30mm, gr scianki korpusu 4-5mm, fi dyszy 7mm [ dysza z fugi ze szklem wodnym, przymocowane trzema wkretami 4mm ] dysza umocowane ok 2 cm od paliwa..., kanal w paliwie przez ok 50%... no po odpaleniu i dysza ulegla erozji pod wpywem temperatury... za drugim razem natomiast wszystkie parametry byly takie same w tym ze dysza byla metalowa, zabezpieczona 5 wkretami, fi dyszy wynosilo ok 10mm, no i po odpaleniu przepalilo korpus przy dyszy... aha korpus tekturowy, zanuzony w szkle wodnym... mozecie mi powiedziec jaka orientacyjnie moze powstawac temperatura w takim silniku? i w jaki sposob zabezpieczyc korpus przed przepaleniem...
_________________
project XX - part 2
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Łodygin



Dołączył: 22 Maj 2004
Posty: 277

PostWysłany: Sob Mar 26, 2005 4:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sie troszke powtarzasz Wink ... pozatym w takim ukłądzie al nie wiele daje-praktycznie nic Wink poszukaj-gdzieś nawet była filmik-animacja, ilustrująca spalanie kilku rodzaji bloków paliwa, z kanalem, bez, etc.
_________________
Nieskonczony jest wszechswiat i ludzka glupota choc co do tego pierwszego nie mam pewnosci A.E.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
milo



Dołączył: 26 Lut 2003
Posty: 26

PostWysłany: Nie Mar 27, 2005 10:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no chyba podniesie temperature, no i iskry ladne leca... Smile
_________________
project XX - part 2
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Nie Mar 27, 2005 10:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łodygin ma rację lepiej jak byś dodał do tego karmelka 1% tlenku żelaza to by zwiększyło prędkość spalania.
Powrót do góry
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Nie Mar 27, 2005 12:06 pm    Temat postu: nieskutecność Al w karmelku :( Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie:)
Niestety muszę potwierdzić obserwacje Łodygina, Al z karmelką nie daje skutku, natomiast Mg albo PAM to co innego.
Dlaczego tak jest to nie wiem ale samo Al nie spala się z karmelką, tak że efekt jest żaden. A iskry ładniejsze i pewne możesz uzyskać dodająć Fe drobno zmielone ( czytaj opiłki ).

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie Mar 27, 2005 12:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aluminium podczas spalania w karmelce tworzy gliniany. Nie spala się więc do tlenku, dając światełko i temperaturę, a tworzy jedynie jakiś szajs. Z magnezem nie ma tego efektu. Ale żeby było jasne, nie zawsze aluminium z azotanem potasu daje szajs. Sa składy, gdzie potrafi sie to palić normalnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
milo



Dołączył: 26 Lut 2003
Posty: 26

PostWysłany: Nie Mar 27, 2005 2:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czyli aby uzyskac dobry efekt to najlepiej dodac do karmelki 1% FeO oraz opilkow Fe [ tylko dla efektu iskier? ]... a do czego mozna jeszcze wykorzystac Al? bo mam spora ilosc...
_________________
project XX - part 2
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kondix



Dołączył: 27 Sty 2004
Posty: 89
Skąd: z małpki po winie...

PostWysłany: Nie Mar 27, 2005 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja myślał bym nad karmelkiem z Mg, ewentualnie nad karmelkiem z mieszanką tlenków Fe (zwykła rdza, mi sie dobrze sprawuje)

a Al to polecam:
fotobłyski

a z paliw rakietowych to łatwe paliwko KNO3 67% Al 33% (wagowo) rakieta może na tej mieszance polecieć choć to mieszanka bardziej na Flary

pozdr. K-x

ps. widze że Jaskiniowiec i Maxlam awansowali Wink

_________________
-Czy ty masz go ?
-Bo ja(a) mamgo !
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
maxlam
Gość





PostWysłany: Pią Maj 26, 2006 10:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak przegladajac forum wpadłem tu i zastanawim sie czy przypadkiem dodanie proszku Mg do gotujacej sie karmelki nie jest nazbyt niebezpieczne? robił to ktos w ogole?
Powrót do góry
DNF



Dołączył: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Pią Maj 26, 2006 12:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem bedzie bardzo niebezpieczne. W czasie gotowania dodalem 2% wagowo Fe2O3 no i po 3-4sekundach wsiuu. Poszlo z dymem. Co prawda to nie Mg ale chyba po dodaniu go karmelka sie przegrzeje tak jak z Fe2O3.
Pozdrawiam
DNF

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczęta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Gałczyński
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Silniki Rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP