Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Wra¿liwo¶æ oraz stabilno¶æ mieszanin pirotechnicznych
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pi± Sty 28, 2005 11:07 pm    Temat postu: Wra¿liwo¶æ oraz stabilno¶æ mieszanin pirotechnicznych Odpowiedz z cytatem

Zak³adam ten temat, chcê aby by³ tutaj porz±dek i konkretne posty. Temat bardzo wa¿ny, gdy¿ przyrz±dzaj±c mieszaniny pirotechniczne(MP) nara¿amy siê na wiele niebezpieczeñstw. A wiêc wszystko tutaj.
Zaczynam m±drymi postami z innych tematów:
Szajba napisa³:
Witam!
Chcialbym, aby w tym temacie znalazly sie wasze doswiadczenia, ktore swiadcza o duzej wrazliwoscie tej mieszanki. Sam sie wiele na ten temat oczytalem i sam chcialem sie o tym przekonac. Wiec odwazylem sobie 1g chloranu i 250mg siarki(sklad %: 80%KLCO3 20%S) i wybralem sie z tym nadwor zabierajac ze soba jeszcze mlotek, kartke papieru i tasme klejaca. delikatnie wymieszalem oba skladniki po czy troszke (tak na oko 0,5g moze nawet mniej) i wyspalem to na kartke, ktora to ladnie zlozylme, tak zeby mieszanka byla w jednym miejscu. Oderwalem zbedne kawalki kartki i przykleilem to do mlotka. Nie zastanawiajac sie dlugo uderzylem mlotkiem o tak duza plyte betonowa, no i jak nie pierdolnie takie eho sie rozeszlo po lesie, ze glowa mala (bylem jakies 10-20m od lasu), no i tu sie koncza mile wspomnienia od tamtej pory a bylo to juz 30 minut temu piszczy mi w uszach i tak mnie glowa napier*****ala, ze szkoda gadac. Teraz juz wiem,ze nikt sobie nie wymyslil tej wrazliwoscie.

Teraz pytanko do gwiazdkowiczow i nie tylko jak sie obchodzic z ta mieszanka, tak ze szczegolami, najlepiej na priva...chodzi mi glownie o przechowywanie(w czym i czy wogole mozna) i czy mozna ja prasowac(np. takie paliwko rakietowe), a jak mozna to czym ewentualnie zwilzyc, zeby sie nie zapalilo

Czy chloran z cukrem jest bardziej wrarzliwy niz z siarka? I czy chloran z pylem Al jest wrarzliwy na bodzce mechaniczne?...przydal by sie jakis podzial z literatury na te reduktory ktore czynia chloran bardziej wrazliwym i te ktore czynia go mniej wrarzliwym
pozdro Szajba

V-21 napisa³:
w mozdziezu chloran z siarka jest sosunkowo oporny trzeba sporo si³y przy³ozyc aby us³yszec traski z weglem jescze gorzej najczuksza miesznka to z fosfotem praktyczxni od dotkniecia......

sam chloran mozna mielic i mielic..... w mlynku do kawy mozdiezu....m³ynie kulowwym natomiast z reduktorami racz4j ostroznie sporo jest dziwnych niespodzinek codoobhodzenie miesznie poprzes przesiewanie lub jezaeli elaborujemy w jakies opakowanie to na mokro bo potemjak to rozkruszyc Rolling Eyes
Juz to kiedys pisa³em, ze sporo jeszcze zalezy od rozdrobnienia prporcji jak i tez dodatków zwiekszajacych tarcie, np mielone szk³o. Ma to swoje zalety w postaci miesz "tarciowych"

V-21 napisa³:
ja mieszam mieszanki poprzez przesiwanie 2 kartki i z jednej na druga poprzez sitko do maki, ma to zalete - widac kiedy mieszanina staje sie jednorodna i mozna odsiac sk³adniki nie zmilone.
4 krotne przesianie przez sito jest w 100% wystarczajace, oczywiscie przy pewnej wprawie - mysle o rozprowadzaniu miesznki na ca³osc kartki

co do miszanki z cukrem, wg mnie jest o wiele mniej wrazliwa niz np z siarka

Jest mniej wra¿liwa, sprawdza³em.. aczkolwiek tak¿e nale¿y uwa¿aæ. Najgorzej je¶li by siê pos³ugiwaæ cukrem w postaci kryszta³ów. Wtedy zwiêkszamy wra¿liwo¶æ (my¶le ¿e logiczne dla wszystkich)
Chemiker napisa³:
mieszanka chloran/cuker jest srednio wrazliwa. mielilem ja w mlynku do kawy - juz wymieszana. Pare razy przemielilem i nic. na ale w koncu za ktoryms razem nastapil wybuch mlynka. to byly czasy - mialem kiedys duzo mlynkow do takich testow.

do mieszanki chloran cukier dodawajcie pare procent k2cr2o7 - daje duze przyspieszenie palenia.

ponadto do mieszanek z siarka radze dodawac 1-2% weglanu potasu. Mieszanka bedzie bardziej stabilna. I nie mieszac tego z azotanami.

Chloran a AL jest dosyc malo wrazliwy
a nadmanganian z Al wytrzymal mielenie w mlynku bez wybuchu (przemielilem ze 2kg) Dlatego fotoblysk KMnO4/Al uwazam za najbezpieczniejszy chociaz jest zarazem slaby

z kolei KMnO4/Al/S jest znacznie silniejszy ale wrazliwy bardzo i malo stabilny.

podobnie KCLO3/AL/S

Najsilniejszy fotoblysk to KCLO3/AL/S/KMnO4 + 5%C+1%k2co3 (stabilizacja)

detonuje ! wiec radze uwazac

jak bede mial czas to podam proporcje wagowe...

Kity¶plastu¶ napisa³:
Cze¶æ wam.Ze swojej strony mogê potwierdziæ to co napisali¶cie o mieszankach KClO3+reduktory. Najczulsza jest miesz. z fosforem czerwonym - nawet w stanie mokrym, w postaci zawiesiny w wodzie, iskrzy przy ucieranu.W stanie suchym eksploduje od "pykniêcia" palcem w proszek, a po odpaleniu na kartce papieru zostaj± z niego charakterystyczne farfocle, jak po detonacji.
Wra¿liwo¶æ miesz. chloranu z cukrem bardzo silnie zale¿y od stopnia rozdrobnienia sk³adników i od ich wilgotno¶ci.Zupe³nie suche i dok³adnie zmielone(oddzielnie!!!!) s± podobnie niebezpieczne jak miesz. z fosf.Ubijanie z regu³y powoduje BUM.
KClO3+S jest znacznie bardziej bezpieczna np. ilo¶æ ok.0,5g zawiniêta w skrawek aluminiowej foli nie strzela po potraktowaniu z obcasa, w przeciwieñstwie do poprz. miesz.Wa¿na uwaga: siarka musi byæ zupe³nie czysta, ¶lady kwa¶nych subst.(SO2) powoduja ¿e mieszanina jest niezdatna do przechowywania bo mo¿e "sama z siebie" eksplodowaæ.Jak kto¶ ma tak± zsyfia³± siarkê to nale¿y przemyæ j± kilka razy wod± i wysuszyæ - to wystarczy. I jak pisa³ Chemiker, dodatek wêglanów(sodu,potasu,wapnia) jako subst. zasadowych ma stabilizuj±cy wplyw na trwa³o¶æ mieszanki.

Lucki napisa³:
Czy mieszanka na KMNo4/Al 50/50 jest trwa³a?
czy mo¿e on byæ zamkniêty w szczelnej tubie i nie dojdzie do samozap³onu?? wiem pytanie wyda wam sie banalne ale nigdy nietrzyma³em fb d³u¿ej jak 4 godziny dlatego pytam.

Piroman2 napisa³:
Mieszanka KMnO4 z Al pod wp³ywem wilgoci powoli siê rozk³ada i traci czê¶ciwo swoje w³a¶ciwo¶ci - mówi±c prosto staje siê s³absza. Ogó³em jako tako, samozap³ony to raczej nie wystêpuj± w przypadku tej mieszaniny(choæ zawsze warto mieæ to na uwadze, ¿e jednak mo¿e tak siê staæ). Wystarczy trzymaæ mieszaninê w suchym i niezbyt ciep³ym miejscu i moim zdaniem mo¿e sobie troche le¿eæ...
Wilgoæ to podstawowy wróg
pozdrawiam
P2

Bomberman22 napisa³:
Zauwa¿y³em, ¿e traci swoje w³a¶ciwo¶ci i to w bardzo du¿ym stopniu (mieszanka z siark±). Po 2 tygodniach le¿enia troszkê siê zbryli³a i na powietrzu spala siê b. powoli - tylko jasno ¶wiec±c.
Staram siê odpalaæ zaraz po zrobieniu - od kilku godzin do kilukastu max.

Sprawa gwiazd pirotechnicznych:
HellFire napisa³:
Gwiazdki zawierajace razem chlorany i pyly metali przede wszystkim nie moga byc wiazane lepiszczem "na wodzie" poniewaz wilgoc moze spowodowac samozaplon, dlatego nie polacalbm wiazac i ch np. dekstryna+H2O.Raczej szelak, pokost (alkoholowe r-ry) czy NC lakiernicza.Wtedy takie lepiszcze pelni wrecz role flegmatyzatora i grozba powstania samozaplonu jeszcze bardziej sie oddala. Poniewaz aceton techniczny jest "zanieczyszczony" H2O(w przypadku uzywania NC),alkohol rowniez, to mimo wszystko, dmuchajac na zimne, dodalbym ok. 3% kwasu borowego.
Nalezy jeszcze wspomniec, ze siarka w takich mieszankach rowniez moze byc przyczyna problemow, dlatego unikajmy raczej gwiazdek zaw. KClO3+S. Przestrzegajac tych zasad na pewno w duzym stopniu zmniejszysz prawdopodobienstwo zaistnienia niespodziewanych efektow pirotechnicznych... Wink
pozdrawiam HF

Chemiker napisa³:

Nadchloran potasu z Al jest na tyle bezpieczny ze spokojnie mozna go z woda i dekstryna rozrabiac. Nalezy unikac mieszania KMnO4 z lepiszczami org. Na wode wrazliwe sa mieszanki zawierajace Mg+S, AA+Zn. Chorany+S+azotany nie nadaja sie do dlugiego przechowywania. Bakterie moga wywolac samozaplon. Wink

Sam chloran, nadmanganian czy nadchloran potasu mozna latami przechowywac w mieszance ze Al. Wrazliwosc na wode jest zerowa (wilgoc jedynie spowalnia palenie)

Po kiego grzyba robic fotoblysk nietrwaly i bardzo wrazliwy? Ze niby co ustalem sobie: "za dwa dni zuzyje" a co bedzie jak walnie po jednym dniu ?? w sloiku ktory akuratnie stal w szawce w pokoju.

Daltego powtarzam: nie mieszac Mg+S, AA+Zn, AA+chlorany

Natomiast AA+nadchlorany mozna spokojnie mieszac, w gornictwie tak robia wiec jest bezpiecznie.

Alien napisa³:
Ju¿ wiem co to znaczy mieszanke Mg+S polac woda Wydziele sie strasznie smierdzacy H2S .....feee
I znam wiele przepisow na wykorzystanie mieszanek Mg+S w przepisach komercyjnych.
A jak juz robicie takie mieszanki to Piroman2 mi poradzil zeby najpierw Mg przemyc 5%-towym roztworem Dichromianu potasu.
Wtedy podobno Mg jest bardzej "stabilniejszy".

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.


Ostatnio zmieniony przez Piroman2 dnia Nie Pa¼ 08, 2006 11:58 am, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pi± Sty 28, 2005 11:36 pm    Temat postu: Ciag dalszy, Regu³y! Odpowiedz z cytatem

Chcia³em napisaæ juz w osobnym po¶cie, bo ten wy¿ej jest d³ugi, podsumowuj±c:
1. Mieszaniny chloranu z reduktorami s± bardzo wra¿liwe, jedn± z najbardziej wra¿liwych jest mieszanina z P czerwonym.
Mieszaniny KClO3 z S czy z cukrem i innymi paliwami organicznymi oraz tak¿e z rodankami i ¿elazocyjankami s± bardzo czu³e na tarcie oraz uderzenie.

2. Mieszaniny z KMnO4 zawieraj±ce cukier (tak¿e dermatol) czy inne substancje palne wykazuj± wra¿liwo¶æ na tarcie - nale¿y uwa¿aæ.

3. Mieszaniny z KClO3 pod wp³ywem kwa¶nego ¶rodowiska (H+) s± bardzo nie trwa³e i samozap³on mo¿e nast±piæ bardzo szybko. Nastêpuje tutaj rozk³ad chloranu do dwutlenku chloru...
Dlatego nale¿y uwa¿aæ stosuj±c techniczn± S (¶lady H2SO4).
W celu zwiêkszenia trwa³o¶ci dodaje siê substancji alkalizuj±cych(zas. wêglan miedzi, NaHCO3, CaCO3 itp.) Tak¿e stosowanie CuSO4 czy innych soli, które hydrolizuj± z silnym odczynem kwa¶nym.

4. Mieszaniny z KMnO4 s± nie trwa³e i pod wp³ywem wilgoci nastêpuje ich powolny rozk³ad, przy czym efekt specjalny masy pirotechnicznej znacznie siê os³abia.

5. Mieszaniny zawier±jace py³ Mg rozk³adaj± siê pod wp³ywem wilgoci, szczego³nie je¶li mieszanka zawiera ¶lady siarki. Nastêpuje egzoenergetyczna reakcja powstania MgS, pó¼niej jego rozk³ad na wilgoci na H2S, mieszanina taka mo¿e uledz zap³onowi. Mieszanki na magnezie powinny zawieraæ dodatek K2Cr2O7. Nie powinno siê stosowaæ lepiszczy wodnych.

6. Mieszaniny zawieraj±ce py³ Al i utleniacze takie jak azotany(V) pod wp³ywem wilgoci, azotany rozk³adaja sie do amoniaku, rekacja jest egzoenergetyczna. Sumuj±c stosuje siê dodatek H3BO3 który neutralizuje NH3 oraz Al(OH)3.

7. Nie powinno siê stosowaæ takich mieszanin soli i metalów w których zachodzi³a by rekacja wymiany (zasada metal mniej szlachetny wypiera z r-ru metal bardziej szlachetny)

8. Nie wolno mieszaæ soli amonowych np. NH4NO3 z chloranami, grozi to powstaniem bardzo nietrwa³ego i czu³ego NH4ClO3!!

9. Nale¿y pamiêtaæ ¿e zwi±zki twarde, w postaci kryszta³ow czy np. proszek szkladny wybitnie zwiêkszaj± wra¿liwo¶æ masy.
Do tego nale¿y pamiêtaæ ¿e ogólnie, mieszaniny rozk³adaj± siê pod wp³ywem wilgoci, wtedy zachodzi mnóstwo rekacji (poniewa¿ powstaj± r-ry)
10. Nie stosowaæ ostrych czy metalowych przedmiotów (mog±cych reagowaæ z dana mas±) przy elaboracji MP. Staraæ siê nie przechowywac du¿ych ilo¶ci MP, trzymaæ w suchym miejscu.
Nale¿y tak¿e pamiêtaæ ¿e mieszaniny sproszkowane (py³y np. Meal powder) s± bardziej wra¿liwe ni¿ np. gwiazdki.
11. Uwa¿aæ na wy³adowania elektrostatyczne, pracowaæ w bawe³nainych ubraniach, a nie wykonanych z tworzyw sztucznych czy materia³ów które siê elektryzuj±.

Mog± wystêpowaæ wyj±tki od tych regó³. Wa¿ne jest to z czym dany utleniacz jest zmieszany.
Jakby co bêde wprowadza³ zmiany i poprawki.
Prosze nie pisaæ tutaj bzdur i rzeczy któe siê powtarzaj±. Tylko trafne uwagi i w³asne do¶wiadczenia
pozdrawiam
Piroman2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Alien_



Do³±czy³: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWys³any: Czw Mar 10, 2005 2:05 pm    Temat postu: Przeniesiony post Odpowiedz z cytatem

Witam przenosze tu ten post bo jest to tez trafna uwaga Julexa.
Jest tu mowa jak chlorany i nadchlorany zachowuja sie z siarczanami.
julex napisa³:
Rzeczywi¶cie, mo¿e siê zapaliæ. Ale to nie wina siarczanów Wink
To wina niektórych kationów, które daj± raczej niestabilne chlorany. G³ównie chodzi o sole metali ciê¿kich. Mieszanka mo¿e bowiem zmokn±æ (z takiej czy innej przyczyny) i wówczas rozpuszcza siê zarówno chloran, jak i siarczan. Wtedy zachodzi reakcja daj±ca niebezpieczne zwi±zki.
Podobnie rzecz ma siê z nadchloranami. Nadchlorany met. ciê¿kich s± ca³kiem czêsto bardzo wra¿liwymi MW Exclamation Tu jednak nie musimy siê a¿ tak obawiaæ, Arrow poniewa¿ KClO4 s³abo siê rozpuszcza w wodzie, Arrow wiêc bêdzie reagowa³ powoli Arrow a zatem mo¿na robiæ mieszanki na szybkie zu¿ycie Wink .

Reasumuj±c:
KClO3 + CuSO4 <----- beeee Sad
KClO4 + CuSO4 <----- Rolling Eyes
KClO3 + CuCO3 <----- jaaaa Very Happy

Pozdro
juleks
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Nie Cze 12, 2005 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bakun napisa³:
mam pytanie o Pb3O4, z czym tego niepowinno sie katygorycznie mieszacæ? jest wrazliwy na tarcie/uderzenia? z siarka, Al ?
Nie mam czasu i warunków do takich testów, wiêc je¶li kto¶ wie to niech siê wypowie.

Jedyne co mi wiadomo to ¿e Pb3O4 w dragon eggs'ach sprawia ¿e mieszanina jest czu³a na tarcie uderzenie i oczywi¶cie na temp. Smile
S±dze, ¿e Pb3O4 z podstawowymi substancjami palnymi tworzy stabilne mieszanki... przynajmniej nic nie znalaz³em o tym by gdzie¶ by³o jakie¶ info. Ogólem czu³e na tarcie i uderzenie, wiêc trzeba uwa¿aæ.
Mo¿e kto¶ znajdzie jakie¶ bardziej szczegó³owe info..

Maslak666 napisa³:

Ma³o tu o KMnO4 + S + Al. Mnie interesuje ta mieszanka, ostatnio robi³em na tym petardy ale trochê siem boje, bo BHP na pierwszym miejscu. Mieszkam w bloku i nie chcia³bym samozap³onów w mieszkaniu. Je¶li bêdê robi³ na tym petardy, to tylko w szczelnych, plastikowych opakowaniach, b±d¼ papierowych tubach, ale zabezpieczonych przed wilgoci±; z suchyh sk³adników, ale zawsze jednak siem bojê czy mi to nie walnie. Nie zamierzam przechowywaæ d³u¿ej ni¿ 3 dni (nieraz tyle trzeba ¿eby petarda zd±¿y³a wyschn±æ). Móg³by kto¶ dok³adniej opisaæ stopieñ bezpieczeñstwa tej mieszanki??



Je¶li bêdziesz chroni³ od wilgoci, czyli trzyma³ w szczelnie zamkniêtym pojemniku, nie powinno siê nic staæ. Pisze nie powinno, bo nie ma nic na 100%.
Wiadomo, ¿e wra¿liwa na tarcie i uderzenie... Jak bardzo to nie wiem, nie sprawdza³em.
Nie wydaje mi siê by ma³a ilo¶æ mieszanki pod wp³ywem wilgoci mog³a uledz zap³onowi.. raczej zajd± rekacje z wydzieleniem ciepla, ale s±dze, ¿e nie a¿ tak du¿e ilo¶ci by masa mog³a siê zapaliæ... Wtedy po prostu os³abi mieszankê, czyli ptk. 4 (wy¿ej w zasadach). Znacznie gorzej by by³o gdyby¶ mia³ jakie¶ substancje organiczne...
A do tego je¶³i trzymasz tylko 3 dni nie powinno siê nic staæ.
pzdr.
P2

HellFire napisa³:
Chcialbym tutaj przypomniec pewnien test malutkiego ktory zaginal gdzies w czelusciach forum...polegal on na tym, ze pozostawil FB na KMnO4 w wilgotnej piwnicy usypany luzem. Mieszanina ulegla samozaplonowi na skutek zawilgocenia po 3 dniach. Dowodzi to, ze raz jest tak, raz siak, a w pirotechnice to rzecz niedopuszczalna. Testy na saczkach nad para wodna nie sa tutaj miarodajne, gdyz mieszanina ulega zawilgoceniu w bardzo duzym stopniu i przekracza pewna % zawartosc uniemozliwiajac jej samozaplon i "rozpedzenie" sie reakcji. Caly pic polega na tym, ze jezeli spelnione zostana odpowiednie warunki, reakcja bedzie zachodzic STOPNIOWO az w koncu moze dojsc do samozaplonu. Poczatkowo niewielka ilosc wilgoci powoduje zachodzenie reakcji w mikroskali na granicy faz, wydzielajac przy tym cieplo, ogrzewana mieszanina chlonie coraz wiecej wody, co niepodwazalnie wiaze sie z dalszym wzrostem temp. itd... Dlatego wlasnie uwazam, ze stosowanie KMnO4 mimo jego ekstremalnie, ze tak powiem, dobrych wlasciwosci utleniajacych jest niebezpieczne i niepotrzebnie naraza nas na ryzyko. Zauwazcie, ze w zadnym produkcie PROFESJONALNYM nie jest on uzywany, a to wlasnie ze wzgledu na jego wysoka reaktywnosc w r-rach.
Podsumowujac, jesli chcesz, musisz, to przynajmniej dodaj do tego kw. borowego dostepnego w aptece w ilosci oklo 3% calej mieszaniny. Polecam rezygnacje z tego "brudasa" i przerzucenie sie na KClO3 (tutaj przeciwskazania z S) lub najlepiej KClO4...HF

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.


Ostatnio zmieniony przez Piroman2 dnia Wto Cze 14, 2005 12:44 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
DG



Do³±czy³: 10 Sie 2005
Posty: 8
Sk±d: Wild wild south

PostWys³any: Sob Sie 13, 2005 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy to prawda ze niektore odczynniki moga ulec zaplonowi od nawet niewielkich drgan ale o duzej czestotliwosci?


Piroman napisa³:
My¶lê ¿e to ca³kiem mo¿liwe z uwagi na wywo³ane w ten sposób tarcie Ale to pewnie tylko w naprawdê sprzyjaj±cych warunkach.


DG napisa³:
ja sam slyszalem od pewnego kolegi i ztego co wiem to nie byla zadna specjalna mieszanka tylko poprostu nieopatrzna mieszanka "resztek ze stolu", miala byc wstu procentach niegrozna i stala dosc dlugi czas na parapecie, i gdy pewnego razu robil porzadki to pozostwail ja na glosniku (na papierze) i po zalaczeniu muzyki po niedlugim czasie nastapil zaplon. jesli to nie nastapilo od drgan to od czego moglo?


Bono13 napisa³:
to mog³o byæ od tej muzyki .
podam taki oftopowy przyklad: na koncercie rockowym postawiono na scenie albo kolo glosnika koszyk pelen jajek , a po koncercie jajka byly ugotowane na twardo. jaka mogla byc tego przyczyna ? wydaje mi sie ze tak jak w mikrofalówce drganie czasteczek wody podnioslo temp lub cos jeszcze innego. przyklad poda³em dlatego bo moze mial on zwiazek z tym co sie stalo z mieszanka kolegi moze ktos m±dry to wyjasni



szpaner napisa³:
a nie wiesz o tym, ze dzwiêk o natêzeniu ok 280dB moze spowodowa popa¿enia? jezeli jajka sta³y przy g³o¶niku, i to przez d³ugi czas, a najlepiej jeszcze odizolowane cieplnie, to mog³y siê nagrza do ok 43*C z taka temperatura wystarcza do ¶ciêcia bia³ka.
ps: on pewnie s³ucha³ tej muzyki do¶c g³o¶no?


Zbigniew napisa³:
Je¶li nie od drgañ, to od elektrostatyki.


Szpaner napisa³:
nie wykluczam tego. jerzeli w mieszaninie by³o cos, co siê ³atwo elektryzuje, to pod wp³ywem drgañ zaczê³o trze o inne sk³adniki i 'rozdziela ³adunki' a jak przektoczy siê granice, to zacznie iskrzyc, a przy wra¿liwych mieszaninach... nigdy nic nie wiadomo
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pi± Pa¼ 14, 2005 11:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tym razem ja mam problem.. bardzo zdziwilo mnie zachowanie siê mieszaniny D1 Glitter:
KNO3, Wêgiel drzewny py³, Al bardzo drobne p³atki, NaHCO3, S, +2% H3BO3
Da³em kwas borowy by nie zachodzi³o utlenianie Al i wydzielanie amoniaku.
Dok³adny sklad jest na forum podany, wiêc nie dawa³em ilo¶ci sk³adników.
Zrobi³em jedn± tyko zmianê, ¿e
28g Al (robi³em na 400g mieszaniny) podzieli³em na:
20g Al bright, p³atki
8 Al spherical

Zarobi³em mieszaninê na gwiazdki r-rem 25% denaturatu. I suszy³em ja na tacce z tworzywa sztucznego, która le¿a³a na kaloryferze, teraz i tak kaloryfery grzej± bardzo s³abo, ale cieplej im by³o ni¿ na polu Wink
Po ok. 4dniach nagle poczu³em ¿e gwiazdki ¶mierdz± i wydzielaj± H2S w do¶æ du¿ej ilo¶ci, gwiazdki mimo to nie by³y ciep³e, za to cze¶æ z nich po lekkim zgnieceniu ³atwo siê rozplaszcza³a, niektóre za¶ by³y bardzo twarde.
Nie spotka³em siê z przypadkiem by w tego typu mieszankach wydziela³ siê H2S...
Zapewne Al musia³ zareagowaæ z S i daæ Al2S3 który automatycznie zhydrolizowa³ do H2S i Al(OH)3...
Spotka³em siê z przypadkiem wydzielania NH3, sam HF mia³ taki przypadek, ale wtedy nie da³ kwasu borowego, który neutralizuje ¶rodkowisko zasadowe reakcji redukcji NO3 do NH3.
Choæ z jednej strony obecna tutaj soda NaHCO3 nadaje mieszance lekko zasadowy odczyn, wiêc jest kolejnym czynnikiem by H3BO3 tutaj nie pomgól. Ale w³a¶nie problem w tym ¿e mi tworzy³ siê H2S, a wcze¶niej robi³em t± mieszankê tyle ¿e u¿ywa³em tylko aktywne aluminium (p³atkowe, najdrobniejsze od Usera) i nie by³o takich problemów.
S±dze ¿e jest to ciekawy temat dotycz±cy stabilno¶ci tej mieszanki.. a zaczyna mi siê to nie podobac, poniewa¿ 200g mieszanki zarobionej na kuliste gwiazdki mo¿e prawdopobnie i¶æ do wyrzucenia. Bo Al2O3 siê tworzy, a gwiazdki zaczynaj± siê t³umiæ i tworzyæ stopionyzu¿el.
Dodam jeszcze ¿e oryginalnie w mieszance ma byæ Al atomized -325mesh.
... a mieszanka jedna z moich ulubionych.

pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.


Ostatnio zmieniony przez Piroman2 dnia Nie Pa¼ 08, 2006 11:46 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Sob Sty 21, 2006 8:52 pm    Temat postu: ... Odpowiedz z cytatem

No tak. Ja przez ca³e ¿ycie u¿ywa³em nadmanganian potasu z Al. Trzepa³em tym w s³oiku jak w delirce. Trzyma³em nawet po 2 lata gotowe mieszanki. Nigdy nie mia³em przygód. Chyba mia³em farta przy swojej niewiedzy. Nadszed³ czas kiedy trochê poczyta³em i dowiedzia³em siê o tym, ¿e mog³em sobie zrobiæ ziaziu.
Osobi¶cie robi³em ostatnio testy z KCLO3 + AL. Poczyta³em trochê i mia³em cykora. Raz, kto¶ pisze trucizna, dwa kto¶ pisze, ¿e niestabilna (tarcie urazy mechaniczne).
Zrobi³em malutkie próbki z mieszankami 65% KCLO3 i 35% Al (objêto¶ciowo). Ledwo to siê chcia³o paliæ, ale uderzenie mieszanki rozsypanej na m³otku i dos³ownie leciutko pukniêtej(dotkniêtej) drugim m³otkiem powodowa³a ma³e, ale do¶æ g³o¶ne bum(reakcja jak na uraz mech. takiego "korka" odpustowego). Zrobi³em odwrotnie i zmieni³em sk³ad. 35% KCLO3 i 65% Al. Rozmiesza³em to na kartce papieru takiej a4 z drukarki. Nie miesza³em tego niczym. Poprostu "hu¶ta³em" tym na kartce tak jakby na statku (sorry za g³upie okre¶lenie). Po minucie wszystko zmieszane by³o extra. Po pierwszej próbie z takimi proporcjami jak na wstêpie nie by³em pewny czy czasem ten chloran nie jest jaki¶ "fake". Ale do rzeczy. Odpali³em t± mieszankê podpalaj±c kartkê na której miesza³em. My¶la³em, ¿e bêdzie znowu syf jak w poprzednich proporcjach, bo ju¿ ogieñ by³ przy mieszance, a tu nagle moja piwnica nabra³a blasku, a me oczy nawet nie zobaczy³y do koñca tego momentu, bo zosta³em o¶lepiony(chwilowo Smile ). Mieszanka spali³a siê NIESAMOWICIE szybko. To by³o jak flash z lampy b³yskowej. Praktycznie oprócz zapachu(nawet przyjemnego, przypominaj±cego Nowy Rok) nic nie by³o. ¯adnego dymu jak przy powolnym spalaniu. Podjara³em siê strasznie, bo kopa ma to niesamowitego. Problem w tym, ¿e nie chcê balansowaæ na krawêdzi, a efekty KCLO3 z AL s± piêkne, dlatego chcê ³atwym sposobem ustabilizowaæ mieszankê. Nie chcê sobie zrobiæ przez g³upotê krzywdy.
Po próbie z m³otkiem u¶wiadomi³em sobie, ¿e jest to szalenie wra¿liwa mieszanka i nie powinna byæ wogóle stosowana Crying or Very sad
Wspomina³ kto¶ kwas borowy. Czy to mo¿e ustabilniæ tak± mieszankê i jak ew. takie wykonanie mieszanki w domowym zakresie ma wygl±daæ.

Przy okazji muszê dodaæ, ¿e zrobi³em petardê z wymienionej mieszanki i w proporcjach jak na wstêpie. Walne³em tym o ¶cianê i nic siê nie sta³o. Próbowa³em odpaliæ przez saletrê z cukrem pudrem i chyba ze 4 podej¶cia robi³em. Zamiast waln±æ, to pali³o siê to jasnym p³omyczkiem(beznadziejnie), no ale zadu¿o by³o KCLO3.
Fajny materia³ na FB i petardy, tylko czemu taki wra¿liwy?! Crying or Very sad

Mo¿e macie jeszcze jakie¶ pomys³y na bezpieczn± zabawê z tymi mieszankami Question , bo ¿adne takie mo¿e dupnie, mo¿e nie, nie wchodzi w grê. Rêce ani oczy ¿adnemu z nas nie odrosn±. W takim stnianie taka mieszanka nie ma racji istnienia.
Dziêki!
P2 napisa³:
Podstawow± rzecz± Uran jest to ¿e stabilna mieszanka to jest taka która z czasem nie zmienia swoich w³a¶ciwo¶ci (nie zachodz± rekacje chemiczne pomiêdzy substanacjami mieszaniny,) i nie dochodzi do samozap³onu.
Osobn± spraw± jest to, ¿e mieszanina mo¿e byc wra¿liwa na bod¼ce mechaniczne, iskrê, tarcie, uderzenie.
mieszanina z KClO3 i Al jest stabilna, ALE wra¿liwa na tarcie i uderzenie.
Nie jest a¿ tak zabójcza jak za³o¿my amoniakat trijodku azotu, ale bardzo dobrze ¿e pytasz i zachowujesz zasady bezpieczeñstwa.
Aby mieszanina by³a mniej wra¿liwa dodaje siê tzw. flegmatyzatorów, mo¿e np. dodaæ 2-3% wazeliny (dodajesz j± w r-rze, np w rozpuszczalniku uniw.).
Napewno nie nale¿y upiêkszaæ tej mieszaniny przez dodanie takich substancji jak S, czy Sb2S3, albo materia³ów szorstkich i twardych - piasku, twardych opi³ków ¿elaza.
Je¶li bêdziesz robi³ wszsystko ostro¿nie, to kclo3 z al jest ok.
Dla bezpieczeñstwa mo¿esz oczywi¶cie stosowaæ KClO4, który niestety jest dro¿szy.

Sk³ad 60:40(al) tak¿e musi Ci siê dobrze paliæ, ale to nie ten temat.
pzdr.
P2
Powrót do góry
MICHAL-RAKIETOMAN



Do³±czy³: 21 Sie 2005
Posty: 68

PostWys³any: Sob Lut 25, 2006 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Wczoraj wieczorem robile mieszanke na kometke o skladzie:
Z³ote iskry
Azotan potasu (KNO3) 55g
Aluminium (Al) - 12u atom 5g
Wodorowêglan sodu (NaHCO3) 7g
Wêgiel drzewny AF, lub zwyk³y wêgiel drzewny 11g
Siarka (S) 17g
Dekstryna 5g
Mieszanki bylo 50 g z ktorej zrobilem komete o srednicy 3 cm /dlugosc 6 cm.
Dzisiaj Ok. godziny 12 poczulem zapach zgnilych jaj wiec chyba zaszla jakas reakcja w wydzieleniem H2S...Resztki mieszanki ktore mi zostaly byly rozlozone na kartce papieru i tez mialy podobny zapach.W dodatku mieszanka zrobila sie lekko zolta w sordku.Widac ze soda oczyszczona nie pomaga.Czy istnieje jakis sposob zeby uniknac takiej sytuacji?
Al mam od usera najdrobniejszy 0.022 mm
Siarka czystosc techn.
Kno3 chyba tez czysty a wegiel olchowy wypalany w wysokiej temp. sam wypalalem
------------------------
Komete robilem w nastepujacy sposob:
Rure pcv rozcialem wzdloz na polowe i skleilem tasma( zrobilem to po to zeby po wyschnieciu komety odwiazac tasme rozlozyc rure pvc i wyjac komete).Dodatkowo srodek rury wylozylem papierem aby uniknac przyklejenia mieszanki do rurki.No i teraz sprawadzalem czy kometa wyschla i okazalo sie ze mieszanka wylazi Laughing tzn z koncow rury wychodzi mieszanka Laughing Laughing
Nastepnym razem jako lepiszcza uzyje lakieru nitro tak samo jak do gwazdek na bazie KClO3 i Al
DjArnold napisa³:
Dj ARnold
Micha³ Rakietoman - da³e¶ pewnie za du¿o wody i kno3 wszed³ w reakcjê z Al.
Nastepnym razem daj wody- ok 6-7% wagowo do mieszanki.

-----------

W zeszla sobote robilem gwiazdki o skladzie kno3/al 50/50 + ok 5 g dex i troszke wilkolu
Gdzies czytalem ze mieszanka moze ulec samozaplonowi ale mimo to postanowilem ja zrobic.No i dwa dni pozniej kiedy czytalem ksiazke uslyszalem jakis szum wiec postanowilem sprawdzic co sie dzieje.Szybko otworzylem pudelko z gwiazdkami i zobaczylem ze sie grzeja, a zawarta w nich woda paruje wiec szybko zalalem woda ale bez skutku->woda sie gotowala wiec wywalilem to na podworko .
Al mam platkowane 0.022 mm od usera pokrywane tlusczem ( stearyna chyba) kiedy zalewalem gwiazdki woda czulem ten zapach.. podobny do swieczki
Nie polecam robic tej mieszanki chyba ze na lakierze nitro ale czy to cos da?Mylse ze tak ale nie jestem do konca pewien
Ps.Mieszanka daje piekne srebrne iskry podobnie jak gwiadki Silver Wave
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
andrew1989a



Do³±czy³: 13 Pa¼ 2005
Posty: 90

PostWys³any: Sob Mar 25, 2006 11:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy mieszankê Ba(NO3)2/Mg mo¿na d³ugo przechowywaæ? D³ugo tzn. parê miesiêcy. I jaka jest jej wra¿liwo¶æ na bod¼ce mechaniczne i tarcie?
pozdrawiam
AndrewS
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Sob Mar 25, 2006 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wra¿liwa jest bardzo na wilgoæ nawet minimalne ¶lady (jak wszystkie mieszanki z Mg)
Powrót do góry
B&G



Do³±czy³: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Sk±d: Uæ

PostWys³any: Nie Kwi 16, 2006 8:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy mieszanka zawieraj±ca KClO3 i NH4CL jest naprawdê a¿ tak gro¼na?
Wyczyta³em gdzie¶ przed chwil±, ¿e powstawanie NH4ClO3 w tej mieszance nie zachodzi zbyt szybko. Znane s± przypadki sk³adowania w suchym miejscu przez oko³o 10 lat.
Zalecaj± jednak dodanie 5% NaHCO3 dla ¶wiêtego spokoju.
pozdr.
Rolling Eyes sorry


Ostatnio zmieniony przez B&G dnia Czw Gru 14, 2006 9:44 pm, w ca³o¶ci zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Wto Cze 20, 2006 1:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dopisze tutaj metody stabilizacji niektoorych dla mnie ciekawych zwiazkoow i mieszanin.

acetylenki metli : stabilizacja poprzez dokladne przereagowanie z naddatkiem czasu na reakcje.
mieszaniny substancji z doozym bilansem tlenowym dodatnim z acetylenkami : opakowania proozniowe do zywnosci (zestaw zawiera pompe proozniiowa-mechaniczna lub reczna, naljepiej olejowa) tanio na allegoro moza kupic.
nadtlenki ogrganiczne: dokladne zobojetnienie substancji po reakcji (a nie prooby "wyplukania" katalizotora-zazwyczaj kwasu-zachodzi zjawisko okluzji , ktore eliminuje sie poprzez przekrystalizowanie) uwaga: nalezy pamietac ze perhydrol rozklada sie szybciej w srodowisq zasadowym i przy obecnosci pierwiastkoow ciezkich, a najbardziej przy miesznace bardzo elektorujemnych i jak zaczniemy nasze wyczyny z zobojetnieniem bez przeplookania nieprzereagowanego NW to pojawia sie nieporzadane wodorki, ktorych nie idzie oddzielic na zadnej zasadzie (mam na mysli nie zwiazki, a zasade np. flotacji)
inna metoda to pozbycie sie wilogci i obnizenie temperatury na czas przechowywania nadtlenkoow.Im krootrze lancuchy zwiazkoow org (np proste ketony)poddanych naszym procesom tym szybciej nastepooje samoczynna reakcja rozkladu, przy czym rzadko sie zdarza zeby byly to przemiany wybuchowe, nie slyszalem o takim przypadku proocz jednego kiedy ktos postanowil 3mac to bez odpowietrzenia w czyms szczelnym.
imidki kat E -R3!)ciekawa sprawa..imidki np. srebra sa to substancje bardzo nietrwale i niebezpieczne (wybuchaja od dotkniecia lub dmuchniecie mocnego) a jednak istnieje sposoob na ich okielznanie.Powstaja czasem w produkcji luster jesli zbyt wiele amoniaku poda sie do reakcji.Wyobrzacie sobie ze imidki maja te ciekawa wlasciwosc ze wybuchaja w polu mikrofal o niewielkiej nawet energii oraz ultradziwkoow na poczatku ich "widma"..stad pomysl wykorzystania tego zjawiska wjakis sposoob(ale o tym nie tu)...jak je ujazmic? postepowac bardzo ostroznie przy ich produkcji, po czym zalac je plynnym azotem i wtedy operowac z objetosciemi..czyli dodawac formowac.
pikryniany metali ciezkich: wprowadzic srodowisko zasadowe

to metody dla co ciekawszych substancji, nie spotkalem sie jeszcze z ich opisem i postanowilem to napisac tutaj by sloozylo potomnym..a moze jest tu ktos kto ma zapal do tych ciekawych zwiazkoow i mieszanin?


ps. jeszcze jedna sprawa...wrazliwsze zwiazki np. wyzsze nitoroaniliny i inne lancuchowe o niesymetrycznie polozonych grupach funkyjnych, szczegoolnie azotowo-tlenowych posiadaja te same wlasciwosci wybuchowe a nawet gorsze niz te ktoore maja centralnie polozone atomy wegla i nie sa lancuchowe np. 4nitro pentaerytryt , estry innych alkoholi poza pentaerytrytem, ktore sa o wiele stabilniejsze i nie rakotwoorcze !Konkluzja jest jedna..."po co jestes z tytm frajerem jesli mozesz byc z bohaterem?"


Ostatnio zmieniony przez Hack dnia Wto Cze 20, 2006 3:01 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Sro Lis 08, 2006 1:24 am    Temat postu: hmmm Odpowiedz z cytatem

"Aby mieszanina by³a mniej wra¿liwa dodaje siê tzw. flegmatyzatorów, mo¿e np. dodaæ 2-3% wazeliny (dodajesz j± w r-rze, np w rozpuszczalniku uniw.). "


P2, mo¿esz opisaæ dok³adniej bardzo proszê jak to trzeba wykonaæ?.
Czy najpierw dodajê rozpuszczonej wazeliny w rozpuszczalniku do kclo3 i mieszam z Al. Jak mo¿na w punktach dok³adnie opisaæ procedurê, to mo¿e uratowaæ niejedne paluszki, albo i ¿ycie.
Dziêkujê!
Powrót do góry
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sro Lis 08, 2006 11:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rozpuszcza siê odpowiedni± ilo¶æ wazeliny w rozpuszczalniku i dodaje ten roztwór do mieszaniny, miesza siê (ostro¿nie) do uzyskania jednolitej konsystencji i czeka, a¿ rozpuszczalnik wyparuje.
_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
KARDAS



Do³±czy³: 24 Lis 2004
Posty: 4

PostWys³any: Wto Gru 12, 2006 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak jest z mieszankami:

Ba(NO3)2 + KClO3 + S
Sr(NO3)2 + KClO3 + S
CuCO3 + KClO3 + S
NaNO3 + KClO3 + S

Czy mo¿na je d³ugo przechowywa i czy s± wra¿liwe?
S³ysza³em te¿, ¿e zamiast KClO3 mo¿na dac KClO4 ¿eby zwiêkszy stabilno¶ mieszanki. Czy to prawda ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
zagubiony



Do³±czy³: 04 Mar 2006
Posty: 28
Sk±d: Szczecin

PostWys³any: Wto Gru 12, 2006 10:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak wrazliwosc KClO3 z S jest duza wiec trzeba uwazac a najlepiej unikac dodawania S
Z przechowywaniem nie powinno byc wiekszych problemow poza higroskopijno¶ci±
Zastapienie chloranu nadchloraniem zwiêkszy stabilnosc.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
KARDAS



Do³±czy³: 24 Lis 2004
Posty: 4

PostWys³any: Sro Gru 13, 2006 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ile dodac nadchloranu? Czy mogê chloran i nadchloran swobodnie zamieniac, czyli ¿e np. jest 70% chloranu to zamiast tego mogê dodac 50% chloranu i 20% nadchloranu?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
krissmann



Do³±czy³: 19 Mar 2006
Posty: 108
Sk±d: Toruñ

PostWys³any: Sro Gru 13, 2006 2:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uwa¿aj lepiej, miesznki KCLO3 i S s± nie stabilne i lepiej ich unikaj Exclamation
a jak ju¿ musisz mieszaæ to chocia¿ nie przechowuj nie wiadomo ile i uwa¿aj na tarcie i uderzenia Exclamation

_________________
Piszê poprawnie po polsku
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Nostra



Do³±czy³: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWys³any: Sro Gru 13, 2006 3:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie ma praktycznie ró¿nicy czy zmniejszysz siarkê o te na¶cie %... jak ju¿ masz dawaæ do gwiazdek (bo widze gwiazdkowe przepisy) to zbinduj na lakierze NC i powinno byæ ok... jednak ostro¿nie z tym...
_________________


Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Sro Gru 13, 2006 3:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do szelek itp. odradzam sam stosowa³em i z wielu szelek wysz³y starminy Wink
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastêpny
Strona 1 z 7

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP