Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Trójtlenek bizmutu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bateria



Dołączył: 08 Maj 2002
Posty: 19
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Pią Cze 14, 2002 6:51 pm    Temat postu: Trójtlenek bizmutu Odpowiedz z cytatem

Cześć!!!
Mam pytanko czy ktoś otrzymywał Bi2O3 z dermatolu albo z metalicznego bizmutu. Jak tak to niech napisze na forum.Albo jeszcze z azotanu bizmutu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
henry



Dołączył: 28 Gru 2002
Posty: 28

PostWysłany: Czw Lut 06, 2003 8:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam lekture ksiazki S. Sekowskiego: "Pierwistki w moim laboratorium" - tam jest wyjasnione, ale wlasciwie po co Ci Bi w piro Question
_________________
Pozdrawiam, m
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bateria



Dołączył: 08 Maj 2002
Posty: 19
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Czw Lut 06, 2003 1:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a więc tak mam tą ksiązke , ale jest tam napisane tylko otrzymywanie metalicznego bizmutu a nie dermatolu , a ty gdybyś dokładnie czytał posty to byś wiedział ze mi chodzi o trójtlenek bizmutu a nie o bizmut Mad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
KeteN
Gość





PostWysłany: Czw Lut 06, 2003 2:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam książki Gałeckiego lub Supniewskiego - preparatyka nieorganiczna. Generalnie sposób otrzymania to ogrzewanie azotanu Bi w temperaturze około 400-500 stopni. Tak więc palnik,trójnóg,tygiel i heja Very Happy
Powrót do góry
henry



Dołączył: 28 Gru 2002
Posty: 28

PostWysłany: Czw Lut 06, 2003 3:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bateria napisał:
a ty gdybyś dokładnie czytał posty to byś wiedział ze mi chodzi o trójtlenek bizmutu a nie o bizmut Mad



I tak to zrozumialem, Arrow w ksiazce pisze o otrzymywaniu Bi dmuchajac dmuchawka na wglebienie w weglu drzewnym, w ktorym jest dermatol i soda, powstanie z tego metaliczny Bi, a na sciankach zbierze sie Bi2O3. Idea
Jest to troche pracochlonne, bo za kazdym razem trzeba by tworzyc Bi by uzyskac tlenek.
Ale Keten Ci doradzil, wiec sprawdz te zrodla.

_________________
Pozdrawiam, m
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bateria



Dołączył: 08 Maj 2002
Posty: 19
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Czw Lut 06, 2003 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w ten sposób co podał keten to mozna otrzymać tlenki wszystkich pierwiastów i to mi sie wydaje oczywiste, chodziło mi o sposób coś ala odwodnienie wodorotlenku aby zmniejszyć temperaturke do takiej którą uzyskał bym na kuchence elektrycznej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
KeteN
Gość





PostWysłany: Czw Lut 06, 2003 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to wersja dla ludzi z forum "weź gar metalowy i kuchenke PB i praż do skutku". Na elektrycznej mozesz jedynie cos podgrzac a nie prażyć.
Powrót do góry
Tungsten



Dołączył: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWysłany: Czw Lut 06, 2003 10:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam przed sobą przepis z Sękowskiego. Wymagana temp to 100*C. Narazie nie mam czasu by opisać ale postaram się jeszcze dzisiaj. Ma to jakieś zastosowanie w pirotechnice?

Biały
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bateria



Dołączył: 08 Maj 2002
Posty: 19
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Czw Lut 06, 2003 11:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mówisz keten ze mozna tylko podgrzac , jak raz sie zapomniałem i zostawiłem tą kuchenke włączoną na dłuższy czas to czasza grzejna była rozgrzana do czerwonośći Wink niestety potem w całym domu troche śmierdziało więcej sie nie ośmieiłem zostawić włączonej kuchenki elekt. na tak długo Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tungsten



Dołączył: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWysłany: Czw Lut 06, 2003 11:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto przepis:

Około 5g dermatolu wsypać do 20ml stężonego HNO3. Natstępuje reakcja podwójnej wymiany oraz rozkład zasadowego galusanu bizmutawego. Wyniku rakcji powstaje azotan bizmutu (III) i osad przereagowanych związków. Roztwór zdekantowąć, zatężyć. 4g powstałego Bi(NO3)3 rozpuścić w 5ml 5% HNO3 a następnie dodać 10 ml 15% r-r NaOH. W czasie dodawania r-r mętnieje na skutek powstania Bi(OH)3. Do mlecznego r-r doajemy krople stężonego r-r NaOH aż stanie się klarowny (powstaje jakiś bizmutan sodu). Następnie dajemy 5ml gliceryny i 10g glukozy lub miodu. Ogrzewamy do 100*C mieszając przy tym. Wytrąca się ciemny osad metalicznego bizmutu. Jeśli próbka przesączu o odczynie silnie zasadowym nieciemnieje po ogrzaniu z niewielką ilością glukozy osad odsączamy i płuczemy.
Dodam że wczasie reakcji dermatolu następuje dość obfite wydzielenie NO2.

Biały
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
henry



Dołączył: 28 Gru 2002
Posty: 28

PostWysłany: Pią Lut 07, 2003 8:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Bialy, mu chodzilo o Bi2O3 a nie o Bi. To samo zrodlo o podalem mu na poczatku, ale Stefan nie pisze o otrzymywaniu tego wiekszej ilosci.
_________________
Pozdrawiam, m
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tungsten



Dołączył: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWysłany: Pią Lut 07, 2003 11:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O kurka. Myślałem że chodzi mu o metaliczny bizmut. Może wodorotlenek się łatwo rozłóży do tlenku?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bateria



Dołączył: 08 Maj 2002
Posty: 19
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Pią Lut 07, 2003 4:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

metal bizmut mam w ilości 250 gram cz.d.a. fajnie sie rozsypuje pod młotkiem , ale mi chodziło o tlenek bizmutu tą książke Sękowskiego "pierwiastki w ..." mam , mam tez pare innych pozycji z serii chemia nieorganiczna , ale niestety nie posiadam zadnej preparatyki czy to organicznej czy nieorganicznej i to mnie boli bo w zadnej bibliotece nie mają takich pozycji!!! Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Leon



Dołączył: 26 Sty 2004
Posty: 49
Skąd: Kaszebe

PostWysłany: Wto Sty 27, 2004 6:21 pm    Temat postu: Re: trójtlenek bizmutu Odpowiedz z cytatem

Bateria napisał:
Cześć!!!
Mam pytanko czy ktoś otrzymywał Bi2O3 z dermatolu albo z metalicznego bizmutu. Jak tak to niech napisze na forum.Albo jeszcze z azotanu bizmutu.


siemanko , nie wiem czy temat aktualny , ale ja to kiedyś robiłem...zawsze to coś podpowiem :

otóż robisz taka sproszkowaną mieszaninkę (ale drobną) bizmutu i azotanu sodu.Bizmut łatwo się kruszy , więc z tym to nie bedzie problemu. Skład mieszaniny , żeby otrzymać Bi2O3 musisz sobie obliczyc stechiometrycznie. Wszystko pakujesz to platynowanego tygielka , albo to tygla ze szkła kwarcowego (lepiej , taki tygielek kwarcowy to wydatek rzędu 20 zeta , ale się opłaca) i jarasz tak długo az bedzie się żarzyć. Po ostudzeniu powinno mieć taki jasno żółty kolor.Jak już wystygnie to trzeba to gotowac w wodzie , tak żeby się rozpuścił azotyn sodu (w 100* rozpuszcza się prawie 62 g / 100gH2O). Najlepiej wygotuj w dużej ilości destylki , to bedziesz miał pewność , ze cały azotyn się rozpuścił...

2Bi + 3NaNO3 ---> Bi2O3 + 3NaNO2

pzdr./Franco
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP