Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

elektroniczny układ zapłonowy
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
darektbg



Dołączył: 24 Sie 2004
Posty: 32
Skąd: Podkarpacie

PostWysłany: Sro Wrz 08, 2004 12:18 pm    Temat postu: elektroniczny układ zapłonowy Odpowiedz z cytatem

Mam taki "elektroniczny układ zapłonowy" do lamp takich ulicznych:
IDS-4.1
Elektroniczny układ zapłonowy
HS 100-400 W
HI 35-400 W
cmax=50pF

I teraz moje pytanie czy taki układ moge wykorzystać w jakiś sposób w mojej elektronicznej zapalarce ??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
herbi



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 94
Skąd: STĄD

PostWysłany: Sro Wrz 08, 2004 3:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heheh fajna rzecz tylko ze sie nie nadaje do piro. Nie wiem jak to dziala na stalym pradzie bo nie probowalem ale normalnie to podlacza sie to rownolegle do lampy przez statecznik (zreszta masz tam narysowany schemat). Nawet gdy mialo dzialac na stalym to musialbys taszczyc ze soba tez statecznik (potrzeba jak wiadomo efektu indukcyjnosci) a taki stateczniczek kosztuje ponad 35-40zl w najmniejszej wersji i wazy ponad 1kg.... Jak masz statecznik to poprobuj. A ja nie masz to zalatw sobie lampe blyskowa.
Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
darektbg



Dołączył: 24 Sie 2004
Posty: 32
Skąd: Podkarpacie

PostWysłany: Sro Wrz 08, 2004 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co taki układ wogule robi zwiększa prąd moze napięcie czy cos jeszcze innego ??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
darektbg



Dołączył: 24 Sie 2004
Posty: 32
Skąd: Podkarpacie

PostWysłany: Sro Wrz 08, 2004 6:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gdzie sten statecznik powinien w piwnicy być(to jest spory wożący dławik, tak?)
Jak coś ciekawego wymyśle albo zauważe to powiem
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
herbi



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 94
Skąd: STĄD

PostWysłany: Czw Wrz 09, 2004 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To uklad zaplonowy do lamp sodowych i metalohalogenkowych. Taka lampa (tu nie mowi sie żarówka - bo nie ma żarnika tylko rurka z gazem i parami sodu badz halogenkow) do zaplonu potrzebuje wysokiego napiecia zeby gaz w rurce mogl sie zjonizowac i zaczął przewodzic prad czyli świecić. Normalnie w sieci jest 230V a taki ukladzik generuje bardzo krotkie impulsy o napieciu do 4,5kV. Dzieki temu gaz moze sie zjonizowac, podgrzac i zaczac przewodzic juz przy niskim napieciu 230V. Po wstepnym rozgrzaniu sie, kiedy lampa juz nie "mruga" i swieci jeszcze slabiutko uklad zaplonowy sie wylacza. Goracy gaz potrafi sie juz jonizowac od napiecia nizszego niz 230V. Np. dla lampy sodowej 250W napiecie pracy wynosi 100V. Tak sie zastanawialem... nie znam schematu tego ukladu ale jesli sa tam np. jakies diaki to podlaczenie do mniej niz 30V nic nie da bo uklad sie nie wlaczy... Daruj sobie to tylko zalatw lampe blyskowa na baterie.... To najlepszy pomysl....
Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Excray



Dołączył: 06 Wrz 2004
Posty: 30
Skąd: Biała Podlaska

PostWysłany: Czw Wrz 09, 2004 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej. Fajnie by było jakby ktoś dał znać, gdzie można znaleźć schemacik do tego, albo podrzucił na forum. Z góry dziękuję.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
darektbg



Dołączył: 24 Sie 2004
Posty: 32
Skąd: Podkarpacie

PostWysłany: Pią Wrz 10, 2004 6:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Excray napisał:
Hej. Fajnie by było jakby ktoś dał znać, gdzie można znaleźć schemacik do tego, albo podrzucił na forum. Z góry dziękuję.


Ale chodzi Ci o schemat elektronicznego zapalnika czy sposób jego podłączenia ??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Excray



Dołączył: 06 Wrz 2004
Posty: 30
Skąd: Biała Podlaska

PostWysłany: Pią Wrz 10, 2004 8:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście chodzi mi o schemat tego urządzonka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
darektbg



Dołączył: 24 Sie 2004
Posty: 32
Skąd: Podkarpacie

PostWysłany: Pią Wrz 10, 2004 1:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chodzi o schemat tego zapalnika to lipa bo nie dysponuje nim tam jest garsztka elementów i jakiś transformatorek byc mozę ze to dławik bo sie temu nie przyglądałem...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Excray



Dołączył: 06 Wrz 2004
Posty: 30
Skąd: Biała Podlaska

PostWysłany: Pią Wrz 10, 2004 1:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha. Trudno. W zasadzie nie jest mi on potrzebny, po prostu ze zwykłej ciekawości chciałem wiedzieć jak to "ONI" wykonali. Ale to nic. Jak nie ma to trudno. Dziękuję za zainteresowanie i szybką odpowiedź.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
darektbg



Dołączył: 24 Sie 2004
Posty: 32
Skąd: Podkarpacie

PostWysłany: Pią Wrz 10, 2004 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma za co Cool
Niedługo rozłoże go całkowicie na cześci pierwsze to Ci coś więcej poweim ale to dopiero gdzieś za tydzień Sad

PS. głównym elementem w tym zapalniku jest transformator co zmienia napięcie, a reszta zajmuje się tylko żeby ten większy prąd trwał chwilkę...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nitryl



Dołączył: 22 Gru 2004
Posty: 49

PostWysłany: Sro Lut 09, 2005 9:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja dorwałem cewkę zapłonową z malucha jest ona na 12 V i wytwarza ona inpuls o wysokości 12 000 V czy jak bym podłączył baterię 9 i 4.5 V szerefowo i wstawił przerywacz to czy taki układ nada się do piro jako zapalarka Question
_________________
gg-3149000 e-mail amfik1@o2.pl zchęcią przyjmę każdą książkę o tematyce pirotechnicznej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mikor



Dołączył: 06 Maj 2002
Posty: 51
Skąd: tychy

PostWysłany: Sro Lut 09, 2005 5:24 pm    Temat postu: ....... Odpowiedz z cytatem

Nie nada sie gdyz musial bys uzyc przewodow o bardzo grubej izolacji gdyz 12kV zwyklą izolacje np od przewodow telefonicznych bezproblemowo "przebije" i napiecie nie bedzie moglo sie "odlozyc" na drucie wolframowym zreszta przy tak duzym napieciu wystepuja juz bezposrednie uplywy do ziemi ew. powietrza. zreszta sadze ze taka cewka ma za mala wydajnosc pradowa i nawet jak bys dal odpowiednia izolacje to i tak kicha...
_________________
mikor
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mikor



Dołączył: 06 Maj 2002
Posty: 51
Skąd: tychy

PostWysłany: Sro Lut 09, 2005 5:27 pm    Temat postu: .... Odpowiedz z cytatem

A i jeszce jedno taka cewka rowniez musi byc zasilona odpowiednio dyzym impulsem pradowym a z baterii tego nie uzyskasz...
_________________
mikor
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nitryl



Dołączył: 22 Gru 2004
Posty: 49

PostWysłany: Pon Lut 14, 2005 10:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a trafor 220~12 V gdyby go odwrucić i pod wyjście podłączyć 13.5V (baterię 9 i 4,5 V) dać przerywacz to by powstał inpuls 220~230 i do odpalenia MWI powinno wystarczyć Question ale co wy o tym sądzicie Question Question Question
_________________
gg-3149000 e-mail amfik1@o2.pl zchęcią przyjmę każdą książkę o tematyce pirotechnicznej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
piroman



Dołączył: 16 Cze 2004
Posty: 244

PostWysłany: Pon Lut 14, 2005 11:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam Razz
żeby podłączyć odwrotnie trafo trzeba mieć drugie które go zasili czyli w tym wypadku 230/12 i drugie takie same Razz po prostu musiałbyś mieć 12v zmiennego prądu Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
caleb_ns



Dołączył: 13 Wrz 2003
Posty: 76

PostWysłany: Pon Lut 14, 2005 1:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piroman napisał:
witam Razz
żeby podłączyć odwrotnie trafo trzeba mieć drugie które go zasili czyli w tym wypadku 230/12 i drugie takie same Razz po prostu musiałbyś mieć 12v zmiennego prądu Razz


Shocked wybacz, ale nie rozumiem....


nitryl napisał:
a trafor 220~12 V gdyby go odwrucić i pod wyjście podłączyć 13.5V (baterię 9 i 4,5 V) dać przerywacz to by powstał inpuls 220~230 i do odpalenia MWI powinno wystarczyć Question ale co wy o tym sądzicie Question Question Question


Impuls taki nic ci nie da. Ale można wtedy do uzwojenia pierwotnego trafa (tego 230V) podłączyć mostek i kondensator - wtedy będziesz mieć ładowarkę kondensatorów nawet do 400V

_________________
Człowiek jest jak stolarz. Stolarz żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z
człowiekiem.
[you]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Pon Lut 14, 2005 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na ttransformatorze napiecie jest odwrotnieproporcjonalne do pradu. tj. przekladnia 220 / 12V przy zasilaniu (uzwojenia wtornego, do podnoszenia napiecia) 12V 3A -> daje na pierwotnym(ktore obecnie jest wtornym) <220V(zawsze sa straty) i 3 : 220 * 12 = <0.164A

do odpalenia zaroweczki powinno wystarczyc, ale nie wiem co dalej mozna z tym zrobic

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
piroman



Dołączył: 16 Cze 2004
Posty: 244

PostWysłany: Wto Lut 15, 2005 8:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

caleb, z tego co wiem to trafo działa tylko na prąd zmienny czy tak? W takim razie nie zasilisz go baterią. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
caleb_ns



Dołączył: 13 Wrz 2003
Posty: 76

PostWysłany: Wto Lut 15, 2005 1:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piroman napisał:
caleb, z tego co wiem to trafo działa tylko na prąd zmienny czy tak? W takim razie nie zasilisz go baterią. Smile


Zwróc uwage na magiczne słowo 'przerywacz'...

_________________
Człowiek jest jak stolarz. Stolarz żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z
człowiekiem.
[you]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP