Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mielenie Prochu Czarnego
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
CH3OH



Dołączył: 31 Lip 2004
Posty: 6

PostWysłany: Pon Sie 09, 2004 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja zawsze miele wegiel w mlynku do kawy elektrycznym i jest looz juz po 1minucie mielenia przesiewam wegiel przez rajstope o bardzo drobnych oczkach i jest looz. Mlynek sie nagrzewa ale tak co 1 kg wegla dopiero robie przerwe.

Pozdrowionka dla wszystkich i milego mielenia.

_________________
A zaczeło się skromnie od KNO3+C12H22O11:D
GG: 4274068
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Zbigniew



Dołączył: 11 Cze 2004
Posty: 202
Skąd: z Piekła

PostWysłany: Pon Sie 09, 2004 7:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to przez mlynek do kawy mielisz na raz wiecej jak 1 kg węgla? loozzz.....
1kg węgla to starczy na ....
1 - 15
x - 75
75=15x / :16
5=x
5kg saletry!
ho ho ho
p.s ile czasu to mielisz?
p.p.s na 1 kg lepszy jest mlynek kulowy....

_________________
Bóg sprawił, że wciąż idą... Rozsądek - że dotrą!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Pon Sie 09, 2004 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Racja - do kawy mieli szybciej. Ale kulowy jest nieporównywalnie lepszy - jak się pomiele dobę wychodzi idealny pył - zupełnie inny niż z młynka do kawy. A poza tym w młynie kulowym mieli się gotowy proch czarny, co znacznie poprawia jego jakość - to jakby prasowanie, mieszanie i mielenie jednocześnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bomberman22



Dołączył: 12 Mar 2004
Posty: 66
Skąd: pd. - wsch. Polska

PostWysłany: Pią Sty 28, 2005 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy jak wsadzam do młyna kulowego "greenmixa" to składniki muszą być już w pyle, czy można tylko przepuścić przez np. maszynkę do mięsa. Na niektórych stronach napisali, że przed mieleniem prochu na sucho w młynie kulowym wystarczy tylko wstępnie rozdrobnić węgiel (przesiać przez sito kuchenne). A jak Wy robicie?
_________________
<<KNO3 + sacharoza
Ładne, nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Pią Sty 28, 2005 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LUDZIE was chyba pogięło Shocked Exclamation
bpmberman22 napisał:
Na niektórych stronach napisali, że przed mieleniem prochu na sucho w młynie kulowym wystarczy tylko wstępnie rozdrobnić węgiel (przesiać przez sito kuchenne).(skoro tacy mądrzy to niech to robią na własne ryzyko i na własnym podwórku /-/ kermit) A jak Wy robicie?


jak chcesz mieć proch a nie dym to miel to na mokro, i nie susz przypadkiem na kuchence elektrycznej albo w piekarniku Exclamation

ps dym jak dym ale może być ZADYMA i to GORĄCA Exclamation ani się obejrzysz Shocked

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bono13



Dołączył: 13 Lis 2004
Posty: 50

PostWysłany: Sob Sty 29, 2005 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale jezeli w młynie kulowym stosowane są metale nie iskrzace jak np braz to przecierz można mielić suchy proch . co innego gdy sie ma stalowe kulki/wałki , to trzebamielic na mokro chyba ze ktos chce zeby mu sie młyn zajarał.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Greegor



Dołączył: 30 Gru 2004
Posty: 6

PostWysłany: Sob Sty 29, 2005 7:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja PCZ robie tylko w małych ilościach, więc używam młynka do pieprzu + pończocha Smile idealny pył wychodzi, chociaż bardzo czaso i pracochłonne :S
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Sob Sty 29, 2005 8:48 pm    Temat postu: mielenie na mokro czy na sucho? Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy
Do każdego problemu, zagadnienia, pracy, zadania można podejść na dwa sposoby.

1 siłowo
2 pomysłowo


to co proponujecie a mianowicie mielenie prochu czarnego na sucho jest podejściem typu 1

a mielenie na mokro wynikające z wielowiekowej tradycji ( czytaj sprawdzonej technologii ) jest podejścjem typu 2

wybór metody zalaży od samego stosującego, ale efekty podejścia nr 2 są sprawdzone i znane, czego nie można powiedzieć o sposobie nr 1, niosącym wiele niespodziewajek i to nie koniecznie miłych Wink

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Sob Sty 29, 2005 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W jaki pomysłowy sposób unikasz przylepiania się prochu do ścianek i do kul mielących? W pewnych proporcjach z wodą proch potrafi się zachowywać prawie jak plastelina.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Sty 29, 2005 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Popieram Yetie'ego. Jak nieświadomie nie wysuszyłem do końca mieszanki kno3 z c (przegryzana była) i proch był lekko wilgotny, to później w młynie kulowym po paru godzinach była jedna wielka zbita bryła Pcz w której były takie tunele(tam turlały się kule). A jeśli stosujemy np. mosiężne walce, sądze że zapłon jest naprawde minimalny....
Ale prawda, że "lepiej dmuchać na zimne" Rolling Eyes

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Sob Sty 29, 2005 11:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po co mosiężne? Szklane kulki też załatwią sprawę. Jedynym problemem może być elektryczność statyczna, ale iskry mogą się pojawić tylko między miejscami o różnym potencjale. A jeśli mielimy proch, to proch przecież nie jest izolatorem mogącym gromadzić ładunek, więc nawet jakby co będzie wyrównywał potencjał na ściankach bębna z pcv (ale pierd*lę). Od czego innego proch się może zapalić w młynie kulowym? Proch chyba nie jest wrażliwy na tarcie?
Szklane także stosuje Smile
P2

_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 1:00 am    Temat postu: powtórka z technologii Odpowiedz z cytatem

a kto mówił że w kulowym??

Zadza się jak wody ubywa,to wszystko się pięknie zaczyna lepić.
no i o to chodzi!!

wtedy dopiero się zaczyna najlepsza zabawa a mianowicie homogenizacja prochu.

Fabrycznie się to robi na specjalnuch walcach biegających po tacy, z kontrolowanym dodawaniem wody, a na koniec jest to ciasto ( dość twarde) suszone i łamane ( kruszone )

Konkretnie ja do tego używam moździerza i nie twierdzę że łapa przy tym nie zaboli.
(udało się jak widać /-/kermit)


Podczas suszenia jeszcze następuje np wydzielanie saletry w cząstkach węgla ( w środku ) i to też polepsza jego własności.

A jeśli kto chce mieć bylejaki proch to może go w garnku tłuc kamieniem, albo w młynku do pieprzu mielić nic na to nie poradzę. Confused


a tymi tunelami w prochu na kule Laughing Laughing Laughing tośćie mnie ubawili seeeetnie spostrzeżęnie bardzo trafne brawo dla piromana Laughing Laughing Laughing

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"


Ostatnio zmieniony przez dziadek kermit dnia Nie Sty 30, 2005 8:35 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HellFire



Dołączył: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 1:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hehe, no rzeczywiscie brzmi to niezle, ale wyobrazam sobie jak to moglo wygladac. W moim kulowym jak probowalem mielic mokry proch to wszystko oblepilo sie wokol kul mielacych, niezle sie zdziwilem jak po 4 h zajrzalem do puszki i zobaczylem wielkie czarne kule zamiast gladkiej pasty jakiej sie spodziewalem. Niesty w warunkach domowych mielenie na mokro nie wchodzi w gre, nie mamy odpowiednich urzadzen, a kulowy to jedyne narzedzie potrafiace zamienic skladniki w jednolota szara maczke. Mozemy jednak zmniejszyc ryzyko stosujac wlacznik zdala od mlyna, najlepiej "za rogiem" Wink ja tak robie, kabel padlaczony jest do gniazdka za sciana co sprawia, ze podczas wlaczania, wylaczania, oraz pracy mlyna jestem chroniony.

pozdrawiam HF

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 1:46 pm    Temat postu: poetórka Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy
Coś mi się wydaje, że trzeba będzie zrobić małe FAQ n/t czarnego prochu Wink

A co do przydatności młyna kulowego, to chyba już sami stwierdziliśćie, że do tego konkretnego celu to on się nie nadaje. Confused

Swoją drogą praktyka nie przewiduje raczej mielenia mas pirotechnicznych na sucho, bo grozi to wybuchem, a młynki kulowe doskonale się nadają ale do rozdrabniania składników.

Mieszanie natomiast odbywa się zwykle ręcznie z użyciem np sit. Po kilkukrotnym porzesianiu przez sita, składniki są tak wymieszane, że nie potrzeba tego lepiej robić, a bezsprzecznie nie należy ich ucierać. Exclamation

chyba, że ktoś ma inne zdanie na temat swojego bezpieczeństwa i lubi opatrzność Boską na próbę wystawiać

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HellFire



Dołączył: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heh...no pewnie niejednemu by sie przydal faq na ten temat i w ogole na temat sporzadzania mas pirotechnicznych, ale drogi kermicie czasami takie a nie inne techniki wynikaja nie z niewiedzy lecz z....koniecznosci
Pcz mielony razem zawsze bedzie lepszy niz zmieszane skladniki zmielone osobno, a skoro nie da sie na mokro, to jedziemy na sucho
Teoria teoria, ale czasami trzeba troche sie wychylic...
Oczywiscie nikogo nie namawiam, zdaje sobie sprawe z ryzyka i podejmuje je swiadomie-nie wynika to w kazdym badz razie z niewiedzy.

pozdro kermit HF

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz się tutaj malutki mętlik zrobił... Nie wiem czy teraz początkujący będa wiedzieć jak w końcu przyrządzać ten Pcz Smile
Trzeba chyba faktycznie jakoś zebrać wszystkie konkretne informacje, a dziadostwo usunąć. Bo za dużo jest już tych pytań dotyczących produkcji prochu czarnego.. czasami sam już nie wiem która metoda jest lepsza i którą stosować. Ale właśnie najważniejsze jest to co nas ogranicza, a mianowicie posiadanie sprzętu, a mając dobry młyn kulowy można naprawde dużo zdziałać i myśle że to już większości odpowiada. Także jeszcze trzeba pamiętać, że nie wszyscy mają miejsce, np. ja hali fabrycznej Wink nie mam by pozwolić sobie na większą ilość dobrego sprzętu, nawet gdybym go posiadał....
ps Zostawcie moje tunele w spokoju Cool
Pozd.
Piroman2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.


Ostatnio zmieniony przez Piroman2 dnia Nie Sty 30, 2005 2:44 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tomash
dostęp próbny do MW


Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 382
Skąd: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Jestem szczęśliwym posiadaczem młynka kulowego i jedyne co powiem to to że po osobnym rozdrobnieniu składników i wymieszaniu poprzez przesiewanie przez pończochę, nawet bez przegryzania daje to zajebisty proch. Nic ponadto, a mielenie mokrego prochu mija się z celem bo efekt ten sam. Jak chcecie mieć dobrze wymieszany to sobie gniotownik obiegowy zróbcie a nie jakieś mielenie Wink
Pozdrawiam. Tomash Cool

_________________
Już tylko teoretyzuję, potrzeba mi rączek by rodzinę utrzymać Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 8:32 pm    Temat postu: gniotownik Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy
Tomash napisał:
1) , a mielenie mokrego prochu mija się z celem bo efekt ten sam. 2) Jak chcecie mieć dobrze wymieszany to sobie gniotownik obiegowy zróbcie a nie jakieś mielenie Wink
Pozdrawiam. Tomash Cool
(na zielono dopiski moje /-/kermit)


co do pierwszego stwierdzenia to raczej bym polemizował z tym poglądem, natomiast z drugim zgadzam się w całej rozciągłości bo faktycznie tak to jest robione.

A jak ja to robię zamiast gniotownika to opisałem dwa posty wyżej. (może mi się to uda podkreślić np niebieskim kolorem ale nie wiem )

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"


Ostatnio zmieniony przez dziadek kermit dnia Nie Sty 30, 2005 10:43 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
piroman



Dołączył: 16 Cze 2004
Posty: 244

PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja przez weekend prawie skończyłem (prawie = godzina roboty + niestety popiłowanie prętów zbrojeniowych na wałeczki) młyn kulowy z silnika od pralki Smile małe toto nie jest ale będzie działać dobrze, ale nie o tym temat. Ja planuję mielić w nim składniki oddzielnie po czym po odsianiu wałków wrzucać je do bębna w odpowiednich proporcjach i załączać młyn na powiedzmy kwadrans co powinno dać bardzo dobre wymieszanie składników. Ingrediencje oczywiście na sucho przesypywały by się po bębnie mieszając się ze sobą, jak myślicie to chyba dobry sposób? I czy pręty zbrojeniowe nadają się na wałki do mielenia oddzielnych składników? Chodzi mi tu o taki specyficzny wzorek odciśnięty na ich powierzchni, czy będzie on w czymś przeszkadzał czy wałki nie muszą być gładkie? Jeżeli to się nie sprawdzi to mam też pręty troche cieńsze ale za to gładkie, niestety pomalowane ale papier ścierny i pół godziny ścierania w młynie zrobi swoje.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 12:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wałki nie muszą być gładkie, moim zdaniem te wzorki mogą minimalnie przyspieszyć mielenie(ale na pewno nie zwolnią) z powodu zwiększenia ilości ostrych krawędzi.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 2 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP