Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Moja pierwsza rakieta

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KillMe



Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 4
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Lis 09, 2004 4:13 pm    Temat postu: Moja pierwsza rakieta Odpowiedz z cytatem

Czesc jestem tutaj nowy. Poczytalem troszeczke wasze forum i doszedlem do wniosku, ze zbuduje swoja wlasna mala rakietke Smile . Niestety popelnilem blad i zamiast wagowo odmierzylem proporcje objetosciowo i nie zrobilem kanalu oraz przyklejenie tasma dyszy do tekturowego silnika nie byla madrym pomyslem Sad .
A teraz wynikajace moje wnioski :
-Papier aluminiowy do kanapek swietnie nadaje sie do budowy silnika oraz dyszy ( mimo ze rakieta lezala i sie nie podniosla a po chwili ogarnely ja plomienie to po odpadnieciu dysza sie nie zapalila i jest nadal zdatna do uzytku takze )
-Rakieta powinna miec kanal
- lont z bibulki wypelnionej saletra z cukrem doskonale spelnia swoje zadanie (ogromne gratulacje dla tego z was kto to wymyslil)
-Oraz nie nalezy przyklejac dyszy tasma samoprzylepna (lol)

Rakieta nawet sie nie wzniosla (moze byla zbyt ciezka bo wykonana z brystolu) ale takze nie rozerwalo jej ( srednica komory silnika to o 1cm a dyszy 3mm) poprostu stanela w plomieniach (mieszanka paliwowa moze za dlugo sie palil??)

Bede wdzieczny za konstruktywna krytyke i wszelkie porady odnosnie budowy mojej nowej aluminiowej rakiety (i wyjasnienie mi przy okazji jak wyznaczyc srodek parcia bo z sirodkiem ciezkosci jakos sobie poradze:))
Pozdrawiam i z gory dziekuje.

_________________
This happens because I choose it to happen
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
rocket_*



Dołączył: 17 Sie 2004
Posty: 6
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Wto Lis 09, 2004 6:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam nowego pirotechnika Very Happy
Cytat:
Poczytałem troszeczkę wasze forum......

To troszeczkę to było złamało
Najpierw doradzałbym ci wejść na http://eltop.bitel.lublin.pl tam masz dokładny opis budowy prostego silnika.
Wejdź też tu to sa zdjęcia mojego pierwszego silniczka. Ja zrobiłem zacieknie ścianki i się w locie przepaliło Embarassed ale masz fotkę jak ma silnik wyglądać po uraczeniu.


A i najpierw zrób pare prób naziemnych

......na dobry poczatek to zruba taka dysze jak ja mam Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
KillMe



Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 4
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Lis 09, 2004 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogromnie dziekuje za rade z probami naziemnymi pozwoli mi to sprawdzic czy mieszanka odpowiednio szybko sie spala. Mam dodatkowe pytania
-- ile powinna wazyc taka rakieta i jaka powinna miec miej wiecej srednica dyszy aby mogla byc wytworzona odpowiednia sila nosna ( ktos napisal ze skala jest nastepojaca 10 srednicy 1 dysza czy tak powinno byc??)
--czy ta dysza na dole jest z gipsu??

_________________
This happens because I choose it to happen
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
rocket_*



Dołączył: 17 Sie 2004
Posty: 6
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Wto Lis 09, 2004 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja cię trochę nie zrozumiałem.
Najpierw podaj mi wymiary itd… rakiety i silnika to pogadamy dalej o wymiarach dyszy i ciężkości rakiety…..

Ta skala za często się nie sprawdza ale mogę się mylić Embarassed bo z niej nie korzystałem

Moja dysz nie jest zrobiona gipsu. To jest dysza papierowa.


___________________________________________
\\\\\\\Każdy może się pomylić kosztem życia////////
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Wto Lis 09, 2004 11:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Środek parcia to geometryczny środek modelu rakiety. Najprościej go znaleść wycinając z tektury model modelu rakiety (Razz) i znaleść jego środek ciężkości.
A jescze lepiej zainstalować sobie program SpaceCAD i w nim projektowac rakiety - trochę o SpaceCadzie tu:
http://www.rakiety.info/modules/news/article.php?storyid=2
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
KillMe



Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 4
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Lis 10, 2004 7:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Srednica silnika ma miec 38 mm wysokosc 60 mm. Bedzie on robiony na jednym rulonie razem z dysza, ktora powstanie przez scisniecie sznurkiem. Wysokosc dyszy ok 25mm takze cala konstrukcja w przyblizeniu 85mm. Bede wdzieczny za podanie srednicy ( i ewentualnie wzorow pomogacych mi ja wyliczyc w przyszlosci) dyszy paliwko to C3S5 wedlug przepisu kogos z forum, sorki nie pamietam kogo mam nadzieje ze nie lamie jakiegos patentu Smile Narazie chce zobaczyc jak lata taki silniczek wiec domontuje mu stozkoksztaltna glowice oraz starowniki w ksztalcie treapezow prostokatnych jesscze nie wiem jak duze. O spadochronie wlozonym do rakiety moge narazie pomazyc wiec ladowanie bedzie niezwykle twarde, o ile bedzie start a nie bumm Smile

Z gory dziekuje.

_________________
This happens because I choose it to happen
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
rocket_*



Dołączył: 17 Sie 2004
Posty: 6
Skąd: Nowy Sącz

PostWysłany: Sro Lis 10, 2004 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do dyszy to jak będziesz ściskał sznurkiem papier to włóż ołówek i zaciśnij na ołówku.
Do takiego silnika to taka dysza powinna wystarczyć.

Ja żadnych wzorów nie używam, po prostu doszedłem jakby do takiej wprawy. Zepsułem parenaście silników zanim dobrze opanowałem jakiej wielkości ma być dysza.

Proponuje najpierw parę prób naziemnych

______________________________________
http://pirotechman.republika.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maslak666



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Skąd: Radom

PostWysłany: Pią Lis 12, 2004 4:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Jak nie korzystasz z wzorów to nigdy nie możesz być pewny że masz dobrze dobraną średnicę dyszy :/ .

Moja rada. Zrób silnik dłuższy i węższy, bo przy takich wymiarach jakie są ciężko Ci będzie dobrze zatyczkę zamocować, bo spore ciśnienie będzie na nią działać (z powodu jej dużej powierzchni). Jak robisz to paliwo to porządnie ubij młotkiem. Dużo lepiej byłoby jakbyś skarmelizował, ale tego może nie rób póki co... Dyszkę dla tych wymiarów bloku paliwa co podałeś to obliczyłem na ok. 10mm dla Kn max.=100 ale niech ktoś to sprawdzi jeszcze. Mniejszej dyszy na pewno nie warto robić bo Ci rozwali ten silniczek jak masz paliwo niekarmelizowane. Zreszta proponuję Ci naukę karmelizacji, bo bez tego nie zrobisz tak dużego silnika (ok. 90g waga samego paliwa by była!!! i to jeszcze dla kanału 20mm przez całą długość :O sporo jak na początek)... Najlepiej to wogóle nie zaczynaj od takich dużych silników tylko rób max. 20 g i tak bardzo ładnie latają... Ja zazcynałem kiedyś od 5gramowych bodajże i były super ;P . Poza tym kup żywicę epoxydową wikol i szkło wodne bo bez tego to ciężko cokolwiek zrobić... Sam wiem z doświadczenia jaka to jest zabawa w prowizorkę jak siem zaczyna.

Pozd.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
KillMe



Dołączył: 09 Lis 2004
Posty: 4
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sob Lis 13, 2004 11:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje Maslakowi za wyliczenie rozmiaru dyszy, ale jak to sie mowi daj komus rybe a nie bedzie glodny lub pokaz jak zrobic wedke ( czy jakos tak), w kazdym razie nadal prosze o napisanie tych wzorow lub o przeslanie ich na adres lot2000@op.pl za co bylbym ogromnie wdzieczny.
Ps. Co do karmelizacji to wczoraj zrobilem ta karmelke ale chyba spekalem bo kiedy zaczele byc juz leppka i plastyczna to zdjalem ja z ognia i wsadzilem do rakiety nie poczekalem az nabierze brazowego kolorku ( nadal jest biala).
Ps2. Silnik jest zrobiony za zlozonej foli aluminiowej w srodku foli jest papier ( on bardzo usztywnil konstrukcje trudna ja nawet scisnac takze mam mala nadzieje ze przetrzyma probe startu) a zatyczke zrobilem zbijajac mlotkiem zgnieciona folie w ten sposob uzyskalem w miare wytrzymaly i lekki material.
Ps3. Wszyscy ktorzy uwazaja ze robie prowizorke maja racje Very Happy ale od czegos trzena zaczac

_________________
This happens because I choose it to happen
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
arek11



Dołączył: 06 Paź 2004
Posty: 5

PostWysłany: Sob Lis 13, 2004 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja chcę zbudowac pierwsza rakiete i mam kilka pomyslow projekty robione w spacecad
jak ktos twierdzi zebyzrobic(jak to sie pisze) inaczej toniech przerobi i wysle na szwentner@tenbit.pl
i czy wogle masz szanse poleciec rakieta 1 i 2
a tu pliki
rakieta 1: http://danger.inc.w.interia.pl/rakieta2.roc
rakieta2:http://danger.inc.w.interia.pl/rakieta3.roc
a tu obrazek rakiety 1:

a tu rakieta2:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
alpha



Dołączył: 24 Mar 2004
Posty: 51

PostWysłany: Sob Lis 13, 2004 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli chcesz zastosowac swoj wlasny silnik to najpierw sie nim zajmij.
w sumie pol roku temu zaczalem sie zabierac za robienie rakiety, a dopiero dzis ja skonczylem. wczesniej robilem testy roznych wariantow SR i takich tam Wink
btw szkoda, ze nie mam kamery Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maslak666



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Skąd: Radom

PostWysłany: Sob Lis 13, 2004 7:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Achaś karmelka im jaśniejsza tym lepsza a jak zrobisz brązową to możesz ją sobie wadzić Mad . Biała jest dobra tylko nieraz nie chce siem zapalić wogóle (często ma jeszcze wodę) więc musisz posuszyć. Ja ją suszyłem w obecności azotanu amonu (ciągnie wodę) i było good.

Pozd.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
arek11



Dołączył: 06 Paź 2004
Posty: 5

PostWysłany: Sob Lis 13, 2004 8:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jestem w trakcie kompletowania materialow na rakiete 2 a silnik jak mi niewyjdzie to dam kupny silnik jusz raz zrobilem na 3 zrobione 1 polecial na 20 m i BOOM Smile Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Damian



Dołączył: 03 Sie 2004
Posty: 260
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią Lis 19, 2004 6:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a to moja pierwsza rakiet(k)a









i co ??
nie rakieta a baczek na wysokosci 1 metra
Smile
juz wole wulkany czy fb'ki Very Happy

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
maslak666



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Skąd: Radom

PostWysłany: Pią Lis 19, 2004 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Albo robisz silniki za słabe konstrukcyjnie albo dajesz za duże dysze bo chcesz śrubować ich osiągi... Chłopie daj lepiej dyszę za dużą niż za małą :/ A jeszcze do takiej papierowej rakietki leciutkiej to przecież silnik nie musi być niewiadomo jaki...

Pozd.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Sob Lis 20, 2004 12:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to i tak lepiej niz moje osiagniecia. narazie kominuje z paliwem, raz zrobilem motyla z paliwem KNO3:C12H12O6, nie przegryzane, wydawalo mi sie suche, zakleijem dysze, a przez noc zrobilo mi sie z tego takie bloto, ze odpalil tylko kawaleczek przy samej dyszy
lepiej bylo przy przegryzionym, 2:1, rurka, bez dyszy odskoczyla na 0,5m, a paliwo na bank bylo jeszcze mokre

------------------
sorka za oftopic.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maslak666



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Skąd: Radom

PostWysłany: Sob Lis 20, 2004 3:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To masz zdolności... Potasowa wcale nie jest jakoś bardzo higroskopijna a na pewno nie tak żeby przez jedną noc Shocked ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Alien_



Dołączył: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWysłany: Sob Lis 20, 2004 4:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no chyba ze ten silnik trzymal w wodzie Wink
tak jak maslak powiedzial saletra nie jest az tak higroskopijna rzeby przez jedna noc wchlonela tyle wody
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Guderian



Dołączył: 03 Sty 2004
Posty: 13

PostWysłany: Sob Lis 20, 2004 5:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Achaś karmelka im jaśniejsza tym lepsza a jak zrobisz brązową to możesz ją sobie wadzić


Hmm mi zawsze wychodzi brąz, co zrobić, żeby karmelek był jaśniejszy Question
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
maslak666



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Skąd: Radom

PostWysłany: Sob Lis 20, 2004 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No po prostu trzymaj krócej na ogniu albo przed karmelizacją dolej wody (ok. 3ml na 100g ja dolewałem kiedyś). To troszkę głupie pytanko Wink .

Pozd.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP