Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Petarda "emeryt"
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Wto Gru 17, 2002 11:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co z drugim koñcem ? Czy masa opó¼niacza stanowi przybitkê ? Jak j± zapalasz (o draskê ?).
Pytam dlatego bo stosowa³em KMnO4+Al, dziura z boku na ¶rodku rurki, kawa³ek lontu i zawsze by³o bum i b³ysk. A za opó¼niacz robi³ lont.
Profesjonalna petarda ma na koñcu lontu ³epek zapalany w³a¶nie o draskê i nie ma dziury z boku.
Pozdrowinka
Powrót do góry
Tungsten



Do³±czy³: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWys³any: Sro Gru 18, 2002 10:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bia³y napisa³:
...Jednak mnie wybucha...

Mia³o byæ nie wybucha.
Tak. Opó¼niacz ma za zadanie przenie¶æ ogieñ od draski (któr± odpalamy przez potarcie) do miesz foto jednocze¶nie jego (opó¼niacza)produkty palenie maj± byc przybitka. Ca³y problem polega na dobraniu odpowiedniego opó¼niacza. Mo¿e komu¶ siê uda³o?

Bia³y
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Sro Gru 18, 2002 12:38 pm    Temat postu: Tak Odpowiedz z cytatem

Bia³y napisa³:
...Ca³y problem polega na dobraniu odpowiedniego opó¼niacza. Mo¿e komu¶ siê uda³o?...



No w³a¶nie. Poczytaj o masie "z popio³em". Napisa³em tu taki post. Jak tê masê zastosujesz odpowiednio to bêdziesz mia³ bum Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
N3stor



Do³±czy³: 30 Gru 2002
Posty: 5

PostWys³any: Sro Sty 01, 2003 3:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

amator do twojej mieszanki nawet nie trzeba dobrej obudowy robic. zeby nie przyszlo komus do glowy probne spalanie tego w jakims pojemniczku. to nie jest PC. Kiedys robilem z niej swietne kominy (rura kartonowa zatkana z jednej strony. na samo dno troche tej twojej mieszanki (troche propocje mialem inne) wulkan sie wypalal a na koncu wielkie bum z iskrami). Laughing
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Amator



Do³±czy³: 09 Sie 2002
Posty: 23
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sro Sty 01, 2003 11:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

N3stor napisa³:
amator do twojej mieszanki nawet nie trzeba dobrej obudowy robic. zeby nie przyszlo komus do glowy probne spalanie tego w jakims pojemniczku. to nie jest PC...

No fakt, PCz to to nie jest Very Happy Ale dobry korpus powinno sie robiæ, bo uzyskasz wtedy du¿o lepszy efekt. A teraz zagadka:
Co robi f-b w zamkniêtym pude³ku po kliszy z lontem od góry?
Odp: Wystrzeliwuje zatyczkê i wtorzy piêkn± bia³± kulê ognia
A jak sie do tego w³o¿y ze 3 gwiazdki oko³o ¶rodka, to jest jeszcze fajniej

_________________
pozdrawiam
Amator
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Go¶æ






PostWys³any: Sro Sty 01, 2003 7:45 pm    Temat postu: Swiszcz±ce czy wybuchowe Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie

nadchloran potasu73.79
salicylan sodu22.33
dwutlenek uranu0.97
wazelina2.91

nadchloran potasu67.31
benzoesan sodu28.85
tlenek ¿elaza0.96
wazelina2.88

Chloran potasu -70,00 % (ok. 45,00 %)
Benzoesan sodu-30,00 % (ok. 55,00 %)

takie kiedy¶ receptury w necie napotka³em pod nazwa mieszaniny ¶wiszczace ale pisz± pó¼niej ¿e nie ubite wybuchaj± nawet gdy nie s± w zamkniêtym pojemniku. Co o nich my¶li fachowiec ?

Pozdrawiam
Powrót do góry
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Sro Sty 01, 2003 8:48 pm    Temat postu: Re: Swiszcz±ce czy wybuchowe Odpowiedz z cytatem

Szlawek napisa³:
....... Co o nich my¶li ..........



Tak, ciekawa mieszanka. Ciekawe sk±d ten gwizd Question . Wg jednej z teorii gwizd powoduj± bardzo szybkie przygasanie i potem "eksplozje" kryszta³ków mieszanki gwi¿d¿±cej. Wydaje mi siê to wysoce prawdopodobne. Strumieñ gazów w rurce z pal±c± siê tak± mieszank± drga. Skoro drga to znaczy, ¿e powierzchnia palenia "drga". Ale co¶ jeszcze jest ciekawe. Mieszanki te jako paliwa rakietowe nie wymagaj± dyszy. Czyli ................. aby by³ dobry ci±g gazy musz± mieæ du¿± prêdko¶æ wylotow±. Skoro nie ma dyszy a jest ci±g znaczy to jedno : wewn±trz strumienia gazów jego czê¶æ centralna musi mieæ kszta³t co¶ a la strumienia kumulacyjnego. Sam ¶rodek strumienia musi poruszaæ siê znacznie szybciej ni¿ czê¶æ gazów przy brzegu tulejki. Nie ma innej mo¿liwo¶ci uzyskania dobrego ci±gu. Potwierdza to fakt, ¿e zrobienie wg³êbienia w ¶rodku mieszanki gwi¿d¿±cej : podnosi czêstotliwo¶æ gwizdu i wzrost si³y ci±gu SR na takim paliwie. No i to drganie strumnienia. Te "eksplozje" musz± byæ bo inaczej by nie by³o drgañ. S± jeszcze inne sk³ady oparte na : kwasie galusowym czy pikrynianie potasu albo sodu. A tlenki uranu czy ¿elaza nie s± konieczne.


Pozdr. A
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Sro Sty 01, 2003 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy móg³by¶ powiedzieæ jakie??
Powrót do góry
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Sro Sty 01, 2003 10:12 pm    Temat postu: Gwizd Odpowiedz z cytatem

KNO3 napisa³:
A czy móg³by¶ powiedzieæ jakie??



Kwas galusowy jest drogi wiêc odradzam. Najlepsz± mieszank± gwi¿d¿±c± ( przeze mnie dok³adnie przetestowan± ) jest : KCLO3/Benzoesan sodu. Ale jak wcze¶niej napisa³em odradzam Wam u¿ywanie KCLO3. A mieszanki gwi¿d¿±ce s± zwykle wra¿liwe na tarcie. Szkoda paluszków. Nie wiem, nie testowa³em uk³adu : KCLO4 / benz. sodu. Pownienien byæ znacznie bezpieczniejszy.

Pozdr. A
Powrót do góry
v-21



Do³±czy³: 24 Lip 2002
Posty: 834
Sk±d: Kaszuby

PostWys³any: Sro Sty 01, 2003 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
. Ale jak wcze¶niej napisa³em odradzam Wam u¿ywanie KCLO3. A mieszanki gwi¿d¿±ce s± zwykle wra¿liwe na tarcie. Szkoda paluszków.


tak chloranu nie sa zbyt potulne Wink ale nie uwa¿am zeby by³y gro¼niejsze od MWI Arrow we wszystkim nalezy uwa¿ac ato ze wypadki sie zdazaja to inna bajka
niestety czasami chlorany sa Confused niedozast±pienia Cool
pozdro v-21

_________________
....a reszta niech se jaja li¿e.....
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Sro Sty 01, 2003 10:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A te na pirynianie potasu i sodu bo to z benzoesanem znam ale o tamtych nie s³ysza³em. Co do testowania to podru¿uje w³a¶nie do mnie benzoesan sodu od KeteN.
Powrót do góry
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Sro Sty 01, 2003 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

v-21 napisa³:
....niestety czasami chlorany sa Confused niedozast±pienia Cool .....



W zasadzie do mas zapa³czanych. No i stopin opisanych na mojej stronie. Pisa³em ju¿ o tym. Ale wtedy 200 gram / rok starczy Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Sro Sty 01, 2003 10:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jaki jest najlepszy sposób na regulacje czêstotliwo¶ci ¶wistu oprucz robienia wg³êbieñ?I jaki kolor ma ta mieszanina bo mam ko³o siebie rozebran± tak± ma³± piszcz±c± rakietke.
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Sro Sty 01, 2003 11:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawsze tak u mnie bywa , ¿e bêd±c pod wra¿eniem zjawisk z 31 grudnia ka¿dego roku , intensywniej interesuje siê pirotechnik±. Jesli chodzi o co¶ z cyklu "zrób to sam" to mnie interesuja tylko petardy, huk, ta niepowtarzalna nie do podrobienia akustyka i ciekaw jestem sk±d móg³bym siê co¶ na ten temat dowiedzieæ a konktretnie o "akustyke wybuchu" od czego zale¿y itd. Przecierz nawet w zwyk³ych eksplozjach petard jest taka ró¿norodno¶æ barwy d¼wiêku(w tym naprawde mo¿na siê zakochaæ Wink )

Pozdrawiam i uwa¿ajcie na ¶wiat³ach Surprised)
Powrót do góry
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Czw Sty 02, 2003 10:20 am    Temat postu: Basowy huk Odpowiedz z cytatem

Szlawek napisa³:
.....intensywniej interesuje siê pirotechnik±. Jesli chodzi o co¶ z cyklu "zrób to sam" to mnie interesuja tylko petardy, huk, ta niepowtarzalna nie do podrobienia akustyka i ciekaw jestem sk±d móg³bym siê co¶ na ten temat dowiedzieæ a konktretnie o "akustyke wybuchu" od czego zale¿y itd....



Hm ... nastrzela³em siê ró¿nych petard ale zawsze by³y one na mieszankach f-b wiêc huk by³ podobny. Dawno temu skoñczy³em klasê gitary w spo³ecznym ognisku, s³uch mam wyostrzony ( choæ ¶wierszczy nie s³yszê Wink ) ale nie rozró¿niam "akustyki" petard Wink Próbowa³em stosowaæ jako mieszanki petardowe mieszanki gwi¿d¿±ce ale huk dla nich za "krótko" trwa. Co¶ jak huk - trzask. Mieszanki f-b na skutek obecno¶ci w nicj proszu metalu spalaja sie tak, ¿e czê¶æ metalu spala siê tlenem powietrza - "wyd³u¿aj±c" huk . Czyni±c jego "mocniejszym" dla ucha.

Pozdr. A
Powrót do góry
Judas



Do³±czy³: 02 Pa¼ 2002
Posty: 34
Sk±d: W_wa

PostWys³any: Sro Sty 08, 2003 1:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A s³ysza³e¶ mo¿e o mieszaninie KCLO3 i rodanku o³owiu? Podobno to dopiero daje huk,i to bez silnej os³ony.
_________________
Judas
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Sro Sty 08, 2003 2:05 pm    Temat postu: Czy znam ? Odpowiedz z cytatem

Judas napisa³:
A s³ysza³e¶ mo¿e o mieszaninie KCLO3 i rodanku o³owiu? Podobno to dopiero daje huk,i to bez silnej os³ony.



Znam ja bardzo dobrze. Kure...ko wra¿liwa na : elektryczno¶æ statyczn±, tak¿e tarcie i uderzenie.


Pozdr. A Wink
Powrót do góry
greenboy



Do³±czy³: 12 Sie 2002
Posty: 56

PostWys³any: Sro Sty 08, 2003 7:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bialy skad wziac ten Zn? Skoro uzywa sie tego w woju to musi byc tanie jak barszcz nie ?

A PC rozwala mi wszystko na drzazgi ale daje slaby huk, chyba najwazniejsze w PC to Opakowanie , im mocniejsze tym lepi Embarassed odpalam lontem "od srodka" inaczej sie wuklany i rakiety robia

I jeszcze jedno PC sie piknie pali na powietrzu ale rozmontowalem komercyjna petarde i tam mieszanki na powietrzu to sie prawie nie chcialy palic za to w opakowaniu pracowaly jak zloto, dziwna sprawa Crying or Very sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Sob Sty 11, 2003 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

fajny przepi na t± petarde chêtnie go przetestuje ale nie orientuje siê w symbolach chemicznych i nie wiem co to znaczy KCLO4 i by³by bardzo wdzieczny w obja¶nieniu mi tego Smile
Powrót do góry
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Sob Sty 11, 2003 10:38 pm    Temat postu: hehe Odpowiedz z cytatem

Baniacy napisa³:
.... nie orientuje siê w symbolach chemicznych i nie wiem co to znaczy KCLO4 ....



Kolego Chlupunij se Litr Okowity 4 razy i wiêcej nie pokazuj siê na tym forum



Pozdr. A
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Nastêpny
Strona 3 z 10

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP