Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Spadochron
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fryś



Dołączył: 10 Sty 2004
Posty: 5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob Sty 17, 2004 4:32 pm    Temat postu: Spadochron Odpowiedz z cytatem

Cześć
Jak składać spadochron i z czego najlepiej jest go zrobić (jak sie da to tanio i szybko:)

_________________
It's COOL(odprny)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Sob Sty 17, 2004 5:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

spadochron najłątwiej zrobić z materiału ze starego parasola. Jeżeli nie masz żadnego pod ręką to wytnij z torby na śmieci i zrób na szczycie dziurę (tak ze 2-4 cm śr, w zależności od wielkości spadochornu).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kaco1



Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 130
Skąd: Miasta

PostWysłany: Sob Sty 17, 2004 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Najlepiej jest zrobić z Parasola tak jak napisał wcześniej kolega Very Happy

_________________
... ?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
fryś



Dołączył: 10 Sty 2004
Posty: 5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie Sty 18, 2004 4:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak zamontować to wszystko w rakiecie i jak zrobić coś co wyciągnie spadochron?
Próbowałem z mniejszym spadochronem do wyciągnięcia tego głownego i nawet wypaliło ale proszę o jakieś inne sposoy (tanie, do zrobienia w domu i z tych dośtępnych rzeczy:)

_________________
It's COOL(odprny)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
KML



Dołączył: 02 Maj 2003
Posty: 73

PostWysłany: Pon Sty 19, 2004 6:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam... Poczytaj waść Elszteina, rozwieje on wszystkie wątpliwosci....
_________________
Take a look to the sky... just before you die!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Achtung



Dołączył: 26 Lut 2003
Posty: 317
Skąd: Londyn

PostWysłany: Pon Sty 19, 2004 9:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do czubka przyczep spadochron to jac odpadnie to wyjmie spadochron ale mucisz ładunek założyć wyrzucający
_________________
wierzący nie praktykujący Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Pon Sty 19, 2004 10:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hallo frys,
w zaleznosci od ciezaru rakiety mozesz zrobic spadochron albo z foli ( worek po smieciach albo z foli" ratunkowej" - nie wiem dokladnie czy to sie tak nazywa- ale do nabycia w aptekach. Z jednej strony jest srebrna a z drugiej zlota. Jest troche grubsza,wytrzamalsza a przede wszystkim wspaniale sie rozwija. Ten caly problem ze spadochronami to to by ladunek miotajacy wyrzucil spadochron na max. wysokosci przy minimalnej predkosci rakiety ( najlepiej V=0 ) Oczywiscie wieksze rakiety potrzebuja mocniejszych spadochronow i w tym wypadku mozna zastosowac material ze starego parasola. Do 500g z powodzeniem stosowalem folie ale to juz musi kazdy sam zadecydowac. Ksiazka Elszteina byla by ci bardzo pomocna ale jezeli jej nie masz to chetnie odpowiem na twoje pytania, inni- mysle-zrobia to samo.

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon Sty 19, 2004 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paul S napisał:
....albo z foli" ratunkowej" - nie wiem dokladnie czy to sie tak nazywa- ale do nabycia w aptekach. ........Ten caly problem ze spadochronami to to by ladunek miotajacy wyrzucil spadochron na max. wysokosci przy minimalnej predkosci rakiety ( najlepiej V=0 ) ....


W moich głowicach z butelki PET odstrzeliwuję głowicę ( czyli butelkę ) a nie spadochron. Wtedy spadochron nie poddaję przeciążeniom przy wystrzale. A butelkę mogę ostrzelić niemal dowolnym ładunkiem. Znacznie uprasza to konstrukcję rakiety . A ta folia apteczna to ciekawa sprawa. Widział to "cudo" ktoś u nas Question


Pozdr. A
Powrót do góry
fryś



Dołączył: 10 Sty 2004
Posty: 5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Sty 19, 2004 12:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No a z czego zrobić ten cały ładunek miotający co ten spadochron wyżyci? Jak można kupić to powiedzcie gdzie a jak zrobic to w jaki sposób, i z czego najlepiej?

Z góry dzieki Smile

_________________
It's COOL(odprny)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Pon Sty 19, 2004 12:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja uwazam, ze przy odpaleniu glowicy i spadochronu na spadochron nie dzialaja az tak duze sily ( jast zwiniety i ze wzgledo na jego ksztalt w tym momencie ma stosunkowo duzy opor powietrza oraz maly ciezar a co za tym idzie mala energie kinetyczna) . Problem stanowi za ciezka glowica oraz za duzo ladunku miotajacego jak rowniez wyrzucenie spadochronu za wczesnie albo za pozno. W tym to przypadku gdy rakieta posiada jeszcze ( albo znowu) za duza predkosc no i oczywiscie duza energie kinetyczna w momencie jego otwarcie, moze dojsc do jego zniszczenia. Mozna temu przeciwdzialac zakladajac kawalek gumy miedzy rakieta a spadochronem ale i ten sposob ma swoje wady.
Maly przyklad:
Jadac samochodem z predkoscia ok. 50km/h sprobujmy wystawic reke z naszym spadochronem o srednicy czaszy ok. 50 cm. Ciekaw jestem co z niego zostanie po jego otwarciu???? Moze sie i myle w moich rozwazaniach ale temat warty przedyskutowania.

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon Sty 19, 2004 1:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paul S napisał:
....na spadochron nie dzialaja az tak duze sily ( jast zwiniety i ze wzgledo na jego ksztalt w tym momencie ma stosunkowo duzy opor powietrza oraz maly ciezar a co za tym idzie mala energie kinetyczna) . ..............Jadac samochodem z predkoscia ok. 50km/h sprobujmy wystawic reke z naszym spadochronem o srednicy czaszy ok. 50 cm. Ciekaw jestem co z niego zostanie po jego otwarciu....Paul



!. Wiem, że knod miał spore problemy przy wystzreliwaniu spadochronu. Wiem tez, że mocuje strune od gitary bo jest wytrzymała.

2. Auto ma sporą masę a więc bezwładność. To nie dobry przykład. Dobrym rozwiązaniem to gumki czyli amortyzatory jak i opóźnicze otwarcie spadochronu. Ale początkującym i tak polecam butelkę. Ładunek miotający umieszczam w nakrętce. W niej też mocuję ( sterczący ) opóźniacz. Reszta jasna. Po odstzeleniu butelki spadochron ( który był w butelce ) po prostu sam się rozwija od pędu powietrza.


Pozdr. A
Powrót do góry
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Pią Sty 23, 2004 1:16 pm    Temat postu: Siły działające na spadochron Odpowiedz z cytatem

Witam

Jak duże siły mogą zadziałać na spadochron miałem okazję przekonać się podczas jednej z prób z rakietą wyposażoną w system MESOR czyli (Magnetoczno Elektryczny System Odzyskiwania Rakiet).
Układ zadziałał za wcześnie, w momencie, kiedy zakończyła się praca silnika i rakieta miała maksymalną prędkość. Linka łącząca kadłub rakiety z głowicą została zerwana. Jak ogromna siła musiała zadziałać niech świadczy fakt, że gruba i mocna linka, którą nie sposób urwać pękła niedaleko od miejsca jej mocowania? Oględziny jednoznacznie wykluczyły możliwość jej przepalenia od ładunku miotającego. Dwie linki w spadochronie również uległy uszkodzeniu. Nie przypuszczałem, że tak mocna linka ulegnie uszkodzeniu. Oczywiście, iż nie stałoby się nic złego gdyby spadochron uruchomił się w momencie osiągania przez model maksymalnego pułapu.

Pozdrawiam

KARD.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Sro Sty 28, 2004 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

poco komu spadochron Question
Powrót do góry
leszek



Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 102
Skąd: TORUŃ

PostWysłany: Sro Sty 28, 2004 9:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pirex napisał:
poco komu spadochron Question

widocznie w alwerni rzucają komputerami (komórkami, zegarkami) o glebę!?!?!?!?!?!?
Pozdr.L.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
qrld



Dołączył: 30 Sty 2004
Posty: 50
Skąd: Bełchatów

PostWysłany: Nie Lut 29, 2004 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Fryś odsyłam Cię do tematu (mojego Very Happy ): http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=3174 z prostym (ale obniżającym trochę wyniki rakiety) sposobem wyrzucania spadochronu
i do strony Sz.P. Ksarda Smile : http://www.ksard.republika.pl/spadochron.htm zawierającej opis jego budowy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie Lut 29, 2004 10:37 pm    Temat postu: NRC Odpowiedz z cytatem

Witam Razz
Jeśli chodzi o tą folię ratunkową, to nazywa się to folią NRC. Jest do kupienia w niektórych aptekach, a na pewno w sklepach turystycznych. W sklepach ze sprzętem alpinistycznym jest zazwyczaj jakiś wybór. Widziałem np. folie NRC produkcji niemieckiej firmy Edelrid, która miała grubość niewiele mniejszą niż folia z worka po nawozach. Kosztowała niestety dwadzieścia parę zł. Wszystkie NRC to folie poliestrowe z napyloną próżniowo warstwą aluminium. Działa to w ten sposób, że jako folia chroni od wiatru, deszczu (chyba zrozumiałe dlaczego Very Happy ) a jeszcze dodatkowo lekko grzeje, wykorzystując zasadę odbijania promieniowania podczerwonego (jest tego niewiele, ale zawsze coś). GORĄCO POLECAM jako wyposażenie na wycieczki, a zwłaszcza w Tatry. Chroni też przed udarem słonecznym. Oczywiście dzięki odbiciu światła. Jeśli jest z jednej strony srebrna, a z drugiej złota, to przy chłodzie zawijamy się srebrem do środka, a przy udarze słonecznym odwrotnie.
Dla wykorzystania jako spadochron jest świetna !!! Bardzo lekka, mocna i sprężysta, co znakomicie ułatwia rozkładanie. Ale są dwie ważne sprawy: cięcie folii w sposób CIĄGŁY , bo jak gdzieś będzie zadzior, to na pewno się tam roztarga. Korzystne wzmocnienie całego brzegu lepcem np. przeźroczystym. Druga sprawa to przechowywanie spadochronu w formie rozłożonej. Jak złożony pobędzie w rakieciew dłużej, to zachowa tą postać i sprężystość folii podziała akurat odwrotnie, przeciwdziałając rozłożeniu. Ewentualnie można wyprasować, ale trzeba dobrze dobrać temperaturę żelazka.
NRC jest extra, jako grotołaz noszę to pod kaskiem... Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
rtoipb



Dołączył: 18 Lut 2004
Posty: 87
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sro Mar 03, 2004 12:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak zrobiłem kilka spadochronów historyjka obrazkowa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Sob Kwi 03, 2004 7:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wykonałem spadochron metodą rtoipb'a, korzystając z szablonu nakki. Na początku było tródno, ale jak się człowiek wprawi, to wychodzi świetnie.
Spadochron pójdzie do rakiety którą puszczę w najbliższym tygodniu, zobacyzmy jak się sprawi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob Lip 24, 2004 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Mam do was pytanie:
Czy ma ktoś z was tabele lub wzór opisujący stosunek masy modelu do wielkości czaszy (Sensowny? Stosunek )
Jeśli tak to prosiłbym o przedstawienie na Forum
Interesuje mnie wielkość czaszy do modelu 300g...

Cześć...
Powrót do góry
knod



Dołączył: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Sob Lip 24, 2004 7:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Duas napisał:

Czy ma ktoś z was tabele lub wzór opisujący stosunek masy modelu do wielkości czaszy (Sensowny? Stosunek )...


http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=1787

pozdry
knod
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP