Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przepis na zapałki
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cq



Dołączył: 30 Kwi 2002
Posty: 5

PostWysłany: Wto Gru 17, 2002 2:09 pm    Temat postu: Przepis na zapałki Odpowiedz z cytatem

Znalzłem taki oto przepis na zapałki:

Do wykonania zapałek będziesz potrzebował:
- 1 gram tlenku cynku ZnO
- 1 gram siarki
- 5 gram pyłu szklanego
- 14 gram chloranu potasu KClO3
- żelatynę
Swoją pracę zacznij od zważenia 5 gramów szkła (np. stłuczonej probówki, czy rurki). Następnie włóż odważone szkło do moździerza i zalej je wodą. Teraz weź pistel (tłuczek) i pod wodą próbuj rozdrobnić szkło. Gdy na dnie otrzymasz przezroczystą masę, zlej wodę i wysusz uzyskany pył szklany. Podczas suszenia szkła zalej wodą żelatynę. Gdy będzie miała już konsystencję galarety weź jej odrobinę i przełóż do suchego moździerza. Dosyp tam sproszkowaną siarkę, tlenek cynku i szkło (ilości podane na początku). Następnie zamieszaj produkty, potem rozpuść w jaknajmniejszej ilości wody odważoną ilość chloranu potasu. Do powstałej w moździerzu papki wlej wcześniej przygotowany roztwór. Gdy wszystko już wlałeś zacznij wyrabiać papkę (jeśli potrzeba możesz dodawać żelatynę. Pamiętaj tylko, żebyś nie "przesadził"). Jeśli mieszanina jest już dobrze wyrobiona i jest wystarczająco gęsta możesz zacząć nakładanie jej na wykałaczki. Wykałaczki z naniesioną masą susz w ozycji pionowej przyklejone do kartki papieru za pomocą plasteliny. Po 24 godzinnym suszeniu możesz wziąć jedną zapałkę i potrzeć nią o zwykłe pudełko od zapałek. Może nie zapali się z taką łatwością jak kupiona, ale zawsze masz satysfakcję, że to twoje dzieło.

Pytanie:
Czy mozna zmodyfikowc ten przepis aby zapalki zapalaly sie o pocieranie nie tylko draski lecz np blatu stołowego lub innej odpowiedniej do tego powierzchni ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Sob Gru 21, 2002 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a moim zdaniem to
-usówa ewentualne ślady SO2
-spowalnia spalanie miesz bo inaczej spali sie łepek a drewienko ... Sad
-sprawdzcie jak sie pali8 proch na chloranie Shocked to sami zrozumiecie
pozdro v-21
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pirotechman
Gość





PostWysłany: Nie Gru 22, 2002 12:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

v-21 napisał:
a moim zdaniem to
-usówa ewentualne ślady SO2



Usuwa Wink przez co mieszanka jest stabilna chemicznie.


Pozdr. A Wink
Powrót do góry
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Pon Gru 23, 2002 8:41 pm    Temat postu: Re: przepis na zapałki Odpowiedz z cytatem

lakrymator napisał:

Zapałka - patyczek, wykonany z drewna, lub tektury impregnowanej, z główką z masy zapalajacej. Masa palna zapałek jest wieloskładnikową mieszaniną produktów palnych (siarki, siarczku antymonu Sb2S3),


moim zdaniem to właśnie zastosowanie Sb2S3 pozwala na zrobienie "bezpieczniejszych mieszanin z chloranami
- sa one mniej wrażliwe na tarcie Exclamation
-brak w nich SO2 Exclamation Exclamation
tyle ze ten zwiazek jest trudno dostępny zdobyłem go z wytwórni panewek (podstawowy skladnik smaru do łożysk )
pozdro v-21
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pirotechman
Gość





PostWysłany: Pon Gru 23, 2002 11:01 pm    Temat postu: Re: przepis na zapałki Odpowiedz z cytatem

v-21 napisał:
..moim zdaniem to właśnie zastosowanie Sb2S3 pozwala na zrobienie "bezpieczniejszych mieszanin z chloranami
- sa one mniej wrażliwe na tarcie . Exclamation ....



Dokładnie odwrotnie. A ta informacja o zastosowaniu Sb2S3 do produkcji smaru do łożysk jest ciekawa.


Pozdr. A Wink
Powrót do góry
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Wto Gru 24, 2002 12:28 am    Temat postu: Re: przepis na zapałki Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisał:
v-21 napisał:
..moim zdaniem to właśnie zastosowanie Sb2S3 pozwala na zrobienie "bezpieczniejszych mieszanin z chloranami
- sa one mniej wrażliwe na tarcie . Exclamation ....


Dokładnie odwrotnie. A ta informacja o zastosowaniu Sb2S3 do produkcji smaru do łożysk jest ciekawa.


wybacz Shocked ale swe informacje mam z podstaw pirotechniki str 98
wiec jak jest Question Question Question
pozdro v-21
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pirotechman
Gość





PostWysłany: Wto Gru 24, 2002 10:56 am    Temat postu: Re: przepis na zapałki Odpowiedz z cytatem

v-21 napisał:
....wybacz Shocked ale swe informacje mam z podstaw pirotechniki str 98
wiec jak jest Question Question Question
pozdro v-21



Hm ...... sam nie wiem Question . Mam Sb2S3 i jest to masa wyraźnie "szorstka". W masach zapałczanych jest paliwem i substancją pełniącą ponadto taką samą rolę jak szkło. Często stosowałem masę : KCLO3/Sb2S3/polistyren. Sprawdza się znakomicie choć przy zbyt dużej ilości trójsiarczu ta masa zapałczana ma skłonność do eksplozji. To co napisałem to efekt moich doświadczeń życiowych. Ale ufam "Szydłowkiemu" więc na razie to taka dla mnie zagadka Idea Przecież jeśli dać samą siarkę do chloranu bez trójsiarczku czy szkła to wychodzi "kicha" ( chodzi o masę zapałczaną ) a wg tej tabeli mieszanka KCLO3/S jest bardziej wrażliwa na tarcie niż chloran - trójsiarczek. No a tego, żę Sb2S3 dodaje się do smarów w ogóle nie rozumiem. Mam trójsiarczek i w dotyku przypomina pył szklany.


Pozdr. A

PS. Wyżej ( w "Szydłowskim" ) pisze, że do próbek dodaje się piasek kwarcowy. Może to zmienia wynik Question Dla mnie na 100 % Sb2S3 w masach zapłczanych nadaje im "szorstkości" powierzchni co znacznie ułatwia zapalenie sie masy. Pisze też, że matoda ta - Dobrysza ( oznaczenia wrażliwości na tarcie ) wymaga ulepszeń.
Powrót do góry
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Wto Gru 24, 2002 11:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to co ja posiadam to pomarańczowe płatki przypominające g w dotyku grafit (wiem ze jest kilka odmian SB2S3może w tym tkwi diabeł)
pozdro v-21
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pirotechman
Gość





PostWysłany: Wto Gru 24, 2002 12:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

v-21 napisał:
to co ja posiadam to pomarańczowe płatki przypominające g w dotyku grafit (wiem ze jest kilka odmian SB2S3może w tym tkwi diabeł)
pozdro v-21



Hm ... ciekawe. Mój Sb2S3 jest ciemno-szary a w dotyku jak mączka szklana. Wracając do tabeli "Szydłowskiego" to próby w nim podane tak naprawdę to układy :

KCLO3/ paliwo / piasek

np. KCLO3 / siarka / piasek

A to może zupełnie zmienić wynik. Dane pochodzą z II w. ś. i sama metoda oznaczenia wrażliwości na tarcie - jak napisano - ma wady. Na razie jeszcze nie wiem nic o odmianach krystalograficznych Sb2S3. Ale Twój Sb2S3 też jest ciekawy Wink Pewny jesteś, że to Sb2S3 ?


Pozdr. A
Powrót do góry
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Wto Gru 24, 2002 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wegiel dzewny ,diament - grafit
no uczelni wyrzszej Wink powidziano mi ze nie maja tego wiec odesłali mnie do firmy ......
tam dali mi to jako Sb2S3 zrszta pytalem sie na mechanicznym to powiedzieli mi ze te zwiazek ma zastosownie jko smar , w li6teraturze tez sie z tym spotkalem

ale w miesz z chloranem sie ladnie spisuje Razz
po świetach sprawdze to co naprawde to jest Question
pozdro v-21
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
julex



Dołączył: 16 Lis 2002
Posty: 174
Skąd: tu ten smród?

PostWysłany: Pon Gru 30, 2002 9:40 pm    Temat postu: dziwna sprawa Odpowiedz z cytatem

lakrymator napisał:
juleks napisał:

Jak wobec wymienionych składów masy zapałczanej wyjasnicie fakt, że spalony łepek od zapałki ma własnosci magnetyczne?


Podaj dokładniej warunki jak to odkryłeś. To bardzo ciekawe.


Nie ja to odkryłem Wink .
Przeczytałem w jakiejs starej ruskiej książce pt. "zabawy z fizyką" czy cos w tym guscie. Była to książka dla dzieci ( Razz ) i nie znalazłem tam żadnych precyzyjnych wyjasnien dotyczącyc natury tego zjawiska.

Najprosciej jest to sprawdzic magnesem (wiem... to nie to samo), ale wł. magnetyczne spalonego łebka są na tyle słabe, że mimo iż zauważalne, to nie mam innego pomysłu na dokładniejsze ich zbadanie.

Szczęsliwego nowego roq!

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Artpi



Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWysłany: Sro Cze 23, 2004 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem taki przepis na główki do zapałek , sam nie próbowałem bo brakuje mi składników , może ktoś to wypróbuje .
Masa na łebki zapałek ( szwedzkie )

Guma arabska 15,0
Chloran potasu 100,0
Trójsiarczek antymonu 3,5
Dwuchromian potasu 12,5
Nadtlenek ołowiu 20,0
Umbra 10,0
Proszek szklany 10,0
Woda 45,0
Kalafonia 5,0
Wszystkie części są na wagę .
Mam jeszcze inne przepisy , na sztormówki , starsi czytelnicy pewnie pamietaja były do kupienia w kioskach za komuny . Na zapałki zapalające się o każdą powierzchnię , oraz na draski . Kto jest zainteresowany ?.Czy ktoś jest zainteresowany kupnem Sb2S3 ?, mam trochę do sprzedania . Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Artpi



Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWysłany: Wto Gru 13, 2005 10:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich , mam prośbę do tych wszystkich forumowiczów którzy prosili mnie o przepis na zapałki sztormowe i zapalajace się o każdą powierzchnie , aby ponownie do mnie napisali bo nie mam waszych kontaktów i nie mogę odesłać przepisów . A nie chcę być tym co ryje , skoro obiecałem to słowa chcę dotrzymac , i wybaczcie że dopiero teraz przyszło mi to do głowy . Ale lepiej późno niż wcale . Embarassed
_________________
pozdrawiam Wink
Diabeł tkwi w szczegółach .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sro Gru 14, 2005 10:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Równie dobrze chyba tutaj możesz odpisać wszystkim? Przynajmniej temat się rozkręci.. a od zapałek chyba nie zginiemy Wink
_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oktogenek



Dołączył: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWysłany: Pią Sty 19, 2007 8:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co prawda wykopuje dinozaura ale miałem okazję wypróbowac ostatnio mieszankę zapałczaną, pokrywałem nią lont i po wyschnięciu pięknie odpalała od draski na zapałkach, skład:
-KClO3 50%
-Sb2S3 30%
-dekstryna 20%
zarabiałem ja na gęste ciasto wodą z kropla ludwika i pokrywałem końcówki lontu, czas schnięcia ok 48h, po tym czasie masa jest twarda i nie kruszy się


Ostatnio zmieniony przez oktogenek dnia Pią Sty 19, 2007 4:20 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
NBT



Dołączył: 16 Lut 2006
Posty: 106
Skąd: Południe Polski , Exeter

PostWysłany: Pią Sty 19, 2007 9:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam dodać do tego jeszcze drobno mielone szkło ( młynek do kawy sobie radzi z nieduzymi kawałkami) w celu uczulenia mieszanki na tarcie.

Profesjonalnie dodaje się jeszcze P czerwony.
EDIT: oczywiście błąd, fosfor jest na drasce Embarassed

_________________


Ostatnio zmieniony przez NBT dnia Pią Sty 19, 2007 9:21 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
oktogenek



Dołączył: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWysłany: Pią Sty 19, 2007 9:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NBT napisał:
Polecam dodać do tego jeszcze drobno mielone szkło ( młynek do kawy sobie radzi z nieduzymi kawałkami) w celu uczulenia mieszanki na tarcie.

Profesjonalnie dodaje się jeszcze P czerwony.
EDIT: oczywiście błąd, fosfor jest na drasce Embarassed


A po co dodawać szkła, bez tego odpala bez problemów i przepis prosty
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Szajba



Dołączył: 11 Maj 2003
Posty: 88

PostWysłany: Pią Sty 19, 2007 11:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja stosuje taki oto skład:

70% KClO3
30% siarka
+5% dex

I stosuje go z powodzeniem:) Mysle, ze jest duza roznorodnosc w skladzie procentowym a dzialac bedzie rownie dobrze:)

pzdr Kamil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mateus



Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 31
Skąd: Miasto

PostWysłany: Pon Gru 19, 2016 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

powiem tak ja używam zmodyfikowanego tradycyjnego składu
kclo3
s
szelak/szkło pył
fosfor czerwony
0,5 dekstryny
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Achtung



Dołączył: 26 Lut 2003
Posty: 317
Skąd: Londyn

PostWysłany: Pon Gru 19, 2016 8:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak nurtuje mnie całokształt mateusa że zaczynam czytać forum od nowa. kolego, kręć wszystkie eksperymenty i archiwizuj. szczególnie:
Cytat:
używam zmodyfikowanego tradycyjnego składu
kclo3
s
szelak/szkło pył
fosfor czerwony
0,5 dekstryny


w wiadomościach będą mieli co pokazywać Smile

p.s. aż mnie dziwi że taki kretyn się tyle czasu trzyma na tym forum.

_________________
wierzący nie praktykujący Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP