Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

oczyszczanie denaturatu i innych łatwo dostępnych rzeczy
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
The Chemik



Dołączył: 15 Lis 2003
Posty: 118
Skąd: s nikond

PostWysłany: Sro Gru 24, 2003 12:30 pm    Temat postu: oczyszczanie denaturatu i innych łatwo dostępnych rzeczy Odpowiedz z cytatem

Vitam.

Wiele osób ma problem z oczyszczaniem denaturatu. Ja wymysliłem taką metodę, że: do butelki z denaturatem wlewamy bardzo powoli kroplami domestos, podobno to chlorowodór odbarwia, ale tego do końca nie wiem, po wkropleniu każdej kropli intensywnie wstrząsnąć i zamieszać. Czynność powtażać, aż do całkowitego odbarwienia. Bielutki denacik sączymy z 2 razy przez filtr do kawy. Potem zlewamy spowrotem do butelki i tyle. W ten sposób przygotowany alkohol nie śmierdzi (chociaż to jest pojęcie względne Wink , w każdym razie nie tak mocno jak denaturat), wszystkie reakcje z nim idą bardzo ładnie i nie ma tak częstego cofania się reakcji. Można by jeszcze pokombinować nad zobojetnieniem, bo jednak trochę tego kwasu zostaje, ale to nie przeszkadza specjalnie. Chociaż po pewnym czasie zmienia on swój zapach na jakiś taki ... gruszkowy. Podejżewam, że jest to spowodowane utlenianiem się alkoholu do kwasu, a później dzięki jonom H+ dochodzi do estryfikacji. Podobno też dobra jest metoda żulów, czyli przez chleb, albo bułkę, ale tego nie testowałem. Ma ktoś inne propozycje na oczyszczanie denaturatu, albo innych substancji domowego użytku, które mogą posłużyć jako odczynniki Question . Tylko nie z wirówką bo to znam, w ten sposób uzyskamy najczystrzy alkohol i w dodatku bezwodny. Ale z kąd wziąść tanią wirówke Exclamation , bo tego raczej w domu nie zrobi.
Czekam na propozycje. Jak mi się coś jeszcze przypomni to dopiszę.

_________________
http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=6584 - czytać to Exclamation
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Sro Gru 24, 2003 1:05 pm    Temat postu: Re: oczyszczanie denaturatu i innych łatwo dostępnych rzeczy Odpowiedz z cytatem

The Chemik napisał:
Vitam.

Wiele osób ma problem z oczyszczaniem denaturatu. Ja wymysliłem taką metodę, że: do butelki z denaturatem wlewamy bardzo powoli kroplami domestos /cut/


za duzo magicznych przygod kubusia puchatka Smile
ale jak juz chcesz sie popisac to musisz sie pozbyc kazdej z tych substancji http://hyperreal.info/drugs/go.to/art/106 czekam na rozpiske reakcji i cala linie technologiczna :], a tym czasem ide do sporzywczaka po spiryt na sylwestra :]

BeMBeN
(zarzynajacy karpia)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
The Chemik



Dołączył: 15 Lis 2003
Posty: 118
Skąd: s nikond

PostWysłany: Sro Gru 24, 2003 2:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczyszczanie z tego wszystkiego nie będzie się opłacać. Mi chodzi o wstępne oczyszczenie, bo niektóre reakcje z denaturaten nie szły zbyt dobrze i trochę śmierdziało Confused , a z tym reakcje idą lepiej, i nie śmierdzi aż tak bardzo. Ja nie chcę uzyskiwać super czystego alkoholu z denaturatu, chociaż (nie czytałem całego spisu z dodatkami) ... jakby odwirował to pozbyłby się znacznej częsci zanieczyszczeń, może już by się do picia nadawało Laughing . Podobno w ten sposób w niektórych laboratoriach oczyszczają sobie na impreski. A z resztą żule piją i żyją . Nie chcę się popisać Laughing

WESOŁYCH ŚWIĄT I SMACZNEGO KARPIA ŻYCZY WSZYSTKIM THE CHEMIK Exclamation Exclamation Exclamation

_________________
http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=6584 - czytać to Exclamation
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Sro Gru 24, 2003 2:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak apropo to moj kumpel pracowal do niedawna w rozlewni denaturatu i muwil ze od jakis 4 lat juz nie zatruwaja tylko silniejszy barwnik daja zeby gebe brudzila :]. ale i tak wole wydac 20zl na wodke :]
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sro Gru 24, 2003 8:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja to jak potrzebuje w miarę czysty denaturat(do syntez panowie, ni edo picia Smile ) to po prostu go destyluje i wychodzi ładny bezbarwny , ale ten zapach denaturatu ma, ale już nie talk mocny. A można sączyc przez węgiel aktywny.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
The Chemik



Dołączył: 15 Lis 2003
Posty: 118
Skąd: s nikond

PostWysłany: Czw Gru 25, 2003 11:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A saletra amonowa z ogrodnika też jest bardzo zanieczyszczona. Po i w czasie stapiania zmienia kolor na taki czarno-brunatny. Nie nadaje się do pracy laboratoryjnej. Ale po oczyszczeniu jest ok. Przed i po stopieniem wygląda tak samo i zachowuje się tak jak powinna się zachowywać.
Ja saletre amonową oczyszczam tak. Najpierw spożądzam roztwór nasycony, potem do łaźni wodnej, zatężam jak najbardziej. Poten przez filtr do krystalizatora. Po 3-4 dniach kryształy są już suche (można to przyspieszyć poprzez ogrzewanie w piekarniku, i uzyskamy jeszcze suchsze kryształy) i zachowują się jak czysty NH4NO3, jest tam jeszcze dość sporo zanieczyszczeń, ale czego się spodziewać po czymś takim. Oczywiście to też jest tylko wstępne oczyszczenie, ale sole amonowe robią sie z tego bardzo dobrze Laughing . Zna ktoś jeszcze jakieś metody oczyszczania substancji z ogrodnika Question

_________________
http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=6584 - czytać to Exclamation
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Czw Gru 25, 2003 11:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

BeMBeN napisał:
tak apropo to moj kumpel pracowal do niedawna w rozlewni denaturatu i muwil ze od jakis 4 lat juz nie zatruwaja tylko silniejszy barwnik daja zeby gebe brudzila :]. :]


jak mnie pamiec nie myli dykta zawsze była skarzana pirydyna stad jej zapch i smak.... Confused (niue wspominajac o olejach fuzlowych ) i niestety zasranej pirydyny nie da sie pozbyc stosujac destylacje.... mozna by pobawic sie w w o0trzymywanie chlorowodorku pirydyny albo wiazac ja solami miedzi potem destylowac ....... ale czy ma to jakis sens Question jesli chodzi o nawozy rolnicze to fakt warto je przekrystalizowac

_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tungsten



Dołączył: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWysłany: Czw Gru 25, 2003 2:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po co wirowka Question Tak jak V-21 napisal przez destylacje nie da sie tego rozdzielic. Powstaja albo azeotropy albo temp. wrzenia skazalnikow jest podobna lub destyluja sie na tej samej zasadzie co olejki wonne z para wodna. Jak znamy sklad to trzeba to jakos chemicznie. Ale nie wiadomo co tam moge wsadzic. Glownie pirydyna wiec mozna probowac tak jak napisal v21. Kiedys kupilem denaturat i zapach by zupelnie inny. Skazalnikiem byl prawdopodbnie izopropanol.
Temat nie glupi. Oczyszczanie ma sens do poki nie wyjdzie drozej niz czysty etanol w spozywczaku Wink

Bialy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Gru 25, 2003 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Metoda analityczna.
1 Destylacja.
Pozostałość (pogon i to co zostaje w kolbie) odrzucamy.
W destylacie strącamy aldehydy, aceton, metyloetyloketon (przy pomocy NaHSO3) i odrzucamy.
Przesącz neutralizujemy NaHCO3 i
2 Destylacja.
Pozostałość zawierającą sole kwasów odrzucamy.
Do destylatu dodajemy NaOH i
3 destylacja.
Pozostałość zawierającą sole kwasów z amidów, z estrów i z nitryli odrzucamy.
Destylat zawierający "już tylko" alkohole, eter etylowy i aminy, zadajemy HCl i
4 destylacja.
Pozostałość zawierającą sole amin odrzucamy.
Destylat zawiera alkohole C1-C4 i ewent. eter etylowy.

Następnie ... idziemy do sklepu po czysty spiryt.

Łatwość oczyszczania spirytusu skażonego zależy od dodanego skażalnika.

Państwo opiekuńcze wie co dla żulów jest niezdrowe Wink .

Pozdr.
Powrót do góry
$nop



Dołączył: 13 Kwi 2002
Posty: 211

PostWysłany: Czw Gru 25, 2003 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ci co skarzaja spirytus nie sa glupcami i w konia nie dadza sie zrobic tak zanieczyszcza ze oczysczanie nie bedzie oplacalne, w niektorych denatach jest ponad 10,15 szkodliwych substancji.

Najprosiej to sobie samemu spirytus zrobic a nie kombinowac, robic z igly widly Cool , to kombinowanie nie jest nic warte leiej skocz do sklepu po cukier i drozdze/ 1410 1:4:10dkg cukier/woda/drożdze]
lub z maki i ze slodu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
The Chemik



Dołączył: 15 Lis 2003
Posty: 118
Skąd: s nikond

PostWysłany: Pią Gru 26, 2003 9:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak mozna by oczyścić KNO3 z ogrodnika Question . Wydaje mi się, że dodatek Na2CO3 albo Na2SiO3 pomoże, ale co dalej Question .

Zna ktoś prosty sposób oczyszczania acetylenu otrzymanego z karbidu Question

$nop, mi tu chodzi o oczyszczanie do celów chemicznych, anie spożywczych, szkoda dobrego bimbru Wink , bardzo dobry jest z jabłek Wink

_________________
http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=6584 - czytać to Exclamation
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
domel



Dołączył: 28 Kwi 2002
Posty: 123
Skąd: Południe

PostWysłany: Czw Sty 08, 2004 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak odbarwić denaturat czyli pozbyć sie tego fioletowego koloru ?, bo czasem gdy sprawdza sie rozpuszalność danego związku w alkoholu lub też chce zrobić reakcje barwną ten kolor bardzo przeszkadza.
Nie chodzi mi o pozbycie sie wielu związków którymi celowo zanieczyszcza sie denaturat, bo to i tak bez sensu bo taniej kupić od "ruskich" Wink


Ostatnio zmieniony przez domel dnia Pią Sty 09, 2004 7:48 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Sty 08, 2004 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

domel napisał:
Jak odbarwić denaturat

Bez żadnej destylacji można to zrobić przez dodanie węgla aktywnego (może też być carbo medicinalis), silnie skłócasz, odstawiasz do opadnięcia węgla na dno naczynia i ostrożnie zlewasz z nad osadu odbarwioną dyktę Cool . Lub sączysz przez bibułę zamiast dekantować.
Pozdr.
Powrót do góry
Szajba



Dołączył: 11 Maj 2003
Posty: 88

PostWysłany: Czw Sty 08, 2004 11:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mozna kupic bezbarwny denaturat, musisz tylko poszukac. Ja widzialem u mnie w sporzywczym.

szajba
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
_Vincenzo_



Dołączył: 03 Lip 2003
Posty: 253
Skąd: z MatPlanety

PostWysłany: Pią Sty 09, 2004 10:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta a nazywa sie to Denaturax. I rzeczywiscie jest koloru bialego
_________________
_Vincenzo_
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mephisto



Dołączył: 13 Wrz 2003
Posty: 24

PostWysłany: Pią Sty 09, 2004 8:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najwieksi pijacy co kasy na wodkie nie maja przpuszczaja denaturt przez kromke chleba. Shocked Very Happy Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Franc



Dołączył: 28 Gru 2003
Posty: 8

PostWysłany: Sob Sty 10, 2004 12:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to fakt ale im jakos nie szkodza substancje skazajace Smile ot jednym szkodzi a innym nie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mesjash



Dołączył: 07 Sty 2004
Posty: 47
Skąd: Skądinąd jakkolwiek się to pisze :]

PostWysłany: Sob Sty 10, 2004 5:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja uzywam spirytusu salicylowego ... tani jak barszcz a sie prawie do wszystkiego nadaje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
julex



Dołączył: 16 Lis 2002
Posty: 174
Skąd: tu ten smród?

PostWysłany: Sob Sty 10, 2004 7:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mesjash napisał:
Ja uzywam spirytusu salicylowego ... tani jak barszcz a sie prawie do wszystkiego nadaje.


...Tylko że spirytusy kosmetyczne, itp. zwykle nie zawierają więcej niż 70% etanolu Wink. Inaczej zbyt mocno podrażniałyby skórę Smile.

A, dodam jeszcze że denaturat można pić (zależy od producenta). Czasami jest bowiem skażony tylko dodatkami o paskudnym smaku. W efekcie dałoby się go chlać, ale albo byłoby to paskudne przeżycie, albo zaraz potem dynx wróciłby na światło dzienne Razz.
Nie zawsze nazwa słusznie oddaje istotę rzeczy Smile. Niejeden żul o tym wie Wink.

Pozdro
juleks

PS. Taki topic już był. Zastąpię niniejszym Ściarwę i zaproponuję bana dla The Chemicka Laughing.

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mesjash



Dołączył: 07 Sty 2004
Posty: 47
Skąd: Skądinąd jakkolwiek się to pisze :]

PostWysłany: Nie Sty 11, 2004 12:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak to prawda Sad ale chyba bardzo to nie przeszkadza bo jak narazie wszystko mi wychodzi.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP