Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Rakieta sylwestrowa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Troll_u



Do³±czy³: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Sk±d: stolica

PostWys³any: Pon Gru 22, 2003 9:01 pm    Temat postu: Rakieta sylwestrowa Odpowiedz z cytatem

zrobi³em rakiete. Najpierw o silniku:
fi zew. 6,5 cm
fi wew 5 cm
d³ silnika 35,5 cm
grubosc zatyczki 3 cm
grubosc dyszy 3 cm
¶rednica dyszy 0,9 cm
¶rednica kana³u w paliwie 0,9 cm
d³ugo¶æ kana³u 16 cm
masa paliwa oko³o 1025 g
rodzaj paliwa karmelka KNO3/sacharoza : 55/45
¶cianki zaimpregnowane szkl³em wodnym ale to nie istotne Razz

Teraz nieco o rakiecie:
¶rednica 74mm
wysoko¶æ 150 cm
ilo¶æ statecznkow 4

Sposób zapalania elektrycnie od góry kana³u

Dobra nie wiem co moge napisac jeszcze o rakiecie
acha, masa masa koncowa oko³o 2kg, moze kilka gramów ciê¿sza.

I mia³em j± pu¶ciæ w mie¶cie oko³o 300 metrów od zabudowañ w sylwestra,ale stwierdzi³em ¿eto niebezpieczne i pu¶ci³em j± dzi¶ czyli 22.12.2003 na moim poligonie.
Startowa³em to z 3metrowej rurki miedzianej o ¶rednicy oko³o
0,9 cm.
Ale nie wiedzieæ czemu, rakieta nie oderwa³a sie od ziemi, a moj poligon (czyt. "wie¶ mojej babci") uleg³ najwiêkszemu w historii zadymieniu, nawet wieksemu niz podczas II wojny ¶wiatowej (wiem z oppowiadan dziadka). Szuka³em pryczyn ale nie znalaz³em. POMÓ¯CIE, mo¿e co¶ pomin±³em, plis POMOCCY!!!!!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MICHA£



Do³±czy³: 22 Lip 2003
Posty: 283
Sk±d: Centralna Polska

PostWys³any: Pon Gru 22, 2003 9:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Co z tego ¿e zrobi³e¶ taki du¿y silnik my¶lisz ¿e jak zrobi¶ korpus dobre paliwo wspania³± dysze i piêkn± zatyczke to czy silnik ma ju¿ lataæ.
Myslisz ¿e silniki Ksarada i Pirotechmana odrazu lata³?? za³o¿e siê ¿e nie a przynaimiej te pierwsze zauwarz wszyszcy co chc± aby silniki lata³y (chodzi o prawid³owe dzia³anie) robi± próby statyczne aby zobaczyæ co jest ¼le co trzeba poprawiæ. Ja nie tak dawnop ich nie robi³em bo uwarzy³em ¿e szkoda roboty i pracy ale to jednak siê przydaje jescze jedn± warzn± rzecz± jest aby zrobiæ film wtedy mo¿esz wszystko dok³adnie przesledziæ. A tak co do nielotnego silnika to zawansowani maj±
swoje tajemnice np krzta³t ziarrna paliwa. A co ja ym poprawi³ w tym silniku to d³ugo¶æ kana³u da³bym przez ca³± d³ugo¶æ paliwa i zap³onik umiesci³ bym w samym koñcu paliwa wtedy silnik byy niemarnowa³ paliwa i szybciej by szed³ z wyrzutni.

_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
Szajba



Do³±czy³: 11 Maj 2003
Posty: 88

PostWys³any: Pon Gru 22, 2003 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
fi zew. 6,5 cm
fi wew 5 cm
d³ silnika 35,5 cm


tosz to kolos Shocked bez przesady tam by sie chyba 2 kg karmelka zmiescily Shocked Ja sie nie dziwie ze to nie polecialo Confused NIe mozna sobie tak do woli powiekszac silnika bo jak w skali wiekszy to wcale nie oznacza ze tez poleci Twisted Evil

pozdro szajba
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GM



Do³±czy³: 30 Lis 2003
Posty: 73
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pon Gru 22, 2003 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja ci proponuje wykonanie ma³ego silniczka i ma³ej rakiety tak jak ja zaczyna³em, mój pierwszy silnik (dalej takie robie tyle ¿e troche ulepszone) mia³ wymiary fi zew. 1cm fi wew. 0,9cm d³ silniczka 5cm,
dysza z drewna, paliwo karmelek, pracowa³ jakie¶ 2 do 4 sekund w zale¿no¶ci od sk³adu paliwa.
Tu go dok³adnie opisa³em: [url="http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=2525"]Mini silnik rakietowy[/url]

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Troll_u



Do³±czy³: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Sk±d: stolica

PostWys³any: Pon Gru 22, 2003 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ej, Panowie!!!!! to nie jest moja pierwsza rakieta, która nie polecia³a ale pierwsza, która nie wiem dlaczego nie polecia³a. Ale to nie by³a wina masy. Poza tym mia³em kilka wspaniale udanych prób.
Z prosych obliczeni mo¿na sie dowiedzieæ ¿e masa paliwa to nie 2 kg tylko ooko³o 1025 g zreszt±tam napisa³em too w opisie silnika. Z tego co mi wiadomo to moj [fader] wykonal j± z szamotu i szk³a wodnego i wikolu, chyba, a zatyczke z kleju do p³ytek.

P.S. kurde, jeszcze ¶mierdze dymem karmelkowym:P
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
PINOT



Do³±czy³: 25 Lis 2003
Posty: 428
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Pon Gru 22, 2003 11:31 pm    Temat postu: Re: Rakieta sylwestrowa Odpowiedz z cytatem

Troll_u napisa³:
zrobi³em rakiete. Najpierw o silniku:
fi zew. 6,5 cm
fi wew 5 cm
d³ silnika 35,5 cm
grubosc zatyczki 3 cm
grubosc dyszy 3 cm
¶rednica dyszy 0,9 cm
¶rednica kana³u w paliwie 0,9 cm
d³ugo¶æ kana³u 16 cm
masa paliwa oko³o 1025 g
rodzaj paliwa karmelka KNO3/sacharoza : 55/45
¶cianki zaimpregnowane szkl³em wodnym ale to nie istotne Razz


Wszystko wygl±da mi na OK. Poza tym, ze silnik nie "zbudowa³" odpowiednio wysokiego ci¶nienia. W moich silnikach projektujê Kno=65-80 (zej¶cie z wyrzutni jest natychmiastowe), ty masz 71 (jesli sie nie pomyli³em), wiêc obliczenie dyszy masz OK. Jest tylko jedna rzecz, która mog³a mieæ istotny wp³yw - ja uzywam sk³adu Nakki (optymalizowanego przez niego) 35:65 utleniacza, ty masz sporo wiêcej reduktora przy sk³adzie 45:55. Dwie rzeczy mo¿na zrobiæ od razu:
1. zwiêkszyæ Kno (daæ dyszê np. 8mm zamiast 9).
2. zmieniæ sk³ad np. na 35-40% cukru.
Oczywi¶cie musisz zapaliæ paliwo w koñcu kana³u (przeciwleg³ym do wylotu dyszy), ale zdaje siê tak zrobi³es.
Korpus powinien ci wytrzymaæ zwiêkszenie zacisku - 7 mm ¶cianki to kawa³ papieru !!!.
Ja bym tez nie upiera³ siê na 1 kg paliwa, a zwiêkszy³ ¶rednicê kana³u np. do 20 mm lub, jak wcze¶niej wspomniano wyd³uzy³bym kana³ do np. 30 mm (zostaw wtedy fikryt = 9 mm).
Ostatnia rzecz, któr± musisz sprawdziæ to erozja dyszy - z czego masz dysze i jaki by³ jej stan po wypaleniu paliwa? Je¶li zwiêkszy³a ¶rednicê do np. 20 mm, rozwi±zanie problemu masz gotowe !

Spoko, jeszcze kilka prób i ta rakieta poleci (no chyba, ¿e zacznie wystrzeliwaæ korki)

Pozdro, Pinot

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Troll_u



Do³±czy³: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Sk±d: stolica

PostWys³any: Pon Gru 22, 2003 11:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Micha³ napisa³:
Witam
Co z tego ¿e zrobi³e¶ taki du¿y silnik my¶lisz ¿e jak zrobi¶ korpus dobre paliwo wspania³± dysze i piêkn± zatyczke to czy silnik ma ju¿ lataæ.
Myslisz ¿e silniki Ksarada i Pirotechmana odrazu lata³?? za³o¿e siê ¿e nie a przynaimiej te pierwsze zauwarz wszyszcy co chc± aby silniki lata³y (chodzi o prawid³owe dzia³anie) robi± próby statyczne aby zobaczyæ co jest ¼le co trzeba poprawiæ. Ja nie tak dawnop ich nie robi³em bo uwarzy³em ¿e szkoda roboty i pracy ale to jednak siê przydaje jescze jedn± warzn± rzecz± jest aby zrobiæ film wtedy mo¿esz wszystko dok³adnie przesledziæ. A tak co do nielotnego silnika to zawansowani maj±
swoje tajemnice np krzta³t ziarrna paliwa. A co ja ym poprawi³ w tym silniku to d³ugo¶æ kana³u da³bym przez ca³± d³ugo¶æ paliwa i zap³onik umiesci³ bym w samym koñcu paliwa wtedy silnik byy niemarnowa³ paliwa i szybciej by szed³ z wyrzutni.



Sluchaj Micha³, taki du¿y silnik sobie d³ugo opracowywalem. Du¿o nad nim potu wyla³em, duzoprojektów, programów do liczenia, i wogóle, ..... wszystko wydawa³oby sie dopiete na ostatni guzik....... ale jednak nie polecia³o Evil or Very Mad Wiec co¶ musi byæ nie tak!!!! TO jest z deka za du¿y silnik by go robic seryjnie, mam ju¿ wprawdzi drugi taki korpus na silnik ale zeby go nape³nic to troche trzeba sie napociæ. Wiec sie nie dziw ¿e sie pytam czemu nie polecia³. CHce poporstu zaczerpn±æ wiedzy u lepszych. OK, ludzie ale wy jestescie:P Smile

Acha, zap³onnik umie¶cilem na koncu kanalu.


Ostatnio zmieniony przez Troll_u dnia Pi± Mar 19, 2004 12:09 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GM



Do³±czy³: 30 Lis 2003
Posty: 73
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Wto Gru 23, 2003 1:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

¯ycze powodzenia w odpalaniu rakiety Smile Pode¶lij jakie¶ jej zdjêcia przed startem po starcie i w trakcie lotu a najlepiej to filmik Wink
_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP