Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Projektowanie dyszy
Id¼ do strony 1, 2, 3  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Silniki Rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Wto Pa¼ 01, 2002 8:30 pm    Temat postu: Projektowanie dyszy Odpowiedz z cytatem

Na forum jest sporo informacji o materia³ach stosowanych do budowy dysz amatorskich silniczków rakietowych. Niestety niewiele znalaz³em o kryteriach, którymi nale¿y siê kierowaæ podczas ich projektowania. Czy s± mo¿e jakie¶ g³ówne wytyczne dotycz±ce ¶rednicy przekroju krytycznego, k±tów sto¿ka wej¶ciowego i wyj¶ciowego oraz ich d³ugo¶ci?
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
$nop



Do³±czy³: 13 Kwi 2002
Posty: 211

PostWys³any: Wto Pa¼ 01, 2002 9:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmmm

Poszukaj w polskim internecie strone goscia ktory opisuje produkcjie silnikczkow amatorskich chyba z mlodego modelaza KNO3 + klej szkolny + cos tam

Bardzo ladnie przedstawione i rysunki sa ja niestety gdzies to wywalilem
wymiary dyszy do korpusu itp
jak znajdziesz to daj linka tutaj to sobie lukne jeszcze raz Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Czw Pa¼ 03, 2002 8:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedyne, co znalaz³em na polskich stronach to informacje dotycz±ce sto¿ka wyj¶ciowego: http://www.ksard.republika.pl/Silniki%20rakietowe.htm nawet nie wiem czy te zale¿no¶ci obowi±zuj± w skali mikro Sad Znalaz³em te¿ 2 ciekawe linki zagraniczne zawieraj±ce zwymiarowane rysunki dysz, lecz na moje potrzeby s± one nieco za du¿e: http://www.near.no http://www.nakka-rocketry.net/ Najwidoczniej nie mam talentu do znajdowania odpowiednich wiadomo¶ci w sieci
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
$nop



Do³±czy³: 13 Kwi 2002
Posty: 211

PostWys³any: Czw Pa¼ 03, 2002 2:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czlowieku ogladaj dobrze te strony
Masz linka

http://www.ksard.republika.pl/Paliwa_R.htm

thx za linka Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Czw Pa¼ 03, 2002 2:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo¿e nie wyrazi³em siê jasno – nie chodzi mi o dysze w postaci drewnianego kolka z otworem, lecz o stalowe lub ceramiczne. Jak dot±d stosowa³em dysze toczone ze stali st3 ale mam du¿e w±tpliwo¶ci czy s± odpowiednio zaprojektowane.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Sro Pa¼ 09, 2002 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
Mo¿e nie wyrazi³em siê jasno – nie chodzi mi o dysze w postaci drewnianego kolka z otworem, lecz o stalowe lub ceramiczne. Jak dot±d stosowa³em dysze toczone ze stali st3 ale mam du¿e w±tpliwo¶ci czy s± odpowiednio zaprojektowane.



Nie tocz dysz. To profesjonalnie wygl±da ale kosztuje - no chyba, ¿e masz tokarza w rodzinie. Dobieraj to co mozesz kupiæ. Szczególnie w sklepach z czê¶ciami samochodowymi. Na dyszkê ¶wietna jest za¶lepka od mufek hydraulicznych. Ale te¿ jest kilku producentów. Wybierz jeden wzór. jedank odradzam takie dyszki. Ja 5 kg wiert³o do betonu "poci±gn±³em" silniczkiem z dyszk± nie metalow±.


Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Czw Pa¼ 10, 2002 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na szczê¶cie mam zaprzyja¼nionego cz³owieka, który wspiera mnie w moich rakietowych eksperymentach tocz±c dyszki Laughing Co do projektowania to uda³o mi siê w tym tygodniu dorwaæ ksi±¿kê w antykwariacie P. Elsztein, M³ody modelarz rakiet gdzie opisano podstawowe wytyczne. Zosta³ mi do rozwi±zania jeszcze problem korpusu i paliwa SR. Tekturowa obudowa nie zda³a niestety egzaminu i w tej chwili eksperymentujê nad zastosowaniem tworzywa sztucznego - rurki pvc-u o Dw-15mm i Dz-21mm. Z paliwem te¿ mam jeszcze ma³y problem. Do prochu czarnego jako¶ nie mam przekonania, S+Zn okaza³ siê dobry do petard nie za¶ do SR. Obecnie podj±³em próby nad zastosowaniem ZE+KNO3+Al ale mam problemy z zap³onem tej mieszanki. Podobno KNO3+sacharoza wygrzane kilka godzin w T=150C stanowi idealne paliwo ale strach pomy¶leæ co siê mo¿e staæ, je¿eli takie co¶ siê przegrzeje. A mo¿e kto¶ ma do¶wiadczenie w preparowaniu takiego paliwa ??
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Czw Pa¼ 10, 2002 12:54 pm    Temat postu: Korpus Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
Na szczê¶cie mam zaprzyja¼nionego cz³owieka, który wspiera mnie w moich rakietowych eksperymentach tocz±c dyszki Laughing Co do projektowania to uda³o mi siê w tym tygodniu dorwaæ ksi±¿kê w antykwariacie P. Elsztein, M³ody modelarz rakiet gdzie opisano podstawowe wytyczne. Zosta³ mi do rozwi±zania jeszcze problem korpusu i paliwa SR. Tekturowa obudowa nie zda³a niestety egzaminu i w tej chwili eksperymentujê nad zastosowaniem tworzywa sztucznego - rurki pvc-u



I tak uwa¿am, ¿ê dyszki metalowe do celów amatorskich s± be, be Wink Gdyby nie przepali³o korpusu rakiety jak na moim filmie to 5 kg wiert³o by na kilkana¶cie m "pofrunê³o". A i tak- jak widaæ na filmie -, ¿e do poprawienia jest zap³on. Wtedy rakieta dynamicznie wystartuje nie marnuj±c paliwa. Paliwo Zn/S jest "wybuchowe" ale daj do niego z 5 % NC i z 10 %acetonu do rozpuszczenia NC. Od razu ubijaj w korpusie. Potem przez kilka dni wyszusz. Takie paliwo powinno palic siê warstwami - równomiernie. Co do paliwa KNO3/ sacharoza to zrób tak ( ale to teoria bo praktycznie nie robi³em ). Do zmielonego 60 % KNO3 ( wysuszonego na pokrywce , na garnku z gor±c± wod± ) dodaj suchego cukru pudru. Ten cukier domowy ma w sobie 10 % wody wiêc na garnku równie¿ cukier wysusz. Potem mieszanke KNO3 z cukrem wrzuæ do jakiego¶ czystego pojemnika od np. lodów czy mas³a i dodaj z 10 % denaturatu. Wymieszaj i zostaw na kilkana¶cie godzin. Potem silnie ubijaj w korpusie silnika. Te¿ kilka dni trzeba poczekaæ aby paliwo wysch³o ( z denaturatu ). Powinno wyj¶æ co¶ podobnego do "sma¿enia" saltery z cukrem.
Co do paliwa na bazie KNO3 to Al nie jest dobre. Znacznie lepszy jest dodatek Mg. Paliwo takie ³atwo siê zapala i ma znacznie lepsze parametry ni¿ sam KNO3 z cukrem. Co do korpusu to papier jest lepszy. Bo siê nie topi. Tylko musisz daæ wiêcej warstw jego. Je¶li paliwo zawiera proszek metalu to trzeba jeszcze bardziej zabezpieczyæ korpus przed przepaleniem.


Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Pi± Pa¼ 11, 2002 4:03 pm    Temat postu: Re: Korpus Odpowiedz z cytatem

- Skoro rakieta za 'wolno' startuje to moze by tak zastosowac paliwo kombinowane: 1 warstwa - 'szybkopalna' mieszanka do dynamicznego startu, 2 warstwa 'marszowa'
- Bawiac sie paliwem Zn/S dodawalem nawet 10% lakieru NC rozpuszczonego w acetonie, paliwo ubite na mokro praktycznie nie zmienilo swoich wlasciwosci i dalej bylo za 'silne' Sad
- Suszenie skladnikow na pokrywce lezacej na garnku z goraca woda nie wydaje mi sie najlepszym rozwiazaniem - wilgotnosc wokol takiego garnka jest spora i skladniki zamiast sie suszyc beda pochlanialy wode Smile
- Udalo mi sie dorwac suszrke do szkla z regulacja temperatury 50-250C, bedzie idealna zarowno do suszenia skladnikow jak i do 'smazenia' saletry z cukrem Smile W chwili obecnej jestem na etapie mielenia skladnikow w mini mlynku kulowym (nie ma kul jest mieszalnik), jak cos 'usmaze' to dam znac Smile
Pozdrawiam
Knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Pa¼ 11, 2002 6:50 pm    Temat postu: Re: Korpus Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:

- Bawiac sie paliwem Zn/S dodawalem nawet 10% lakieru NC rozpuszczonego w acetonie, paliwo ubite na mokro praktycznie nie zmienilo swoich wlasciwosci i dalej bylo za 'silne' Sad
- Suszenie skladnikow na pokrywce lezacej na garnku z goraca woda nie wydaje mi sie najlepszym rozwiazaniem - wilgotnosc wokol takiego garnka jest spora i skladniki zamiast sie suszyc beda pochlanialy wode Smile



Suszenie na garnku sprawdzi³em. Woda ma siê tylko nie gotowaæ, wtedy wszystko jest ok i schnie. Co do paliwa to jak eksploduje to nale¿y stopniowo zmieniaæ sk³ad. Np. próba 1 - 100 % Zn/S, próba 2 - 90 % Zn/S plus 10 % skrobi czy np. ¿ywicy epoksydowej albo co innego. Stopniowo nalezy zmieniaæ sk³ad i obserwowaæ wyniki. Albo mo¿esz zmieniaæ sk³ad mieszanki Zn/S. Zmniejszaæ ilo¶æ Zn a zwiekszaæ siarki. Jednak aby siê nie pogubiæ zmieniaj tylko jeden parametr.


Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Pi± Pa¼ 11, 2002 9:49 pm    Temat postu: Re: Korpus Odpowiedz z cytatem

Sklad paliwa Zn/S (2.04/1) wynika z prostej reakcji redoks ktora zachodzi: Zn+S=ZnS. Zmiana proporcji spowoduje wiec nadmiar jednego ze skladnikow i wyrzucanie go przez dysze razem z chmura siarczku (chyba ze jako mgr chemii masz inne zdanie). Moze i zmieni to szybkosc spalania ale jak dla mnie to zwykla strata odczynnikow. Zywicy epoksydowej probowalem dodawac jako lepiszcza do tej mieszanki. Okazalo sie ze nawet niewielki 5% jej dodatek calkowicie powoduje utrate 'palnosci' - mozliwe ze wewnatrz silnika sytuacja bylaby inna. Co do skrobi to nie za bardzo rozumiem jaka ona mialaby ona spelniac - bilans tlenowy cos mi sie nie zgadza Wink
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Pa¼ 11, 2002 10:48 pm    Temat postu: Re: Korpus Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
.........(chyba ze jako mgr chemii masz inne zdanie). Moze i zmieni to szybkosc spalania ale jak dla mnie to zwykla strata odczynnikow. Zywicy epoksydowej probowalem dodawac jako lepiszcza do tej mieszanki. ........Co do skrobi to nie za bardzo rozumiem jaka ona mialaby ona spelniac - bilans tlenowy cos mi sie nie zgadza Wink
Pozdrawiam
knod



Wp³ywu ¿ywicy nie poruszê bo po prostu nie testowa³em tego paliwa - nie interesuje mnie ono. A co do skrobi to s³ysza³e¶ o pirolizie ? Zreszt± ten kilku % dodatek skrobi w moim zamy¶le mia³ spowolniæ proces palenia i pewno tak zrobi. A ten Twój argument z mgr chemii mnie powali³.


Powodzenia w eksperymentach A.
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Sob Pa¼ 12, 2002 11:50 am    Temat postu: Re: Korpus Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisa³:
... co do skrobi to s³ysza³e¶ o pirolizie ? Zreszt± ten kilku % dodatek skrobi w moim zamy¶le mia³ spowolniæ proces palenia i pewno tak zrobi. A ten Twój argument z mgr chemii mnie powali³.


Wspominajac o mgr chemii chcialem jedynie podkreslic iz w przeciwienstwie do mnie laika Twoja ogromna praktytyczna wiedza oparta jest na solidnych podstawach teoretycznych Smile Co do pirolizy skrobi to wstyd sie przyznac ale nie wpadlo mi to do glowy Embarassed Z tego co wiem temp. spalania Zn/S wynosi cos kolo 1700K, wiec dodatek 'spowolniacza' ulegajacego odpowiedniemu rozkladowi termicznemu bylby eleganckim rozwiazaniem. Bede musial powrocic w najblizszym czasie do eksperymentow nad ta mieszanka Smile
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Sob Pa¼ 12, 2002 5:11 pm    Temat postu: Re: Korpus Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
.....Wspominajac o mgr chemii chcialem jedynie podkreslic iz w przeciwienstwie do mnie laika Twoja ogromna praktytyczna wiedza oparta jest na solidnych podstawach teoretycznych Smile....



Nie lubiê takich "chwytów" jak z tym magistrem ale wazeliny te¿ nie Wink Forum jest dla amatorów i takim jêzykiem piszê. Paliwa Zn/S nie znam z "badañ" bo i cynku nie mam i drobno mielonej siarki te¿ nie. Nie znam tez impulsu w³. tego paliwa a pewno z powodu zerowej ilo¶ci gazów ( o niskim ciê¿arze cz±steczkowym ) impuls ten chyba nie jest zbyt wysoki ( jaki nie wiem ) Ponadto lubiê sprawdzone przeze mnie paliwo na bazie KNO3 bo proste , tanie i "dobre" w po³±czeniu z Mg.
Skoro zauwa¿y³e¶, ¿e dodatek ¿ywicy epoksydowej ( ¯E ) powoduje zanik palno¶ci takiego paliwa to SUPER. Zacznij od 1 % ¯E. No i nie przejmuj siê zbytnio sk³adem stechiometrycznym ( obliczonym na spalenie np. wêgla do CO czy CO2 ). Czasami do paliw daje siê "drutu" aby siê szybciej paliwo pali³o. Jego rola jest inna ni¿ branie udzia³u w reakcji spalania Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Nie Pa¼ 13, 2002 1:30 pm    Temat postu: Re: Korpus Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
....Z tego co wiem temp. spalania Zn/S wynosi cos kolo 1700K....



Temp. spalania ? Chyba chodzi³o Ci o temp. topnienia. Z tablic wynika, ¿e t.t. ZnS wynosi ok. 1650 C . Pisze te¿, ¿e w tej temperaturze nastêpuje silne odparowywanie ZnS.


Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Nie Pa¼ 13, 2002 7:28 pm    Temat postu: Re: Korpus Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisa³:
Temp. spalania ? Chyba chodzi³o Ci o temp. topnienia. Z tablic wynika, ¿e t.t. ZnS wynosi ok. 1650 C . Pisze te¿, ¿e w tej temperaturze nastêpuje silne odparowywanie ZnS.


" Do paliw, podobnych do mieszaniny cynku i siarki, tj. o temperaturze spalania 1700K (1427C) i predkosci spalania ok. 2,286cm/s, stosuje sie metalowe dysze wylotowe" P. Elsztein, Mlody modelarz rakiet, WNT, Warszawa (1975) s. 125 - Masz calkowita racje, nie powinienem ufac do konca tej ksiazce. Jutro dla pewnosci przejde sie do czytelni chemicznej i sprawdze Smile

Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Nie Pa¼ 13, 2002 9:40 pm    Temat postu: Re: Korpus Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
....." Do paliw, podobnych do mieszaniny cynku i siarki, tj. o temperaturze spalania 1700K (1427C) i predkosci spalania ok. 2,286cm/s, stosuje sie metalowe dysze wylotowe" P. Elsztein, Mlody modelarz rakiet, WNT, Warszawa (1975) s. 125 - Masz calkowita racje, nie powinienem ufac do konca tej ksiazce. Jutro dla pewnosci przejde sie do czytelni chemicznej i sprawdze Smile


Nie napisa³em nigdzie , ¿e masz temu autorowi nieufaæ. Teraz rozumiem, o jak± temperaturê Ci chodzi³o ( odczyta³em Zn/S jako ZnS Crying or Very sad ). Ale temperatura ta powinna byæ wy¿sza bo wtedy w produktach palenia ZnS by³by w postaci sta³ej i impuls w³. takiego paliwy by³by bardzo lichy Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Pon Pa¼ 14, 2002 1:05 pm    Temat postu: Re: Korpus Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisa³:
...temperatura ta powinna byæ wy¿sza bo wtedy w produktach palenia ZnS by³by w postaci sta³ej i impuls w³. takiego paliwy by³by bardzo lichy Wink ...


W poradniku fizykochemicznym dorwalem jedynie temp. topnienia: nieco powyzej 1000C w zaleznosci od postaci pod jaka wystepuje. Niestety nie mam jeszcze dojscia do kamery termowizyjnej wiec osobiscie nie sprawdze (moze za rok mi sie uda Smile ). Informacji o impulsie tego paliwa niestety tez nie znalazlem. Chetnie bym go sam wyliczyl tylko jeszcze nie za bardzo wiem jak.

Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Pon Pa¼ 14, 2002 7:48 pm    Temat postu: Re: Korpus Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
....W poradniku fizykochemicznym dorwalem jedynie temp. topnienia: nieco powyzej 1000C w zaleznosci od postaci pod jaka wystepuje....


Podane przez mnie dane na temat t.t. ZnS pochodzi z ksi±¿ki "Preparatyka nieorganiczna" Wyd. Mir Moskwa 1985 t.4 Mo¿e gdzie¶ indziej t± temperaturê znajdê ??? No i obejrzyjcie sobie ( jest to na mojej stronie". To moje, dziesiejsze dokonanie Wink



Film : http://pirote1.republika.pl/Auto.mpg

Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Pon Pa¼ 14, 2002 9:02 pm    Temat postu: Re: Korpus Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisa³:
...obejrzyjcie sobie ( jest to na mojej stronie". To moje, dziesiejsze dokonanie Wink


Dokonanie jest naprawde imponujace Very Happy szkoda tylko ze ladunki nie dotarly na miejsce dzieki silnikom rakietowym, ale pewnie i na to przyjdzie czas Wink

Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Silniki Rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3  Nastêpny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP