Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sterowanie radiowe

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Nie Paź 19, 2003 11:38 am    Temat postu: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Uchylę rąbka tajemncy nad czym pracuję. Może dzieki temu podpowiecie mi jeszcze coś istotnego, co będzie przydatne przy dalszej realizacji projektu.

Urządzenie przypomina małą "giwerę", jaką można zobaczyć na filmach sci-fi, kiedy to źli np. marsjanie "eliminują" dobrych ziemian . Z tej "giwery" "strzela" się do odbiornika, umieszczonego w rakiecie... hmm, albo gdzie indziej, oczywiście nie "promieniami smierci" XXX, ale falami radiowymi w paśmie 430 Mhz. Część nadawcza (giwera Wink ) zawiera
koder cyfrowy 4-ro kanałowy, stabilny generator 433,19 Mhz, wzmacniacz antenowy mocy na pasmo 430 MHz, elementy dopasowujące do anteny i antenę kierunkową na pasmo 430 MHz. Docelowo do giwery będzie wbudowany odbiornik radiopelengacyjny, wykorzystujący tą samą antenę, tym razem w roli kierunkowej anteny odbiorczej, umożliwiającej szybkie odnalezienie rakiety, która wyląduje parę kilometrów dalej od miejsca startu. Część odbiorcza (maksymalnie zminiaturyzowana) zawiera antenę na pasmo 430 MHz z promiennikiem prętowym (dookólną), czuły wzmacniacz antenowy o wzmocnieniu ok. 32 dB, wykonany na ceramice (małe szumy) w celu zwiększenia zasięgu, miniaturowy (jeden z najmniejszych produkowanych seryjnie do celów komercyjnych) odbiornik superheterodynowy na częstotliwość 433,19 MHz, montowany na ceramice, dekoder cyfrowy 4-ro kanałowy, elementy wykonawcze i zabezpieczające ("uzbrajanie" urządzenia). Docelowo - nadajnik radiopelengacyjny, który będzie można wykorzystać do odszukiwania rakiety, ewentualnie do odbioru sygnałów telemetrycznych z urządzeń kontrolno pomiarowych zamontowanych w rakiecie.
Parametry urządzenia - TOP SECRET Wink WRÓG NIE ŚPI.
Zastosowanie: uruchamianie zespołu odstrzeliwania modułu wadliwego silnika od rakiety (rakiety będą zbyt cenne, żeby je niszczyć pirotechman, poza tym nie mogą przenosić na pokładzie zbyt wiele MW - za duże ryzyko), uruchamianie (nie odpalanie - tu nie będzie pirotechniki) zespołu otwierania spadochronu, ewentualne odszukiwanie rakiety i odbiór sygnałów telemetrycznych (opcjonalnie). Inne zastosowania - dopowiedzcie sobie sami Wink .

Czego w tej chwili jeszcze potrzebuję:

-wzorów, ewentualnie przykładów wykonania anten kierunkowych w oparciu o nietypowe kształty promienników "dipolowych" na pasmo 430 MHz. Nie posiadam nic na ten temat w moim całkiem pokaźnym archiwum, poza klasycznymi dipolami, a materiały te pozwoliłyby zaoszczędzić sporo czasu przy próbach i testach.

Pozdrawiam

PS Czekam na komentarze i konstruktywną dyskusję.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Czw Lis 06, 2003 12:05 am    Temat postu: Strowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Dzięki za pomoc Wink Już mam wszystkie niezbędne materiały "wyjściowe" do realizacji projektu, o którym mówiłem wyżej. Przy okazji podaję kilka ciekawych linków, gdzie warto zajrzeć:

http://www.qrz.ru/schemes/

http://www.qsl.net/yo5ofh/

http://cityradio.narod.ru/

http://www.shema.ru/

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Czw Lis 06, 2003 8:21 am    Temat postu: Re: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisał:
...............
Zastosowanie: uruchamianie zespołu odstrzeliwania modułu wadliwego silnika od rakiety (rakiety będą zbyt cenne, żeby je niszczyć pirotechman, poza tym nie mogą przenosić na pokładzie zbyt wiele MW - za duże ryzyko), uruchamianie (nie odpalanie - tu nie będzie pirotechniki) zespołu otwierania spadochronu, ewentualne odszukiwanie rakiety i odbiór sygnałów telemetrycznych (opcjonalnie). Inne zastosowania - dopowiedzcie sobie sami Wink ..


Witam

1. SR będą na 99,9 % dobrze działały. Na 100 raczej się nie da. Gdyby rakieta zeszła z kursu niszczę SR a nie rakietę Exclamation . Wewnątrz SR jest mikro petarda robiąca dziurę w korpusie ( albo odstrzeliwująca dyszę ). A mieszankę petardową mam tak dobrą ( szybką ) jak MW Wink

2. Ten odzysk rakiety to dobra rzecz gdyby poleciała w "siną dal". Zakładam jednak, że spadochron otworzy się. Wtedy widać rakietę a poligon mam obszerny ( pewno minimum ponad 2 km2). Dla rakiet z SR o masie paliwa ponad pół kg własnie duży poligon to ważna rzecz. Zapewnia bezpieczeństwo dla otoczenia. Ponadto eltosji uwzglednij, że jeśli rakieta poleci prosto 100 m to dalej poleci prosto. Czyli układ niszczenia do odl. 300 m ( czas reakcji oka ). Chodzi o to aby nie przekomplikować elektroniki Rolling Eyes


Pozdr. A


PS. Wg mnie tylko tym czym powalisz burżuji na kolana to lot ponad chmury ( jakieś uzgodnienia z władzą ) i film rejestrujący lot ( "uciekająca ziemia" ). Pomiarami temp. powietrza i jego cisnienia nikt się nie będzie ekscytował Razz .
Powrót do góry
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Czw Lis 06, 2003 10:01 am    Temat postu: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

"Kapuje" Exclamation . Chcesz 300-metrową "jednorazówkę", dobra uwzględnię to w projekcie i skalkuluję koszty jak najniżej, ale bezpieczne i pewnie działające urządzenie tego typu i tak będzie "trochę" kosztować, a ja realizując jakiś projekt zawsze wybiegam o "krok" do przodu Wink

Pozdrawiam

PS Przeglądałem ostatnio ruskie forum rakietowe. Radzisz tam sobie całkiem nieźle pirotechman. Próbowali Cię "zglebić", ale się nie dałeś - klawo Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tomek D.



Dołączył: 07 Wrz 2003
Posty: 98
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw Lis 06, 2003 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Jestem pod wrarzeniem opisu projektu. Bardzo zaawansowany i ciekawy. Mam kilka pytań:
1 Dlaczego akurat pasmo 430MHz ?
2 Co to za miniaturowy odbiornik superheterodynowy?
3 co to za dekoder cyfrowy 4-ro kanałowy?
Jeśli chodzi o anteny kierunkowe to mam książkę "urządzenia elektroniczne" A.Marusaka w której o antenach jest nawet sporo informacji. W razie potrzeby chętnie służę pomocą.

_________________
Pozdrawiam Tomek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Lis 06, 2003 12:30 pm    Temat postu: Re: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisał:
Witam serdecznie!

"Kapuje" Exclamation . Chcesz 300-metrową "jednorazówkę", dobra uwzględnię to w projekcie i skalkuluję koszty jak najniżej...



Cze

Wiesz
Shocked , tym celowaniem z karabina - nadajnika mnie zniechęciłeś Rolling Eyes . Ale nigdy nie mówię nigdy Wink



Pozdr. A
Powrót do góry
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Czw Lis 06, 2003 1:42 pm    Temat postu: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Odpowiadam:


ad. 1 Pasmo decymetrowe 70 cm (430 MHz) wybrałem jako najrozsądniejszy kompromis z wielu przyczyn:

- dostępne na rynku detalicznym i niedrogie gotowe moduły nadawczo odbiorcze pracujące na tych częstotliwościach np. stabilny (z rezonatorem SAW) generator (mininadajnik 10 mW - 40mm x 20mm) kosztuje ok. 15,- zł, a więc nie opłaca się robić tego od zera,

- stosunkowo nieduże gabarytowo anteny, przy falach dłuższych anteny muszą być większe - odpada, przy falach centymetrowych, bardzo drogie i trudno dostępne są półprzewodniki nadawczo-odbiorcze, a poza tym dla wysokich częstotliwości skomplikowane są konstrukcyjnie promienniki-falowody.


ad. 2 Niskoszumowy (na ceramice) miniaturowy (15mm x 38mm) odbiornik AM z przemianą częstotliwości (superheterodynowy o czułości 0,1uV), stabilizowany rezonatorem SAW, włoskiej firmy TELECONTROLLI (pisałem już o tym w dziale rakietowym: RADIOWE ODPALANIE RAKIET - tam zobacz zdjęcia tych modułów) - cena w detalu ok. 90,-zł - nie jest wprawdzie niska, ale jeżeli ktoś bawił się w radiówkę to zapewne wie jak trudne i czasochłonne jest uruchomienie superheterodyny (i problem z rezonatorami SAW - w detalu raczej trudno dostępne), pracującej szczególnie na wysokich częstotliwościach - reasumując, lepiej kupić gotowy moduł.

ad.3 Dekodery cyfrowe to akurat moja specjalność zawodowa - więc z tym nie mam problemów. Oczywiście nie będę tego "klecił" z oddzielnych układów cyfrowych, ani stosował w tym celu mikroprocesorów, bo nie ma sensu. Urządzenie ma być tanie, a więc tylko dekodery f-my MOTOROLA: MC145026 i MC145027. Stosując te dekodery należy bardzo dokładnie dobrać rezystory i kondensatory do wewnętrznych generatorów taktujących - rezystory 1% metalizowane (współczynnik temperaturowy 50 ppm: szeroki - czerwony, ostatni pasek), kondensatory przynajmniej MKT trzeba pomierzyć na mostku RLC (na rynku detalicznym kondensatory o tolerancji lepszej jak 5% są bardzo trudno dostępne).

Tyle wystarczy, myślę, że i tak za dużo powiedziałem (reszta to TOP-SECRET) - potraktujcie to jako prezent ode mnie - wskazówkę do własnych opracowań.

Jeżeli chodzi o anteny, to posiadam sporo materiałów na ten temat Wink , które wymagają jednak eksperymentów. Ponieważ jestem mocno "nieczasowy" to szukam gotowych (szczegółowych) rozwiązań miniaturowych anten kierunkowych na pasmo 70 cm. Jeżeli takimi dysponujesz to chętnie skorzystam.

Pozdrawiam

PS dalszy ciąg tematu:
http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=2405&start=20


Ostatnio zmieniony przez eltopsj dnia Czw Lip 01, 2004 9:44 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Czw Lis 06, 2003 1:51 pm    Temat postu: Re: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

Pyrotechman napisał:
...Wiesz [/b] Shocked , tym celowaniem z karabina - nadajnika mnie zniechęciłeś Rolling Eyes . Ale nigdy nie mówię nigdy Wink


Teraz ja Ci powiem - wyluzuj się pirotechman i nie irytuj - więcej dystansu Wink . No cóż ... Lubię sobie pofantazjować (jaK Pred , he, he, he). W młodości czytałem sporo fantastyki naukowej - stąd ta moja może trochę dziwna retoryka Laughing

Pozdr.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Czw Lis 06, 2003 3:43 pm    Temat postu: Witam Odpowiedz z cytatem

Witam

Sorry, na krótko wpadam
. Hm ... a co powiecie na to. Impuls ma tylko uaktywnić układ niszczenia SR. A gdyby tak gwałtownie rozladować kondenstaor to mamy iskre a towarzyszy jej spory impuls e-m. Energia z kondensatora to E = 1/2UC2. Można oszacować więc więc tą energię w fali e-m. W czasie burzy i tak rakiet się nie puszcza więc ... Question Chodzi tylko o góra 1 km.



Pozdr. A

PS. Eltposji, w młodosci też czytałem s-f. Nawet jedną małą powieść napisałem ( gdzieś mi ją "wcieło" Rolling Eyes )
Powrót do góry
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Czw Lis 06, 2003 4:04 pm    Temat postu: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

Laughing Laughing Laughing

Ale mnie ubawiłeś pirotechman - epokowe odkrycie. Tak to było dobre u zarania dziejów. Tak działały pierwsze urządzenia telegraficzne - iskrownik do wysyłania impulsu alfabetu Morsa i koherer (rurka szklana z opiłkami, czy coś w tym rodzaju) jako odbiornik. Nie, nie będziemy się bawić w elektrotechnikę z "myszką", chociaż ostatnio modne są różne tego typu gadżety np. wzmacniacze lampowe Wink

Pozdr.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Czw Lis 06, 2003 5:17 pm    Temat postu: Re: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisał:
np. wzmacniacze lampowe Wink

Pozdr.

Zupelnie innym temat.. jesli Ci chodzi o wzmacniacze lampowe audio. To jest zajebisty sprzet wysokiej klasy . Super jakoscia dzwieku... i raczej nie pasuje to slowo "gadzet" tylko arcydzielo. Wzmacniacze do kina domowego (lampowe) kuuuuupeeeeee kasy kosztuja.
To taka moja mala opinia na ten temat Smile

Pozd.
Powrót do góry
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Czw Lis 06, 2003 6:28 pm    Temat postu: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

Pred nie dawaj się "wpuszczać w maliny". Wiesz dlaczego ten super sprzęt tyle kosztuje? Bo jest przeznaczony dla bogatych snobów, o rzekomo wyczulonym słuchu, z których można "zedrzeć" trochę kasy Laughing Laughing Laughing .

Pozdr.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Czw Lis 06, 2003 6:32 pm    Temat postu: Re: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisał:
Laughing Laughing Laughing Ale mnie ubawiłeś pirotechman - epokowe odkrycie.....



Czasami proste pomysły są skuteczne. Wiem, że iskrowniki to stara historia więc przedwczesny Twój śmiech Wink ale czy w trakcie rozładowania kondensatorka np. 300 mikroF, 200 V nie jest to najsilniejszy impuls e-m w promieniu np. 1 km Question . Energia ta to . 9 x 10E(-6) J. Dajmy połowę na straty ( ciepło ). Niech czas rozładowania to 0,01 s. Mamy moc impulsu e-m 0,5 mW . Chyba mało Question . Ok , "róbta co chceta" Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pią Lis 07, 2003 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

System sterowania przez radio.


http://rf.atnn.ru/s3/nb-dtmf.html

A coWy o tym sądzicie ???. Potem cos przetłumaczę.

Pozdr. A
Powrót do góry
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Pią Lis 07, 2003 5:53 pm    Temat postu: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Obejrzałem i przeczytałem. Tak, pirotechman to jest jeden z możliwych wariantów wykorzystania gotowych fabrycznych urządzeń nadawczo-odbiorczych, bez robienia w nich przeróbek. Dekoder tego autora wykorzystuje kodowanie tonowe DTMF stosowane w telekomunikacji. Już Ci mówię jak to ustrojstwo przerobić, aby nadawało się do Twojego projektu. Wyrzucamy kostkę 556 i dajemy 555 (wyrzucamy również K514ID1 i wyświetlacz, bo niepotrzebne są w rakiecie). Z timerka 555 robimy przrzutnik monostabllny (taki jak na pierwszej części 556 w projekcie). Wejście wyzwalające 555 podłączamy do wyjścia 5 układu K155ID3, a wyjście 555 do tramzystora mocy (bipolarny lub mosfet), który będzie włączał zapalnik. Czas opóźnienia przerzutnika monostabilnego ustalamy np. na 5 sekund (czas trwania napięcia na zapalniku - jak w tym czasie zapalnik nie odpali to i tak już nie odpali Very Happy ). I to wszystkie przeróbki które trzeba zrobić w tym dekoderze. Kupujesz dwa walki-talki w supermarkecie (ale takie trochę lepsze, a nie to najgorsze "badziewie") i biper w telekomunikacyjnym (z telefonami). Majstrujesz ten dekoder (z podanymi przeze mnie przeróbkami). Jedno walkie-talkie ustawione (na sztywno) na odbiór, łącznie z dekoderem i zapalnikiem montujesz w rakiecie. Drugie walkie-talkie z biperem masz przy sobie. Rakieta startuje. Zbliżasz biper do mikrofonu (walki-talki na nadawaniu), naciskasz "4" i to wsjo, reszty chyba nie muszę tłumaczyć Wink . Urządzenie niestety nie ma zbyt dużego poziomu zabezpieczenia, ale zaryzykować można. Ma jeszcze inne mankamenty, ale to najprostsza alternatywa dająca możliwość wykorzystania gotowych radiotelefonów.

Pozdr.
PS Schemat przeróbki narysuję wieczorem, zeskanuję i wrzucę na forum Wink
Układy:
K155ID4 - 74LS154 (74HC154, 74HCT154)
K555ŁA3 - 74LS00 (74HC00, 74HCT00)
MT8870 - dekoder DTMF (G8870, KT3170)


Ostatnio zmieniony przez eltopsj dnia Pią Lis 07, 2003 11:47 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Pią Lis 07, 2003 8:20 pm    Temat postu: Re: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisał:
....... Majstrujesz ten dekoder (z podanymi przeze mnie przeróbkami). Jedno walkie-talkie ustawione (na sztywno) na odbiór, łącznie z dekoderem i zapalnikiem montujesz w rakiecie. Drugie walkie-talkie z biperem ......



Shocked Shocked Shocked Shocked . I ja to q..a mam zrobić Idea Idea Idea Shocked . Wiecie co Question . Ostatnio kupiłem czasopismo poświęcone elktronice a nawet książkę do Technikum. Warto było. Bo wiem, że bez paru m-cy lutowania nie będę się nadawał nawet na dwie ** na jakimś forum elektronicznym.


Pozdr. A Wink

PS. "Zastrzelę" Ciebie eltpsji Wink .W rakiecie może być komórka. 5 sek. trzeba aby odebrała sygnał. Za 5 sek, poleci maks. 500 m. Wystarczy Wink
Powrót do góry
caleb_ns



Dołączył: 13 Wrz 2003
Posty: 76

PostWysłany: Pią Lis 07, 2003 8:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coś mi się wydaje, że ta kombinacja (walkie-talkie + koder dtmf) będzie 'odrobinkę' za ciężka jak na rakietę, gdzie przecież chodzi o minimalizację masy własnej....
_________________
Człowiek jest jak stolarz. Stolarz żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z
człowiekiem.
[you]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Pią Lis 07, 2003 10:01 pm    Temat postu: Re: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

Shocked Shocked Shocked Shocked . I ja to q..a mam zrobić Idea Idea Idea Shocked . Wiecie co Question . Ostatnio kupiłem czasopismo poświęcone elktronice a nawet książkę do Technikum. Warto było. Bo wiem, że bez paru m-cy lutowania nie będę się nadawał nawet na dwie ** na jakimś forum elektronicznym.



dla chcacego nic trudnego Wink Laughing

_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Pią Lis 07, 2003 11:20 pm    Temat postu: Sterowanie radiowe Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

caleb_ns napisał:
Coś mi się wydaje, że ta kombinacja (walkie-talkie + koder dtmf) będzie 'odrobinkę' za ciężka jak na rakietę, gdzie przecież chodzi o minimalizację masy własnej....


... i masz całkowitą rację. O to dekoder znacznie prostszy, realizujący dekodowanie tonowe i zrealizowany na tanich, ogólnie dostępnych scalakach (tylko trzy układy dwa ośmio nóżkowe i jeden czternasto, zajmuje znacznie mniej miejsca):



Nie jest to kompletny schemat (nieistotne sprawy pominąłem Wink - jak Ktoś będzie zainteresowany to narysuję szczegółowy). Dekoder ten ma znacznie lepszy poziom zabezpieczenia (szczególnie jeśli sygnał przesyłamy kablem). Posiada funkcję "uzbrajania", a potem ewentualnego odpalania. Dwa scalaki NE567 pełnią funkcję dekoderów tonu o dwóch różnych częstotliwościach (zakres akustyczny - uniwersalny - bezproblemowo można przesyłać sygnał kablem, lub przez radiotelefon). Na scalaku np. 555 robimy generator dwóch tonów, czyli nasz tani "biper" (dwa obwody RC - dwa przyciski: "UZBRAJANIE" (prefiks "8" dla dekodera na schemacie), "FIRE" (prefiks "4" dla dekodera na schemacie). Najpierw musimy wysłać z naszej konstrukcji "bipera" sygnał uzbrojenia ("8") i jeżeli potem naciśniemu w ciągu kilku sekund "FIRE" to nastąpi odpalenie. Jeżeli odpowiednio dobierzemy kondensatory opóźniające w dekoderach 567 i właściwie ustalimy stałe czasowe RC w 556, to takie rozwiązanie jest lepsze pod względem odporności na zakłócenia, oczywiście nieidealne (na pewno tańsze od kodowania DTMF - scalaki do DTMFu nie należą do najtańszych, ale w przypadku selektywnego odpalania wielu ładunków - DTMF, jako specyficzne kodowanie tonowe - będzie korzystniejsze i prostsze) Wink . Lepsze są na pewno układy dekoderów z kodem cyfrowym wielobitowym.

Pozdr.
PS Niekoniecznie trzeba to używać w rakiecie Cool . Koszty części do takiego dekodera to dosłownie parę złotych.


(dopisek 06-06-2007)
Temat prostego zdalnego sterowania radiowego, został przeze mnie opracowany w postaci przystawek do radiotelefonów PMR (koder/dekoder - 2-4 kanały z kodowaniem "tonowo-czasowym" bez konieczności przerabiania radiotelefonów). Faktycznie w ZS-PMR wykorzystałem między innymi popularne dekodery tonu LM567 (o których wcześniej wspominałem w tym poście) i ogólnie dostępne, tanie scalaki cyfrowe z rodziny CMOS. Tory radiowe - to gotowe radiotelefony PMR, pewne w działaniu, spory zasięg (do paru kilometrów), nieduże gabarytowo i przy cenie ok 100,- zł za parę, nie opłaca się cokolwiek majstrować w tym względzie. Szczególy opracowania w tym temacie:

ZS-PMR ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP