Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Laser
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Sob Paź 18, 2003 6:31 pm    Temat postu: Laser Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Z tej listy to na pewno nic Wam nie polecę Laughing , z tej prostej przyczyny, że dystrybutor nie ma nic na magazynie (i pewnie nie szybko będzie miał 'Wink') z tego co reklamuje. Wszyskie elementy opto są na tak zwanej "czarnej liści" u większości dystrybutorów, po prostu nie są "chodliwe" i kupienie czegoś naprawdę interesującego w rozsądnej cenie nie jest łatwe. Większość fototranzystorów największą czułość ma w zakresie podczerwieni - te z odkrytą strukturą będą oczywiście reagowały również na światło widzialne, ale z dużo mniejszą czułością. Laser na podczerwień, chyba raczej odpada, nie widać wiązki i dużo droższy. Wszystko to kwestia kasy (jak zwykle zresztą), eksperymentów i wolnego czasu, aby to wszystko zmontować i uruchomić. Najpierw urządzenie radiowe, które jest w stanie mocnego zaawansowania, a potem laser, o ile "zakręty historii", o których co nieco wiesz pirotechman, nie "zmiotą" mnie z powierzchni ziemi. Question Wink

Pozdrawiam
PS Zakres, o którym mówisz pirotechman, to już podczerwień, niewidoczna dla oka
barwy:
czerwona..........630-780
pomarańczow....590-630
żółta.................560-590
zielona..............490-560
niebieska...........440-490
fioletowa............380-440
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Sob Paź 18, 2003 7:39 pm    Temat postu: Re: Laser Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisał:
.....Wszystko to kwestia kasy (jak zwykle zresztą), eksperymentów i wolnego czasu....



Wiem ale czego sie nie robi dla wiedzy Wink . Ustalmy co trzeba zrobić a ja kupię te elementy. Oczywiscie zakladam, że trzeba to tylko kupić i do kupy poskładać plus najwyzej kilkanaście godzin pracy z dostrojeniem czy sprawdzeniem Wink . A więc co dalej z tym laserem Question . Radio ma być ponoć dla mnie ( testy dużych SR , dużych tzn. masa paliwa ponad 1 kg ) więc za części zapłacę a mimo to radio bedzie własnością zespołu eltknopir ( zespół jeszcze żyje Wink ). Jak naprawię kamerę to pokażę start rakiety z balastem w charakterze kamery video Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Nie Paź 19, 2003 10:42 am    Temat postu: Laser Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Części elektroniczne dla mnie to ZERO-problem. Co do kosztów, to pogadamy potem. Ponieważ widzę, że strasznie się "napaliłeś" Wink pirotechman na ten laserek (dosłownie jak młodzian na panienkę, na pierwszej randce Laughing), widzę to tak. Robisz część mechaniczną urządzenia, gdyż właśnie w takich szczególach i "drobiazgach" "pies jest pogrzebany". Na to właśnie (i testy, poprawki) trzba poświęcić najwięcej czasu, którego mi brak. Wg. mnie musi to być coś w rodzaju wygodnej kolby od karabinka, wspieranej na ramieniu, aby można było dokładnie i stabilnie celować na większą odległość. Co Ci będę, zresztą, mówił, skoro miałeś do czynienia z wojskiem - wiesz w czym rzecz. Można to wyciąć z drewna, sklejki, czy jakiegoś tworzywa sztucznego, ewentualnie wykorzystać zabawkę dla dzieci. Do tego wkomponuj i zamocuj laser, zasilanie i jakiś wyłącznik, połączony ze spustem, oczywiście lunetkę z celownikiem (z regulacją w dwóch osiach niezbędna do kalibracji z laserem), jeżeli chcesz dokładnie "strzelać" promieniem na większe odległości. Okablowania nie rób, ja dorobię stosowną elektroniką: w nadajniku - modulator wiązki lasera, w odbiorniku: przedwzmacniacz z fotodetektorem i selektywnym filtrem, soczewką skupiającą (mam ich trochę z moich "czasów" astronomicznych), oraz elementy wykonawcze. Nie wiem, czy twój laserek ma możliwość regulacji soczewki - byłoby to wskazane. Jak zrobisz to "ustrojstwo", wysyłaj do mnie, a ja dorobię resztę i przeprowadzę testy. Wspólnie zrobimy laser jeszcze w tym roku.

Pozdrawiam

PS Post powyższy nadaje się na priva, ale ponieważ zamieściłem tu trochę istotnych podpowiedzi dla innych konstruktorów, przeczytają to wszyscy - może ktoś coś jeszcze dorzuci od siebie.

Jeżeli chodzi o urządzenie radiowe - czytajcie w nowym temacie: "Sterowanie radiowe"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Nie Paź 19, 2003 12:52 pm    Temat postu: Re: Laser Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisał:
........Wg. mnie musi to być coś w rodzaju wygodnej kolby od karabinka, wspieranej na ramieniu, aby można było dokładnie i stabilnie celować na większą odległość. .


1. Nie kombinuj jak "koń pod górę" Wink. Celowanie ze statywu od kamery. Zamiast lunety po prostu kamera, którą można oglądac "cel" w silnym zblizeniu. Ten laser to zabawka. Kupię jego a moze dwa Question

2. Rezta na priva Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
ludz



Dołączył: 07 Sty 2003
Posty: 34

PostWysłany: Nie Paź 19, 2003 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jakby zrobić baterię diod na podczerwień zwierciadło kuliste np. z reflektora samochodowego i laser + luneta tylko do celowania ? Z tym że nie mam pojęcia co do zasięgu ale kto wie...Fototranzystory na podczerwień są banalnie tanie , nawet można zastosować któryś z wymienionych wcześniej układów T.... do podczerwieni modulowanej. Zasilanie najlepiej na akumulator od komórki bo prądu by diody zjadały trochę ale można też zastosować kondesatory , tak jak robi się to w pilotach TV. Trafić taką kropką z lasera to będzie raczej trudno więc moim zdaniem lepiej będzie zastosować "działo" na podczerwień a fototranzystory umieścić do okoła korpusu (A "rozjechanie" kropki osłabi wiązkę) . Wystarczyłby modulator nadajnika na kostce 555 a za dekoder można użyć jakiś wzmacniacz operacyjny w roli filtra pasmowo przepustowego + bramka Schmita albo coś co by w trakcie projektowania się pojawiło Smile a napewno by się pojawiło , jakiś przekaźnik do tego tranzystory sterujące itp.
To tylko taki pomysł bez praktycznego potwiedzenia....a może warty wypróbowania ?

ps.A może w razie czego lepiej będzie wytrzelić rakietę ziemia-powietrze naprowadzaną ciepłem ? Smile Rakieta napewno ulegnie zniszczeniu Very Happy

_________________
Pzdr. ludz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tomek D.



Dołączył: 07 Wrz 2003
Posty: 98
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Lis 04, 2003 3:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj znalazłem chwilę wolnego czasu i postanowiłem zrobić to o czym pisałem już wcześniej ,czyli do odbioru zmodulowanej wiązki lasera wykorzystać odbiornik typu TSOP1736. Najpierw zmontowałem generator na NE555 ustawiony na częstotliwość 36KHz. Był on podłączony do modułu lasera wyciągniętego ze wskaźnika. Po pomyślnej próbie z wykorzystaniem diody podczerwonej po oświetleniu laserem nic się nie działo. Przystąpiłem do pracy z papierem ściernym i zacząłem ścierać warstwę czarnego plastiku który osłania element fotoczuły przed promieniowaniem innym niż podczerwone. Cały czas odbiornik reagował na światło diody ale nie chciał reagować na laser. Wkońcu ścierając plastik dotarłem do struktury układu scalonego. Po oświetleniu podczerwienią układ działa nadal ,ale na laser nie reaguje Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
_________________
Pozdrawiam Tomek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Wto Lis 04, 2003 4:44 pm    Temat postu: Laser Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Tomek D. napisał:
...ale na laser nie reaguje Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad


Uprzedzałem Wink , ale wiem, że lepiej sprawdzić samemu - sam stosuję tą metodę Laughing . Jak nie masz katalogu optoelektroniki, to zajrzyj do ELFY:

http://www.elfa.se/pl/

...w dziale Elementy optoelektroniczne/Sensory optyczne/fotodiody... obejrzyj charakterystyki, to zrozumiesz w czym rzecz (fotoelement po zdjęciu plastyku będzie reagował na światło widzialne, ale z dużo mniejszą czułością i trzeba by przebudować elektronikę w TSOP..., co jest raczej mało możliwe Wink )

Zrobiłem ostatnio trochę wysiłku, aby sprawdzić, czy da się kupić w miarę "bezboleśnie" na rynku detalicznym dobry fotoelement do łącza laserowego, o którym marzy pirotechman i znalazłem tylko w ELFIE - o dziwo nawet w rozsądnej cenie jak na tego dystrybutora. Zajrzyjcie (link jak wyżej) w dziale Elementy optoelektroniczne/Sensory optyczne/fotodiody/Fotodioda ze wzmacniaczem S7184. Wprost IDEALNA do współpracy z tanimi laserkami czerwonymi (650 nm) - wystarczy spojrzeć na charakterystykę tej fotodiody. Dodatkowo ma wbudowany liniowy wzmacniacz prądowy wzmacniający padające światło 1300 razy. IDEALNA do zrobienia dalekich zasięgów. Cena 20,60 zł (koszty wysyłki w ELFIE 30,50 zł - ceny brutto, myślę, że jeszcze do "przełknięcia"). Gdzie kupić dobry laserek (oczywiście nie w ELFIE - tu są stanowczo za drogie) - pisałem o tym w temacie Laser azotowy - tam sprawdźcie.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP