Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cukier + dowolny utleniacz?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DKey



Dołączył: 27 Cze 2016
Posty: 1
Skąd: Planeta Ziemia

PostWysłany: Pon Cze 27, 2016 4:29 pm    Temat postu: Cukier + dowolny utleniacz? Odpowiedz z cytatem

Cześć, zaczynam swoją przygodę z pirotechniką i mam jedno pytanko. Mianowicie, jak wiemy, cukier + saletra potasowa dadzą nam coś w rodzaju petardy. Saletra jest utleniaczem. Czy gdybym zastąpił saletrę innym utleniaczem, na przykład jodem w proszku to uzyskałbym taki sam efekt jak z połączenia saletry z cukrem? Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zaxst



Dołączył: 23 Sty 2015
Posty: 47
Skąd: Pomorskie

PostWysłany: Wto Cze 28, 2016 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem co do jodu ale próbowałem z tlenkiem żelaza i nie działa wiem że działa z :

Nadmanganianem Potasu
Chloranem Potasu
Saletrą Potasową
Saletrą amonową (efekt ciężko uzyskać wolno i mało efektywnie się pali) ma sens tylko przy większych ilościach
Saletra Strontowa (azotan strontu)
Nie wiem czy azotan baru by zadziałał z cukrem ale jeśli masz to warto spróbować uważając na toksyczność azotanu baru

Jednym słowem działa z silnymi utleniaczami dla ulepszenia efektu warto cukier zmienić na węgiel taka mieszanka potrzebuje już mniej tlenu do podtrzymania spalania


Pozdrawiam i życzę miłych "eksperymentów" ^^
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Layla



Dołączył: 11 Lip 2018
Posty: 1
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Lip 12, 2018 5:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Slyszałam że saletra+ cukier + woda destylowana albo saletra +cukier+ spirytus tym też nieźle można postrzelać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JakaRR



Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 15
Skąd: kawałek nicości niedaleko niczego

PostWysłany: Czw Lip 12, 2018 6:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można zwiększyć wydajność mieszanki saletry z cukrem poprzez rozpuszczenie jej w odpowiednich proporcjach w zagotowanej wodzie destylowanej, a następnie odparowanie tej wody, w ten sposób można otrzymać większą jednolitość. Po odparowaniu całej wody i wysuszeniu łamiemy kryształki, rozdrabniamy i mamy mieszankę o większej prędkości spalania.
Cukier jako tako działa z innymi utleniaczami, ale jest dość słabym reduktorem, zamiast cukru już lepiej zaopatrzyć się w węgiel drzewny ( chociażby brykiet ) ze sklepu, bądź co lepsza przygotować samemu Wink

_________________
A mówią że ciekawość prowadzi do piekła...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP