Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Sadza

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> TOWARZYSKIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
mundial1990

Do陰czy: 16 Sty 2013
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Pi Lis 20, 2015 8:23 pm    Temat postu: Sadza Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie Smile

Tak sobie buszuje po sklepach internetowych z odczynnikami i w niekt鏎ych maj do sprzedania SADZE...

Do czego ona jest wykorzystywana??
Bo pracuje w firmie kt鏎a tnie laserem do kt鏎ego jest pod陰czony co ala odkurzacz co wyci庵a z lasera sadze w bardzo drobnym pyle...
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
Hack

Do陰czy: 15 Cze 2006

PostWys豉ny: Sro Gru 30, 2015 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapewne tniecie stal w璕low lub 瞠liwo, kt鏎e mo瞠 zawiera nawet 30% w璕la...st康 sadza.
Przegl康aj forum, dowiesz si 瞠 sadza jest sk豉dnikiem niekt鏎ych mieszanin pirotechnicznych. Sadza w璕lowa lub drzewna zawiera pr鏂z w璕la r闚nie w璕lowodory, siark, popi馧 a w nim tlenek potasu, sodu, zazwyczaj bezwodniki te tworz zasady kiedy sadza zawiera wilgo. W reakcjach wt鏎nych tlenki siarki w obecno軼i wilgoci i przereagowanych bezwodnik闚 metali tworzy siarczyny i siarczany. Je郵i sadza tworzy si w warunkach bardziej gor帷ych, zbli穎nych do paleniska w warunkach azotowych 豉鎍uch reakcji utlenia w璕iel z nieprzepalonego paliwa przez wytworzone chwilowo azotyny. W 鈔odowisku katalitycznym reakcje przy tworzeniu si sadzy wygl康aj jeszcze inaczej i w zasadzie zamiast sadzy zostaje osad popio逝. Sadza do pirotechniki powinna by drzewna lub w璕lowo drzewna. Czasem sukces w wytworzeniu paliw rakietowych wi捫e si z zastosowaniem w豉郾ie sadzy. Warto jednak chocia zmierzy zasadowo嗆 takiej sadzy. Nie jest to takie 豉twe jak si wydaje ze wzgl璠u na barwi帷e w豉軼iwo軼i sadzy, po roztworzeniu w zasadzie mamy co w rodzaju atramentu koloru czarnego. Czysta, sucha sadza z utleniaczem typu azotan pali si bardzo stabilnie. Bardzo czysta sadza w postaci w璕lowej tworzy si przy spalaniu acetylenu z niedoborem tlenu.

zbyhk

Do陰czy: 05 Mar 2003
Sk康: skontowni

PostWys豉ny: Pi Sty 12, 2018 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no to zgadnijcie po co dodaj MoS2 do mwi ?
jako ciekawostke dodam 瞠 r闚nie do olej闚 silnikowych

cholerka to juz 15 lat od zarejetrowania si tu
Powr鏒 do g鏎y
ARKO

Do陰czy: 17 Mar 2012
Sk康: Radom

PostWys豉ny: Pi Sty 12, 2018 4:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zbyhk napisa:
no to zgadnijcie po co dodaj MoS2 do mwi ?
jako ciekawostke dodam 瞠 r闚nie do olej闚 silnikowych

cholerka to juz 15 lat od zarejetrowania si tu

A ja w豉郾ie przed chwil sie dowiedzia貫m, 瞠 takie cudo dodaj do MWI bo czyta貫m Urba雟kiego czy Bagala wzd逝 i wszerz i nie rzuci這 si mi to w oczy. No ale skoro to 鈔odek zmniejszaj帷y tarcie to kto wie. Moja pierwsza my郵. Po choler to stosowa, je郵i to samo uzyskamy czym sporo ta雟zym i nie gorszym np. parafina.

Ja dzi瘯i forum zawsze czu貫m si m這dszy, do tego forum inspirowa這 mnie do podejmowania wyzwa (ostatnio paliwo i silnik WORAN i 瘸逝j, 瞠 musz to porzuci). Cenn rzecz na forum by造 te linki do literatury, film闚 itp. Do ko鎍a 篡cia tego nie przeczytam.

mundial1990 napisa:
..... pracuje w firmie kt鏎a tnie laserem do kt鏎ego jest pod陰czony co ala odkurzacz co wyci庵a z lasera sadze w bardzo drobnym pyle...

Jak du穎 tego jest, to ch皻nie sprawdz czy co da rad z tej sadzy zrobi w piro.

Kolejna nowa informacja. By mo瞠 nieprzydatna ale ..........

Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
zbyhk

PostWys豉ny: Pon Sty 15, 2018 6:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ot騜 nie tylko jako zmniejszaj帷y tarcie ale tez jako zwi瘯szaj帷y przewodnictwo elektryczne - wcze郾iej mnie zaskoczy這 dodawanie py逝 Al do PbN6 w zastoswaniach profesjonalnych w ilosci chyba 2-3%
to ten grafit czy MoS2 wygl康a rozs康niej

ano w豉snie, ta dyskusje dawa這 sporo pomys堯w i rozwi您a a potem juz nie by這 z kim dyskutowa
ja si np. kiedy zagrzeba貫m rzuconym przez mahalasa banalnym wydawa這by si temacie pikrynianu o這wiu, do wielu wyja郾ie sam doszed貫m, a to si okaza temat rzeka
gdy pikrynian moze by jedna w wielu reszt kwasowych jednocze郾ie
czyli sole mieszane/mieszane sole zasadowe i wtedy nie ma H20 krystalizacyjnej oraz mo積a rozcie鎍zy w陰sciwo軼i jak sa za gwa速owne

nikt np. nie m闚i 瞠 wystepuje zasadowy azotan o這wiu kt鏎y jest nie rozpuszczalny w wodzie
Powr鏒 do g鏎y
ARKO

PostWys豉ny: Pon Sty 15, 2018 7:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zbyhk napisa:
ot騜 nie tylko jako zmniejszaj帷y tarcie ale tez jako zwi瘯szaj帷y przewodnictwo elektryczne - wcze郾iej mnie zaskoczy這 dodawanie py逝 Al do PbN6 w zastoswaniach profesjonalnych w ilosci chyba 2-3%
to ten grafit czy MoS2 wygl康a rozs康niej

Wed逝g obserwacji nie ma wyra幡ej zgody co elektrycznego przewodnictwa MoS2. Jednak og鏊ny jest pogl康, 瞠 dwusiarczek molibdenu mo瞠 by zaklasyfikowany jako p馧przewodnik typu "P"...... Przewodnictwo elektryczne w temperaturze pokojowej waha這 si od 0,16 do 5,12 Ohm-1 cm-1 a po ogrzaniu od 1,02 x 10-4 do 5,89 x 10-4 Ohm-1 cm-1 .

Z kolei grafit wykazuje stosunkowo wysokie przewodnictwo elektryczne.

Wygl康a na to, 瞠 MoS2 nie przebije grafitu (tarcie, przewodnictwo, cena).

Pasjonat czasami robi co tylko dla siebie a fora czasami wci庵aj w czasoch這nne dysputy (szczeg鏊nie gdy chce si staranniej odpisa). Samemu te grz篥nie si w r闚nie czasoch這nne poszukiwania informacji jak ostatnio gdy chcia貫m w excelu policzy ca趾 pod wykresem maj帷 tylko wykres a nie funkcj jego opisuj帷.

Nie ma takiego co by dok豉dnie wiedzia o tym co piszesz Ty, JPalikot itp. Na "durnej" stopinie utkn掖em na kilka miesi帷y a rzecz dotyczy豉 wydajno軼i :]. Trzeba mie 鈍iadomo嗆, 瞠 kto kto babrze si w danym temacie tygodniami albo i miesi帷ami mo瞠 mie wiedz wi瘯sz ni "niby" zawodowiec. A dr捫帷 temat, ilo嗆 pyta ro郾ie.
Powr鏒 do g鏎y
JPalikot

Do陰czy: 05 Pa 2009

PostWys豉ny: Czw Sty 18, 2018 1:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze嗆.
Jak ju wspomnia貫 o pikrynianie o這wiu to bawi貫m (a raczej m璚zy貫m uparcie) si tym kilka lat temu. Wi璚 napisz co ostateczne wydaje mi si na temat tego zwi您ku:
S na pewno 2 rodzaje pikrynianu:
a) zasadowy: HO-Pb-O-TNB niekt鏎zy podaj te, 瞠 prawdziwy wz鏎 zasadowego to TNB-O-Pb-O-TNB x PbO. Szybko przechodzi z palenia w detonacj, ale nie mia mocy. Strzela fajnie, ale nie by w stanie pobudzi mieszaniny nitroestr闚 glikolu etyl. + propyl. + nitrosorbitu nawet je郵i go u篡這 si w ilo軼i 5g.
Otrzymywany by przez zmieszanie na gor帷o r闚nych mas TNF - PbO w roztworze alkoholowym lub na gor帷o w roztworze wodnym pikrynianu sodu, azotanu o這wiu i NaOH w temp wrzenia i zwykle na mieszadle.
Dok豉dnie ju nie pami皻am kolejno軼i dodawania odczynnik闚.
b) normalny pikrynian o這wiu TNB-O-Pb-O-TNB otrzymywany z pikrynianu sodu, azotanu o這wiu na gor帷o w lekko zakwaszonym kwasem octowym l ub azotowym roztworze wodnym i och這dzeniu do 0c i ods帷zeniu.
Normalny by ju mocny, ale nie chcia si odpala od lontu: gas, fuka, dziwnie kombinowa i z這郵iwie gas jak tylko oddali貫 廝鏚這 ognia.
Wi璚 o ile mnie pami耩 nie myli zrobi貫m tak aby po陰czy ich zalety:
W plastikowej tulejce najpierw da貫m ok 1 cm d逝go軼i tego zasadowego pikrynianu aby od razu odszed od lontu i dopiero dalej do zasadowego docisn掖em ten normalny mocny pikrynian w tej samej tulejce. Tak aby zasadowy by pobudzaczem normalnego.
No i tak wymy郵ona dwustopniowa sp這nka ju POBUDZIx wy瞠j wymienion mieszank nitroestr闚.
Zmieniaj帷 warunki podw鎩nej wymiany najprawdopodobniej tylko otrzymasz r騜ne mieszaniny zasadowego z normalnym pikrynianem.
Ale by這 to par 豉dnych lat temu i nie jestem pewien czy dobrze pami皻am. Na pewno dobrze pami皻am, 瞠 przy tym piero雟twie okropnie pobrudzi貫m si na 鄴速o.
No to chyba cze嗆.
Powr鏒 do g鏎y
zbyhk

PostWys豉ny: Sro Sty 24, 2018 12:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to o zawodowcach to mo瞠sz mie du穎 racji
wytkn掖em nie z這郵iwie januszowi par baboli w pracy doktorskiej i mnie zby, podpowiedzia貫m kilka dodatkowych dzia陰j帷ych rozwi您a przed publikacj i jw.

w tych pikrynianach jest b陰d 瞠 jezeli uzywamy alkocholu do PbO +TNF lub zakwaszamy kw. octowym to produkt zapaprany czystym TNF i on w czasie palenia powoduje ga郾iecie (zalewanie p這mienia stopionym)
podobnie jest ze styfninianem z metody metanol +PbO +kw. styfninowy
a stracanie z soli jak w Urba雟kim daje wydajno軼 tylko 70% nie wiedzie czemu bo gotowy produkt b. s豉bo rozpuszcza si z H20

to co Arek kiedy pisa喚 o ruskim po豉czeniu pikrynianu z nadchloranem Pb nie dzia豉 normalnie bo nadchloranan b. higroskopijny ale mozna utworzy dzia陰j帷 s鏊 TNF-O-Pb-CLO4*PbO i ta ja nie higroskopijna i dzia豉jaca
nawet uzywane s komplety typu TNF-O-Pb-N3*PbO majace przywoita wra磧iwo嗆 i zapalno軼 a nawet prostsze Pb(N3)2*PbO
proporcje tez dowolne

i si zrobi這 nie-towarzysko
Powr鏒 do g鏎y
ARKO

PostWys豉ny: Sro Sty 24, 2018 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zbyhk napisa:
...w tych pikrynianach jest b陰d 瞠 jezeli uzywamy alkocholu do PbO +TNF lub zakwaszamy kw. octowym to produkt zapaprany czystym TNF i on w czasie palenia powoduje ga郾iecie (zalewanie p這mienia stopionym)

Pierwsza my郵 jaka si mi rzuci豉 po przeczytaniu tego co napisali軼ie to ....................... jaki jest ko鎍owy tego cel ?. Sp這nka co ma yebn望 ?.

Bo je郵i tak, to dlaczego nie zrobi jak radzi "Urba雟ki" ?. A podaje on dok豉dnie jak zrobi pikrynian Pb, i nie z PbO. By mo瞠 pewne problemy bior si st康, 瞠 tak naprawd kwas pikrynowy to nie kwas a pochodna fenolu. Nie zawiera grupy kwasowej -COOH. Fenolany bardziej przypominaj alkoholany a nie sole. Do tego woda i skomplikowane uk豉dy kwasowo-zasadowe. Lepiej opisano to przy styfninianach. Ja bym wi璚 robi jak uczeni radz.

W domowych warunkach nie ma szans na zbadanie tego co zrobili軼ie. Jedyny test jaki mamy pod r瘯 to test AJAN (Albo Jebnie Albo Niejebnie). A i tak trzeba wiedzy i praktyki aby rozpozna by albo czy nie by deton. Bo nie wszystko co yebnie jest przydatne :]

W tym w徠ku dla mnie najciekawsza jest ta sadza i licz na to, 瞠 mi kolega jej pode郵e, dam adres na maila. Sadza otrzymana podczas dzia豉nia lasera mo瞠 mie w sobie co interesuj帷ego (do cel闚 piro, cho熲y amatorskich paliw rakietowych ). Na ilo軼i wielokilogramowe nie licz.
Powr鏒 do g鏎y
JPalikot

Do陰czy: 05 Pa 2009

PostWys豉ny: Nie Sty 28, 2018 9:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takim razie wnioskuj, 瞠 m鎩 kwas pikrynowy by niedonitrowany w 100 procentach i zawiera domieszk dwunitrofenolu.
Kwas octowy jest znacznie s豉bszy od pikrynowego i w徠pi aby wypar go ze swoich soli, natomiast ma moc zbli穎n do dwunitrofenolu i je瞠li ten ostatni by obecny w moim TNF to 豉two m鏬 zosta wyparty przez CH3COOH i zapapra m鎩 pikrynian.
Ale aby si o tym przekona to musia豚ym si wysili i zrobi dym HNO3 aby ca趾owicie donitrowa fenol na TNF.
Pikryniany Pb wydaj si by rozpuszczalne w ciep貫j wodzie dlatego ja zawsze to sch豉dza貫m do ok 0c aby wytr帷i mo磧iwie ca這嗆.
Nie ma sensu u篡wa mieszad豉. Kiedy si wysila貫m i utrzymywa貫m na mieszadle przez 1.5 godziny w temp ok 95c i powolutku przez ten czas wkrapla貫m drugi roztw鏎 z rozdzielacza nast瘼nie och豉dza貫m do 0c. No i przyznam, 瞠 by造 豉dne, bardzo estetyczne kryszta趾i pomara鎍zowe, dobrze si zasypuj帷e do tulejki, ALE MOCY TO ANI TROCH NIE PODNIOSΜ. Tak, 瞠 tylko to sztuka dla sztuki szkoda wysi趾u, lepiej miesza na gor帷o r璚znie, och這dzi do 0c i dostaniesz amorficzny, niezbyt estetyczny 鄴速y proszek, ale moc jest identyczna.
Mo瞠 jeszcze kiedy spr鏏uj to z dym HNO3, ale trzeba poczyta o metodach produkcji z u篡ciem wysoko st篹onych kwas闚, o ile takie s.
No i znowu babra si tym dra雟twem na 鄴速o, masakra.
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> TOWARZYSKIE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum