Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Problem z paliwem (albo konstrukcją - jak kto woli).

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzesa7



Dołączył: 07 Sty 2018
Posty: 6
Skąd: Wawa

PostWysłany: Nie Sty 07, 2018 11:28 am    Temat postu: Problem z paliwem (albo konstrukcją - jak kto woli). Odpowiedz z cytatem

Witam.
Ostatnio chciałem się na poważnie zająć budową rakietek. Chwilowo opieram sie na karmelku (sproszkowanym) + siarka.
Po 5 nieudanych próbach zwracam sie do was o pomoc. Silnik za każdym razie wybucha -albo w dyszy albo w zatyczce. Korpus robie z takiego szarobrazowego papieru (za 50 gr) i kleju do tapet (korpus niecałe 2mm grubości, śr. Wew na grubość baterii AA ok.14mm, długosc 4 cm. Zatyczkę robie z kilku okrągłych kawałków tektury i papieru, wszystko w w wikolu. Natomiast dysza to: kawałek tektury, około 5mm mocno ubitego Żwirku dla psa-kota, znowu tektura. Jak narazie dysza wypadła tylko raz, reszta to zatyczka. Na koniec wszystko obklejam taśmą i wierce dyszę około 3mm (Do 4). Co zmienić w konstrukcji, moze jednak problem jest w paliwie? (Wiem ze powinno być lane, a nie sproszkowane, ale nie mam za bardzo warunków na produkcje karmelka na odpowiedni kształt.) Jeśli ktos ma doświadczenie z paliwem Zn + S to chętnie spróbuje. Mam pomysl na taki silnik : rdzeń wew.-zn + s, a zewnętrzny - cukier (albo inne paliwo). No ale najpierw i tak trzeba zrobić dobry korpus.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
antyvlad



Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 83
Skąd: to wiesz?

PostWysłany: Nie Sty 07, 2018 3:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W jaki sposób formujesz ziarno paliwa? Jakie ma wymiary, jaki kanał, na lepiszczu czy ubijane/prasowane na sucho?
Ścianki 2mm za mało, dysza z kartonu całkowicie mija się z celem chyba że jest wykonana jako zaciskane przewężenie.
W którym miejscu jest wykonywany zapłon?
W jaki sposób odbywa się CATO, rozrywa korpus, wyrywa dyszę/zatyczkę?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzesa7



Dołączył: 07 Sty 2018
Posty: 6
Skąd: Wawa

PostWysłany: Nie Sty 07, 2018 3:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

antyvlad napisał:
W jaki sposób formujesz ziarno paliwa? Jakie ma wymiary, jaki kanał, na lepiszczu czy ubijane/prasowane na sucho?
Ścianki 2mm za mało, dysza z kartonu całkowicie mija się z celem chyba że jest wykonana jako zaciskane przewężenie.
W którym miejscu jest wykonywany zapłon?
W jaki sposób odbywa się CATO, rozrywa korpus, wyrywa dyszę/zatyczkę?


Cukier z saletrą rozpuszczone w wodzie, na patelni do momentu odparowania wody i karmelizacji cukru. Nastepnie czekam aż zastygnie i miele na proszek. Dodaje do tego troche siarki, dokładnie mieszam i ubijam w silniku na sucho.
Jeden korpus nie rozpadł się po 5 próbach także spokojnie wystarcza.
Dysza jest z ubitego zmielonego żwirku - karton tylko zabezpiecza przed rozsypaniem sie podczas ubijania i wiercenia dyszy. Ubite paliwo jest przewiercone przez prawie całą długość, przez tą dziure idzie lont (VISCO 1.8mm).
Rakieta po zapłonie paliwa przez bardzo krótki czas (~>0.25s) syczy, a następnie z głośnym hukiem wyrzuca zatyczke. Korpus pozostaje nienaruszony.
Ps czym jest CATO???


Ostatnio zmieniony przez Grzesa7 dnia Nie Sty 07, 2018 5:00 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzesa7



Dołączył: 07 Sty 2018
Posty: 6
Skąd: Wawa

PostWysłany: Nie Sty 07, 2018 4:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@antyvlad
Jeszcze dodam ze mieszanka jest około 35/65. Cukier to saharoza, saletra kupiona w internetach czysta ok 99.5% (tak pisali na alleg4o). Od wyparowania wody do karmelizacji (masa była plastyczna ale nie płynna) mineło sporo czasu ( kuchenka była na małej mocy).
Nie wiem czy ma to znaczenie ale w razie co pisze.

Ponawiam pytanie, czy znasz sie na mieszankach zn/s? Paczka z chemią przychodzi około wtorku, a na chwilę obecną skończyła mi sie saletra.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
antyvlad



Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 83
Skąd: to wiesz?

PostWysłany: Pon Sty 08, 2018 12:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Według mnie tu nie paliwo jest problemem a technologia wykonania silnika.
Na zwykłej saletrze z cukrem, niekarmelizowanej też będzie latać.
Kluczem jest dobranie średnicy dyszy, długości kanału i siły sprasowania paliwa.
Paliwo musi być jednolicie zmielone, bez grudek.
Bez kilkunastu - kilkudziesięciu prób takiego silniczka się nie obejdzie żeby opracować powtarzalną i bezpieczną konstrukcję.
Silnik po użyciu wyrzuć, korpus ma być nowy za każdym razem jeśli chcesz polegać na parametrach.
Paliwo Zn/S jest opisane na forum, użyj opcji "szukaj".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzesa7



Dołączył: 07 Sty 2018
Posty: 6
Skąd: Wawa

PostWysłany: Pon Sty 08, 2018 4:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Okej to jeśli rzecz jest w silniku to:
Jak zamocować zatyczkę i dyszę?
Apropo korpusu to wykonałem cztery nowe - jeden 16mm fi wew, dł 4 cm, a zatyczki ze sprasowanego żwirku, drugi identyczny z tym ze zwirek jest zmieszany z klejem do tapet, a trzeci i czwarty analogicznie z tym ze mają fi 11 mm zamiast 16.
Wynikami tych czterech pochwale sie w srode zapewne bo paczka z oddczynikami się opóźnia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sishidsu



Dołączył: 04 Wrz 2018
Posty: 3
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Wrz 04, 2018 12:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stara się zrobić podobną rakietę jak wyżej. I mam ten sam problem. Ma ktoś może jakieś pomysły?
_________________
Trądzik różowaty? Może być tylko wspomnieniem! - https://rabatio.com/sklepy/acnerose
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP