Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Saletra Amonowa, NH4NO3 (AN)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
jaskiniowiec

Do陰czy: 22 Lut 2004
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Sob Mar 24, 2007 1:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzeba przyzna, 瞠 silniczek Ksarda "zagwizda" jak nale篡. Zaczynam si przekonywa, ze chyba nie taki diabe straszny i AN jest jednak do wykorzystania jako utleniacz do paliw. W ty samym czasie (i miejscu) co pr鏏a silnika Ksarda, odby造 si 2 pr鏏y moich silnik闚 z paliwem z AN. Zaznaczam, nie jest to paliwo na AN, a z dodatkiem AN. Paliwko opisywa貫m wcze郾iej, ale przypomn:

Paliwo KNANPU

30% AN
30% KN
15% Domalux
13% Mg
10% cukier
1% Fe2O3
1% C

Isp obl. 170
temp. stC 1490

Ca造 problem do opanowania polega na technologi przygotowywania ziaren. Najpierw miesza貫m AN, KN i cukier, potem doda貫m dodatki i d逝uugie mieszanie celem jednorodnego pokrycia ziaren dodatkami. Tlenek 瞠laza jako pigment wymaga naprawd dobrego wymieszania. Ma to do嗆 du瞠 znaczenie, gdy ochrania drobiny AN b璠帷e g喚biej w ziarnie przed wnikaniem promieniowania podczerwonego, s這wem: spowalnia podgrzewanie si g喚bszych warstw paliwa, co minimalizuje wp造w przemian fazowych AN (kt鏎y jest niestabilizowany - ot taki z butelki). Potem dodaj Domalux. Miesza si 鈍ietnie i dobrze zwil瘸 sk豉dniki. Na sam koniec dopiero dodaj Mg. Jako 瞠 AN ju jest zwil穎ne lakierem, minimalizuje si kontakt Mg i AN. Mieszanka roz這穎na szeroko na folii dosycha (przy okresowym mieszaniu) przez oko這 3 godziny. Ma to na celu pozbycie sie rozpuszczalnika z Domaluxu oraz rozpocz璚ie wi您ania poliuretanu(unika si b帳li gazu w paliwie). Potem mocne ubijanie i zaprasowywanie ziaren w zacisku 鈔ubowym. Je郵i zacznie si formowanie ziaren za wcze郾ie, to w trakcie wyjmowania z formy potrafi si rozsypa. je郵i zacznie si za p騧no, s porowate i s豉be mechanicznie. Tak wi璚 zakres czasu do obr鏏ki paliwa jest w sumie do嗆 w御ki. Jakie 2 godziny. Potrzeba to sobie wypraktykowa. Ziarno po uformowaniu dosycha jeszcze dzie[/img][b lub dwa i uzyskuje si do嗆 g豉dkie ziaran, kt鏎e przy postukiwaniu o siebied德i璚z jak ceramika. Paliwo jest trudno zapalne, ale jak ju za豉pie, to nie popu軼i. Pali si stabilnie du篡ch hucz帷ym p這mieniem. Istotn spraw jest to, 瞠 ca這嗆 paliwa sk豉da si z surowc闚 og鏊nie dost瘼nych i niedrogich. Impuls co prawda bardzo du篡 nie jest, ale i tak jest wi瘯szy o oko這 30 ni karmelka. O widowiskowo軼i nie wspomn.
Filmiki z test闚 silnik闚 w dziale - silniki.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
A_O
Go嗆

PostWys豉ny: Nie Gru 13, 2009 10:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stary temat ale w necie widz sporo prac po鈍i璚onych paleniu si AA ( cel - sta貫 paliwa rakietowe ) np. TU

Polecaj zamieni grubszy AL na ten najdrobniejeszy czyli pyro Dark ( w Rosji pisz o gatunku "Alex" ) i wprowadzi katalizator (rozk豉du AN ) SnCl2 ( jest ich setki ). Pono ma zmniejszy si wyra幡ie ilo嗆 簑磧a jaki daje paliwo no i zwi瘯szy si pr璠ko嗆 palenia. Wad jest cena ultrarozdrobnionego proszu Al.

A.
Powr鏒 do g鏎y
ARKO

Do陰czy: 17 Mar 2012
Sk康: Radom

PostWys豉ny: Sro Gru 13, 2017 3:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A_O napisa:
Stary temat ale w necie widz sporo prac po鈍i璚onych paleniu si AA ( cel - sta貫 paliwa rakietowe ) np. TU

Polecaj zamieni grubszy AL na ten najdrobniejeszy czyli pyro Dark ( w Rosji pisz o gatunku "Alex" ) i wprowadzi katalizator (rozk豉du AN ) SnCl2 ( jest ich setki ). Pono ma zmniejszy si wyra幡ie ilo嗆 簑磧a jaki daje paliwo no i zwi瘯szy si pr璠ko嗆 palenia. .

Mnie uda這 si ten problem rozwi您a. Dalej podr捫 ten temat bo praca silnika wprowadzi豉 mnie na wy窺ze obroty :]

https://www.youtube.com/watch?v=n-RAoHNVezQ

Zrobi mo瞠 2-3 silniki bo na tyle mam czasu (towar deficytowy :]).

Fakt, silnik kicha (to trzeci test) ale znawcy zauwa膨, 瞠 test odpowiada w pe軟i na pytanie czy da rad zrobi profesjonalny silnik na paliwie azotanie amonu i to bez u篡cia korpusu metalowego.

Edit:

Pomiar ci庵u

https://www.youtube.com/watch?v=FEX7-7fj8So
https://www.youtube.com/watch?v=9corJlDE8jg&feature=youtu.be

Praca nie r闚na i paliwo nie spala這 si najefektywniej.

Edit => Ci庵 pokaza這 2-3 kG i po dopracowaniu silnika pewno mo積a liczy na 5 kG.

Ostatnio zmieniony przez ARKO dnia Nie Gru 17, 2017 7:30 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
ARKO

PostWys豉ny: Wto Gru 19, 2017 7:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

M鏬豚ym edytowa ale napisz aby nie przeoczy :]

https://www.youtube.com/watch?v=EPYmsdAu0UM
https://www.youtube.com/watch?v=-42PEPWejs4
https://www.youtube.com/watch?v=z0AqXr7tjIE
https://www.youtube.com/watch?v=WeWPi_Dz_Ek

Mo瞠 to ma這 skromne ale chyba jako jedyny - jak 鈍iat d逝gi i szeroki -opanowa貫m saletr amonow jako utleniacz do silnik闚 rakietowych. I to w tulejkach papierowych (w zasadzie to kompozyt skoro nas帷zy貫m papier 篡wic)

Chcia貫m uzyska CATO ale si nie da這 :]. Nawet je郵i si uda to nie jest ono takie gro幡e.

Nadal porobi pr鏏y aby wyd逝篡 czas pracy bo na tym powy窺zym silniku, rakieta (taka moja) rozpad豉 by si tu po zej軼iu z wyrzutni.

Ci庵 dla WORAN 3 ok. 20 kg ( silnik waga brutto 190 Gram, w tym 80 gram paliwo).
Powr鏒 do g鏎y
antyvlad

Do陰czy: 07 Cze 2009
Sk康: to wiesz?

PostWys豉ny: Sro Gru 20, 2017 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje gratulacje Very Happy
Efektowna, kr鏒ka praca. D逝go si wykonuje taki korpus? Materia dyszy jest prasowany czy na 篡wicy jak obudowa?
Pozdrawiam Smile
Powr鏒 do g鏎y
ARKO

PostWys豉ny: Czw Gru 21, 2017 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

antyvlad napisa:
.....Efektowna, kr鏒ka praca. D逝go si wykonuje taki korpus? Materia dyszy jest prasowany czy na 篡wicy jak obudowa?

Aby zdecydowa si na wersj prototypow silnika musia貫m wykona 20 test闚 .............. w swojej g這wie :]. Testy wysz造 ok :] wi璚 wykona貫m ten prototyp.

Co ciekawe by貫m pewien, 瞠 w 2 przypadkach silniki rozerwa這 albo co najmniej odstrzeli這 dysz. To nie by g這郾y szum a HUK Exclamation. Po pracy silnik闚 dysze pozosta造 na miejscu. Jeden silnik mi rozerwa這 (dysze wyrzuci這 z hukiem) ale raczej by豉 ona 幢e zamocowana.

Silnik wymaga jeszcze 禦udnej pracy badawczej (aby zrobi rynkowy produkt) chocia to co mam te poleci, do tego widowisko i raczej z zadawalaj帷ymi parametrami jak impuls w豉軼iwy czy ca趾owity.

Korpus : papier malarski szary np.PODOBNY DO TEGO. Z obu stron posmarowa 篡wic (stosowa貫m poliestrow). Papier ten dobrze przyjmuje 篡wic. Do tego silnik te posmarowa 烈 tu przed zawini璚iem w papier. Potem ko鎍e lekko zawin望 na denko oraz zatyczk i gotowe (silnik na ko鎍u owin望 w worek PE i obcisn望 ta鄉 pakow). Po utwardzeniu 烈, 軼i庵amy ta鄉 i worek PE. Czas wykonania korpusu ok. 15 minut.

W zasadzie zaskoczony jestem tym, 瞠 korpus silnika wytrzyma znaczne ci郾ienie ale jakie ono by這 .................... nie mam poj璚ia.

Wiem, 瞠 jestem w stanie szybko zrobi bardzo dobry silnik, o wiele wiekszy, bez metalu i na utleniaczu AN. By mo瞠 z dodatkiem KP albo AP albo co innego np. urotropina, w璕iel drzewny bo 瞠 jeszcze jest proszek aktywnego metalu to wida :].

Koniec roku, mam troche wolnego czasu i dlatego mam kilka dni na "pierdo造" :].

Edit: Dysza szamotowa. Szamot plus 10 % r-ru woda/wikol (50/50)
Powr鏒 do g鏎y
Hack

Do陰czy: 15 Cze 2006

PostWys豉ny: Nie Gru 31, 2017 7:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdyby wysz造 Ci powtarzalne, d逝go przechowywalne oraz zdolne do wyniesienia 1000g na odleg這嗆 ~1000 m to zapotrzebowanie na co takiego istnieje. Tani siarczek cynku komu zrobi robot jako dodatek przeciw przemianom faz kryst. Kibicuj!
ARKO

PostWys豉ny: Pon Sty 01, 2018 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hack napisa:
Gdyby wysz造 Ci powtarzalne, d逝go przechowywalne oraz zdolne do wyniesienia 1000g na odleg這嗆 ~1000 m

Ch皻nie bym kupi korpus rakiety ze spadochronem pod ten silniczek. Ma fi zewn. 39 mm. Rakieta raczej celowo doci捫ona czyli wykonana z metalu.

Silnik jest powtarzalny, moim zdaniem je郵i si jego zahermetyzuje to rok wytrzyma bez zmian.

Zrobi貫m drugi silniczek (ci篹ar 200 g brutto), ci庵 maks. ok. 10 kG i wi璚ej mi nie potrzeba .......... aby rakieta nie zgubi豉 statecznik闚 :].

Dwa uleg造 CATO ale sporo mia造 w sobie AP. Porzuci貫m AP nie dlatego, 瞠 pojawi豉 sie eksplozja. Po prostu zainteresowa這 mnie wy陰cznie tanie paliwo.

S jesze z paliwem pewne problemy ale nie rozwi捫 ich z braku czasu.

Powodzenia w 2018 r.
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum