Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zonk chlorometylowanie ksylenu nie udaje się.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JPalikot

PostWysłany: Pon Lis 20, 2017 6:59 pm    Temat postu: Zonk chlorometylowanie ksylenu nie udaje się. Odpowiedz z cytatem

No więc tak kiedyś chlorometylowałem chlorobenzen wg przepisu dla benzenu czystego czyli C6H5Cl (w dużym nadmiarze) + formalina + HCl i ZnCl2 bezw. jako katalizator. No i jako tako się udało.
No więc chciałem tą samą metodę zastosować dla ksylenu, a do reakcji wziąłem 5-cio krotny nadmiar ksylenu niż to wynika ze stechiometrii aby uniknąć wielokrotnego podstawiania -CH2-Cl przy tym samym pierścieniu ksylenowym. No i początkowo też udało się.
Kłopoty dopiero zaczęły się gdy po reakcji chciałem oddestylować ten nadmiarowy ksylen od interesującego mnie produktu. Wyobraźcie sobie, że w temperaturze bliskiej wrzenia >120 c zaczął gwałtownie ulatniać się chlorowodór, myślę że niedokładnie wymyłem produkt reakcji, ale nie chlorowodoru wydziela się bardzo dużo z wrzącej mieszaniny, aż wysoko się pieni. Patrzę a tu destylowany płyn ciemnieje, a chlorowodór cały czas intensywnie się wydziela. No to wniosek jest tylko taki: KSYLEN JEST TAK AKTYWNY, ŻE W TEMP >120c KONDENSUJE Z CHLOROMETYLOWĄ POCHODNĄ BENZENU BEZ JAKIEGOKOLWIEK KATALIZATORA.
Nadmienię, że po skończonym chlorometylowaniu mieszaninę płukałem w rozdzielaczu 2x wodą i jeszcze jeden raz roztworem NaHCO3, więc nie mogło pozostać nic odpadkowego z reakcji.
Ksylen jest więc zbyt aktywny aby oddestylować go z mieszaniny chlorometylowej pochodnej.
Słyszeliście o tym? Bo mi nigdy by to do głowy nie przyszło.
Czy toluen można już normalnie chlorometylować?
Chyba tak, bo wrze już w 110c i jest wyraźnie mniej aktywny od ksylenu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: