Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Silnik z "w璠ruj帷" dysz.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Silniki Rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
ARKO

Do陰czy: 17 Mar 2012
Sk康: Radom

PostWys豉ny: Pon Maj 02, 2016 7:04 pm    Temat postu: Silnik z "w璠ruj帷" dysz. Odpowiedz z cytatem

W ramach pewnego testu postanowi貫m zrobi silnik bezdyszowy. Pod poj璚iem "bezdyszowy" rozumiemy, 瞠 nie jest ona wykonanana z materia逝 oboj皻nego np. gips, szamot, metal itp.

Co ciekawe w silniczku tym, korpus w cz窷ci jest r闚nie paliwem a dysza (jako przew篹enie) sama powstaje i sama "w璠ruje" za czo貫m spalania.

Korpus bazuje na rurce termokurczliwej i ulega ona obci郾i璚iu w strefie p這mienia i jedcze郾ie ulega stopieniu i wypaleniu.

Test wyszed przy okazji. Co innego testowa貫m ale nie wysz這. Za to wyszed ten silniczek. Gdyby posiedzie na tym ze 200 h pewno by si temat lepiej dopracowa這 no ale nie mam na to czasu.

https://www.youtube.com/watch?v=pUmQPZHBZKE

W tym te軼ie u篡to mix: kclo3/benzoesan potasu. Mo積a u篡 tak瞠 jako paliwo szybki proch czarny.

A.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
Achtung

Do陰czy: 26 Lut 2003
Sk康: Londyn

PostWys豉ny: Sob Maj 07, 2016 6:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ju dobre 10 lat temu robi貫m z nud闚 takie wypierdki na pcz, o ile tamte mia造 odrobine sensu, to przy tej mieszance nie widz wy窺zo軼i termokurczki nad cienko軼ienn papierow tutk. por闚naj ci庵 i wyci庵niemy wnioski.
ARKO

PostWys豉ny: Nie Maj 08, 2016 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W 篡ciu bardza wa積a jest idea oraz intuicja, potem praca a potem szcz窷cie :]. Testy na szybkim pcz wysz造 u mnie bardzo dobrze na samej tutce papierowej. Nie mierzy貫m ci庵u bo po prostu by貫m zaskoczny jak szybko mi tutka z pcz odfrun窸a. Na tzw. zdrowy rozs康ek, gdyby papier zamieni na tulejk termokurczliw (t-rurka) to wynik powiniene by lepszy. Niestety i na pewno w piro tzw. zdrowy rozs康ek nie zawsze dzia豉.

Dobre wyniki te daje mix KCLO4/Benzoesan potasu (ciekawe jak z kclo4 spali si kwas benzoesowy (kb). Przy pracy z kb zalecam ostro積o嗆 a test ograniczy do kclo4.

G這wy nie dam czy mnie tu intuicja nie zawiedzie bo opr鏂z tych zalet wy瞠j, wa積a te jest pokora :]. By mo瞠 za jaki czas uda si mi zrobi pomiary na tutce papierowej i t-rurce. Chcia貫m innych zach璚i do pr鏏. By mo瞠 w tulejk termo trzeba upchn望 jedn warstw papieru, by mo瞠 nie. Patrz帷 na film wida, 瞠 t-rurka topi si troch za wysoko ponad czo貫m spalania. By mo瞠 wa積y jest stosunek 鈔ednicy t-rurki, do jej grubo軼i i masy paliwa na jednostk d逝go軼i t-rurki.

My郵, 膨 paliwo trzeba ubi bardzo mocno i osobno (zadba o bhp) a potem upcha to w t-rurk. Ale wymaga to wi璚ej pracy.
Powr鏒 do g鏎y
Hack

Do陰czy: 15 Cze 2006

PostWys豉ny: Nie Maj 08, 2016 10:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ciekawe jak z kclo4 spali si kwas benzoesowy (kb)

By mo瞠 podobnie jak z kwasem salicylowym, czyli bardziej energicznie ni klasyczna 鈍iszcza豉 na beznoesanie. Pami皻am tak mixtur KClO4, poliuretan, kwas salicylowy. Ziarna z tego same lecia造 po podpaleniu jednej z powierzchni.
To co napisze jest banalne.Spr鏏uj nape軟i rurk termokurczliw KNO3+cukier, podgrzej by si stopi造 i wyci庵nij wtedy wzd逝 by rurka 鈔ednicy ko這 4 mm wyd逝篡豉 si rozci庵aj帷 kilkukrotnie w stosunku do jej d逝go軼i. Spalanie takiej rurki zachodzi pod wod i ma ciekawy efekt - obserwujesz czo這 p這mienia a rurka dziwnie zawija si. Taki plastikowy lont Wink

ARKO

PostWys豉ny: Pon Maj 09, 2016 5:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O ile pami皻am masy 鈍iszcz帷e by造 oparte na salicylanie sodowym i nie mam pewno軼i czy na samym kwasie to "gwi盥瞠". No ale skoro tak piszesz to znaczy, 瞠 gwi盥瞠. Nie wnika貫m g喚biej w ten temat ale pamiatam jedn recepturk gwi盥膨c opart na kwasie galusowym oraz kclo3. Powinno i gwizda na kclo4.

Kwas da wy窺zy impuls w豉軼iwy silnika rakietowego ni je郵i zamiast kwasu u篡jemy jego s鏊. Mieszanka gwi盥膨ca spala si szybko i umo磧iwa (chyba) wyprodukowanie silnika ze spalaniem czo這wym. Wa積e aby czo這 paliwa wyprofilowa na p馧okr庵這.

Jak widz na allegro mo積a kupi 100 % kwas salicylowy

Na pewno wyjdzie taniej ni na galusowym.
Powr鏒 do g鏎y
Hack

PostWys豉ny: Wto Maj 10, 2016 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co pami皻am paliwa sta貫 najbardziej przy酥ieszaj borowodory np. dekaboran w postaci sta貫j. Tu pr璠ko軼 spalania przy酥iesza nawet kilkukrotnie.
ARKO

PostWys豉ny: Pi Maj 13, 2016 8:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przegl康am kompozycje gwi盥膨ce i jak widz aby mix gwizda, paliwo musi zawiera pochodn benzenu zawieraj帷 podstawnik : - OH dwie albo wi璚ej grup (polifenole np. floroglucyna, pirogarol) , mo積a do tego doda grup karboksylow – COOH (aromatyczne hydroksykwasy karboksylowe jak np. kwas salicylowy, kwas galusowy), mo瞠 by i jedna grupa – OH ale wtedy nale篡 pier軼ie benzenowy doprawi grupami nitrowymi –NO2 (np. dinitrofenol lub kwas pikrynowy). Podstawnikiem mo瞠 by tak瞠 sama grupa karboksylowa czyli najprostszy aromatyczny kwas karboksylowy czyli kwas benzoesowy.

Jak widz stosuje si sole. Jedyny mix jaki znalaz貫m na kwasie jest ten z kwasem galusowym, o kwasie salicylowym wspomina Hack. Ciekawe czy obecno嗆 jonu sodu albo potasu jest konieczna i jak wiemy nie zawsze (kwas galusowy). Na pewno sam kwas pikrynowy s豉bo si pali ale pikrynian potasu o wiele, wiele lepiej.

Teraz troch rozumiem dlaczego np. nowolak ca趾iem dobrze si spala z kno3. Nie zdziwi豚ym si gdyby zagwizda z kclo3 albo co najmniej szybko si spali. Pewno szybko spali si te mix z aspiryn, poniewa to acetylowa pochodna kwasu salicylowego. Ale czy zagwi盥瞠 ?. Jest co sprawdza.

Dlaczego zwracamy uwag na gwizd. Bo aby kclo3 lub kclo4 zagwizda z danym paliwem, mieszanka musi si szybko spala a to mo磧iwa nam zabaw z silniczkiem z paliwem pal帷ym si jak cygaro.

A.
Powr鏒 do g鏎y
ARKO

PostWys豉ny: Wto Lut 21, 2017 8:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szuka貫m o Falconie 9 (dla mnie jaki drogi jest ich spos鏏 odzyskiwania I cz這nu) a doszed貫m do SpaceForest , gratuluj, kopara opada.

Na silniki (np. SF4b) na podtlenek azotu nie potrzeba koncesji MSW, jestem tego pewien. Na wszystkie inne (utleniacz-reduktor) jest potrzebna.

A inni niech widz, 瞠 z marze budowanych na piaskach powstaj (czasami) prawdziwe pa豉ce.

Dopisane => Na oko widz, 瞠 ilo嗆 os鏏 na forum piro jest zawsze wi瘯sza ni na forum rakietowym.
Powr鏒 do g鏎y
leszek

Do陰czy: 27 Sty 2003
Sk康: TORU

PostWys豉ny: Wto Mar 28, 2017 7:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale ilo嗆 post闚 "do 鄉ietnika" na piro te (i to bardzo) he he
Pozdr. Leszek
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
Hack

PostWys豉ny: Czw Maj 11, 2017 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie w temacie. Niewielka "pisalno嗆" - to ze strachu przed organami 軼igania. Trzeba by okre郵i jakie ramy prawne dla nowych cz這nk闚 forum, kt鏎e pomog造 by im si znale潭 w temacie.
ARKO

PostWys豉ny: Pon Lis 27, 2017 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj ogl康a貫m na discovery o spacex, blue origin, virgin galactic. Stara t瘰knota od篡豉 za silnikami, w ko鎍u u mnie plany komercyjne zacz窸y si od planu na rocket motor company Shocked Very Happy . Intuicja mi podpowiedzia豉, 瞠 trzeba wybra okr篹n drog, poprzez element po鈔edni Pyrotechnics Company ale stare marzenie gdzie we mnie drzemie. Nie wiem tylko czy mi 篡cia wystarczy na doj軼ie do odleg貫go w ko鎍u celu. Raczej nie wystarczy ale 瘸lu nie b璠zie.

Wiem, ma這 kto tu pisze, czasy nie sprzyjaj temu a pewno 95 % czasu ka盥ego z nas poch豉nia "samo 篡cie".

To te ciekawe

https://www.youtube.com/watch?v=I1O6GBUWVcs

https://www.youtube.com/watch?v=wMkWGN1G6Kg

A swoj drog gdyby kto co znalaz na temat silnika rakietowego, kt鏎y zu篡wa sw鎩 korpus jako paliwo, to ch皻nie bym poczyta.
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Silniki Rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum