Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[pomysł] zapał: tani i prosty

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marker



Dołączył: 26 Gru 2013
Posty: 8
Skąd: Bielsko-B

PostWysłany: Nie Gru 29, 2013 7:49 pm    Temat postu: [pomysł] zapał: tani i prosty Odpowiedz z cytatem

Chłonę wiedzę z forum i podobnych ostatnimi czasy i dotarłem do momentu odpalania. Przeglądałem forum i niektóre rozwiązania trochę mnie przeraziły szczególnie jeśli zasilanie było grubo powyżej 12V.

Rozumiem, jest masa sposobów, ale zasilacze, baterie kondensatorów, lampy błyskowe, trafa 1KV, falowniki i inne, które teraz mi nie przychodzą do głowy ze zmęczenia, wybaczcie ale to gruba przesada. Moją myślą jest, że jeśli ktoś nie zrobi sobie kuku od ładunku to zatańczy makarenę jak go prąd kopnie, gdy straci czujność.

Nie wiem ilu tu jest specjalistów od pokazów, ale myślę, że większość się zgodzi ze mną, że pirotechnicy na pokazach nie używają tak dużych napięć ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych.

Drugą sprawą jest cena, czas i kompaktowość. Zasilacze, falowniki, baterie kondensatorów, czy nawet agregaty prądotwórcze, itp.. dodają się do ceny, wagi i miejsca w transporcie, dlaczego komplikować sobie życie....

Mój pomysł jest prosty i kosztuje przynajmniej u mnie 5gr., a jest to

rezystor 1ohm

który można umieścić w mieszance o której pisał CmOs 13 kwie 2005r w temacie super zapłonnik w tym dziale,

spalanie rezystora przy napięciach od 1 do 8V
youtube-> /watch?v=APh-wszhWeE

spalanie 110ohm przy 5x9V
youtube-> /watch?v=xTQLSeSmwPM

Widziałem trochę pokazów od kuchni i gdy coś nie wychodziło podpinało się baterię, ale nikt nie biegał z zasilaczami czy kondensatorami czy przedłużaczami. Osobiście nie wyobrażam sobie biegania przy układach zdalnie odpalanych ze znacznych odległości z przedłużaczami czy agregatami w miejscach, gdzie nie ma 230V.

nie wylinkowane celowo...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ripper87



Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 205
Skąd: z czwartej gęstości

PostWysłany: Pon Gru 30, 2013 11:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja kiedyś śmigałem na akumulatorze do wkrętarki, 50m kabla do głośników i żaróweczkami choinkowymi. Odpalanie od styku
_________________
www.youtube.com/watch?v=L9401w2CqI4
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oskarb



Dołączył: 01 Gru 2016
Posty: 2
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon Gru 05, 2016 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorry za odkop, ale niedawno wpadłem na pomysł używania starych grzałek od epapierosów - jedna kosztuje 9zł, jest w niej do metra drutu oporowego. Tniesz na małe kawałki i jest perfect. Najlepsze są kanthale, bo drucik jest dodatkowo poskręcany. Próbował ktoś coś takiego?
_________________
Tanio wynajmujemy busy od ręki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wruti
Gość





PostWysłany: Wto Gru 06, 2016 1:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie korzystałem z grzałek epapierosów Very Happy Jak to się spisuje?
Powrót do góry
oskarb



Dołączył: 01 Gru 2016
Posty: 2
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon Gru 12, 2016 12:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozwijasz, potem rozkręcasz. Ja użyłem drutu po spalonej grzałce (przerwała się tylko w jednym miejscu, więc do fajki jest bezużyteczna). W necie proponowali też kawałki druciaka do naczyń na zapałce, ale ni cholery nie mogłem ich rozgrzać nawet dwiema 9v.
_________________
Tanio wynajmujemy busy od ręki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
BloodDjinn



Dołączył: 02 Sty 2019
Posty: 4
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw Sty 10, 2019 1:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam drut oporowy. Nowy lub pozyskany prosto z rezystora, który jest "goły" Korzystałem również z zapasowych żarówek choinkowych tylko było szkoda zachodu i drucik łatwo się luzował. Przy druciku upaćkałem masą z P.Cz lub cokolwiek innego.

Chodziłem z akumulatorem 12 V od wkrętarki i 20 m kabla telefonicznego (spadek po ojcowskiej pracy w telekomunikacji). W sumie tak samo jak Ripper87 - zwarcie na stykach i zapłon:P
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP