Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

krzemionka ogniotrwała na czaszę grzejną - zonk

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Narzędziownia pirotechnika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Nie Sty 25, 2015 2:29 pm    Temat postu: krzemionka ogniotrwała na czaszę grzejną - zonk Odpowiedz z cytatem

Cześć.
No więc tak. Postanowiłem zrobić czaszę grzejną do kolb kulistych płaskodennych 1 l. Na materiał ogniotrwały zmieliłem ok 2.5 kg czystego, przepłukanego detergentem i rozc. HCl piaskiu. Zmielony był na drobniutki, kurzący się pyłek, następnie dodałem do tego ok 2.5% polifosforanu sodu (NaPO3)n i ok. 6% AlPO3, a dodatkowo 2% rozgotowanej skrobi jako spoiwa.
W tej masie zrobiłem odcisk kolby obłożonej szmatką azbestową aby było miejsce w gotowym urządzeniu na szmatkę między spiralą grzejną, a kolbą. Dalej wyciąłem rowki na spiralę grzejną 500W. I odstawiłem do suszenia.
Po dokładnym wysuszeniu włożyłem spiralę grzejną i zacząłem wypalanie. Początkowo szło dobrze, jednak po pewnym czasie jak całość silnie się rozgrzała masa ogniotrwała zaczęła przewodzić prąd powodując zwarcie po między zwojami spirali, przepalenie jej i błyski!!!!!
Co było przyczyną przewodnictwa elektr. rozgrzanej masy krzemionkowej?
CZY TO JONY Na+ z polifosforanu sodu?
Następną czaszę zrobię z szamoty z niewielkim dodatkiem cementu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Sob Lut 21, 2015 10:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć...
Dobra z szamoty może być. Ja zrobiłem z mączki szamotowej z dodatkiem cementu. A w zasadzie to z mączki szamotowej 80% masy z dodatkiem 20% masy zaprawy murarskiej (cement z piaskiem był już wymieszany w worku 25kg przez producenta i przeznaczony do bezpośredniego rozrabiania w betoniarce bez żadnych innych dodatków).
Taka czasza grzejna nie przewodzi prądu nawet jak jest bardzo mocno rozgrzana i trzyma się mocno w całości nie pękając przy nagrzewaniu......
Co ciekawe, Supniewski opisywał samodzielną budowę czasz grzejnych z niektórych tlenków jak Al2O3, MgO, ziemi okrzemkowej (nie znam dokładnego składu chemicznego jej) i niektórych innych tlenków, ale z dodatkiem szkła wodnego w charakterze lepiszcza.
Jeżeli by kogoś interesowało to zrobiłem małą próbkę dla zmielonego na drobny pył czystego białego piasku (SiO2) i szkła wodnego. A więc na 100 g masy SiO2 należy dodać ok. 5 g BEZWODNEJ MASY szkła wodnego sodowego. Mniejsze ilości sprawiają, że konstrukcja może się rozsypać, a 2x większe, że może napęcznieć przy wypalaniu, chociaż to chyba ja w tym przypadku niedostatecznie to wysuszyłem nim zacząłem wypalać i dlatego napęczniało - trzeba to dokładniej sprawdzić. Ponieważ szkło wodne sodowe firmy DOREX miało gęstość ok. 1.38 więc zawierało ok 40% bezwodnej masy krzemianów to ja dałem ok 9 ml na 100 g zmielonej na pył masy krzemionkowej, a resztę (6..10 ml) dodałem wody aby masa była plastyczna i formowalna.... Po dobrym wysuszeniu płytka z tej masy jest twarda zarówno przed wypalaniem jak i po wypaleniu. Oczywiście dla różnych tlenków i różnych szkieł wodnych te proporcje mogą się różnić.
Ja na razie będę eksperymentował z tej co zrobiłem - szamot + zaprawa murarska.
Dobra i jeszcze się pytam:
1. Czy kolby kuliste płaskodenne 1 litrowe wszystkie mają znormalizowany wymiar?
2. A jeśli mają znormalizowany i stały wymiar, to czy kolby całkowicie kuliste o poj 1 l też mają taką średnicę jak kolby płaskodenne? Gdyż w tedy można by stosować płaskodenne i całkowicie kuliste zamiennie po uprzednim podłożeniu "pierścienia" ze szmatki azbestowej pod dno takiej kolb.
3. Czy do regulacji mocy grzejnej mogę zastosować ściemniacz do żarówek wolframowych? Co prawda w sklepie elektr. mieli tylko 300W ściemniacze, ale facet mówił, że 500W też istnieją, gdyż nie jest to jakaś szczególnie duża moc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
elektrykjk



Dołączył: 27 Mar 2010
Posty: 36
Skąd: Grantchester Meadows

PostWysłany: Sob Lut 21, 2015 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ad3. Biorąc pod uwagę że spirala grzejna to obciążenie czysto rezystancyjne (tak jak żarówka) nie widzę przeciwwskazań.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Narzędziownia pirotechnika Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP