Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

stężenie podchlorynu, a aktywny chlor
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Sob Paź 06, 2012 9:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra z 30g mocznika wychodzi mi ok 25g siarczanu krystalicznego bardzo przypominającego cukier, wykrystalizowanego w temp 18c, wydajność więc chyba ciut niższa niż u Supniewskiego, ale krystalizując to w 18c mam pewność, że nie wytrąci się też Na2SO4 czy jakieś inne dziadostwo.
Można zmieszać troszkę rozdrobnionego suchego NaOH z odrobiną siarczanu hydr. na dnie probówki i dać pare kropel wody, rozpoczyna się egzoterm reakcja z wrzeniem i wydzielaniem białych dymów hydrazyny, które chyba są niepalne. Czemu więc nie chce się zapalić para hydrazyny od płomienia? Czy może dlatego, że jest tam też para wodna?
Dalej można przygotować zawiesinę siarczanu hydr. w mocno rozcieńczonym H2SO4, ochłodzić silnie w zamrażalniku i wprowadzać do tego roztwór KNO2 pod powierzchnię r-ru siarczanu hydr. i kwasu mieszając do czasu aż zniknie zawiesina siarczanu hydrazyny. Całość robiłem w niskiej temp. Roztwór zaczął pachnieć nieco przypominając kwas solny, a po podgrzaniu ten zapach przeszedł w coś co przypominało zapach przypalonych tworzyw sztucznych, no i w temp "na oko" 50c zaczęły wydzielać się pęcherzyki. Czy tak właśnie pachnie azotowodór?
pozdr
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Przemek133



Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 98

PostWysłany: Sob Paź 06, 2012 11:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

HN3 ma podobna toksyczność jak HCN, więc powodzenia przy wąchaniu... Przepis na HN3 jak i NaN3 i KN3 z hydrazyny jest w Supniewskim, Gałeckim jak i na zagranicznych forach, więc nie ma co kombinować, szczególnie z HN3 bo można sobie krzywdę zrobić. Otrzymywanie NaN3 jest proste tylko trzeba robić w EtOH bo inaczej nic z tego nie wyjdzie i najłatwiej z azotynu izopropylu(alk. izopropylowy łatwiej dostać od butylowego, a sam azotyn najlepiej przy pomocy HCl bo przy H2SO4 wytrąca się Na2SO4 przez co ciężko będzie mieszać i wyd słabsza niż przy HCl).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Nie Paź 05, 2014 10:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć.
Znalazłem wreszcie informacje na temat aktywnego chloru i ostateczne rozwiązanie problemu jest następujące:
ZAWARTOŚĆ AKTYWNEGO CHLORU W ROZTWORZE PODCHLORYNU TO TAKA MASA CHLORU JAKA SIĘ WYDZIELI JEŻELI WLEJEMY BADANY ROZTWÓR PODCHLORYNU DO NADMIARU KWASU SOLNEGO!!
NaOCl + 2HCl ---> Cl2 + H2O
Ponieważ masy molowe NaOCl (74) i Cl2 (71) są bardzo zbliżone, więc nic dziwnego, że początkowo za zawartość aktywnego chloru wziąłem zawartość % NaOCl w badanym roztworze podchlorynów....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP