Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Granat hukowy
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
oktogenek



Do³±czy³: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWys³any: Nie Sty 31, 2010 10:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

uda³o mi siê na internecie znale¶c zdjêcia autopsji czeskiego ZV6 tak to wygl±da w ¶rodku

Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lut 02, 2010 7:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oktogenek napisa³:
uda³o mi siê na internecie znale¶c zdjêcia autopsji czeskiego ZV6 tak to wygl±da w ¶rodku


A to przekrój tej petardki.

==> Przekrój

==> LUB TEN


Dzia³a to super, ró¿ne zw³oki. Efekt karabinu maszynowego, przeznaczone dla AT.

1 i 2 spala siê w u³amku sekundy, warstwa 4 daje ci±g i zw³okê (ró¿ne grubo¶ci warstwy 4).

Za skomplikowane to, zrobi³bym pro¶ciej ale na cenê wp³ywa to w ma³ym stopniu.

Pracowa³em w nieboszczyku Pronicie nad wersj± pl ale samo ¿ycie, ró¿ne czynniki prace zatrzyma³y i to na etapie wstêpnym. Ale z tym wyrobem zwi±zane s± u mnie mi³e emocje Wink

Podobne w dzia³aniu do rybki (¿mijka, szmermel).


A.
Powrót do góry
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Wto Lut 02, 2010 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzis dla AT i nie tylko sprowadzonee sa z niemiec chyba, plaskie pakiety piroteczniczne.
Dziala to w ten sposob, ze mozna wsunac przez szczeline, przylozyc tez na plasko do drzwi, ktore w niektorych wypadkach daje sie rozwalic.
Niestety ludzie narzekaja na jakosc i funkcjonalnosc tego czegos. Wyglada to jak gruba kartka papieru rozmiaru mniej wiecej A4 z dolaczonym do niej kabelkami.
Ciekaw jestem czy dalo by sie to wytworzyc amatorsko?
Cena jest spora!

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lut 02, 2010 10:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A numer 3 to co ? cement ? tylko czemu taki zielonkawy?
Powrót do góry
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sro Lut 03, 2010 10:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hack napisa³:
Dzis dla AT i nie tylko sprowadzonee sa z niemiec chyba, plaskie pakiety piroteczniczne.....Niestety ludzie narzekaja na jakosc i funkcjonalnosc tego czegos. !



No w³a¶nie, sprzêt chroni±cy ¿ycie ( AT albo zak³adnika) nie mo¿e mieæ ceny (byle rozs±dna). Wszystko da radê zrobiæ tylko daj kilka zdjêæ (co najmniej oceniê to) :-0.

Zaleta tego czeskiego granatu to lataj±ce petardki a nie po³±czone w pêczek. ¦miga to wszêdzie i nie wiadomo gdzie huknie :-0. Ka¿de inne rozwi±zanie to atrapa. Musi to lataæ aby by³o efektowne i skuteczne.

Dopisane --> Zdjêcie petardki z d³u¿sz± zw³ok±

Strza³k± zaznaczono d³u¿sz± ¶cie¿kê opó¼niacza zaznaczon± strza³k±. Porównajcie ze zdjêciem wy¿ej. To na zielono to masa obojêtna a jaki ma kolor nie ma znaczenia.

A.
Powrót do góry
..:::DAX:::..



Do³±czy³: 16 Sie 2007
Posty: 47

PostWys³any: Czw Lut 04, 2010 9:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TU Znajduje siê filmik z wybuchu takiego granatu. Ciekawie to wygl±da ale cena odstrasza Shocked I w ogóle nie s³ychaæ tych 6ciu strza³ów ale za to jedno wielkie pier....cie Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lut 08, 2010 8:22 pm    Temat postu: ¯abka Odpowiedz z cytatem

Seriami strzela wyrób o nazwie ¿abka (po ru Szutiha ale to do¶æ ogólne s³owo dotycz±ce sporej ilo¶ci fajerwerków). Mo¿na jego konstrukcje poprawiæ i podmieniæ pcz na silnego flesza. Sama idea jest dobra. Wyrób strzela i podskakuje wiêc jego siê nie podniesie i nie odrzuci.

Szutiha to wyrób piro dzia³aj±cy w taki sposób, ¿e wywo³uje u¶miech, jest w jego dzia³aniu co¶ zabawnego :-0


A.
Powrót do góry
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Wto Lut 09, 2010 9:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam ¿e tak± ¿abkê dawno temu zakupi³em na odpu¶cie. Z panem Bodkiem pó¼niej postanowili¶my zrobiæ swoj± wersjê i z kiepskiej jako¶ci prochem czarnym dzia³a³a. Pcz dzisiejszej jako¶ci na pewno by siê spisa³ znakomicie. Tam chyba przez ca³o¶æ tej ¿abki idzie lont, prawda? Nie wiem czy w przypadku flasha nie rozwali³o by tego w drobny mak i nie by³o by ci±g³o¶ci w dalszym strzelaniu... ?
_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Tomash
dostêp próbny do MW


Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 382
Sk±d: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWys³any: Nie Lut 14, 2010 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Granaty hukowe "Flash-Bang" generuj± impuls oko³o 150dB z odleg³o¶ci 1m. To wysoko ponad próg bólu i blisko granicy trwa³ego uszkodzenia s³uchu. Problem jest taki ¿e przy wybuchu w pomieszczeniu, fala d¼wiêkowa, rozchodz±c siê mo¿e siê odbiæ i powstanie fala stoj±ca. Takie zjawisko do¶æ mocno "wzmacnia" efekt. Konsekwencji siê domy¶l.
A co do "homemade" hukowca. Wykonaj z krótkiej (10cm) rurki stalowej 3/4 cala i dwóch nakrêtek. Perforuj j± i daj otwór na jak±¶ niewielk± fabryczn± petardê i masz wielorazowca. Bawi³em siê w to. Odwidzia³o mi siê bo 4 takie sztuki wa¿± wiêcej ni¿ replika. Jedyny sens robienia tego to "pod wygl±d".
Pozdro.

_________________
Ju¿ tylko teoretyzujê, potrzeba mi r±czek by rodzinê utrzymaæ Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
oktogenek



Do³±czy³: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWys³any: Pon Lut 15, 2010 8:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomash nie gadamy tutaj o zwyk³ym granacie hukowym bo taki to nawet moja babcia potrafi zrobiæ, chodzi o efekt który jest w czeskich granatach hukowych wielostrza³owych, mo¿na jeszcze siê pokusic tak jak w P-2 o dodanie 2-3 petardek z mieszank± CN, wszêdzie tego pe³no Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lut 15, 2010 5:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Granat dla mnie to wyrób w metalowym korpusie i wiem, ¿e i hukowe takie s± jakie opisa³ Tomash czyli te metalowe z dziurkami - choæ z³±czki hydraulicznej q¼wa nikomu nie polecam.

Od nazwy Granat "Flash-Bang" wolê nazw± petarda poniewa¿ jest ona miêdzynarodowa. Fleszbang to dla mnie rodzaj petardy umieszczonej w szelce jako przed³u¿enie opó¼niacza czyli spolety,

Wiele s³ów z piroechniki ma miêdzynarodowe znaczenie i w ka¿dym kraju funkcjonuje wiele zapo¿yczeñ jêzykowych jakie i my zastosowali¶my np. "szelka".

Na National Geographic by³ program o bombach fajerwerkowych w firmie Zambelli. T³umaczka widaæ buszowa³a w necie bo czêsto u¿ywa³a s³owa "szelka". Pierwszy raz je us³ysza³em 10 lat temu od Piromarka i chêtnie bym poczyta³ czy to jego wynalazek z tym s³owem czy te¿ je zas³ysza³ Wink

Szelka, spoleta, flesz bang, lift, burst, dragonki, mieszanka strobo to czê¶æ tylko z nowych s³ów jakie siê u nas na pewno zadomowi±. Ale petarda to petarda :-0



A.
Powrót do góry
Piromarek



Do³±czy³: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWys³any: Pi± Gru 21, 2012 5:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Nie wiem co dzieje siê z postami na forum.
Napiszê raz drugi.

Nazwê "szelka" wymy¶li³em na potrzeby operowania innym s³ownictwem ni¿ ówcze¶nie bêd±cym w obiegu i dotycz±cym ³adunków pirotechniki widowiskowej.
U¿ywana wtedy "bomba" ¼le siê kojarzy³a a i dzisiaj wyszukiwarki poka¿± nie to co trzeba. Po za tym boty netowe szukaj±ce tre¶ci terrorystycznych równie¿ niepotrzebnie lokalizowa³y by strony i tematy zwi±zane z piro widowiskow±.

Szelka wydawa³ siê byæ wymarzona, lekko z angielskiej "shell" a i przewrotnie nawi±zuj±ca do sprzêtu powstrzymuj±cego gatki od spadniêcia. Odwrotnie zreszt± do efektu jaki opisany przez ni± przedmiot mia³ wywo³ywaæ.

Wybór by³ jak widaæ trafny. Przyjê³o siê b³yskawicznie. S³owo by³o krótkie a ci którzy go u¿ywali , ju¿ wcze¶niej borykali siê jak nazwaæ nienazwane to, z czym siê ca³y czas spotykali siê na stronach innych ni¿ polskie.

Stare czasy.
Nie by³o forum ( for, forów - nigdy nie wiem jak to prawid³owo odmieniaæ ) internetowych i stron WWW w tej tematyce prowadzonych w rodzimym jêzyku.

pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
ARKO



Do³±czy³: 17 Mar 2012
Posty: 286
Sk±d: Radom

PostWys³any: Pi± Gru 21, 2012 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piromarek napisa³:
...Nazwê "szelka" wymy¶li³em na potrzeby operowania innym s³ownictwem


No to mamy autora tego zapo¿yczenia :]. Szelka, google plus enter i mamy prawie same bombki :].

Sam mia³em sporo problemów z t³umaczeniami. Moje s³owa (sam je u¿ywam) to m.in : slowvisco i fastvisco a czy siê przyjm± to inna sprawa :]. Szybciej siê pisze ni¿ lont szybkopalny albo wolnopalny.

Kiedy¶ robi³em mieszankê bia³±, tak± mia³a u mnie ksywkê ale kto¶ krzykn±³ mieszanka SSA (od SwiSzczA³a) i od razu polubi³em to s³owo :].

MPF-42 jako s³owo to moja robota :]. Inne jakie stosujê to mieszanka dragonkowa, dragonki, gwiazdki dragonkowe. Pewno sporo tych zapo¿yczeñ. Mo¿e warto by by³o je zebraæ w jedno miejsce. Do niektórych zapo¿yczeñ, nie mogê siê przyzwyczaiæ.

A.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piromarek



Do³±czy³: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWys³any: Sob Gru 22, 2012 1:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Nie wszystko siê uda³o spolszczyæ.
Tak jak napisa³e¶, czêsto dos³owne/sensowane t³umaczenia s± zbyt d³ugie.
Burst lub lift na ten przyk³ad.
Bo co napisaæ ? "Rozryw" i "wznios" ? Polska terminologia w tych tematach jest d³u¿sza.
Problemem staj± siê te¿ niektóre z nazw dla których nie znale¼li¶my sensownych zamienników.

Na przyk³ad, nie akceptowany przez Ciebie temat sznurkowania i dalszego pokrywania mas± klajstrow± czyli "pasting". Kiedy¶ proponowa³em niestety - uwaga - "ciastowanie " lub "klajstrowanie".

Ju¿ tak to celne jak szelki nie by³o. A mo¿e temat by³ zbyt egzotyczny ?

pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
DonatanSolejek



Do³±czy³: 12 Sty 2014
Posty: 1
Sk±d: kraków

PostWys³any: Nie Sty 12, 2014 2:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepis na domowy granat hukowy:

potrzebna jest rolka po papierze z WC srebrny papier 5 petard gumka i papier albo odpowiednia os³ona
1.zawi±zujesz rolke srebrnym papierem i przyklejasz ta¶m± klej±c±.
2.w ¶rodku na oparciach zawi±zujesz odpowiedni± os³on± rzeby sie nie zapalilo.
3.zawi±¿gumk± 5 pietard i w³u¿ w rolkê.
5.i masz granat chukowy
6. biegniesz na dwór i podpalasz ¿¿ycze mi³ej zabawy
! pozdro szymon

mo¿e kto¶ ma w³asne techniki budowania granatów hukowych ???

_________________
Warszawa dêtki
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP