Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Gwiazdy cracling typu cracling flowers/dandelion balls

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Spanner



Do³±czy³: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWys³any: Wto Lip 23, 2013 3:09 pm    Temat postu: Gwiazdy cracling typu cracling flowers/dandelion balls Odpowiedz z cytatem

Witam chcia³bym dzi¶ napisaæ Wam o bardzo ciekawym rodzaju gwiazd. Ich efekt jest naprawdê bardzo ³adny, powiedzia³bym nawet ze jeden z najlepszych jakie widzia³em. Efekt widaæ tutaj na samym pocz±tku http://www.youtube.com/watch?v=_oDYOcTEycM .

Gwiazdka taka sk³ada siê z trzech warstw. Licz±c od ¶rodka mamy:

Warstwa A o sk³adzie:
70g Minia
12.5g Tlenek miedzi
12.5g PAM 200mesh
5g Atomized Al (625mesh)


Warstwa B o sk³adzie:
70g Nadchloran potasu
12g Red Gum
5g Dichromian potasu
3g Pam 200mesh
10g Krzem

oraz

Warstwa C o sk³adzie:
34g Azotan potasu
6g Siarka
5g Trójsiarczek antymonu
15g Wêgiel sosnowy
30g Tytan (60mesh)
20g Red Gum



Procedura wygl±da tak, ¿e na rdzeniach powiedzmy 1mm toczymy oko³o 2mm warstwy A. Na to oko³o 1-2mm Warstwy B i na koniec ze 3mm warstwy C. Uzyskujemy gwiazdki toczone o ¶rednicy oko³o 7-8mm. A jak to dzia³a?


Gwiazdka zapalaj±c siê ciêgnie za sob± stosunkowo niewielki, jak na tak± zawarto¶æ tytanu ogon. Masa spalaj±c siê zostawia jednak na oko³o gor±cy ¿u¿el z rozpalonym tytanem. Gdy ¿ar dojdzie do warstwy B, bêd±cej primerem dla warstwy C po jego spaleniu rdzeñ exploduje. Podczas wybuchu rozrzuca nam rozpalon± warstwê C tworz±c ¶liczny ob³ok tytanowych iskier.

Jak widaæ, stworzenie tej gwiazdki nie jest bardzo szybkie i proste, jednak dla efektu warto siê pomêczyæ.

¼ród³o: http://www.amateurpyro.com/forums/topic/5072-dragon-eggs-dragon-flowers/page__hl__%2Bcrackling+%2Bflower

Pozdrawiam

_________________
Niebo to p³ótno ja trzymam pêdzel ale nie umiem malowaæ wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
qba200



Do³±czy³: 23 Lip 2011
Posty: 61

PostWys³any: Wto Lip 23, 2013 8:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co¶ mi siê wydaje ¿e warstwê B je¶liby pomin±æ, a przynajmniej zast±piæ mniej egzotyczn± mieszank± (mo¿e zwyk³y p.cz. z 10% krzemu? Mo¿e i otrzymamy tak wysokiej temperatury jak z powy¿szego sk³adu, ale powinna byæ wystarczaj±ca), gwiazdki mog³yby siê sprawdziæ. Warstwa C, (nasz rdzeñ), do z³udzenia przypomina mi mieszankê dragon eggs, i mam wra¿enie ¿e taki rdzenik dragon egg spokojnie by wystarczy³. Czyli, sumuj±c:

Warstwa A: Mieszanka w³a¶ciwa, maj±ca byæ rozrzucona wokó³ (Podana przez kolegê powy¿ej).
Warstwa B: To ju¿ opcjonalnie (do przetestowania!), ale moim zdaniem bez powinno siê udaæ
Warstwa C: Jest to zwyk³a gwiazdka trzeszcz±ca tylko trochê wiêksza, tak jak tutaj : http://www.youtube.com/watch?v=H4qFbge3oEY. S± to dragon eggs, ich wiêksze wersje, je¶li mnie pamiêæ nie myli to sze¶ciany o boku ok 2-3mm.

BTW. Piêkne gwiazdy!

_________________
http://www.youtube.com/user/MalinowyZiom/videos
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Spanner



Do³±czy³: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWys³any: Wto Lip 23, 2013 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz racjê, jest to po prostu mieszanka DE, jeden z jej wariantów. Warstwa B na pewno jakby zrobiæ jakiego¶ hot mixa na bazie prochu z dodatkami(koniecznie!) PAM oraz krzemu to raczej zda³o by egzamin.

W masie A du¿y problen stanowi Ti, który jest dostêpny,ale koszmarnie drogi. Tego nie zast±pimy ju¿ raczej niczym, bo tylko Ti ma tê w³a¶ciwo¶c ze nie sfajczy sie zanim wybuchnie rdzeñ. Chocia¿ gdybym bawi³ sie piro a nie mia³ tytanu to raczej sprobowalbym z Fe...

Kwestia dragon eggs jest dosyæ dyskusyjna. Gwiazdki te zachowuj± siê w dwojaki sposób i nie mam pojêcia od czego to zale¿y. Albo gwiazdka pal±c siê w³a¶nie trzeszczy, albo wali raz a porz±dnie. W³a¶nie to drugie zachowanie jest tu porz±dane by rozrzuciæ nasz piêkny rozpalony tytan.

Generalnie gra warta jest swieczki, bo efekt jest nieprzeciêtny.

_________________
Niebo to p³ótno ja trzymam pêdzel ale nie umiem malowaæ wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
qba200



Do³±czy³: 23 Lip 2011
Posty: 61

PostWys³any: Wto Lip 23, 2013 10:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wiêc w³a¶nie ten tytan... Crying or Very sad
A¿ tak bogaty to nie jestem Smile

Co do DE, to nigdy nie sprobowa³em takiego trzeszcz±cego, robi³em raczej pod gwiazdy jako rdzenie i naprawdê mocny strzela³y. Jestem gotowy porównaæ je do petard. Na tyle mocno, ¿e odpalaæ od rêki je siê ba³em, a po ka¿dym strzale szelki z gwiazdkami wytoczonymi na nich, domownicy mówili ¿e s³yszeli jak rdzenie wybuchaj±. Dom oczywi¶cie zamkniêty, okna zamkniête.

_________________
http://www.youtube.com/user/MalinowyZiom/videos
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ARKO



Do³±czy³: 17 Mar 2012
Posty: 286
Sk±d: Radom

PostWys³any: Sro Lip 24, 2013 7:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

qba200 napisa³:
....Co do DE, to nigdy nie sprobowa³em takiego trzeszcz±cego, robi³em raczej pod gwiazdy jako rdzenie i naprawdê mocny strzela³y. Jestem gotowy porównaæ je do petard..



Z bliska siê przygl±da³em gwiazdce DE. Reakcja zaczyna siê od tego, ¿e mieszanka zaczyna siê rozgrzewaæ i czerwienieæ a potem mamy bum. Mamy wiêc okres indukcji Tind i w mieszance zachodz± jakie¶ reakcje egzotermiczne i dopiero produkty tej reakcji "strzelaj±".

Jak wiemy prêdko¶æ V =s/t czyli s = vxt

Je¶li przez S oznaczymy grubo¶æ warstwy palnej DE a przez V - prêdko¶æ przemieszczania siê strefy reakcji, to w okresie indukcji Tind, mieszanka przereaguje na d³ugo¶ci S

S = V x Tind

Po czasie Tind gwiazdka DE yebnie i (raczej) rozrzuci nam pozosta³± czê¶æ nieprzereagowanej gwiazdki. Wg mnie nie da rady zrobiæ du¿ej gwiazdki aby w ca³o¶ci ona "strzeli³a". G³owy nie dam, ¿e tak jest - ale dla mnie jest to wielce prawdopodobne.

Reasumuj±c rdzeñ gwiazdki DE posiada pewn± maksymaln± ¶rednicê 2xS. To taka ciekawostka byæ mo¿e do sprawdzenia przez innych.


Mi³ego dnia A
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Spanner



Do³±czy³: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWys³any: Sro Lip 24, 2013 7:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je¶li chodzi ci o rozrzut czê¶ci nieprzereagowanego DE to moim zdaniem to nie jest du¿y problem. Najwa¿niejsze jest chyba by warstwa C zosta³a skutecznie rozrzucona. A by rozrzuciæ trochê ¿u¿lu, chyba nie potrzeba zbyt du¿ej si³y.
_________________
Niebo to p³ótno ja trzymam pêdzel ale nie umiem malowaæ wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
qba200



Do³±czy³: 23 Lip 2011
Posty: 61

PostWys³any: Sro Lip 24, 2013 9:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam pojêcia jak du¿o procentowa czê¶æ DE które robi³em przereagowywa³a, mogê siê tylko posi³kowaæ subiektywn± ocen± "wybuchu".
_________________
http://www.youtube.com/user/MalinowyZiom/videos
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ARKO



Do³±czy³: 17 Mar 2012
Posty: 286
Sk±d: Radom

PostWys³any: Czw Lip 25, 2013 7:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

qba200 napisa³:
Nie mam pojêcia jak du¿o procentowa czê¶æ DE które robi³em przereagowywa³a.



Nikt jego nie ma, ba, nawet to tylko moja teoria wynikaj±ca z obserwacji palenia gwiazdki DE. Czy teoria jest s³uszna , raczej tak choæ g³owy nie dam. Wg mnie nie da rady zrobiæ kulki 1 cm, która w ca³o¶ci tak samo strzeli jak rdzeñ 3 mm.

Cze¶æ osób osi±ga mistrzostwo w konstrukcji szelek, gratulujê.

DE to ciekawy temat dla naukowców. Jaka¶ reakcja zachodzi - podczas palenia - w stanie sta³ym. To produkt tej reakcji "strzela".


Mi³ego dnia A
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
qba200



Do³±czy³: 23 Lip 2011
Posty: 61

PostWys³any: Wto Wrz 17, 2013 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako ¿e zakupi³em wiêkszo¶æ odczynników, do koñca tygodnia spróbujê owe gwiazdy wykonaæ. Wy¿sze sk³ady lekko zmodyfikuje, by by³y bezpieczniejsze (wyeliminuje zw. chromu), jako ¿e nie mam dobrej maski przeciwpy³owej, jedynie namiastkê. Do koñca tygodnia powinnienem przedstawiæ wam efekt.
_________________
http://www.youtube.com/user/MalinowyZiom/videos
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Spanner



Do³±czy³: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWys³any: Sro Wrz 18, 2013 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Super!! Mo¿e Cr zast±pisz Fe2o3?
_________________
Niebo to p³ótno ja trzymam pêdzel ale nie umiem malowaæ wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
qba200



Do³±czy³: 23 Lip 2011
Posty: 61

PostWys³any: Sro Wrz 18, 2013 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczerze mówi±c nie do koñca ³apiê jak± rolê w tym mixie odgrywa zwi±zek Cr. My¶la³em o zupe³nym jego wyeliminowaniu. Jeszcze MgAl zamiast 200mesh u¿yjê 325mesh, jako ¿e takie posiadam. Efekt nie powinnien siê diametralnie zmieniæ, jedynie primer trochê szybciej siê sfajczy.
_________________
http://www.youtube.com/user/MalinowyZiom/videos
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
qba200



Do³±czy³: 23 Lip 2011
Posty: 61

PostWys³any: Sro Wrz 25, 2013 7:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

>ty³ek<, okaza³o siê ¿e moje rdzenie DE s± za ma³e. Z moich obliczeñ wynika ¿e potrzebne s± tu rdzenie kwadratowe o boku ok 3mm By wytworzyæ wystarczaj±co du¿e "Bum" by rozrzuci³o mieszankê, podczas gdy dysponujê rdzeniami po 1-2mm max, na szczê¶cie wychwyci³em to zaraz przed toczeniem. Jednocze¶nie okaza³o siê ¿e Moje Pb3O4 siê ukoñczy³o, wiêc tworzenie owych gwiazdek siê nieco przeci±gnie. Na szczê¶cie m³ynek w³a¶nie pracuje z 8-m± h nad mieszank± C6 do której dodam 5% ti, wiêc nowe, jeszcze piêkniejsze szeleczki bêd±.
_________________
http://www.youtube.com/user/MalinowyZiom/videos
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pi± Wrz 27, 2013 8:18 pm    Temat postu: dragonki Odpowiedz z cytatem

Witam
Bardzo ciekawy temat, muszê przyznaæ...
Dichromian o ile mnie jeszcze pamiêæ i wiedza nie myli, jest tutaj z pewno¶ci± stabilizatorem. Chodzi tutaj o k2cr2o7 stosowany czêsto z magnezem (szczegó³ow nie podam, bo mi teraz tylko tak to pobie¿nie to "chodzi"). Mo¿e tutaj nie ma magnezu, ale jest PAM. Palca uci±æ nie dam za to, ale nie widzê innego sensu zastosowania dichromianiu. IMHO mo¿na go pomin±æ i d..y nie urwie Wink
Do DE musi byæ cholernie dobry primer, s± trudno zapalne, zw³aszcza, ¿e mówimy o gwiazdce w akcji, a nie spalanej na ziemi. Ten sk³ad B to jaki¶ klasyk podany w literaturze (jaki¶ pewnie hot prime). Inny gor±cy primer z pewno¶cia to zast±pi - trzeba by tylko sprawdziæ. Sam robi³em swego czasu jakie¶ primery gor±ce na Pcz z dodatkiem w³±snie PAMu. Krzem bêdzie mile widziany. Swoj± drog± piêkne ¿u¿le tworzy Si z Fe w masie - testowa³em takie masy opó¼niaj±ce i ¿u¿elek jak siê patrzy Wink (utleniacz BaO2).
Mam na odmianê pytanie - jak siê tocz± takie gwiazdki na DE. Nie wiem jak Wy, ale ja mia³em cholerne problemy z konsystencj± tej mieszanki i do dzisiaj mnie zastanawia jak to fajnie amatorsko produkowaæ - takie granulki. Ja tak± masê wtedy przeciera³em przez sitko grube. Tylko to siê tak czê¶ciowo zlewa³o a czê¶ciowo formowa³y granulki.
Mia³em tak± metodê, jak robi³em crackling na Chemikalia, ¿e masê przeciera³em od razu do primera, który by³ lu¼no rozsypany na tacce i "rozsiewa³em" dragonki na masê, to mi siê przynajmniej nie skleja³y. Pó¼neij ostatecznie ten mix takiego py³u masy DE wraz z primerem zarobi³em dekstrynk± i alko/wod± i strzeli³em pumpedy. Bardzo zajeb..e gwiazdy wysz³y. Widaæ je w romankach (rzymskich ogniach) Smile
pzdr.
Tomek P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
qba200



Do³±czy³: 23 Lip 2011
Posty: 61

PostWys³any: Sob Wrz 28, 2013 4:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywi¶cie, u US-manów wyczyta³em kiedy¶ o pasywowaniu PAM-u w roztworze dichromianu. Co do primera, ma on budowê typow± dla tzn. superprimera. Wszystkie swoje gwiazdki primerujê P.CZ. + 10% Si, i nie zda¿y³o mi siê bym mia³ jakiekolwiek problemy z niezapaleniem mieszanki, nawet te ciê¿ko zapalne jak Ruby Red/Emerald Green. 1,5mm primera nigdy mnie nie zawiod³o. Owe superprime'y s± o tyle niefajne, e ich 70% to KClO4, jak wszyscy wiedz±, KClO4 kosztuje, a ostatnio mam kosmiczne wydatki je¶li chodzi o piro.

Co do DE, to robi³em jest tylko typu cut, co wiêcej, z niewiedzy jako rozpuszczalnika u¿ywa³em samego Lakieru NC, dopiero po kilku razach dowiedzia³em siê ¿e powinnienem rozpu¶cic 10% lakieru NC w acetonie. Najwiêkszy problem by³ taki, ¿e gwiazdki po 3minutach mieszania, zaczyna³y schn±æ, i jak ju¿ rozwa³kowywa³em ciasto, to mia³o one twardo¶æ suchej gliny, ciê¿ko siê to przecina³o, kruszy³o siê, sporo masy siê traci³o (z 15%). Muszê sprobowaæ w tym roztworze, ale trochê siê bojê, bo szkoda mi straciæ resztki Pb3O4, je¶li co¶ nie wyjdzie, i z gwiazdek nici. Je¶liby je toczyæ, dobrze mieæ maskê przeciwpy³ow± z prawdziwego zdarzenia (nastêpna rzecz która mnie zniechêca by spróbowaæ), Pb304, to ju¿ nie przelewki, lepiej tego nie wdychaæ.

Dodatkowo w tym jest napisane ¿e gwiazdki te toczy siê ju¿ spryskuj±c rozcieñczonym lakierem nc (5-10%). Mo¿e mi kto¶ opisaæ jak siê ró¿ni praca z nim a ze zwyk³± wod±/alk 75/25?

_________________
http://www.youtube.com/user/MalinowyZiom/videos
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Spanner



Do³±czy³: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWys³any: Nie Wrz 29, 2013 7:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo¿na te gwiazdy przetoczyæ inaczej. O ile masa bêdzie wystarczaj±co miêkka, wrzucasz te kostki 3x3x3dragonków i niech sie roluj±, ewentualnie sypn±c jakim¶ primerem by siê nie skleja³y. Po pewnym czasie powinny powstaæ kule, które dalej rolujemy primerem itd. Przynajmniej ja robi³bym to w ten sposób.
_________________
Niebo to p³ótno ja trzymam pêdzel ale nie umiem malowaæ wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
qba200



Do³±czy³: 23 Lip 2011
Posty: 61

PostWys³any: Nie Wrz 29, 2013 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spanner napisa³:
Mo¿na te gwiazdy przetoczyæ inaczej. O ile masa bêdzie wystarczaj±co miêkka, wrzucasz te kostki 3x3x3dragonków i niech sie roluj±, ewentualnie sypn±c jakim¶ primerem by siê nie skleja³y. Po pewnym czasie powinny powstaæ kule, które dalej rolujemy primerem itd. Przynajmniej ja robi³bym to w ten sposób.


To jest sposób którym robiê gwiazdy i siê sprawdza. Rdzeñ ciêty, i na tym toczê gwiazdki. Po 10minutach s± ju¿ ³adnie zaokr±glone.

_________________
http://www.youtube.com/user/MalinowyZiom/videos
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP