Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pyrodex

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Przemek133



Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 98

PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 8:36 pm    Temat postu: Pyrodex Odpowiedz z cytatem

Postanowiłem przetłumaczyć informacje znalezione na temat pyrodexu i kilku mieszanin zawartych w patencie i jednej stronie o rakietach.
Mieszanka 1
Produkcja:
45 części KNO3, 9 części węgla (z twardego drewna), 6 części siarki, 19 części nadchloranu potasu, 11 części benzoesanu sodu, 6 części cyjanoguanidyny i 4 części dekstryny zostało dokładnie wymieszane w mikserze. Potem zaczęto dodawać 12 części wody przy pomocy spryskiwacza i mieszano przez 5 minut. Po tym czasie wyłączono mieszanie i dodano 0.5 części mikronizowanego N, N'-ethylene-bis-stearamide wax(Glycowax) i 0.5 części grafitu. Całość była mieszana przez 15 minut, a następnie wyjęta z miksera i suszona w 150 *F (65.5 *C), aż do uzyskania 1% wilgoci. Mieszanina została przesiana przez sita do uzyskania ziaren od 40 mesh do 14 mesh.
Testy:

[A] 80g mieszanki zainicjowanej kapiszonem dało ciśnienie 7'837 psi w dziesięciu próbach spalania, w porównaniu [B] proch czarny (FFFg) daje ciśnienie 10'868 psi w dziesięciu próbach spalania.
Prędkość wylotowa mierzona była w odległości pięciu stup od wylotu lufy. Mieszanka dała prędkość 1795 fps (547.116 m/s) dla 176 granowej (11.40460816g) ołowianej kuli, a proch czarny dał prędkość 1657 fps (505.0536 m/s) dla takiej samej kuli.

Mieszanka 2
Skład:
60 części nadchloranu potasu
40 części propionianu sodu
10 części siarki
5 części dekstryny
+ 10 części wody
Granulowana w obrotowym bębnie i suszona do zawartości 4.3% wilgoci daje ciśnienie 10’500 psi i prędkość wylotową 1494 fps (455.3712 m/s)

Mieszanka 3
Skład:
70 części nadchloranu potasu
30 części benzoesanu sodu
Różne zawartości wody dały następujące właściwości balistyczne:

Wszystkie ładunki były w 0.222 łusce komercjalnej z 53 granową kulom. Przy zawartości 25% wody mieszanina była zawiesiną.

Mieszanki 4-8
Składy:


Mieszanka 9
Skład:
75 części azotan potasu
15 części benzoesan sodu
10 części siarki
+ 3 części wody
Ta mieszanka także miała doskonałą proporcje ciśnienia do prędkości.

(info z US patent 4128443)
Znalazłem też testy wykorzystania pyrodexu w rakietach amatorskich do wyrzucania spadochronu. Zwykły ładunek pyrodexu był słabszy od p.cz., ale gdy ładunek wzmocniono trzema warstwami izolacji okazał się o wiele silniejszy. (info pochodzi z www.pratthobbies.com/info_pages/pyrodex/pyrotest.htm <-dostępne filmy )
pozdro.
PS. Części wagowe oczywiście
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
OskarNowik



Dołączył: 12 Wrz 2013
Posty: 1
Skąd: warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 12, 2013 10:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Troche czytałem o tym wynalazku nawet troche podzwoniłem i dowiedziałem sie ze jeden z warszawskich importerów broni szykuje sie do stałej jego sprzedazy,ale co to tego czasu, moze wiecie czy mozna go sprowadzic z Czech?(z tego co pisali forumowicze wiem ze jest za zachodnią granicą)...A tak na marginesie moze ktos juz strzelał z Pyrodexu?? podobno jest lepszy od prochu Question
_________________
tablica magnetyczna
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP