Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Licznik geigera :)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Sob Lip 20, 2013 7:19 pm    Temat postu: Licznik geigera :) Odpowiedz z cytatem

Może nie na temat forum ale... pochwale się. Co prawda jest to ctr + v z forum wysokich napięć ale po co powielać niektóre rzeczy.

Cytat:
Cześć,

jakiś czas temu kupiłem małą szklaną lampkę Polskiej produkcji DOB-50. Okazało się że czułość tej lampy jest bardzo mała, i kupiłem STS-5 po 10zł na wolumenie. Złożyłem najpierw pająka z części które miałem i zasiliłem z 380V za pomocą przetwornicy opartej na MC34063. Kiedy wszystko zadziałało postanowiłem podłączyć detektor pod zestaw uruchomieniowy z Atmegą32. Kod napisałem sam, użyłem biblioteki od LCD. Zastosowałem wyświetlacz 2x16 z podświetleniem. Efektem końcowym jest licznik Geigera do którego szybko zrobiłem PCB. Domyślnie pracuje on na czterech lampach STS-5. Do ukończenia projektu pozostało mi kilka małych poprawek w sofcie i obudowa. Na obudowę postanowiłem przeznaczyć obudowę plastikową uniwersalną. Dół zamierzam wyciąć i zastąpić obrobioną czarną pokrywą do urządzeń które składam w pracy Very Happy A wycinek pokrywy wygląda tak:


Wygląd całości:




Schemat:
[img]http://teslacoil.pl/pliki/obrazy/1761[/img]

Tranzystor który widać na ostatnim zdjęciu jest tylko chwilowo. Ma go zastąpić coś do 600V z napięciem przełączania bramki rzędu 5V (jak znacie coś takiego to proszę, napiszcie). Pozwoli to obniżyć napięcie zasilania i wyeliminowanie stabilizatora 5V aczkolwiek układ domyślnie jest zasilany z baterii 9V na którą to jest miejsce po prawej stronie wyświetlacza. Przetwornica jest dość wydajna prądowo. Dławik nawinąłem sam na przypadkowym rdzeniu, więc jest trochę głośny jak na dławik Very Happy Zastosowany kondensator ma 1uF i już dwa razy udało mi się złapać jedną ręką za masę a drugą za +380V Evil or Very Mad Przy jednej lampie STS-5 czas pomiaru 36s daje nam od razu wynik w uSv/h który trzeba tylko podzielić przez 10 tak więc wymyśliłem że wstawiając 4 lampy równolegle dostaje uSv/h w ciągu 9s Razz Dodatkowo też jest CPM (count peer minute) czyli zliczenie liczby impulsów w ciągu 2 sekund i przemnożenie przez 30. Na wyświetlaczu znajduje się TP co oznacza total peak ale powinienem zmienić to na TC czyli total count oraz TT czyli całkowity czas pomiaru w sekundach. Jeszcze trochę kosmetyki i wrzucę ostateczny film z działania Smile


Film z działania i z nową inną niż planowałem obudową:
http://www.youtube.com/watch?v=gZv3OJm5BSs

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP