Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Żywica i jej stany skupienia - "doświadczenie".

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Orzeł



Dołączył: 18 Kwi 2013
Posty: 3
Skąd: Śrem

PostWysłany: Czw Kwi 18, 2013 9:38 am    Temat postu: Żywica i jej stany skupienia - "doświadczenie". Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie.
Piszę do Was z takimi dwoma małymi, a zarazem wielkimi pytaniami... A to dlatego, że niestety orłem z chemii nie jestem. Problem tyczy żywicy naturalnej, takiej dostępnej w lesie, zebranej prosto z drzewa. Jest ona miękka i da się formować - chciałbym, aby była twarda i dało się ją pokruszyć do postaci proszku... Czy możecie podpowiedzieć, jak taką miękką, zebraną prosto z drzewa żywicę, domowymi sposobami w miarę szybko (bądź nie) doprowadzić do stanu hmmm... twardego/stałego, umożliwiającego wspomniane pokruszenie?

Drugie pytanie, i już ostatnie - czy istnieje możliwość zmieszania żywicy z parafiną (taką ze świeczki, rozpuszczoną w wysokiej temperaturze)?? Chodzi mi oczywiście o stan płynny, tak aby była możliwość nasączenia bawełnianej szmatki potencjalnym roztworem żywicy+parafina.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam!
Tomek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
B&G



Dołączył: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Skąd: Uć

PostWysłany: Czw Kwi 18, 2013 10:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taka żywica, to KALAFONIA.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalafonia
W normalnej żywicy jest terpentyna. Podejrzewam, że pozbyć jej się można najprościej przez odparowanie - podgrzanie.
Kalafonia bardzo ładnie łączy się z parafiną na gorąco.

Leśnego zapachu raczej nie otrzymasz Smile.

GM

_________________
www.fabrykaognia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Orzeł



Dołączył: 18 Kwi 2013
Posty: 3
Skąd: Śrem

PostWysłany: Czw Kwi 18, 2013 11:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

B&G - dzięki za odpowiedź!
Rzeczywiście, niezbyt dokładnie się temu przyjrzałem - czyli rzeczywiście, chodzi mi w gruncie rzeczy o kalafonię, przeoczyłem to.

Czyli jeśli pogrzeję zebraną w lesie żywicę, odparuję ją i uzyskam kalafonię, uda mi się ją doprowadzić do stanu "twardego" umożliwiającego jej pokruszenie/sproszkowanie, tak?

Czy konieczne jest uzyskanie kalafonii, by istniała możliwość zmieszania z parafiną? Czy żywica prosto z drzewa także rozpuści się w parafinie - na gorąco?

A leśny zapach aż tak koniecznie nie jest potrzebny, najważniejsze aby się dobrze paliło w ciężkich warunkach pogodowych Wink

_________________
https://zyciewharmoniiznatura.wordpress.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
B&G



Dołączył: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Skąd: Uć

PostWysłany: Czw Kwi 18, 2013 11:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Palą się głównie opary terpentyny, której zdaje się chcesz się pozbyć Smile
Kalafonia też się pali i w sumie z parafiną powinna dać radę.

_________________
www.fabrykaognia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Orzeł



Dołączył: 18 Kwi 2013
Posty: 3
Skąd: Śrem

PostWysłany: Sob Kwi 20, 2013 8:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za pomoc Smile
Pójdę w stronę kalafonii, żywica już czeka na "przetopienie". Z jednej części zrobię proszek do krzesiwa tradycyjnego, a z drugiej mieszankę z parafiną do nasączenia podpałki.

Pozdrawiam Smile

_________________
https://zyciewharmoniiznatura.wordpress.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP