Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rodanek rtęci, nie mam pytań

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pon Maj 28, 2012 10:37 pm    Temat postu: Rodanek rtęci, nie mam pytań Odpowiedz z cytatem

Dobra, szybko i na temat.

Kilka dni temu zdarzyło mi się coś czego w życiu bym się nie spodziewał i nie jestem w stanie tego wytłumaczyć co i jak, czyli tzw. WTF?

Zrobiłem roztwór HgCl2, rozpuszczałem na ciepło, bo dobrej rozpuszczalności to nie ma (ok. 7g w 25*C). Roztwór przesączony i ochłodzony, ale nie na tyle by nastapiła krystalizacja.
Roztwór KSCN - ilość stechiometryczna co do HgCl2, na zimno, przesączony.
I teraz uwaga - zmieszanie dwóch roztwórów nie spowodowało wytrącania sie osadu. Brak nawet jakiegokolwiek zmętnienia.
Strącałem zarówno na zimno jak i na ciepło i nic... Nic się kurna nie dzieje, odczynniki sprawdzone pod względem czy są tym czym miały być.

dopisane:

wiem, ze nadmiar KSCN tworzy kompleks i rozpuszcza sie osad rodanku Hg, ale dodawalem KSCN do roztworu chlorku rtęci i nic się nie działo. Sprawdzę z azotanem na dniach, bo wydaje mi sie ze coś ten chlorek przeszkadza (tez znalazlem info o tworzeniu sie HgCl4+)

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tchemik



Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 496
Skąd: Bytom

PostWysłany: Sro Maj 30, 2012 6:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo to trzeba strącać z azotanu.

Z chlorku Ci się nie strąci bo tworzy mi-chloro kompleksy Smile

J.

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Czw Maj 31, 2012 9:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak też właśnie myślałem, po tym co przeczytałem w analityce Marczenki z p. Edwardem. Co prawda, tam też jest dziwnie napisane, bo w jednym miejscu, że tworzy kompleksy, poniżej jednak na tej samej stronie, że z r-rów chlorku rtęci (...) strąca rodanek.
To on mnie wprowadził w błąd, bo mówił, że strącał z chlorku. Ja też kiedys strącałem i to było z azotanu...
Teraz cały chlorek idzie na węglan (odzysk), a później na azotan... Masakra Wink

ps. Błękit plastolowy wymiata Cool Sprawdzałem ostatnio wiele z tych barwników, mało z nich się nadaje, ale niektóre są niesamowite, jak np. jakiś Helo Echtgrunen, który spala się fioletowo - błękitnym płomieniem...

pzdr.
Tomek
Hg nie tworzy weglanu ani wodorotlenku tylko Hg0 - po prostu C02 ucieknie, NH3 tez nie uzywaj do stracania
PS. po co z Hg sie bawić jak to taki trujak Question - ja kiedyś myślałem żeby TNFHg spróbowac ale wystarczyło mi że sie potłuczonymi termo nastresowałem, apropos Hg rozlane sie przesypyje pyłem Zn bo sie tworzy amalgamat o wyjatkowo mała prężność par Hg.zbyh
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP