Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

H2O2 >30% - poprzez elektrolizę H2SO4
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SBKch



Dołączył: 10 Wrz 2005
Posty: 7
Skąd: Starachowice

PostWysłany: Sro Maj 31, 2006 7:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sativ napisał:
Jak udało Ci sie poprzez wymrażanie w zamrażarce uzyskać 60% H2O2

Nie powiedziałem że udało mi się uzyskać stężenie 60%, ale napewno było to więcej niż standardowe 30% Wink, o wiele łatwiej i szybciej się rozkładało. I po rozkładzie nie zostawało prawie nic wody.
sativ napisał:
Nie jest w ten sposób że przed 90pare stopni nie rozkłada się, a po przekroczeniu nagle całe się rozkłada. Rozkłada się stopniowo - w każdym razie część napewno zdąży przedestylować. I jest wielkie (może nawet pewność) prawdopodobieństwo, że opary H2O2 i to co zdążyło się skroplić wybuchną i wszystko opryska cię małymi kawałeczkami szkła Rolling Eyes . Właśnie dlatego jest to niebezpieczne.

sativ napisał:
Nie?? Kropla spada Ci na sucha drewniana podłoge- sa duze sznse ze Ci sie podłoga zapali... Ale jeśli to nie problem Wink Ogólnie obcowanie z tak stężonym H2O2 jest co najmniej niebezpieczne.

Hehe nie zrozumiałeś mnie - o wiele groźniejszy jest samoistny rozkład tak stęzonego H2O2, jak napisałem nawet detonacja. Dlatego przy tych stężeniach stabilizuje się go kilkuprocentowym dodatkiem H2SO4.
Poza tym gdzie ty masz labo domowe? W drewnianym pomieszczeniu ?!?
sativ napisał:
H2O2 rozkłada sie samoistnie pod wpływem zanieczyszczeń na tlen i wode. Po zamknięciu pojemniczka z H2O2 w eksykatorze, mozemy liczyc na eksykatorek pełen tlenu, moze cos by sie udało przy uż. P2O5, chociaż watpie..

Więc powiedz mi - skąd te zanieczyszczenia... Wink bo o to mi właśnie chodziło. Chyba jest jasne że musi być wszystko zupełnie czyste... Very Happy
A jak napisałem wyżej - H2SO4 bardzo dobrze stabilizuje H2O2, dzięki temu nie rozkłada się już tak szybko.
sativ napisał:
Rakietki domowej konstrukcji typu V1 są normalnie przebezpieczne...

Wszyscy wiedzą o tym bardzo dobrze - takie nowe wyzwanie Wink
Na początku wcale nie musisz robić rakietek, tylko wogóle poeksperymentować z napędem odrzutowym z wykorzystaniem nadtlenku wodoru (i nie tylko).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sativ



Dołączył: 05 Cze 2005
Posty: 36

PostWysłany: Sro Maj 31, 2006 3:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Labo mam na strychu z drewnianymi podłogami, wiec jestem pod tym względem przewrrażliwiony Wink Jak chcesz obejrzec to fotki są na forum vmc
Cytat:
o wiele łatwiej i szybciej się rozkładało. I po rozkładzie nie zostawało prawie nic wody.


Rozklad pod wpływem czego? MnO2?

Cytat:
sativ napisał:
Nie jest w ten sposób że przed 90pare stopni nie rozkłada się, a po przekroczeniu nagle całe się rozkłada. Rozkłada się stopniowo - w każdym razie część napewno zdąży przedestylować. I jest wielkie (może nawet pewność) prawdopodobieństwo, że opary H2O2 i to co zdążyło się skroplić wybuchną i wszystko opryska cię małymi kawałeczkami szkła . Właśnie dlatego jest to niebezpieczne.


po pierwsze zły cytat Wink Po drugie destyluje sie to pod zmniejszonym ćisnieniem. Po trzecie tw H2O2 jest wyższe niż jego temp rozkładu, wiec pary H2O2 praktycznie nie bedą wystepowały... Po czwarte skrapla sie woda, bo ma niższa tw od H2O2 (on ma tw ok. 150*) zaś H2O2 jak pisałem rozkłada sie na tlen i wode pod wpływem ciepła.

Cytat:
Więc powiedz mi - skąd te zanieczyszczenia... bo o to mi właśnie chodziło. Chyba jest jasne że musi być wszystko zupełnie czyste...
A jak napisałem wyżej - H2SO4 bardzo dobrze stabilizuje H2O2, dzięki temu nie rozkłada się już tak szybko.


Rozkład H2O2 następuje również pod wpływem światła UV. Śladowych ilosci zanieczyszczeń praktycznie nie da sie wywalić, nadtlenek rozkłada sie szczególnie pod wpływem tlenków metali i samych metali... trzeba wsadzić do zakrytego eksykatora z P2O5 troche czystego H2O2 i sie zobaczy...


Acha- technologia wymrazania rzeczywiscie jest stosowana w przemyśle, tylko ze stosuje sie chłodzenie ciekłym azotem...

Ponadto jak juz bylo omawiane h2O2 ponad 60-70% jest na tyle niebezpieczny, ze otrzymywanie go dla "zabawy" jest glupota...Ciekawa substancja, tyle ze niebezpieczna. W sumie ciekawe czy dałoby sie zrobić cos "ala" astrolite na H2O2.... Wink

Pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mops



Dołączył: 29 Cze 2006
Posty: 3

PostWysłany: Pią Cze 30, 2006 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tryt napisał:
W tej reakcji chyba nie został urzyty H2SO4 tylko HSO4-
H2SO4 dysocjuje tak:
H2SO4 -> 2H* + SO4 2-

oczywiście mogę się mylić

Swoją drogą to reakcja ciekawa
To jest niby komercyjny sposób otrzymywania H2O2


heh no niezpulenie H2SO4 dysocjuje 2 etapowo :
H2SO4 -> H*+HSO4-
2 etap
HSO4->H+ SO4-
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodanie h2so4 do h2o2 nie wygląda jak coś co można nazwać stabilizacją. Kiedyś miałem grubą rękawicę trosze zabrudzoną zaschniętym h2so4 i przy pracy z h2o2 przy połączeniu z drobinką h2so4 niemal natychmiast stopiło skurzaną rękawicę ochronną. Do tego był syk wydzielających się gazów. Skoro h2so4 dość gwałtownie reaguje z h2o2 to jak to można nazwać stabilizowaniem Question Były tam też śladowe ilości zanieczyszczenia z KOH ale to raczej nie powinno wpływać.

co tu gościu pieprzysz jak potłuczony Question
Powrót do góry
rafael31



Dołączył: 09 Gru 2006
Posty: 85
Skąd: jesteś?

PostWysłany: Sob Maj 26, 2007 7:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, przepraszam że w tym temacie ale nie chce zakładać nowego,
mam możliwość kupienia 90% H2O2, i pytanie czy taki wogule jest i czy jego przechowywanie jest bezpieczne?
Z góry dziękuje i pozdrawiam.

_________________
przepraszam za błędy;/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rex123



Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 53

PostWysłany: Sob Maj 26, 2007 7:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niemcy w czasie II wojny światowej opracowali technologię przechowywania 80 % H202, więc wątpie, aby obecnie możliwe było przechowywanie H202 90 % w domowym laboratorium.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Pią Gru 04, 2009 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Elektrolizować można zwykły elektrolit 37% H2SO4 na elektrodach żelaznych i nie są one rozpuszczane pod warunkiem, że cały czas idzie do nich prąd (pasywacja chyba), jak prąd przestanie dopływać do elektrody to zaczną się one rozpuszczać. Jednak na elektrodach wydziela się tylko O2 i H2.
Ciekawiej było przy bardziej stężonym ok 80% H2SO4, podobnie jak poprzednio elektrody nie rozpuszczały się jeżeli przepływał przez nie prąd, lecz na anodzie wydzielał się tlen ze znaczną domieszką ozonu, zapach ozonu był intensywniejszy jeżeli elektrolizer był chłodzony do 0 C i jak się zwiększało gęstość prądu w stosunku do powierzchni anody.
Do produkcji przemysłowej H2O2 stosuje się 50% H2SO4. Skoro podczas elektrolizy anody Fe nie rozpuszczały się i przy 37 % jak i przy 80 % H2SO4 to wątpię aby nagle były zrzerane jeżeli stężenie wyniesie 50%.
Po co więc anody Pt, skoro żelazne też wytrzymują (oczywiście jeżeli płynie przez nie cały czas prąd)?
Chyba, że na anodach Fe tworzą się tylko O2 (ewentualnie O3), a na platynowych nie powstają gazy tylko H2S2O8? Jak myślicie? A może na żelaznych powstają po części gazy (O2, ew. O3), a po części też H2S2O8?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
theka



Dołączył: 21 Paź 2011
Posty: 1

PostWysłany: Pią Lut 10, 2012 8:50 pm    Temat postu: j.w. Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich Smile Generalnie czytam sobie cichaczem forum, gdyż lubię chemię bardziej zjawiskową niż ta w podręcznikach szkolnych, jest po prostu o wiele ciekawsza (jedynie teoretycznie ale to zawsze coś). Koniec offtopa i przechodząc do tematu: myślę że najsensowniejsza będzie synteza poprzez kupno. Na alledrogo jakiś cudak sprzedaje perhydrol 60% hehe, w dodatku w tej samej cenie ma też 30%. Współczuję listonoszowi, jak mu zacznie w paczce szumieć..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP