Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Maszynka do blackmatcha

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Narzędziownia pirotechnika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pj151900
Dostęp próbny


Dołączył: 31 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Ziemia

PostWysłany: Pon Paź 31, 2011 5:47 pm    Temat postu: Maszynka do blackmatcha Odpowiedz z cytatem

Oto maszynka jaką skonstruowałem. Very Happy Składa sie z 6 rolek z nicią bawełnianą,Pojemnika na mieszankę,kawałka pręta stalowego 2mm i tulejki 2mm która zabiera nadmiar p.cz z nitek i ustala równomierne rozłożenie mieszanki na całej długości lontu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pj151900
Dostęp próbny


Dołączył: 31 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Ziemia

PostWysłany: Sro Lis 09, 2011 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto suszący się blackmatch oraz kolejne bardzo przydatne narzedzie do jego produkcji Wink :
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mahalas



Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 417

PostWysłany: Czw Lis 10, 2011 3:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ladnie Exclamation Cool Grunt to inowacyjne myslenie. Znaczy sie kombinatorstwo Very Happy
A skrecasz jakos te sznurki Question Ja recznie zaplatalem w warkocz, ale to jest robota na dlugie zimowe wieczory Sad

Pozdro mahalas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pj151900
Dostęp próbny


Dołączył: 31 Paź 2011
Posty: 10
Skąd: Ziemia

PostWysłany: Czw Lis 10, 2011 7:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki! Very Happy
Nie, nie skręcam ich sa to poprostu rownolegle nitki bardzo blisko siebie.Podejrzewam ,ze skręcenie ich spowodowalo by ich wzajemnie docisniecie sie do siebie i zmniejszenie miejsca na proch miedzy nimi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ARKO



Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 286
Skąd: Radom

PostWysłany: Sro Lut 05, 2014 11:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie z nitkami nie wyszło bo się potem rozklejały. Być może wyjdzie na innym, mocniejszym kleju niż dekstryna.

Na jeden nitce (sznurek) wyszedł mi lont z chloranem ale chloran nie jest dobry bo lont trzeba ciąć. Praca jaka zajęła mi kiedyś jeden miesiąc okazała się nieprzydatna.

Jak ktoś to dopracuje, proszę o kontakt - kupię to. Nie jest to skomplikowane ale tu chodzi o czas, jego mi notorycznie brak :]

Ma się palić ok. 0,5 cm/s, nie powinny "ściekać" żużle. Musi być dość sztywne i się nie kruszyć. Przy paleniu pionowo, iskry nie mogą zapalać niższych warstw lontu. Ma być to raczej quasi - lont a nie stopina.


A.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ARKO



Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 286
Skąd: Radom

PostWysłany: Sob Lut 08, 2014 1:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pj151900 napisał:
Oto suszący się blackmatch



Poruszę nazewnictwo

Czym jest stopina (blackmatch) a czym lont ?

Lont prochowy - jest to ścieżka prochowa (rdzeń prochowy) umieszczona w otoczce ( tkanina, tworzywa sztuczne, papier itp.). Otoczka ma za zadanie nadanie lontowi wytrzymałości mechanicznej czyli ochronić ścieżkę prochową przed mechanicznym "zerwaniem ścieżki" oraz zabezpieczyć ją przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych (głównie wilgoć i woda). Lonty prochowe możemy podzielić na:

a) opóźniające: Bicforda - w otoczce praktycznie wodoodpornej, o dość precyzyjnie ustalonej prędkości palenia równej ok. 1,1 – 1,3 cm/s. Przy pomocy tych lontów możemy dość precyzyjnie ustalić opóźnienie (stąd nazwa lot opóźniający) czyli zwłokę czasową pomiędzy momentem zapalenia lontu z jednego jego końca a dojściem ognia na drugi jego koniec. Opóźnienie ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i właściwego zadziałania fajerwerku.

b) visco: odmiana lontu prochowego bardzo często stosowana w pirotechnice cywilnej zabawowej. Mamy visco wolnopalne (ang. „slow visco”) o prędkości palenia ok. 1 cm/s, oraz szybie visco („fast visco”) o prędkości palenia ok. 10 cm/s. Ponieważ słowo lont szybkopalny lub wolnopalny piszę się długo to zastosujemy zapożyczenie fonetyczne i napiszemy po prostu slowvisco albo fastvisco i wszystko będzie od teraz jasne.

c) samoprzylepne (stickymatch): jest to ścieżka prochowa umieszczona pomiędzy dwoma taśmami samoprzylepnymi, których jedna ma mniejszą szerokość. Więc ta druga taśma, jako szersza, ma zdolność do przyklejania się, np. do innych fajerwerków. Mamy lont samoprzylepny wolnopalny o prędkości palenia 0,3 – 0,6 m/s i szybkopalny o prędkości palenia 2,5 – 3 m/s. Lont ten używany jest prawie jednoczesnego zapalenia wielu fajerwerków (np. fajerwerkowe napisy). Zastosuję nazwę na to cudo stickymatch

d) papierowe („Paper Fuse”): jest to skręcona bibułka papierowa wewnątrz której znajduje się ścieżka prochowa wykonana z mączki prochowej. Lont ten jest dość rzadko stosowany więc nie nadam jemu nazwy.

Stopina prochowa - jest to masa prochowa umieszczona dookoła nici albo rozmieszczona w całej jej masie. Całość tworzy ścieżkę prochową, która nie jest odizolowana od otoczenia. Rola nici polega na nadaniu stopinie pewnej minimalnej wytrzymałości na rozerwanie oraz na formowaniu stopiny podczas przeciągania nici przez pojemnik z masą pirotechniczną (prochową lub inną). Aby masa pirotechniczna kleiła się do nici, dodaje się do masy pewną ilość lepiszcza. W zależności od użytego kleju mamy różną odporność stopiny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne ( zagięcia, załamania itp. ), które powoduje zwykle wykruszenie się masy pirotechnicznej ze stopiny co może doprowadzić do przerwania ścieżki ogniowej czyli zgaśnięcia zapalonej stopiny. Do produkcji stopin używa się jednej lub kilku nici bawełnianych lub konopnych.


Quickmatch - jest to wyrób pośredni pomiędzy lontem a stopiną. Jest to stopina prochowa umieszczona w luźnej i palnej otoczce, najczęściej papierowej. W czasie palenia się masy prochowej naniesionej na stopinę, gazy prochowe „przedmuchiwane” są pod pewnym ciśnieniem, w przestrzeni pomiędzy stopiną a wewnętrzną ścianką otoczki - od miejsca palenia w kierunku stopiny - przez co gwałtownie rośnie prędkość palenia quickmatcha nawet do prędkości 3m/s. Zakłady produkcyjne fajerwerków często produkują stopinę prochową. Używa się jej głównie do testów pirotechnicznych oraz do produkcji quickmatchów stosowanych głównie do odpalania szelek (z moździerza).


To są moje przemyślenia :]. Ja szukam technologii na quasi - visco. Czyli czegoś co przypomina lont. Obecne pracuję nad dużym i trudnym tematem i na drobiazgi (ten quasi-lont) nie mam czasu.

Nie narzucam nikomu co ma robić, obserwuję forum i tyle. Dla dociekliwych jest też temat granat na zawleczkę. Zrobię jego na pewno, jak przyjdzie na to właściwy czas. Co mnie interesuje (założenia techniczne) podałem w tym temacie.

Jeśli ktoś zrobi coś co uznam za warte kupienia, to kupię to.


Miłego dnia A
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Narzędziownia pirotechnika Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP