Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Co jest wa¿ne w budowaniu rakiety?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Verex13



Do³±czy³: 15 Maj 2011
Posty: 9

PostWys³any: Nie Maj 15, 2011 11:56 am    Temat postu: Co jest wa¿ne w budowaniu rakiety? Odpowiedz z cytatem

Witam,
jestem tu nowy wiêc na wstêpie witam wszystkich.

Planujê zrobiæ rakietê o wysoko¶ci oko³o 70cm. Korpus bêdzie zrobiony z rurki PCV bo jedynie takie co¶ posiadam. Silnik my¶lê nad D25-5Ns, albo E35-5Ns. My¶lê nad takimi silnikami gdy¿ ów rakieta bêdzie dosyæ ciê¿ka.

Mam kilka pytañ co do budowy rakiety:
1. Jak± wagê musi mieæ rakieta, by na w/w silnikach polecia³a chocia¿by 100m w górê?
2. Jak j± zabezpieczyæ/przetestowaæ przed startem by nie trafi³a we mnie?
3. Jak zrobiæ stateczniki?
4. Czy spadochron mo¿e byæ zrobiony z reklamówki? Very Happy
5. Jak wywa¿yæ rakietê? Gdzie musi byæ ¶rodek ciê¿ko¶ci?
6. Co w³o¿yæ do ¶rodka? Tzn. co ma siê znajdowaæ w korpusie w ¶rodku rakiety? Jakie¶ co¶ ¿eby spadochron zadzia³a³?
7. Co zrobiæ ¿eby rakieta nie wybuch³a na starcie? Very Happy

Ewentualnie je¶li kto¶ posiada³by jaki¶ poradnik, to czy mo¿na przes³aæ?
Nigdy jeszcze sam nie budowa³em rakiety od zera. Mia³em trzy modele, ale teraz wraz z koleg± chcemy zbudowaæ rakietê i we wakacje sobie pojechaæ gdzie¶ na pole za miastem odpaliæ (oczywi¶cie pod opiek± kogo¶ starszego w razie wypadku Very Happy).

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
KYK



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWys³any: Nie Maj 15, 2011 3:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1) Najpierw zrób rakietê i dopasuj do niej silnik niekoniecznie taki jak tutaj poda³e¶.
2) Aby nie trafi³a w ciebie to musi byæ odpowiednio wywa¿ona
3) Wyci±æ ze sklejki
4) Mam nadzieje ¿e to by³ ¿art...
5) Spacecad prawdê ci powie
6) To ju¿ wed³ug w³asnego upodobania; kamera, altimeter, system odzysku, spadochron, ta¶ma hamuj±ca, lokalizator gps, logger, buzzer itp
7) Wykonaæ poprawnie silnik
Mi tam szkoda by³o by wydawaæ 30z³ na silnik typu kijanka który mo¿na zrobiæ 100 razy taniej. Jak nie umiesz sam go wykonaæ to poszukaj sobie ofert sprzeda¿y np silnik ROS. A tak poza tym nie oczekuj ¿e wszyscy podadz± ci informacje na tacy. Wszystko jest dok³adnie opisane na wielu stronach w internecie. Wystarczy poszukaæ i przeczytaæ.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Verex13



Do³±czy³: 15 Maj 2011
Posty: 9

PostWys³any: Nie Maj 15, 2011 4:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KYK napisa³:
1) Najpierw zrób rakietê i dopasuj do niej silnik niekoniecznie taki jak tutaj poda³e¶.
2) Aby nie trafi³a w ciebie to musi byæ odpowiednio wywa¿ona
3) Wyci±æ ze sklejki
4) Mam nadzieje ¿e to by³ ¿art...
5) Spacecad prawdê ci powie
6) To ju¿ wed³ug w³asnego upodobania; kamera, altimeter, system odzysku, spadochron, ta¶ma hamuj±ca, lokalizator gps, logger, buzzer itp
7) Wykonaæ poprawnie silnik
Mi tam szkoda by³o by wydawaæ 30z³ na silnik typu kijanka który mo¿na zrobiæ 100 razy taniej. Jak nie umiesz sam go wykonaæ to poszukaj sobie ofert sprzeda¿y np silnik ROS. A tak poza tym nie oczekuj ¿e wszyscy podadz± ci informacje na tacy. Wszystko jest dok³adnie opisane na wielu stronach w internecie. Wystarczy poszukaæ i przeczytaæ.


Ze spadochronem to nie by³ ¿art Very Happy Mo¿e go wytnê z worka na ¶mieci, bo musi byæ jednak ciut wy¿ej Wink

Co do silnika - wolê kupiæ za 30z³ silnik który mam pewno¶æ ¿e nie wybuchnie. Nie szkoda mi na to pieniêdzy, wolê wydaæ ciut wiêcej a nie mieæ spalonego cia³a Very Happy

Kiedy¶ zajmowa³em siê tworzeniem ró¿nych rzeczy z czarnego prochu, mieszanki ¶wiec dymnych itd, ale z silnikiem nie próbowa³em. Muszê kiedy¶ zrobiæ co¶ testowego, ¿eby przetestowaæ moj± rakietê tak, aby spadochron wylecia³ spokojnie.

Do ¶rodka rakiety chodzi mi o to, co w³o¿yæ ¿eby spadochron wylecia³. Mia³em w ¿yciu tylko 3 rakiety i zapomnia³em co tam by³o Very Happy
Wacik, czy co¶?

I silnik w³asnej roboty jak musi byæ skonstruowany ¿eby spadochron wylecia³?

od do³u:
- zamkniêcie papierowe ¿eby wybuch³ spadochron
- czarny proch
- papierowe zamkniêcie
- MATERIA£ DO SILNICZKA => JAKI? Very Happy
- zamkniêcie z otworem na lont

Czy tak, czy inaczej ten silnik zrobiæ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
KYK



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWys³any: Nie Maj 15, 2011 6:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je¶li ju¿ kupujesz silnik to zapewne bêdzie on posiada³ opó¼niacz do wyrzucania spadochronu tak ¿e wystarczy nasypaæ materia³ miotaj±cy, najlepiej u¿yæ nitrocelulozy ale podejrzewam ¿e jej nie masz, to i zwyk³y pcz wystarczy. Co do spadochronu z torebki foliowej to daj sobie spokój, jak ¼le go zabezpieczysz od ognia to folia sie potopi i bêdzie >ty³ek<. Znajd¼ sobie star± parasolkê i z tego zrób. Jak chcesz zrobiæ swój pierwszy silnik to zacznij od najprostszych rzeczy typu kijanka £odygina, na vmc masz bardzo dobrze krok po kroku opisane.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Verex13



Do³±czy³: 15 Maj 2011
Posty: 9

PostWys³any: Nie Maj 15, 2011 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KYK napisa³:
Je¶li ju¿ kupujesz silnik to zapewne bêdzie on posiada³ opó¼niacz do wyrzucania spadochronu tak ¿e wystarczy nasypaæ materia³ miotaj±cy, najlepiej u¿yæ nitrocelulozy ale podejrzewam ¿e jej nie masz, to i zwyk³y pcz wystarczy. Co do spadochronu z torebki foliowej to daj sobie spokój, jak ¼le go zabezpieczysz od ognia to folia sie potopi i bêdzie >ty³ek<. Znajd¼ sobie star± parasolkê i z tego zrób. Jak chcesz zrobiæ swój pierwszy silnik to zacznij od najprostszych rzeczy typu kijanka £odygina, na vmc masz bardzo dobrze krok po kroku opisane.


Materia³ miotaj±cy? O co chodzi? Very Happy ¯e na silnik mam to nasypaæ? Bo nie rozumiem za bardzo.. Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
KYK



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWys³any: Nie Maj 15, 2011 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znaczy siê silniczki posiadaj± materia³ miotaj±cy ale nie wiem czy bêdzie on w wystarczaj±cych ilo¶ciach aby wypchn±æ spadochron w wiêkszej rakiecie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Verex13



Do³±czy³: 15 Maj 2011
Posty: 9

PostWys³any: Nie Maj 15, 2011 8:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KYK napisa³:
Znaczy siê silniczki posiadaj± materia³ miotaj±cy ale nie wiem czy bêdzie on w wystarczaj±cych ilo¶ciach aby wypchn±æ spadochron w wiêkszej rakiecie.


Hmm.. Silniczek klasy D albo nawet E my¶lê ¿e da sobie radê.. Wink

Czyli oprócz tego co wy¿ej napisane nie muszê nic dodatkowego robiæ? Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Verex13



Do³±czy³: 15 Maj 2011
Posty: 9

PostWys³any: Nie Maj 15, 2011 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jeszcze mam takie pytanie - co do stateczników.
Czy istnieje gdzie¶ jaki¶ wzór czy co¶ podobnego ¿eby obliczyæ wielko¶æ stateczników (i ilo¶æ - 3 albo 4), odpowiednio do wagi/wielko¶ci rakiety? Gdzie¶ o tym czyta³em, jednak link do czego¶ podobnego nie dzia³a³.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
damianste1



Do³±czy³: 13 Sty 2010
Posty: 24

PostWys³any: Pon Maj 16, 2011 4:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, jest takie co¶. na Forum rakietowym masz ksi±zki: http://forum.rakiety.org.pl/topic142.html
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Verex13



Do³±czy³: 15 Maj 2011
Posty: 9

PostWys³any: Pon Maj 16, 2011 5:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pier**le to Very Happy To za du¿o roboty jak dla mnie..

Wywa¿anie, dobieranie odpowiedniego silnika, matematyka - która nie jest moj± mocn± stron±, aerodynamika, etc.. Wolê kupiæ normalny model i go przekonstruowaæ wed³ug w³asnej woli Very Happy

Có¿, mo¿e za rok, mo¿e za dwa co¶ wyjdzie...

Tak czy inaczej, dziêkujê za pomoc, mo¿e jeszcze we wakacje postanowiê co¶ zbudowaæ, to siê przyda. Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tomek J.



Do³±czy³: 02 Sie 2004
Posty: 144

PostWys³any: Wto Pa¼ 04, 2011 12:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Verex13 napisa³:
Pier**le to Very Happy To za du¿o roboty jak dla mnie..

Wywa¿anie, dobieranie odpowiedniego silnika, matematyka - która nie jest moj± mocn± stron±, aerodynamika, etc.. Wolê kupiæ normalny model i go przekonstruowaæ wed³ug w³asnej woli Very Happy

Có¿, mo¿e za rok, mo¿e za dwa co¶ wyjdzie...

Tak czy inaczej, dziêkujê za pomoc, mo¿e jeszcze we wakacje postanowiê co¶ zbudowaæ, to siê przyda. Wink


To mo¿e kup sobie gotowy zestaw w modelarskim... Nie bêdziesz siê musia³ pierd..iæ... Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP