Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Otrzymywanie CuO Tlenku Miedzi (II)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SZYSZKA901202



Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 39
Skąd: Z wybuchu

PostWysłany: Sro Lip 15, 2009 10:30 pm    Temat postu: Otrzymywanie CuO Tlenku Miedzi (II) Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich mam pytanie odnośnie otrzymywania CuO tlenku miedzi (II)
czy gdy sam zrobię tak jak na filmiku to czy otrzymany przezemnie CuO
będzie tak samo dobry jak ten który mogę kupić w sklepie chemicznym I czy będzie miał te same właściwości barwiące płomień na niebiesko,czy będzie się nadawał na przykład do Dragon Eggs.
Zaciekawiła mnie ta metoda ponieważ jest bardzo prosta wystarczy zrobić węglan miedzi i go podgrzać nad ognie i wysuszyć i gotowe. Cool
Mały nakład pracy i można za oszczędzic pieniądze bo tlenek miedzi nie jest zbyt tani

http://www.youtube.com/watch?v=X9UfXhHg_Xc&feature=channel_page

_________________
Zapraszam do oglądania moich filmów na YouTube
www.youtube.com/user/parkourlja
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Przemek133



Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 98

PostWysłany: Czw Lip 16, 2009 10:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pewno będzie dobry ale pewnie będzie zawierał trochę zanieczyszczeń.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
PyroSoft



Dołączył: 17 Mar 2009
Posty: 19
Skąd: Toruń

PostWysłany: Pią Lip 17, 2009 12:27 pm    Temat postu: Re: Otrzymywanie CuO Tlenku Miedzi (II) Odpowiedz z cytatem

Ojojoj ta metoda też nie jest aż taka tania aby warto było ją stosować do produkcji CuO. Wierz mi, że jest dużo tańsza i nie wymaga specjalnych odczynników i nawet wysokiej temperatury. Żeby nie pisać tasiemcowatych tekstów posłużę się równaniami reakcji.

CuSO4 + 2NaOH -> Cu(OH)2 + Na2SO4
Cu(OH)2 ----Temp.--> CuO + H2O

1 mol CuSO4, a więc 159,5g (koniecznie uwzględnić sól w postaci pentahydratu CuSO4 x 5H2O, podałem masę molową soli bezw.) reaguje z 2 molami NaOH czyli 80g (można użyć KOH jak kto ma go pod dostatkiem ale wtedy nie 80, a 112g) dając 97,5g Cu(OH)2. Aby otrzymać CuO należy podgrzewać roztwór aż cała zawartość przybierze kolor czarny (chociaż nawet wtedy jeszcze chwile powinniśmy pogrzać). Roztwór sączymy i suszymy osad. Otrzymujemy w ten sposób 79,5g CuO 100% wydajności teoretycznej.

SZYSZKA901202 napisał:
czy otrzymany przezemnie CuO będzie tak samo dobry jak ten który mogę kupić w sklepie chemicznym I czy będzie miał te same właściwości barwiące płomień na niebiesko,czy będzie się nadawał na przykład do Dragon Eggs.


Skoro CuO chcesz użyć do celów pirotechnicznych to po co tak duża czystość? Jeśli otrzymasz go podaną przeze mnie metodą to żeby nie 'zakłucać' tej niebieskiej barwy przemyj go dobrze litrem wody na sączku aby doszczętnie wypłukać Na2SO4.

_________________
Gdy chcesz opisać prawdę, elegancję pozostaw krawcom
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
Johnny Łódzki



Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 59

PostWysłany: Pią Lip 24, 2009 7:01 pm    Temat postu: Re: Otrzymywanie CuO Tlenku Miedzi (II) Odpowiedz z cytatem

Ewentualnie można przeprowadzać reakcję z węglanem, wodorowęglanem, lub wodorotlenkiem potasu. Wtedy potas nie będzie zakłócał barwy miedzi.
_________________
To co tu piszę, to tylko nieprawdziwe historyjki wyssane z palca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Przemek133



Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 98

PostWysłany: Wto Wrz 08, 2009 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tlenek miedzi można otrzymać przy okazji otrzymywania azotynu sodu lub potasu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zbyhk



Dołączył: 05 Mar 2003
Posty: 339
Skąd: skontowni

PostWysłany: Czw Maj 19, 2011 5:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Question jak
bezpośrednie zmieszanie ogrzanych do wrzenia roztw. CuS04 i NaOH daje CuO ->Supniewski mi wyszedł brązowo-czekoladowy i nie rozdzielał (nie osiadał na dnie) się od roztw, dał się odplukac normalnie dopiero po przesączeniu, a Klimek pisze że należy wyprażyc by rozłożyć 3CuO*H2O
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP